Čekám třetí dítě, jsem na ÚP a mám invalidní důchod 1. stupně. Mám na něco nárok?

Zodpovězené
10. kvě 2024

Dobrý den,

čekám 3. dítě, jsem na ÚP a mám invalidní důchod 1. stupeň.

Mám na něco nárok a pokud ano, co je potřeba zařídit?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Vaši zprávu a důvěru, se kterou se na nás obracíte. Ptáte se nás, na co máte ve své situaci nárok a co je k tomu potřeba zařídit.

Vzhledem k tomu, že čekáte dítě, budete mít nárok na rodičovský příspěvek, který činí 350 000. Rodičovský příspěvek je netestovanou státní dávkou, na kterou má nárok rodič osobně a řádně pečující o nejmladší dítě v rodině do vyčerpání celkové částky rodičovského příspěvku. Žádost o rodičovský příspěvek můžete na místně příslušném kontaktní pracovišti Úřadu práce (formulář ke stažení zde: https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-rodicovsky-prisp...)

Maminky pobírající invalidní důchod mají při splnění zákonných podmínek nárok také na peněžitou pomoc v mateřství* (lidově mateřskou), tj. při účasti na pojištění v den nástupu na mateřskou (nebo nástupu na mateřskou v ochranné lhůtě) a získání alespoň doby pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Do této lhůty se započítává také doba rodičovské dovolené, v případě, že jste byla po tuto dobu zaměstnaná. Pokud tedy tyto podmínky splňujete, měla byste mít nárok také na peněžitou pomoc v mateřství. Žádost o dávku Vám vystaví ošetřující lékař (gynekolog). Tu byste pak doručila svému bývalému zaměstnavateli, který ho předá příslušné OSSZ.

Pokud nárok na mateřskou mít nebudete, můžete pobírat rodičovský příspěvek už od narození dítěte.
Můžete mít také nárok i na některé další dávky – přídavky na děti, dávky v hmotné nouzi,… Pokud byste již pobírala dávky v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí), mohla byste mít nárok také na příspěvek na dietní stravování v těhotenství a kojení – více informací naleznete zde: https://www.uradprace.cz/prispevek-na-zivobyti#5. Žádost o příspěvek na živobytí se podává příslušném formuláři na Úřadu práce. Pro nárok na příspěvek na dietní stravování je pak ještě potřeba vyplnit další k tomu určený formulář a doložit potvrzení od Vašeho lékaře (gynekologa) – formulář ke stažení zde: https://data.mpsv.cz/-/potvrzeni-o-nutnosti-die...

Pokud budete mít další dotazy, můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku na čísle 774 440 821. Nebo také na mailu poradna@napocatku.cz

Přejeme krásné jarní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz