Atopický ekzém

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je zánětlivé neinfekční kožní onemocnění, provázené svěděním, suchostí kůže, projevy ale mohou být různorodé. Vyskytuje se až u třetiny lidí, v ČR jím trpí přibližně 10% obyvatel.
Atopický ekzém

Atopický ekzém se většinou projeví už v raném dětství, do tří let věku, a vzplanutí mohou asi u třetiny lidí trvat až do dospělosti, příznaky obvykle s věkem slábnou a po 20. roce mohou mizet, nicméně atopici mají vyšší riziko rozvoje alergií, astmatu a autoimunitních onemocnění. Často se atopický ekzém pojí s dalšími projevy atopie, jako je potravinová alergie6, senná rýma, astma3 a inhalační alergie. I momentálně zdravá kůže atopika má sklon k přesušování a vzniku infekcí.

Příčiny a rizikové faktory vzniku atopického ekzému - dermatitídy

Atopický ekzém je výsledkem patologické imunitní odpovědi organismu, která vzniká na základě spolupůsobení vrozených dispozic a vlivů vnějšího prostředí. Genetický podklad je jen částečně známý, riziko vzniku atopického ekzému je zvýšené, pokud se v rodině vyskytuje atopický ekzém, astma, senná rýma, jakékoliv alergie a autoimunitní choroby.

Při negativní rodinné anamnéze je riziko rozvoje atopického ekzému u dítěte jen 5 až 15%. Je-li rodinná anamnéza pozitivní a ekzém má jeden z rodičů, pak je riziko rozvoje atopického ekzému u dítěte 20 až 40%, pokud oba rodiče, tak 30 až 60%, mají-li oba totožné projevy, pak dokonce 60 až 80%, pokud má atopický ekzém sourozenec, je riziko rozvoje atopického ekzému u dítěte 25 až 35%.

Projevy ekzému mohou zhoršovat alergeny (vzdušné i potravinové), ale i jiné dráždivé látky, prací prostředky, kosmetika, znečištěné životní prostředí, přemíra sacharidů ve stravě a také stres, fyzická a psychická aktivita a narušení či zátěž imunitního systému, např. očkování38, kvasinkové5, bakteriální a jiné infekce, užívání antibiotik a jiných léků, růst zoubků4. V období puberty, těhotenství24 a kojení70 působí i hormonální změny.

Projevy a diagnostika atopického ekzému

K rozvoji atopie dochází často již během těhotenství a při kojení. U kojenců se ekzém obvykle začíná projevovat kolem druhého až třetího měsíce života, často jako vyrážka na tvářích, ve vlasech, ale může se vyskytovat i na trupu a končetinách.
Atopický ekzém

U batolat2 a předškolních dětí se atopický ekzém vyskytuje především v oblasti loketních a podkolenních jamek, krku, kotníků, nártů, zápěstí, očních víček a v okolí úst, většinou jako suchá a drsná chronická ložiska, někdy začervenalá a svědící. U starších dětí a dospělých se atopický ekzém nejčastěji objevuje v ohybech loktů, pod koleny, na zápěstí, v horní části hrudníku, na ramenech, krku, rukách a v okolí úst a očí, při rozčílení a v teple často ekzém zarudne a svědí.

U dětí do tří let je ekzém ve většině případů projevem potravinové alergie6 (nejčastěji na bílkovinu kravského mléka15, sóju nebo vejce9). Potraviny, které mají na ekzém vliv, je možno zjistit pomocí eliminačně-expozičního testu6, kožní prick testy a krevní testy jsou ke zjištění potravinových alergií velmi nespolehlivé (vycházejí velmi často falešně pozitivní i falešně negativní) a jejich výsledky tedy mohou spíše zmást. U starších dětí a dospělých mají potraviny na vznik ekzému vliv méně často, ale lze si vést potravinový deník a podezřelé potraviny stejným způsobem, tedy jejich dočasným vyloučením ze stravy a poté jejich znovuzavedením, otestovat.

Více o potravinové alergii v samostatném článku: Potravinová alergie6.

Exantém u kojenceAtopický ekzém může být i následkem používání pro konkrétní dítě či dospělého dráždivých kosmetických a pracích prostředků28 nebo projevem kontaktní alergie (např. na různé kovy), u dětí starších dvou let a u dospělých je potřeba v úvahu brát i inhalační alergie (peří, pyly, roztoči atd.). Testy na zjištění, na které inhalační alergeny osoba reaguje, jsou poměrně spolehlivé. Před druhým rokem jsou inhalační alergie vzácné, pravděpodobnější jsou na domácí zvířátko (mazlíčka, který žije v domácnosti) a zkřížené (vejce - peří, bílkovina kravského mléka - roztoči).

Ekzém může být i projevem histaminové intolerance3 nebo také nežádoucí reakcí na léky nebo očkování - jako alergická reakce na látky přítomné ve vakcíně či narušení imunitního systému. Po očkování lze očekávat zhoršení ekzému na přibližně 3 týdny, očkovat se má dítě pouze v klidové fázi, stabilizované, ale je na rodičích, zda a kdy dítěti nechají vakcínu aplikovat a kterou vakcínu zvolí. Pokud atopika očkovat chtějí, pak nejlépe jen povinnými vakcínami, v co nejdelších rozestupech mezi dávkami a nikdy nedávat více vakcín současně.

K určení diagnózy atopického ekzému nejsou dostupné žádné spolehlivé laboratorní testy a vzhledem k různorodosti příznaků neexistuje ani jeho jednoznačný klinický obraz, nezbytností je komplexní přístup jak při diagnostickém procesu, tak při léčbě. Součástí diagnostického postupu je sepsání údajů o rodinných dispozicích (výskytu alergií, astmatu, senné rýmy, atopického ekzému a autoimunitních chorob u rodinných příslušníků), prostředí (koberce na podlahách, plísně na zdech, přílišné používání dezinfekčních prostředků, domácí zvířátko apod.), stravě, délce plného a částečného kojení a zavádění příkrmů10, vzniku a vývoji ekzému, objektivních i subjektivních potížích ekzematika a o celkovém zdravotním stavu (stavu trávení, kolikách25, přibývání a růstu, době očkování, chudokrevnosti, alergiích, nemocech dýchacích cest atd.). Je třeba posoudit i případné další zdravotní potíže svědčící pro potravinové alergie6, u dětí starších dvou let i inhalační alergie. Pro vyloučení imunodeficientů je možné provedení vyšetření základních ukazatelů imunity.

Atopický ekzém v chronickém stádiuAtopický ekzém je poruchou nespecifické imunity a poruchou bariérové funkce kůže. Atopická pokožka se vyznačuje nedostatečnou schopností hydratace a narušenými opravnými mechanismy, je náchylnější k zánětlivým pochodům a bakteriálním, virovým i kvasinkovým infekcím. Mezi hlavní příznaky atopického ekzému patří svědění (pruritus), zánětlivé onemocnění kůže (dermatitida) a chorobná suchost pokožky (xeróza). Mezi další (tzv. malé) příznaky mohou patřit suchá a olupující se kůže na bříškách prstů a na chodidlech (hlavně v zimě), suché a praskající koutky úst, tmavší kruhy pod očima, suchá, olupující se, hnědavá nebo začervenalá oční víčka, rohovatění (zdrsnění) kůže na rukách a nohách, bílé šupinaté skvrny na rukách, nohách a obličeji, blednutí jako reakce na tlak na končetinách, zmnožená kresba kožních rýh na dlaních, změny na nehtech (dolíčky, rýhy, lomivost), otoky, praskliny a olupování kůže na rtech, očních víčkách, krku, okolo nosu, úst, nehtů, na prsních bradavkách či genitáliích, zvýšená náchylnost ke kožním onemocněním a zvýšená hladina imunoglobulinu třídy E (celkového nebo specifického IgE).

Ekzém jako projev kvasinková infekce

Ekzém může být i projevem kvasinkové infekce5, která vzniká působením nevhodně složené stravy dítěte a nebo kojící matky (jedná se hlavně o nadbytek cukrů a složitých sacharidů a také mléčných bílkovin), užíváním antibiotik či očkováním38 - tedy jako následek narušení střevní mikroflóry a imunitního systému.

Více informací se dozvíte v samostatném článku Kvasinková infekce u dětí10.

Kvasinková infekce

Atopický ekzém a léčba u dětí

Atopický ekzém je chronické onemocnění, lze ho ale většinou udržet pod kontrolou. Ne všechny provokující vlivy lze eliminovat, nicméně velkou část z nich ano a obvykle tedy je možné malé i velké atopiky stabilizovat dlouhodobě i bez používání kožními lékaři konvenčně předepisovaných kortikosteroidních, antibiotických či antimykotických mastí, nebo mastí s obsahem dehtu. Pro děti do 10-ti let jsou z důvodu možné intoxikace nevhodné přípravky obsahující bór (borová voda, Jarischův roztok, Pityol, Holtův krém), tyto přípravky jsou i z medicínského hlediska překonané.

Infikovaný ekzémPodle fáze ekzému a případného výskytu infekce v ekzému si lze při péči o atopickou pokožku vystačit s mastí obsahující zinek, hydratačním pleťovým mlékem nebo nemastným krémem, mastným krémem a v nutných případech (infekce ekzému kvasinkou, zlatým stafylokokem nebo jinými mikroorganismy) ještě s genciánovou violetí. Léčbu atopického ekzému můžou komplikovat i virové infekce (moluska, bradavice, opar herpes simplex).

Atopický ekzém může svědit, dítě si ho pak může škrábat a zanést si do něj infekci. Proti svědění může pomoci promazávání hydratačními prostředky, sprchování chladnou vodou, někdy pomáhá pít silný rooibos nebo brát antihistaminika, proti škrábání lze používat bavlněné rukavičky.

Základem stabilizace malého ekzematika podle metody Věry Zíkové, ověřené na více než 400 dětech, je úprava kosmetické péče, nastavení vhodné péče o pokožku (bez použití kortikoidních, imunomodulačních, antibiotických a antimykotických mastí) a nalezení alergenů, úprava stravy a péče o zdravá střeva. Někdy, hlavně u inhalačních alergií, může být nezbytné použít antihistaminika.

Kosmetická péče a koupání

U kojenců a malých dětí se doporučuje koupat i jen jednou za 3 dny po dobu 3 minut a do 3 minut po koupeli podle fáze ekzému a individuální snášenlivosti kosmetiky namazat. U miminek na koupání často stačí i jen čistá voda. Některé děti ale koupání mají rády a ani delší koupel jim nevadí, pak není důvod jim ji nedopřát častěji a déle. Nevhodné jsou koupelové pěny, protože kůži vysušují. K mytí je možné používat např. hypoalergenní tekutá mýdla, mycí kostky (Avene, Oilatum), hypoalergenní šampóny a sprchové gely (Bioderma, A-derma) a v klidové fázi, tedy bez projevů ekzému, i hydrogilní koupelové oleje (Avene, Balneum Hermal, Oilatum, Linola Ölbad).

Na mokvavé plochy, červené pupínky, puchýřky a skvrny i zarudlé olupující se plochy nesmí přijít mastný krém nebo olej (a to ani koupelový). U veškerých kosmetických prostředků je nejprve nutné vyzkoušet individuální snášenlivost. Krém, mast, lotio nebo olej nikdy poprvé nemažeme na větší plochu kůže, nejprve ho mažeme po 3 dny na malé zdravé místo kůže a teprve poté, pokud se nedostaví negativní reakce, ho použijeme na ostatní místa na těle. Lepší je mazat menším množstvím prostředku a častěji.

Obecně platí, že vhodné jsou prostředky neobsahující konzervanty a parfemaci - a to ani tu přírodní, éterické oleje často působí dráždivě, jako např. heřmánek, ale naopak levandule často pomáhá atopický ekzém zklidňovat. Často ekzematikům vadí i propolis a lanolín (tuk z ovčí vlny). Přídavek močoviny některým atopikům pomáhá, jiným naopak pokožku dráždí.

Zinková mastEkzém, který mokvá je třeba vysušit, na menší ložiska je možné na několik minut přiložit studený obklad se světle růžového roztoku hypermanganu (manganistanu draselného), černého čaje, odvaru z řepíku nebo dubové kůry nebo nastříkat aerosolový sprej termální minerální vody a poté nechat tekutinu odpařit dosucha. Pokud je zasažena větší plocha těla, lze použít koupele v mořské soli, zásadité soli (Meine base), odvaru z řepíku, dubové kůry či v černém čaji.

Jakmile mokvání odezní, na kůži jsou červené pupínky, puchýřky nebo zarudlé hrubé plochy, je třeba ke zklidnění a odrudnutí používat na tato ložiska ekzému nanejvýš 2 - 3x denně masti s obsahem zinku (v lékárně namíchaná má nevhodné složení, je třeba koupit zinkovou mast Galmed, Herbacos, Vitella Zn, je možné použít i Sudocrem či Bübchen krém na opruzeniny), případně v lékárně namíchaný zinkový olej. Některým dětem může místo zinku pomáhat ke zklidnění ložisek ekzému ichtamol (Ichtyo Care, I-Care, Vitella ictamo).

Ložiska ekzému by měla začít odrudávat, zasychat a případně se i olupovat. Pokračujeme v dosavadní péči, začít promašťovat nebo hydratovat suchou, ale zarudlou, či olupující se kůži by byla hrubá chyba, která by narušila proces hojení.

Hydratační krémTeprve pokud jsou ložiska téměř odrudlá, je vhodné mazat hydratační krém typu olej ve vodě nebo pleťové mléko - lotio (Eucerin AtopiControl, A-derma Exomega, Bioderma Atoderm PP, Ambiderman, Cutishelp mimi balzám, Altermed, Linola krém, Excipial U Hydrolotio), je možné je mazat i na celé tělo, kde nejsou ložiska.

Jakmile jsou ložiska ekzému suchá a hrubá, nezarudlá (v barvě okolní kůže), teprve tehdy je možné zkusit pokožku promašťovat krémy typu voda v oleji nebo jinými prostředky (Excipial krém, bambucké máslo, Menalind derm krém, Synderman, Leniens, vazelína, Cutilan, Bepanthen, Leciderm, Lipobase repair, za studena lisovaný kokosový olej6, ten ale často na kůži vadí kojencům).

Jedině v této fázi ekzému je možné používat olej do koupele. Pokud ho nedáváme do koupele, je možné s ním dítě mazat po koupeli, pokud to toleruje, ale pouze na vlhké tělo, jinak naopak olej pokožce škodí.

Úprava stravy

Je vhodné, aby nekojené dítě nebo kojící žena užívali Hylak forte, případně i probiotika6 s vhodným složením. Ekzematické děti krmené umělým mlékem49 je nutné převést na UM s plně štěpenými bílkovinami nebo v případě silné alergie na bílkovinu kravského mléka na UM vyrobené z volných aminokyselin.
Hylak forte

Také je vhodné, aby dítě a kojící maminka ve své stravě omezili i některé potraviny (nejčastější alergeny a také potraviny obsahující hodně histaminu a histaminoliberanty), vysadit úplně je třeba pouze ty potraviny, na které jsou sami alergičtí, tyto je možné zjistit pomocí eliminačně-expozičního testu6. Pomáhat může konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Jako dětský příkrm není příliš vhodná vařená mrkev, je to relativně častý alergen u dětí, způsobuje zácpu a také obvykle vede k pomnožení kvasinek5 ve střevech a na kůži miminka.

Jinak by střídmě (nanejvýš 2 až 3 porce týdně) mělo dítě a kojící maminka jíst bílkovinu kravského mléka (a to pouze ve formě zakysaných mléčných výrobků, tvrdých sýrů a másla), sóju (vhodná je pouze v tradiční, fermentované podobě), vejce1, ryby a mořské plody, exotické ovoce, ořechy4, kořenovou zeleninu (včetně mrkve), pšenici3 (klasickou pšenici nahradit bezlepkovými obilninami nebo alespoň starými odrůdami pšenice, např. špaldou, při pečení míchat pšeničnou mouku nebo ji případně i úplně nahrazovat moukou z bezlepkových druhů obilnin) a co nejvíce omezit sladké. Samozřejmě by měli jíst zdravou, vyváženou stravu, nekouřit, nepít alkohol a neužívat jiné omamné látky, velmi dráždivá jsou i některá potravinářská aditiva.

Střevní mikroflóra

Střeva jsou základním kamenem imunitního systému, stav trávení a střevní mikroflóry má tedy vliv i na atopický ekzém. Atopici jsou náchylnější k přemnožení patogenních mikroorganismů, např. kvasinek. Ihned po narození se začínají střeva miminka osidlovat, dítě při vaginálním porodu29, časném kontaktu kůži na kůži33 a kojení70 přejímá mikroflóru matky. U miminek ve zdravé střevní mikroflóře převažují bifidobaktérie. Negativní vliv na stav mikroflóry má porod císařským řezem a také podání umělého mléka, i jen jedna dávka může způsobit předčasnou a nežádoucí změnu od kojeneckého složení mikroflóry směrem k mikroflóře dospělého. Pomnožení kvasinek u přikrmovaných miminek a malých dětí často způsobuje vařená mrkev, větší množství sladkých jídel (včetně některých druhů kojeneckých kaší22), nezakysané mléčné výrobky (včetně umělého mléka kromě těch s plně naštěpenými bílkovinami nebo těch vyrobených z volných aminokyselin), očkování a nebo užívání antibiotik.

Oblečení, ložní prádlo a praní

Nejlépe děti snášejí 100% bavlnu, naopak často dráždivě působí vlna. Atopický ekzém obvykle nejvíce svědí v noci, když dítě nemá jiné vjemy, které by od něj odvedly pozornost, při vyšší teplotě ekzém svědí více. Proti škrábání, hlavně u miminek, lze na noc dávat bavlněné rukavičky nebo speciální spací overaly pro atopiky.
Podrážděná kůže z parfémovaného pracího prostředku

Místo peří se jako náplň polštářů a pokrývek hodí duté vlákno, lze ho totiž prát, je možné na ně a na matrace pořídit protiroztočové povlaky. Nejvhodnější je na oblečení, ložní prádlo i ručníky používat prací prostředek28 bez parfemace, vhodný je i mýdlový sliz, aviváži je lépe se vyhnout, místo ní lze do máchání ke změkčení prádla a odstranění zbytků pracího prostředku použít ocet nebo roztok kyseliny citrónové a přidat máchání navíc. Jako opatření proti roztočům se doporučuje prát lůžkoviny na 60°C.

Domácí prostředí, úklid a mazlíčci

Cílem je omezit doma prašnost, výskyt roztočů a zvířecích chlupů. Vhodnější než koberce jsou omyvatelné podlahy (PVC, korek, marmoleum, plovoucí podlaha), je třeba používat dostatečně výkonný vysavač. Přílišné uklízení ale také není vhodné, čistící prostředky mohou dráždit a sterilní prostředí není dobré pro rozvoj imunitního systému. Někdy může pomoci si pořídit domácí čističku vzduchu, protipylové sítě do oken. Zásadní je doma nekouřit. Vhodné je udržovat i vhodnou teplotu (ve dne 21 až 22°C, v noci 19 až 20°C), protože při vyšší teplotě dochází k pocení a zhoršení ekzému, a vlhkost vzduchu, ideálně 45 až 55%, při vyšší vlhkosti může docházet k růstu plísní na zdech. Při inhalačních alergiích je lepší zvířátko mít venku než doma. Jako test, zda vadí, lze dát mazlíčka na hlídání k přátelům či příbuzným, pokud se stav atopika po návratu zvířátka nezhorší, není problém ho nechat doma. Někdy se naopak stav dítěte při odloučení od mazlíčka paradoxně vlivem stresu ze separace zhorší.

Desenzibilizace

Může se provádět u inhalačních alergií pomocí autovakcín, takováto desenzibilizace samozřejmě patří do rukou alergologa. U potravinových alergií6, kdy dítě na potravinu přes mateřské mléko nereaguje nebo reaguje jen velmi slabě, nebo pokud starší dítě potravinu toleruje pouze v malém množství a při občasném podávání, tak tuto potravinu může kojící matka nebo starší dítě občas konzumovat, u dítěte se tak k této potravině zvyšuje pravděpodobnost nastolení tolerance.

Světloléčba

Provádí se spíše u dospělých, u dětí se vzhledem k expozici UV zářením nedoporučuje. Vhodnou alternativou pro děti je přirozená forma světloléčby, tedy spíše komplexní působení prostředí při pobytu u moře, v lázních nebo v horách.

Psychoterapie

Obecně má stres na stav ekzému negativní vliv, dítě i rodiče by měli zůstat co nejvíc v klidu, stres rodičů se přenáší na dítě. Pro stabilizaci atopického ekzému a zvládání nemoci je někdy používání relaxačních technik či navštěva psychologa nutností, ať už pro dítě, nebo pro jeho rodiče.

Alternativní metody

Některým lidem může pomáhat akupresura, akupunktura, čínská medicína, homeopatie, aromaterapie nebo fytoterapie (užívání odvarů nebo extraktů z bylin). Jako antihistaminikum se slibně jeví např. rooibos, lze ho pít i při akutních potížích ve větším množství. Pro dospělé při inhalačních alergiích lze užívat tinktury z pupenů břízy a černého rybízu.

Antihistaminika

Někdy, hlavně u inhalačních alergií, může být nezbytné použít antihistaminika. Pro děti se obvykle předepisují Fenistil kapky, Dithiaden nebo Aerius. Mohou pomáhat i při svědění ekzému, ale mohou to i zhoršit. Potlačují reakci organismu, ale příčinu alergie neřeší, preferováno by tedy mělo být nalezení a pokud možno odstranění působení alergenu.

Genciánová violeť

Jedná se o 0,5% vodný roztok barviva hexamethylpararosanilinchloridu, vzniklá tekutina má tmavě fialovou barvu. Genciánová violeť má významné antimykotické a antibakteriální účinky. Dříve byla podezřelá z karcinogenity, což bylo ale aktuálními výzkumy vyvráceno. Používá se k potírání ekzému infikovaného kvasinkou (zarudlá svědivá ložiska, mohou být kruhová - numulární), zlatým stafylokokokem (žluté krusty) nebo jinými mikroorganismy.

Postižené místo se natře genciánovou violetí, dobře to jde v roztoku violeti smočenou vatovou tyčinkou na čištění uší, po zaschnutí se nechá působit tak dlouho, dokud se neodšupinkuje, neoloupe, trvá to i několik dnů. Poté je, podle potřeby, možné aplikaci violeti opakovat. Nevýhodou genciánové violeti je, že barví, je lepší během jejího používání dávat spíše starší oblečení, pravděpodobně se ale během několika praní violeť odstraní.

Genciánová violeť

Antimykotika

Mezi masti s obsahem antimykotik patří např. Canesten, Imazol a Pevaryl (v kombinaci s kortikosteroidy také Imacort), ale i s jejich použitím se kvasinkou infikovaný ekzém hojí dlouho, mohou mít nežádoucí účinky a pokud nebyla provedena preventivní opatření ve stravě a nedošlo k nápravě střevní mikroflóry, nebo dojde k jejímu narušení (antibiotika, očkování), kvasinková infekce5 se obvykle vrací. Alternativou je potírání poměrně bezpečnou genciánovou violetí.

Antibiotika

I při používaní mastí s obsahem antibiotik (Fucidin, Bactroban, Framykoin, v kombinaci s kortikosteroidy pak Belogent, Pimafucort, Fucidin H a Fucicort) se baktériemi, nejčastěji zlatým stafylokokem, infikovaný ekzém hojí dlouho a navíc to s sebou nese riziko nežádoucích účinků antibiotik, recidivy a vzniku rezistence baktérií, případně současně i rizika používání kortikosteroidů. Antibiotické masti by se měly předepisovat až poté, co se provede stěr z kůže, kultivace a vyhodnocení přítomných mikroorganismů. Poměrně bezpečnou a účinnou alternativou je používání genciánové violeti.

Kortikosteroidy

Masti s obsahem kortikosteroidních hormonů (např. Locoid, Beloderm, Afloderm, Advantan, Triamcinolon, v kombinaci s antibiotiky pak Belogent, Pimafucort, Fucidin H a Fucicort, v kombinaci s antimykotiky Imacort) mají sice rychlý protizánětlivý a protisvědivý účinek, ale tento efekt je pouze dočasný, zklidnění se objevuje obvykle pouze během mazání těchto mastí. Lidově řečeno - kortikosteroidy zatlačí alergický zánět (ekzém) hlouběji do kůže a pokud není odstraněna příčina jeho vzniku, po skončení mazání obvykle vzplane znovu a vrátí se často tzv. i s úroky. Navíc mají kortikosteroidy závažné nežádoucí účinky jak lokální v místě mazání, tak i systémové (v celém organismu), protože se jich 1 až 10% z masti vstřebá. Používání kortokosteridních mastí vede ke změnám na kůži, více ohrožena je kůže jemná - dětská, na obličeji, krku a v kožních záhybech (tříslech, podkolenních a loketních jamkách, podpaží). Kortikosteroidy snižují obranyschopnost kůže vůči infekcím, způsobují nemizející bílé nebo barevné skvrny na kůži a atrofii (ztenčení a poškození) kůže, mohou být také příčinou akné, zvýšeného ochlupení, svědění, vysušení kůže, puchýřků, zčervenání, zánětu, brnění, mravenčení, prasklin, celulitidy, strií, otoků či červených nitek v kůži. Jejich používání může vést ke vzniku glaukomu (zeleného zákalu), potlačení imunitního systému a k rozvoji Cushingova syndromu.

Pokud se rozhodnete přesto kortikosteroidní masti používat, je třeba rizika alespoň snížit. Kortikosteroidní masti se mažou jednou denně, ráno nebo na noc, nárazově až po 3 dny i dvakrát denně, ale, ozvlášť u dětí, ne na obličej. Masti se má používat co nejmenší množství, vyšší vrsta není účinnější a naopak s sebou nese vyšší rizika nežádoucích účinků. Současně je třeba kůži mazat i hydratačním krémem nebo tělovým mlékem. Kortikosteroidy se mají používat pouze na co nejmenší plochu a krátkodobě, při dlouhodobém a častém používání se jejich účinnost snižuje (vzniká návyk kůže) a výrazně stoupají rizika poškození kůže i zasažení celého organismu. Jakmile dojde ke zlepšení stavu ekzému, používá se sestupná nebo intervalová metoda. Při sestupné metodě se postupně používají kortikosteroidy s nižší účinností. Při intervalové metodě se postupně prodlužuje doba, kdy se mast nemaže, jeden den se kortikosteroidní mast namaže, druhý den ne, třetí den ano, čtvrtý a pátý den ne, pak znovu jeden den ano a tři dny ne atd.

Imunomodulanty

Imunomodulační masti (Elidel, Protopic) mají podobné zásady použití, účinky i nežádoucí reakce jako kortikosteroidní masti, navíc jejich používání zvyšuje riziko infekcí kůže a také kožních nádorů a lymfomů.
Kůže narušená používáním imunomodulační masti

Dětem do dvou let by se neměly předepisovat vůbec. Jedná se o relativně nové přípravky, jejich dlouhodobý vliv na organismus (a ani imunitní systém), hlavně u dětí, tedy neznáme. Fungují na principu potlačování (suprese) imunitního systému, protože zastavují množení T-lymfocytů (bílých krvinek zodpovědných za nespecifickou buněčnou imunitu) a uvolňování cytokinů (signálních bílkovin imunitního systému) z nich.

Prevence vzniku alergií, atopického ekzému, astmatu a autoimunitních onemocnění

Riziko vzniku alergií, atopického ekzému, astmatu3 i autoimunitních onemocnění dítěte roste i díky užívání léků matkou během těhotenství a kojení, negativní vliv mohou mít např. i multivitamínové přípravky. Nastávající maminka by měla napravit svou střevní mikroflóru ideálně ještě alespoň půl roku před otěhotněním, nebo alespoň během konce těhotenství a začátku kojení. Měla by užívat probiotika6 a prebiotika (např. Hylak forte). Také je vhodné, aby ve své stravě omezila i některé potraviny (nejčastější alergeny). Vysadit úplně by měla pouze ty potraviny, na které je sama alergická. Střídmě (nanejvýš 2 až 3 porce týdně) by tedy měla jíst bílkovinu kravského mléka (a to pouze ve formě zakysaných mléčných výrobků, tvrdých sýrů a másla, nevhodná je tedy značná část druhů pečiva i jiných potravin, existuje spousta vhodnějších zdrojů vápníku), sóju3 (vhodná je pouze v tradiční, fermentované podobě), vejce1, ryby, ořechy4 a pšenici3 (klasickou pšenici nahradit bezlepkovými obilninami nebo alespoň starými odrůdami pšenice, např. špaldou, při pečení míchat pšeničnou mouku nebo ji případně i úplně nahrazovat moukou z bezlepkových druhů obilnin). Samozřejmě by měla jíst zdravou, vyváženou stravu, dostatek omega-3 mastných kyselin, málo sladkého, nekouřit, nepít alkohol a neužívat jiné omamné látky, velmi dráždivá jsou i některá potravinářská aditiva. Podobná opatření se týkají i stravy přikrmovaného dítěte.

Prevencí vzniku atopických problémů u dítěte je i vaginální porod, časný kontakt kůže na kůži a kojení. Není-li dítě kojeno, pak se dětem s dipozicemi k atopii doporučuje do půl roku dávat HA umělá mléka, ale pokud k projevům atopie již dojde, jsou kontraindikována a je třeba přejít na UM plně štěpená nebo z volných aminokyselin49. Dítěti zavádět příkrmy10 je třeba opatrně dávat pouze jednu novou potravinu současně a to po dobu 4 až 7 dní (nebo méně, pokud dojde k negativní reakci). Pokud se u dítěte nebo těhotné či kojící matky projeví potravinová6 či jiná alergie, atopický ekzém, je třeba najít a co nejvíce eliminovat jejich spouštěče, jinak se u dítěte zvyšuje riziko rozvoje dalších atopických potíží, alergií a dokonce i autoimunitních onemocnění. Je také třeba důkladně zvážit, proti jakým nemocem, jakými vakcínami a jestli vůbec dítě očkovat38.

Doma je třeba udržovat čistotu a co nejméně prašné prostředí, na druhou stranu přílišná sterilita také škodí.

Více o atopickém ekzému na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Věra Zíková: Jak zbavit dítě atopického ekzému úpravou stravy - http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-zbavit-dite-atopickeho-ekzemu-upravou-stravy-deti-...
  2. http://www.proalergiky.cz/diskuze/tema/3295
  3. Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/05/05.pdf
  5. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/01/08.pdf
  6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3472256/
  7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1773282/
  8. http://www.lekarna.cz/leky-na-predpis-lecba-vyrazky-zanetu/
  9. http://www.dermatologiapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5223&magazine_id=11
  10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18621121
  11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11758901
  12. http://adc.bmj.com/content/70/3/229.abstract
  13. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/03/03.pdf
  14. http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/10/kys-borita.pdf

Hodnocení a zkušenosti s atopickým ekzémem

Máš zkušenost s atopickým ekzémem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
doubrafka  24. dub 2020

Pomoc

Hodně mi pomohly na ekzémy i na ekzémy dětí ovesné vločky a Plasmagel.
pavlinakm  27. lis 2016

Exzém v těhotenství

V 6. měsíci těhu mě začalo svědit celé rostoucí bříško, nejvíce pak horní a spodní část (pod prsy a pod pupkem). Prvně jsem to přisuzovala pocení, protože bylo právě léto (srpen). Ale i když jsem se snažila moc nezapařit, větrat, promazávat (indulona, kokos.olej, excipial,..) nic nepomáhalo. Při kontrole v poradně jsem si postěžovala, byla mi odebrána krev na jaterní testy. To dopadlo dobře. Objednala jsem se na kožní. To už jsem měla ložiska doškrábaná, v noci jsem se budila a škrábala. Vlastně jsem se škrábala už pořád. Byla mi diagnostikována akutní exacerbace exzému se zanícenýma ložiskama. Dostala jsem na mazání v tenké vrstvě kortikoidy s antibiotiky na týden. Popravdě jsem se tomu nebránila, byla jsem už zoufalá. Naštěstí to postupně pomohlo. Excipial na promazávání u mě nefunguje. Teď do konce těhu mažu pouze Ambidermanem a nedám na něj dopustit. Exzém se už neobjevil.
kaja2016  13. lis 2016

Co pomáhá dceři

Balmandol olejíček do koupele a domácí mast z marihuany.
milenab  10. lis 2016

Atopický ekzém - rada pro Vás

Dobrý den, nepročítala jsem celou diskuzi k atopickému ekzému, ale narazila jsem na spoustu z Vás, co vyzkoušeli vše možné. Mám za sebou zkušenost s atopickým ekzémem u syna, kterému je nyní 8 let. Někdo se tu ptal po zázračné masti - je to Synderman mast (namícháno v lékarně z lékařského vápna a vazelíny). opravdu krásně promašťuje a hojí.

A další zázrak :-) poradím - Ovesnou koupel od společnosti Topnatur.

Syn se po tomto zbavil toho nejhoršího.
3 lidé považují za užitečné
nefertiti20  2. lis 2016

Náš boj :(

Bohužel i náš prcek (9 měsíců) prohrál a má atopický ekzém, stejně jako já. A to jsem si tolik přála, aby toho byl ušetřen, vím jak je to děsné.

Postupně se to objevovalo v záhybech na nohou, pak záda, ruce, od včera mu to jde i do obličeje. :( Naštěstí nevidím, že by se zatím škrábal, či že by to úplně mokvalo, má spíše takovou krupičku, ale úplně všude. Jsem z toho nešťastná, na kožním nám píší jen lipobase a nějakou smradlavou mastičku namíchanou z lékarny. Poprvé to pomohlo, teď nic. :( Pevně ale věřím, že to zmizí a prcek bude mít klid... :-) My to nevzdáme, jenže eliminovat potraviny se mi moc nechce. Já je v dětství taky omezovala a vůbec to nepomáhalo. Navíc si myslím, že musí mít pestrou stravu, takže eliminování nepřipadá v uvahu. Jediné, co začnu děltat já je to, že omezím sladké, na tom dost ujíždím (kojím v noci), takže projev by to mohl být ze sladkého. No uvidíme, jak se to vše bude vyvíjet dál..

Zkusím se poohlédnout i po nějakých lázních, moři, co by mu mohlo pomoci.
simulinecka1  1. lis 2016

Atopický ekzém

S atopickým ekzémem máme bohužel taky zkušenosti. :-( Velice nepříjemná věc pro malé děti, my používali snad vše co šlo, Lipobase, Lipobase Repair, Avene, Linola, Wedela, či obyčejná modrá indulona, změna jídelníčku, nepomáhalo nic, až když jsme navštívili kožní, tam nám bohužel napsali kortikoidní mast Fucicort, je to odporné svinstvo, ale jediné co opravdu zabralo. Vždy, když se něco objeví, stačí namazat jednou dvakrát a už se nemusí, ale léčbu to moc neřeší, díky tomu, že to malá chytila i na genetálie, což je ještě horší boj! :-( Na to máme Imacort - opět pomůže, když se to objeví, ale nic neléčí.

Snad to brzo vymizí, malá bude mít klid, nebude se škrábat jak tam dole tak i na tělíčku a nám se taky dost uleví...
kmbh  19. říj 2016

Zázračná mast na atopický exém

Všechny maminky zdravím, normálně na fóra nepíšu, ale říkala jsem si, že tuhle informaci bych měla poslat dál. Půl roku chodím se 17-ti měsíční dcerkou na kožní s atopickým exémem. A vyzkoušely jsme všechno. Stálo nás to už tolik penízků. A nic. Jednou lepší pak zase horší.

Před 14 dny jsem zjistila informace, že ve Velkých Pavlovicích v lékárně dělají mastičku, která je zázračná. Nevěřila jsem, ale co bychom pro své děti neudělaly! :-) Mastička je opravdu úplný zázrak. Po dvou dnech z roškrabaného exému narůžovělá hojící se ranka. Pak světlý flíček a po 5 dnech nic. Jak kdyby nikdy nebyl. Žádná dietní omezení a valíme dál. Ještě nám pan Mgr. poradil, že mám malou koupat v octové vodě. Tak půl deci na 20 cm hladinu. :-) Bohužel jsem nevěřila, že se tak brzy zahojíme.

Vzala jsem si dvě balení a úplně zbytečně i když mi to pan Mgr. říkal. :-) Teď mám doma jedno balení. A ráda bych ho klidně poslala dál, protože je to opravdu zázrak. V případě zájmu pište na katka.mrazkova@email.cz ( mastička má expiraci do prosince).
enanek  11. čer 2016

Atopický ekzém

Moje nejmladší dcera Anička dostala atopický ekzém ve třech letech, napřed se jí to objevilo v záhybech na nohou a pak i na rukách. Dětská lékařka nám radila mastit měsíčkovou mastí, nebo indulonou, ale to taky nepomáhalo. Návštěva kožní dětské lékařky v pv byl šok! Po menší prohlídce vytiskla hromadu papírů co může a nemůže jíst. Po přečtení jsme zjistily, že nesmí nic, ani bílé pečivo, mléko, vejce, hořčici, kakao, čokolády, ovoce atd. Tak že by asi musela konzumovat jen vodu.

Po radě paní učitelky z mateřské školky jsem s ní navštívila přírodní léčitelku, ta jen párkrát zamávala nějakým těžítkem, pak nám prodala kapky a mastičku, řekla, že může jíst úplně vše napřed v menších dávkách. Léky užívala necelý rok, pomohlo jí to a od té doby má už pokoj. Je zdravá, jí vše a je spokojená.

Celá tato metoda stála i s prohlídkou 4000kč.
hhhanicka  4. led 2016

Atopický ekzém

Malá trpěla ekzémem zhruba do jednoho roku, velmi nám pomohla A-Derma Exomega emollient cream z ovsa. Začali jsme používat v zimě, když měla cca půl roku, od jednoho roku už je bez projevů.
kubicek11  7. lis 2015

Sluníčko léčí :-)

Ve třech měsících se i u nás objevil exém. Bylo to hrozné, svědění, škrábání, pláč a nic nepomáhalo. Každý přípravek, který nám předepsalim to vše ještě zhoršil. Až Synderman na promazávání a Linola do koupele začali pomáhat. K tomu jsme koupali obden, a to ve vlažné vodě s Linolou jen malinkou chviličku. Lehce jsme osušili kůži a promazali Syndermanem. K tomu jsme nesměli malého navlékat, takže vždy jen na lehko, :-) Až se někdy lidé divili. :-) No a letošní horké slunečné léto pomohlo nejvíc. Sluníčko ekzém nejprve vytáhlo a pak se začal postupně ztrácet. Dneska už na tělíčku nic nemáme a doufám, že už se nic neobjeví. :-)
teplicandacentrum  26. črc 2015

Sádlo

My vyhráváme nad ekzémem. Vynechali jsme mléčné produkty a mažeme kůži domácím vepřovým sádlem. Nepomáhá žádná mastička tipu ambiderman, vazelina, excipial aj., krom kortikoidů, které raději vynechávám.
1 člověk považuje za užitečné
pkolin  17. kvě 2015

Vyhráváme nad ekzémem pomocí čínské medicíny

Atopický ekzém má manžel, k tomu spoustu alergií, já nikdy nic.

Prvnímu synovi se objevil ekzém asi ve 2 letech, jen malinkaté ložisko na palečku u ruky, po manželově zkušenosti jsem začali hned řešit - takže kožní a co jiného než kortikoidy. Naštěstí máme celá rodina dlouholeté zkušenosti s čínskou medicínou a na ni nedáme dopustit, a tak i tentokrát jsme se objednali na kliniku čínské medicíny. Syn dostal bylinky a samozřejmě dietu (bylo toho hodně, ale hlavně mléčné výrobky z kravského mléka, kuřecí maso a pohanka) a syn byl cca do roka bez ekzému. Dnes je mu 6 let a je bez diety (jen kuřecí maso se do našeho jídelníčku už téměř nevrátilo, pohanka také ne).

Mladšímu synovi se objevil ekzém asi ve 3 měsících, ale mnohem více, než u prvního (ručičky a tváře), nejprve dětská lékařka, testování na alergo (vyšlo pozitivní na vejce), změněno UM na UM se štěpenou bílkovinou kravského mléka a opět objednání na kliniku čínské medicíny. Chodíme tam cca 2 měsíce, syn má bylinky, obdobnou dietu jako starší (hlavně žádné kravské produkty) a byla mu zatím dvakrát dělána akupunktura (podotýkám, že má vždy dva velmi rychlé vpichy a malý při ní vůbec nepláče, směje se) a momentálně jsme téměř bez ekzému, tváře naprosto čisté, ručičky krásně bledé, jen trošku sušší kůže a občas se objeví na nožičkách malinkaté ložisko, které za chvilku zmizí.

Jinak z krémů nám pomáhá Vitella Ictamo a olej do koupele Balmandol. Snad se nám časem podaří nad ekzémem vyhrát úplně, stejně jako u prvního syna. Jen je nutno říci, že boj s ekzémem pomocí čísnké medicíny je běh na dlouhou trať a chce opravdu důsledně dodržovat vše, co předepíší. Ale pomáhá to a bez chemie a tolik škodlivých kortikoidů. Podotýkám, že cena za léčbu pomocí čínské medicíny není nijak závratná, rozhodně levnější, než nákup všelijakých léků a mastiček.
klarina_f  7. dub 2015

Bezmléčná dieta

Od narození byl syn jako puberťáček. Vyrážka na rukách, zádech, pod krkem, na nohách. Po čase to šlo až do mokvajících ložisk. Mastičky ze začátku pomohly, ale nakonec se ekzém objevil znovu. Po zdlouhavém boji jsem zjistila, že se jedná nejspíš o alergii na kravské mléko. V půl roce jsem nasadila bezmléčnou dietu a jako zázrakem se mu začal mokvající ekzém ztrácet. Ve dvou a půl letech se syn alergie jako zázrakem zbavil. :)

Dcera vypadala, že se jí alergie vyhne, ovšem kolem třetího měsíce se jí udělala vyrážka na lokti. Po pár dnech se zvětšila a objevila i na druhé ruce. Automaticky jsem nasadila bezmléčnou dietu a vyrážka zmizela. Předpokládám, že i u dcery to bude mít stejný průběh - zmizí.

Mrzí mě, že někteří doktoři nejsou vůbec informovaní a maminka si musí pomoci sama.
betka20  9. bře 2015

Náš AE

Kryštůfkovi se objevil AE po druhém očkování hexa vakcínou a zavedením příkrmů. Nikdo nezjistí, zda to byl opravdu spouštěč, hlavně jsem to v té době ani neřešila a nepřisuzovala, že by to mohlo být tím. Je tam možnost i těch příkrmů. Mazali jsme kortikoidama, pak jsem si přečetla, co jsou zač, tak jsem tím už mazat nechtěla... No byl to docela boj, ale můžu řict, že se mu to nikdy nerozjelo do nějaké hrozné míry. Pořídili jsme bazén se slanou vodou a bylo po problému úplně. :)
Teď má občas nějaká suchá místa, ale nic dramatického, a hlavně ho to ani nesvědí.
1 člověk považuje za užitečné
rituska88  23. únor 2015

Spravilo to těhotenství :-)

S atopickým ekzémem jsem bojovala od dětství. Nikdy jsem ho neměla nějak strašný, zato mě nehodlal opustit až do dospělosti. Vždycky se na nějaký čas ztratil, aby se opět po čase objevil. Vyzkoušela jsem spousty mastiček, ale všechno pomáhalo jen chvíli. Včetně kortikoidů.

Když už ani kortikoidy nezabíraly, prostě jsem si řekla, že to nechám být. Ekzém se objevil vždycky na jaře a na podzim, měla jsem ho na očních víčkách a ve vlasech, jednou také na břichu, kde jsem si ho ošklivě rozškrábala, že mi doktorka strašně vynadala, ale stejně nevěděla, jak mi pomoci. Takže jsem si prostě jednoho dne řekla, že se pokusím ekzém neškrábat, ale nebudu ho ničím mazat, když to stejně k ničemu nevede. Po čase se zase sám ztratil (většinou když se zlepšilo počasí).

Když jsem otěhotněla, ekzém záhadně úplně zmizel a celé těhotenství se vůbec neobjevil, dokonce ani v sychravých dnech, kdy se objevoval vždycky. Čekala jsem, že se objeví po porodu, ale zatím mám stále klid a doufám, že už to tak zůstane. :-)

Bohužel syn po mně pravděpodobně dispozici k AE podědil. Poprvé se mu ekzém udělal po očkování a nemohli jsme se ho zbavit. Vyzkoušeli jsme několik mastiček, nakonec jedna drahá zabrala, ale když už jsme se začali radovat, tak zabírat přestala. Dáváme pozor na jídlo, oblékání, kosmetiku a všechno, co by mohlo ekzém vyvolat nebo zhoršit a naštěstí je teď syn již delší dobu bez potíží.

Lékař nám řekl, že se toho nemáme bát, že pokud ekzém mít bude, bude to pravděpodobně mírnější jako jsem to měla já. Doporučil nám ovesnou koupel a nepoužívat parfémovanou kosmetiku z drogerie. Bohužel prý u syna nemůžeme doufat, že by to jednou spravilo těhotenství. :-D
kacik87  14. únor 2015

Raději zajít ke kožní

S pletí bojujeme u malé od narození. Naše pediatra nás uklidňovala, že se jedná o novorozenecké akné, které je běžné a časem zmizí. Doporučila nám Jarischův roztok a černý čaj. Na další kontrole nám zase říkala, že to má z toho roztoku a čaje vysušené, tak nám předepsala Ophthalmo-Framykoin. Tahle malá mastička naštěstí zabrala. Od čtyř měsíců začaly problémy znovu. Tentokrát měla červené fleky. Pediatra nám říkala, že to má ze slin. Doporučila nám hydratační Niveu, pak Linolu Gesicht. Bez větších výsledků.

Po tom, co jsme v šesti měsících měli alergickou reakci na mléčnou kaši, začala jsem pátrat, jestli to s tím nesouvisí. Navštívili jsme kožního lékaře a ejhle, žádné "běžné" slinění, ale atopický ekzém. Dostala jsem pár rad, co jíst a nejíst. Jak s oblečením a hračkami a taky mast. Po třech dnech je vyrážka téměř pryč.

Někdy je třeba nenechat se uchlácholit, že to mají všechny děti.
andrejka_86  12. únor 2015

Můj boj s atopákem

V době puberty se mi začala na těle objevovat suchá místa, která červenala a ukrutně svědila. Začalo to v loketních ohybech, v kolenních jamkách a také v oblasti opasku nebo hodinek.

Po vyšetření na alergologii mi lékařka oznámila, že mám atopický ekzém spojený s alergií na nikl. Výsledkem bylo, že jsem nejdříve "léčila" alergií, kdy jsem vyhodila všechny hodinky, náramky a opasky obsahující nikl a odstranila také riflové knoflíky, které jsem musela nahradit klasickými plastovými. Užívala jsem zinek a mastičky a alergie zmizela (zcela až v těhotenství a porodu).

Na atopický ekzém, který byl v docela vysokém stádiu, jsem dostala dietu, kdy jsem musela vynechat čokoládu, oříšky, mléčné výrobky aj. Nastoupila léčba mastičkami, zásypy. Oblečení, které se dotýkalo postižených míst muselo být ze 100% bavlny - jakákoliv umělotina mi kůži jen dráždila. Po pár letech se mi podařilo zbavit se atopáku téměř zcela.

Jsou dny (i teď), kdy je velmi horko nebo velmi sucho, kůže se zpotí a vyskočí mi vyrážka, ale vím, že mi stačí místo namazat mastičkou a je po pár dnech po vyrážkách. Pomáhá mi volně dostupný Atopos od Cannadermu.
mor48tko  9. únor 2015

Atopický ekzém

Už od malička mám atopický ekzém. Nejprve jsem ho měla na vnitřních stranách stehen, v zimě se to vždy hodně zhoršilo... Potom bylo celkem dost dlouho klidové období a v pubertě se mi přesídlila ložiska na předloktí, hřbety rukou a prsty. Ložiska nebyla moc velká, ale praskala do krve. Jednu dobu jsem měla ty prskliny tak hluboké, že se mi do nich v klidu vešel delší nehet :-| nejhorší bylo to, že jsem nemohla prsty ohýbat.

Už od malička jsem používala Excipial U lipolotio. Žádné zlepšení jsem nikdy nějak nezaznamenala. Potom mi kožní psala kortikoidy Locoid. Nikdy mi nenapsala nic jiného. Locoid pomohl, ale během měsíce od vynechání používání se to zase vrátilo. Zkoušela jsem i výrobky s Ureou, ale Urea mi vadí, dělaly se mi po ní puchýřky, které potom praskly a začalo mi to mokvat. Pomohl mi konopný krém, ale po dlouhodobějším užívání také ztratil efekt.

Nakonec jsem změnila lékaře a ten mi napsal Dermatop. Je to krém s nízkým obsahem kortikoidů, použitelný už i pro malé dětičky. Ten mi hodně pomohl a také krém od Linoly :-)

V těhotenství se mi ekzém úplně ztratil, ale teď (8. měsíc po porodu) se začíná opět trochu objevovat :-(

Říká se, že strava hodně ovlivňuje ekzém. Já to potvrdit nemůžu, nikdy mi nic nevadilo - čokoláda, citrusy atd. Také se prý nedoporučuje nosit šperky - opět nemůžu potvrdit, nosím sice jen prstýnek, řetízek a naušnice, ale nikdy mi nic neudělaly... U mě hodně ovlivnil ekzém můj psychický stav, čím větší stres byl, tím více jsem měla prsty z vnitřní strany na kloubech popraskané.
lauramyn  7. lis 2014

Moji zatím čtyři atopici

Musím připustit, že jsme se skoro vždy včas ze všeho dostali, protože není nad to mít dobrou kožní. Naučila mne hned v zárodku věci řešit, a tak jsme na tom docela dobře.

Naučili jsme se, že voda není vždycky přítelem naší kůže a tak máme způsob mytí, který je šetrný. Znamená to mytí nohou a zadečku denně v bidetě, a jednou týdně celkově. Nejstarší syn s přicházející pubertou je ve sprše denně, a už řešíme ruce. Prostě ta voda není přítelem a musí se tedy více mazat. Výbornou zkušenost mám s olejíčkem od Weledy, olej do koupele jim dopřeji, když se koupou - mají pak kůži rovnou promazanou. Poučila jsem se dost od starších a hodně věcí teď u posledního synka dělám jinak.

Zjistila jsem, že jakákoliv chemie na kůži se sčítá: proto látkuji, když to jde, nepoužívám vlhčené ubrousky a mažu glycerínem. Zatím v jeho 5 měsících neměl žádné potíže, a když mu něco začalo, hned jsem mazala, takže má kůži krásnou.
1 člověk považuje za užitečné
mmirunda  6. lis 2014

AE po narkóze

Já jsem od narození atopik. Ač se moje máma snažila a lítala se mnou od čerta k ďáblu, atopikem jsem bohužel zůstala. Jako dítě jsem měla atopický ekzém na rukách, nohách a zádech a v dospělosti se mi přesunul hlavně na prsty rukou. Je to strašné, když člověk nemůže skoro nic, prsty popraskané do masa a ať natře co natře, nic nepomáhá. Dříve jsem hodně používala kortikoidy, ale v těhotenství jsem je používat nechtěla a hlavně nemusela, protože atopák zmizel.

Po narození dcery jsem doufala, že ona tohle nezdědí a nebude na tom jako já. Bohužel od jejího narození bojujeme s jiným problémem, který nás nutí být často v nemocnici a co víc, pod narkózou. Vždy, když má dcera po narkóze, objeví se jí atopicky ekzém, zejména na ramínkách a hrudníčku. Vždy s tím tak půl roku bojujeme, než se nám ho podaří vyléčit. Nejlepším "mazadlem" a hlavně lékem je pro nás domácí mastička z pravého konopí.

AE je taky hlavní důvod proč neočkuji, protože jsem přesvědčená, že bychom se ho už nemusely zbavit, když i po narkóze mívá takovéto výsevy.
3 lidé považují za užitečné
alunka001  4. lis 2014

Náš boj s ekzémem

Synovi se první projev ekzému objevil 8 dní po prvním očkování Hexavakcínou. Bojovali jsme s tím dlouho a i přesto jsem ho já hloupá nechala naočkovat znovu a synovi se ekzém rozlez šíleně po celém tělíčku, vypadal chudák strašně.

V té době mě kamarádka dala odkaz na eliminační dietu a já ji začala přísně držet. Zjistila jsem co synovi vadí a vyřadila to ze svého jídelníčku. Synovi se ekzém a hleny s krví ze stolice vytratili a objeví se jen při porušení diety. Naštěstí je už dost starý na to, že si umí říct, co smí a nesmí.
2 lidé považují za užitečné
kacka1983  26. lis 2013

Náš boj s ekzémem

První vlaštovka, že syn zřejmě podědil atopický exém se obějvila už krátce po porodu.
Měl velmi suchou pokožku, alergicky reagoval na oleje po koupání, na mycí gely včetně těch s označením senzitiv, z plenek s heřmánkem mu naskákaly puchýřky, v lepším případě měl jen zarudlý zadeček a třísla.
Na hlavičce se objevila seboroická dermatitida (žlutohnědé mastné šupinky).

Během kojení jsem dostala mastitidu a byla mi předepsána antibiotika vhodná pro kojící matky, ale nikdo mi nedoporučil synovi podávat probiotika, takže do 3dnů měl po celém obličeji pupínky. Prvně vypadaly jako potničky, přibývaly rychlostí blesku, později byla pokožka i přes promazávání suchá, praskala až do krve. Seboroia se roznesla i kolem nosíku a na obočí. Tváře měl jako by ho nědo spálil horkou vodou. Měl to i v uších, kolem uší suché, rozpraskané.
Po podání probiotik (BioGaia kapiček) měl syn všechny projevy pryč, jen seboroia ve vlasové části a obočí zůstala.

V létě se mu na lýtku objevilo zarudlé vystouplé kolečko velkosti 2koruny. Vypadalo jako mokvavé, ale na dotek bylo suché. Tento projev se dále rozšiřoval do loketních, podkolenních jamek, pod krkem na zápěstí, kolem kotníků a na stehnech. Vyzkoušeli jsme všechny možné masti pro exematiky, taky konopné oleje a masti, Hotův krém, Ondřejovku, obyčejné máslo atd. Nezabíralo nic ani z mastí na předpis, na některé nereagoval vůbec, na některé došlo ke zhoršení a některé se zdály, že zabírají, ale po pár dnech byl stav zase horší.

Až jednou mi paní doktorka navrhla vyzkoušet SkinCap Créme a věřte nebo ne, stal se zázrak, protože všechny projevy zcela vymizely do měsíce. První jen vybledly, ale pak zmizely úplně, ale když se syn spotil nebo byl nemocný, tak se ložiska začaly zase objevovat, ale stačilo namazat a byl klid.

Takto jsme byli v pohodě do 3 a půl let, pak končila zima a kožní problémy zase začly. Syn se začal škrábat, po těle měl různé ložiska, ale také flíčky, které jako ekzém nevypadaly, takže jsme šli na kožní. Opět došlo na dlouhou štaci "pokus-omyl", kdy jsme zkoušeli různé masti, mlíčka s různým efektem. Pak paní doktorka vzala stěr z kůže a zjistila přemnoženého streptokoka, takže syn dostal cíleně speciální masti a záhadné kolečka zmizely, ale ekzém ne.

V létě byl stav hodně znepokojivý. Syn se škrábal, měl praskliny až do krve, mokvavé velké mapy po celém těle, u moře se paradoxně stav velice zhoršil, krém který zabíral najednou přestal účinkovat.
Na imunologickoalergologické ambulanci provedla paní doktorka testy a odběry, kde byla potvrzena alergie na prach, roztoče, pyly, jarní kvetoucí stromy, žito, lehce zvýšená alergie na BKM, potvrzen atopický ekzém, lehce snížená imunita a genetická zátěž.

Syn užívá denně na noc a ráno sirup Xyzal a musím říct, že má velmi příznivé účinky jak na ekzém, tak na rýmu i kvalitu spánku.
Ekzém ustoupil během mazání Eucerinem s 5% Urea a doufám, že už se dlouho nevrátí.

Všimla jsem si také spojitosti zhoršení ekzému, když byl syn vystaven stresové zátěži a to když se mu narodil sourozenec, nebo dovolená.
Dodržujeme pouze opatření která dodržet můžeme. Rozhodně nevyhazujeme koberce, sedačku, záclony, ale eliminovala jsem plyšové hračky, pravidelně utírám prach, větrám peřiny, povlečení peru na 60 každých 14dní, ale nepoužívám k tomu speciální prostředky pro alergiky, pouze Lovelu a Batole.
Denně syna večer mažu celého Eucerinem, nekoupe se - pouze sprchuje, dávám probiotika, vyhýbám se dráždivým potravinám, bazény rozhodně nenavštěvujeme a nosí pouze bavlněné prádlo.
1 člověk považuje za užitečné
katyxq  7. říj 2013

Jak jsme se zbavily (obě) ekzému

Ekzém jsem od dětství měla až donedávna (a na kožním si mě spíš udržovali, než aby pomáhali, nejlíp jsem na tom byla, když jsem o sebe pečovala sama a nechodila tam), takže když se objevil u malé, bylo mi to jasné, co to je.

Rada pediatry byla - sledujte, co z vaší stravy vadí (no, dneska už vím, že takhle se dají vysledovat spíš blbosti, než něco smysluplného). Ale nakoukla jsem tady na Koníka do fóra, malá měla i jiné zdravotní problémy (koliky, hlen ve stolici a nakonec i nitky krve - ten den, kdy se objevily poprvé, jsem najela na eliminační dietu) a díky dobrým radám Katky Chalupové a článkům Věry Zíkové jsem se dobrala výsledku - alergie na bílkovinu kraského mléka, hovězí a sóju.

Jelikož kojím, jsem na dietě s malou taky, ona je až na výjimky čistá :-) (něco málo se objeví třeba při růstu zubů), ekzému se zbavila za dva týdny diety (měla jsem víc štěstí než rozumu, když jsem nedržela pořádnou eliminační dietu a trefila jsme se zrovna do toho, na co malá reaguje) ... a světě div se, u mě to sice trvalo pár měsíců, ale jsem bez ekzému taky :-) . A pokud už se něco málo objeví, zvládneme to podle fáze ekzému dětským levandulovým krémem Original ATOK, zásypem Leontýna od Tia Nobilis a nakonec bambuckým máslem a nebo ještě lépe balzámem šípek (to je bambucké máslo se šípkovým olejem, sice je dražší, ale líp se rozmazává a je hojivější než čisté bambucké máslo). A co nám kromě výše uvedených potravin vadí jsou minerální oleje, vazelína, umělá parfemace, takže vlastně 99% kosmetiky.
17 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce