Cestování letadlem s dětmi

Nejpohodlnějším způsobem dopravy a s malými dětmi na delší vzdálenost zůstává stále létání. Letadlo je statisticky nejbezpečnější dopravní prostředek, nejrychlejší, pohodlný a ani finanční náročnost už není dnes tak vysoká. Cestování letadlem s dětmi má však svá úskalí a pravidla. Mohou se vyskytnout nepředpokládané situace, proto se bezesporu vyplatí pečlivá příprava.

Kdy začít létat s miminkem

Některé letecké společnosti nepřepravují novorozence7 mladší 14 dnů. Obecně však cestování a tedy i létání kojencům do třech měsíců věku není pediatry doporučováno. Pro novorozence je létání naprosto nevhodné zejména kvůli tlakovým změnám po čas letu. Starším miminkům již tyto tlakové výkyvy nevadí. Obecně se tedy dá říci, že čím je dítko starší, tím lépe zvládá průběh letu.

Novopečená maminka by měla začít létat nejdříve po ukončení šestinedělí10. Začít cestovat dříve není vhodné zejména kvůli oslabenému organismu a větší náchylností k infekcím a tromboembolickým příhodám.

Cestovat v těhotenství1 může budoucí maminka do konce 34. týdne těhotenství22 bez omezení, pokud nemá zdravotní komplikace13. V případě rizikového těhotenství je třeba potvrzení od ošetřujícího lékaře na předepsaném tiskopisu ČSA MEDIF. Pro cestování od 35. týdne těhotenství43 je zapotřebí vždy předložit lékařské potvrzení, které však nesmí být starší 6 dnů před nástupem na palubu letadla.

Cestování letadlem s dětmi

Několik tipů pro hladký průběh letu s dítětem

Podmínky pro cestování letadlem se výrazně liší podle věku dítěte, je tedy rozdíl zda se bude cesty účastnit děťátko do 2 let věku tzv. infant nebo zda je dítěti mezi 2-12 lety. Současné letecké společnosti jsou na menší i větší děti připraveny, poskytují a nabízejí speciální tarify i služby právě podle věku malého cestovatele.

  • Je-li to jen trochu možné, je vhodné letět raději přes noc, tedy v době, kdy je děťátko zvyklé spát. Je zde větší šance, že dítko větší část letu prospí.
  • Pro děti nejsou vhodné dlouhé lety, obecně se nedoporučují delší lety než-li 4 hodiny. Miminka a děti jsou pak neklidné, cesta je nebaví a mohou mít díky časovému posunu narušený denní režim.
  • O tom, že se letu bude účastnit dítě, je nutné informovat cestovní kancelář nebo prodejce letenek už při rezervaci.
  • Nejlepším místem v letadle pro rodiče s malými dětmi je první řada nebo alespoň místo u okénka. První řada poskytuje více prostoru pro potřebné věci a také soukromí, které mohou rodiče ocenit zejména při krmení či kojení70 děťátka. U okénka si zase dítko zkrátí dlouhou chvíli díváním se ven.
  • V současnosti každé dítko (i miminko) potřebuje k cestování vlastní pas (v některých destinacích postačí občanský průkaz). Zapisování dětí do pasu rodičů je tedy minulostí.
  • Miminka a batolátka2 je vhodné při vzletu a přistání kojit70 nebo nekojeným dát dudlík dudlík85. Starším dětem je vhodné vzít bonbón nebo žvýkačku. Pohyb čelistí zmírňuje nepříjemné pocity tlaku vyvolané vzletem a přistáním.
  • Na palubě letadla je možno nechat ohřát kojeneckou stravu v láhvi. Přeprava kojenecké stravy34 se však řídí přísnými pravidly a může se tak stát, že při odbavení bude nutno tuto stravu ochutnat, buď dospělým nebo dítětem.
  • Děti do 5 let věku mohou cestovat pouze v doprovodu zletilé osoby.

Cesta letadlem s děťátkem do 2 let

Podmínky leteckých společností se mohou lišit, je tedy vhodné se dostatečně informovat ještě před odletem samotným. Malé děti do 2 let cestují buď na klíně dospělého nebo na vlastním sedadle (vlastní sedadlo může obsadit miminko od 6. měsíce věku). Ceny letenky za dítko do 2 let věku se liší, např. ČSA (České aerolinie) účtují za dítko na klíně pouze 10% z ceny letenky. Za dítko s vlastním sedadlem pak 67% tarifu.

V době vzletu, přistání a pokud svítí nápis "Připoutejte se", je nezbytné, aby bylo dítko připoutáno spolu s dospělým bezpečnostním pásem. Další možností je, že dítko může být umístěno v autosedačce10, která může být vlastní, ale musí být certifikována pro použití v letadle. Tedy buď označena štítkem ECE R44/03 nebo nápisem This restraint is certified for use in motor and aircraft. Aby uchycení autosedačky bylo bezpečné, musí její spodní část být do šíře 42 cm a hloubka maximálně do 41 cm. Rám autosedačky musí být pevný-kovový nebo plastový. Autosedačku je také možné si na letišti zapůjčit, ovšem kvůli omezené kapacitě těchto pomůcek je vhodné si ji vyžádat již při rezervaci letenek.

Některé letecké společnosti mají ve svých pravidlech omezení počtu přepravovaných dětí jednou osobou. Na linkách provozovaných ČSA je možno cestovat s nejvýše dvěma dětmi mladšími 2 let. Druhé dítko také potřebuje mít potvrzenou rezervaci místa a autosedačku.

Při letu mohou děťátka dostat dětské menu (baby meal), které je ovšem zapotřebí objednat již při rezervaci letenek.
Na palubě letadla je možno nechat ohřát kojeneckou stravu v láhvi. Přeprava kojenecké stravy34 se však řídí přísnými pravidly a může se tak stát, že při odbavení bude nutno tuto stravu ochutnat, buď dospělým nebo dítětem.

Při vzletu a přistání je vhodné děťátku poskytnou kojení, pití z kojenecké láhve nebo dudlík. Působení tlaku v ouškách je při pohybu čelistí snesitelnější.

Co nezapomenout do letadla

  • dostatečné množství kojenecké stravy a tekutin. (Na palubu letadla je možné vzít jen omezené množství tekutin. Tekutiny přitom musí být v balení do maximálního objemu 100 ml a všechna balení musí být umístěna v průsvitném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr.)
  • teplé oblečení,
  • lehká přikrývka nebo deka,
  • plenky, jednorázová přebalovací podložka a vlhčené ubrousky,
  • dudlík,
  • hračky.

Cesta letadlem s dětmi mezi 2-12 lety

  1. Dítko má vlastní sedadlo a platí letenku v plné výši (často však se slevou), letecké společnosti mají v nabídce speciální tarify pro děti.
  2. Děti mezi 2-12 lety mají stejný nárok na přepravu zavazadel jako dospělí.
  3. Ačkoliv mají letušky pro dítko často přichystané malé překvapení a budou se jej snažit zabavit, je vhodné vzít dítěti na palubu letadla oblíbenou knížku či hru pro zkrácení dlouhé chvíle.
  4. Dětem na palubě letadla je podáváno stejné jídlo jako dospělým, je však možné objednat předem (při rezervaci letenek) tzv. chidren meal.
  5. Na palubě letadla sedí děti vedle svých rodičů.
  6. Proti potížím s tlakem je vhodné dát dítěti při vzletu a přistání žvýkačku nebo bonbón.
  7. Pokud dítě již vlastní mobilní telefon, je nutné ho poučit o tom, že na palubě letadla jej používat nesmí. Před letem je tedy nutné zkontrolovat, zda je mobil vypnutý. V případě pochybností, že by dítě mohlo z mobilního telefonu po čas letu zkoušet volat, jej raději uschováme.

Cestování letadlem s dětmi

Kam s kočárkem

Děťátku do 2 let věku je možno odbavit pouze jedno zavazadlo o maximální hmotnosti 10 kg, ale kromě toho je možné ještě odbavit kočárek, autosedačku, přenosný košík nebo tašku na spinkání. Pozor však u bezpečnostní kontroly, kočárek by se měl vejít do rentgenového rámu. Pokud by byl kočárek širší, bude jej nutno zkontrolovat ručním scannerem. S kočárkem je možné se dopravit až k letadlu, kde bude následně označen štítkem (v případě rozkládacího kočárku je vhodné zkontrolovat, zda byly označeny obě části) a letištním personálem uložen v nákladním prostoru letadla. Po příletu bude kočárek připraven u výstupu. Je obvyklé, že rodiny s dětmi mají přednost před ostatními cestujícími.

Dítě jako samostatný cestující

Služba Nedoprovázené děti je určena dětem od 5-11 let a dětem od 12-17 let, děti do 5 let samy cestovat nemohou.
Tato služba spočívá v možnosti dítko odeslat na palubu letadla, kde se o něj postarají letušky a personál až do doby předání v cílové destinaci. Tato služba je placená, poplatek je povětšinou násobek úseku letu.
Dítko musí mít u sebe vlastní doklady jako jsou: pas, víza (jsou-li v dané zemi požadována), nebo popřípadě zdravotní průkaz.

Dítě při odbavení obdrží na krk kartičku Unaccompanied Minor (UM), na které je uvedeno číslo letu, jméno a věk dítěte a jazyk (jazyky) kterým je možno se s dítětem domluvit.

Jak je to s doklady při cestování letadlem

Počínaje červencem 2012 je povinné, aby měly děti při cestě do zahraničí vlastní doklad totožnosti. Ve státech Evropské unie (EU) postačí občanský průkaz, mimo EU je nutné mít cestovní pas. Děti do 15 let musí mít vlastní pas. Pas je dítěti vhodné vyřídit zavčasu, někdy se totiž tato záležitost může protáhnout i na dva měsíce.

Některé země, jako např. Chorvatsko mají s Evropskou unií uzavřenou specifickou dohodu. Při vstupu do těchto států není zapotřebí cestovního pasu, k návštěvě postačí pouze občanský průkaz. Dítě potřebuje pas. Toto specifikum však platí pouze při cestování2 po silnici. Je-li návštěva zprostředkována letecky, je cestovní pas nutností.

Více o cestování letadlem s dětmi na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.babyweb.cz/do-letadla-s-kojencem
  2. http://www.jarodic.cz/cz/cestovani-letadlem-s-detmi.php
  3. http://www.letuska.cz/text/jak-s-detmi-cestovat-letadlem
  4. http://www.csa.cz/cs/portal/info-and-services/travel-information.htm

Hodnocení a zkušenosti s cestováním letadlem s dětmi

Máš zkušenost s cestováním letadlem s dětmi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katyxq  20. bře 2014

Naše cesty letadlem

Když bylo malé 7 měsíců, letěli jsme z Vídně do Londýna a odtamtud pak do New Yorku, zpět jsme se vraceli v jejích 8,5 měsících.

Sbalené jsme měli "jen" dvě velké cestovní tašky, dva batohy a tašku přes rameno s fotoaparátem, autosedačku a ergonosítko. Cesty proběhly v rámci možností dobře, při vzletu a přistávání jsem kojila, kojila jsem i několikrát v letadle, příkrm jsem brala s sebou až na cestu zpátky, ten jsem musela ochutnat. Za podstatné považuju výběr letecké společnosti a času letu, no a ještě přepravního prostředku, my měli s sebou autosedačku (na cestu autem, v letadle jsme využili jejich lehátko) a hlavně ergonosítko, s ním to bylo příjemné cestování.

Letěli jsme s British Airways, jsou velmi vstřícní k rodinám, na palubu nás vzali mezi prvními, letušky se o nás skvěle staraly, ptaly se, co pro malou potřebujeme, nevadilo jim, že je manžel s malou pozorovali při práci, naopak se s ní snažily mile komunikovat, nabízejí i slušnou stravu během letu. Tam jsme letěli zhruba v poledne z Vídně a přílet byl cca v deset večer newyorského času, sice malá byla v letadle hodně neklidná, plačtivá, protože ji hluk letadla a cestujících budili. Pokud spala, tak u mě v náručí, ale pak v New Yorku jsme vyzvedli v půjčovně auto, ubytovali se v hotelu a zhruba o půl noci jsme šli spát, takže malá a my jsme časový posun zvládli skvěle. Zpátky jsme letěli v 7 večer z New Yorku, hodně cesty prospala, tentokrát i v lehátku, domů do Brna jsme pak dorazili brzo odpoledne zdejšího času, trochu si zdřímli a tak zase časový posun nebyl velkým problémem.

Čili za mě - pokud dobře vyberete leteckou společnost a časy letu, nebudete s sebou tahat příliš věcí, vůbec se cestování s miminkem nebojte :-). A možná perlička na závěr: jde to i s látkovými plenkami (na cestu letadlem se vejdou do batohu a pak v USA mají v motelech pračky a sušičky na mince ;-) )
8 lidí považuje za užitečné