Cyklosedačka

Dítě v cyklosedačceMnoho rodičů s malými dětmi jsou zvyklí používat v běžném životě kolo, proto než děťátko vyroste a bude schopno rodiče doprovázet na kole4 či odrážedle14 samo, může s rodiči cestovat v cyklosedačce. Před samotnou koupí cyklosedačky je třeba se v nabídce dostupných cyklosedaček zorientovat a myslet na určité hlavní zákonitosti jako je věk a hmotnost děťátka, které chceme takto přepravovat. V současnosti existují dva způsoby, jakými lze dítě na kole bezpečně přepravovat, tím prvním je cyklosedačka a druhým přívěsný vozík za kolo6.

Cyklosedačky jsou určeny dětem, které již dokáží samy bez opory dlouhodobě sedět, přičemž nejnižší hranice pro užívání cyklosedaček je doporučena od 18 měsíců věku děťátka. Do tohoto věku bývá doporučeno dítko převážet raději v závěsném vozíku za kolo.

Dostupné druhy dětských cyklosedaček

  • třída C 15 - cyklosedačky umístěné v přední části jízdního kola - tyto cyklosedačky jsou určeny dětem od 9 - 15 kg.
  • třída A 15 - cyklosedačky umístěné v zadní části kola s tímto označením jsou určeny pro děti od 9 - 15 kg.
  • třídy A 22 - cyklosedačky umístěné v zadní části kola pro děti od 9 - 22 kg.

Hlavní rozdíl mezi dětskými cyklosedačkami s označením A 15 a C 15 je ve výšce bočnic, zádového opěradla a v místě úchytu na jízdní kolo.

Cyklosedačky umístěné v přední části kola

Cyklosedačky ve kterých nás vozili naši rodiče již dostupné na trhu nejsou. V současnosti jsou k mání moderní cyklosedačky, které jsou vybaveny bezpečnostními pásy vedené jak přes tělíčko dítěte, tak i upínáním nohou, které znemožňuje vniknutí nožky dítěte do výpletu kol. Přítomnost těchto bezpečnostních prvků je jednou ze známek kvality cyklosedačky.

Při rozhodování, kterou cyklosedačku pořídit je třeba zohlednit také způsob montáže na kolo, zda cyklosedačka nebude vadit řízení či zda se o ni nebudou třít lanka.

Výhody předních cyklosedaček

Hlavní výhodou cyklosedačky umístěné v přední části kola je těsnější kontakt s děťátkem, zvláště, je-li dítko živější povahy. Při jízdě je tak možno si povídat a ukazovat dítěti zajímavosti v okolí. Tato cyklosedačka je vhodná především na kratší cesty, jako jsou např. cesta na nákup, návštěvu či do školky. Cyklosedačka umístěná v přední části kola je určena převážně dětem do 15 kg.

Cenové rozmezí předních cyklosedaček se pohybuje v rozmezí 1000 - 2 500 Kč.

Klady

  • děťátko má rodič neustále na očích,
  • lehčí komunikace s děťátkem,
  • možnost jízdy na kole i s batohem na zádech.

Zápory

  • cyklosedačka umístěná v přední části kola je vhodná pro menší dětí a také na kratší vzdálenosti,
  • v případě pádu je tato sedačka méně bezpečná než-li sedačka umístěná vzadu,
  • děťátko je přímo vystaveno povětrnostním vlivům (větru, dešti, prachu, hmyzu atp.),
  • menší komfort jízdy pro rodiče - při umístění cyklosedačky vepředu je nutné šlapat více obkročmo (zeširoka).

Cyklosedačky umístěné vzadu, za jezdcem

Cyklosedačky, které jsou konstruovány pro umístění v zadní části kola bývají zpravidla robustnější a umožňují převážení dítěte i vyšší váhové kategorie, zpravidla se jedná o limit 22 kg.

Možností umístění sedačky v zadní části kola je hned několik:

  1. k podsedlové části a zadní vidlici,
  2. k nosiči kola - cyklosedačka umístěna na nosič má nevýhodu ve ztrátě přepravního místa věcí (nákupu, batohu a pod.),
  3. k podsedlové trubce a k nosiči zároveň.

Některé druhy cyklosedaček určené k montáži za jezdcem disponují výhodou jednoduchého upínání i sejmutí cyklosedačky, kterou lze pak snadně přemontovat na druhé kolo nebo ji nechat jednoduše sundanou, což se hodí např. v případě, že rodič dítě neveze a je tak chráněn proto nechtěnému zcizení cyklosedačky.

Cenové relace zadních cyklosedaček se pohybují většinou v rozmezí od 1 500 - 4 000 Kč. Investice do kvalitní značkové cyklosedačky ( i kdyby bazarové) se jistě vyplatí, rodič má tak jistotu, že cyklosedačka splňuje bezpečnostní normy, je vybavena kvalitními upínacími systémy a její instalace je snadná.

Klady

  • cyklosedačka umístěná v zadní části kola je pohodlnější jak pro dítko, tak i pro rodiče,
  • takto umístěná cyklosedačka je bezpečnější (v případě pádu tak nespadne jezdec na dítko, sedačka je pevnější konstrukce a dítko je posazeno níž),
  • děťátko nemá možnost zasahovat do řízení, rodič nemá znesnadněné řízení kola,
  • zadní cyklosedačka disponuje vyšší opěrkou hlavičky a zad děťátka,
  • je vhodná i pro delší trasy a výlety,
  • děťátko je více chráněno před povětrnostními vlivy (vítr, prach, hmyz a pod.),
  • delší životnost vzhledem k rozměrům a nosnosti,
  • cyklosedačka s umístěním v zadní části kola může být polohovatelná - čímž děťátku vzniká možnost si při delší jízdě v cyklosedačce i odpočinout v podobě kratšího spánku.

Zápory

  • děťátko není pod dozorem,
  • omezený výhled děťátka,
  • velmi omezená možnost vézt ruksak na zádech a použití zadního nosiče kola.

Jak vybrat správnou cyklosedačku podle typu kola

Současná nabídka cyklosedaček umožňuje připevnění cyklosedačky jak na pánská, tak i na dámská kola. Mezi cyklosedačkami určenými k instalaci do přední části kola je výběr širší, protože jsou často rozlišeny na určitý druh kola. Některé cyklosedačky určené k montáži do přední části kola lze nainstalovat pouze na šikmou rámovou trubku, které se vyrábí téměř výhradně u dámských kol.

Dalším velmi podstatným kritériem je i to, aby se děťátko v cyklosedačce cítilo dobře a pohodlně, proto je nutné, aby cyklosedačka byla dostatečně hluboká a široká. Také opěrky pro nožičky musí být dostatečně dlouhé a vhodný musí být i úhel sezení. Proto je velmi vhodné vzít na nákup cyklosedačky s sebou i děťátko a vybranou cyklosedačku vyzkoušet i v praxi.

Důležité bezpečnostní prvky

Největšímu riziku při jízdě na kole v cyklosedačce jsou vystaveny dětské nožičky - zejména pak chodidla. Proto k povinné výbavě cyklosedaček, ať už umístěných v přední nebo zadní části kola, patří podpěry nožiček, které dítko chrání před stykem s rotujícími částmi kola. Vhodné je proto zakoupit cyklosedačku s tzv "rostoucími" podpěrami nohou, u kterých mezní polohy nabízejí rozlišení až 4 cm. Výška podpěr bývá nastavitelná v ještě větším rozmezí, běžně až do 11 cm.

Podpěry nožiček a chodidel děťátka by měly být vybaveny řemínky, které zamezí pohybu nožiček při jízdě. Šířka těchto řemínků by měla být nejméně 15 mm a je nutné, aby upínání do uzávěrových čepů bylo snadno proveditelné i jednou rukou.

Šířka bezpečnostních pásů vedoucích přes hrudníček dítěte až do rozkroku by měla být nejméně 20 mm, děťátku přitom musí zadržovat ramínka. Velmi důležité je také to, aby uzávěr bezpečnostních pásů byl odolný proti snahám děťátka o jeho otevření. Děťátko v cyklosedačce musí mít hlavičku chráněnou kvalitní přilbou na kolo5!

Výrobci dětských cyklosedaček

  • Hamax
  • Croozer
  • Burley
  • Author

Více o cyklosedačce na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://kolo.cz/clanek/vybirame-detskou-cyklosedacku/kategorie/rady-pro-deti
  2. http://www.dtest.cz/clanek-926/jak-vybirat-cyklosedacku
  3. http://materska.webnode.cz/cyklistika/

Hodnocení a zkušenosti s cyklosedačkou

Máš zkušenost s cyklosedačkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
leneee  6. bře 2016

Polohovací Hamax byla naše dobrá volba

Když jsme přemýšleli, jakou sedačku koupit, nevěděli jsme, zda polohovací či ne. Nakonec jsme koupili sedačku s polohováním a super volba. Dcerka často za jízdy usíná, takže ji jednoduše "položíme" a nemám pak pocit, že jí příliš kinklá hlava, nebo že spí nějak nepohodlně.
salme  1. bře 2016

Hamax sleepy

Propadla jsem kouzlu cyklistiky a tahle sedačka nám maximálně vyhovuje.

Má pásy na uchycení dítěte i nožiček (v několika úrovních) a je polohovatelná, nicméně ještě jsem neměla možnost ji vyzkoušet zpolohovat, protože malý je z ní nadšený, pozoruje vše okolo a odmítá usnout ... :-)
replykatee  10. led 2016

Konečně mobilní!

Ráda jsem jezdila na kole už před miminkem, byť jen rekreačně, ale delší trasy. Po porodu malé jsem se rozhodla pořídit si nové kolo a začala jsem uvažovat i o cyklosedačce.

Pročetla jsem spousty recenzí a článků a nakonec jsem dospěla k závěru, že zrovna v tomto případě bude nejlepší sedačku vyzkoušet. Co když nebude sedačka zakoupená na internetu vyhovovat? Co když se v ní malé nebude líbit a koupě tedy bude zbytečná?

Oslovila jsem tedy dvě kamarádky s různými sedačkami a obě jsme si vyzkoušely. Obě byly skvělé a dcera v nich byla spokojená. Z jízdy nadšená. A tak jsme sehnali bazarovou sedačku, za polovinu ceny ve skvělém stavu.
cinky  8. črc 2015

Polisport

Po prvním těhotenství jsem začala hubnout a vzhledem k mé velké nadváze jsem se rozhodla, že zkusíme cyklistiku. Už dřív jsme hodně jezdili na kole a moc mě to bavilo. Tak jsme se vydali do specializovaného obchodu a nechali si poradit. S kolem jsme koupili rovnou i cyklosedačku. Padla nám do oka polohovací Polisport. (uchycení máme na rámu kola a jsou to zadní sedačky)

A jelikož jsme byli a jsme spokojení, koupili jsme rovnou Polisport i pro druhé dítko.

Dají se dobře polohovat, děti si nikdy na nepohodlí nestěžovaly a oba mají vyjíždky na kole moc rádi. Chvíli jsme uvažovali i nad vozíkem, ale nemám z toho moc bezpečný pocit, tak jsem ráda, že jsme se rozhodli pro cyklosedačky.

Dcerka má 4 roky, cca 16 kg a jezdí stále v cyklosedačce.
rosaleen  1. čer 2015

Hamax

Manžel je vášnivý cyklista, tak už v roce dcery zkoumal všechny výrobce sedaček, aby vybral tu nejvhodnější. Původně jsme měli v plánu koupit vozík za kolo, ale nakonec i vzhledem k nižší ceně vyhrála cyklosedačka.

Hamax siesta se umísťuje za sedlo a má pásy na uchycení dítěte i nožiček, dokonce je i polohovatelná, když dítě usne nepadá mu hlavička. Samozřejmostí je koupení dětské bezpečnostní helmy.

Bohužel se dcera nejdřív bála, takže ji využíváme až letos, tj. po druhém roce dcery, ale ona si to moc užívá, má dost místa, takže doufám, že bude sloužit ještě nějaký čas.
1 člověk považuje za užitečné
miru001  9. bře 2015

RÖMER Jockey Comfort

Máme cyklosedačku RÖMER Jockey Comfort , je na zadní kolo (takže vozí jen manžel, já se toho dítěte vzadu nějak bojím, malá kontrola).

Spokojenost maximální, poutání bezvadný, polohovatelná. Fakt spokojenost! :-)
frantiska85  9. bře 2015

Cyklosedačka

Pořídili jsme zadní cyklosedačku Polisport. Má pětibodové pásy a věřím, že z tříbodových by se syn uměl vykroutit. Při výletu syn skoro nikdy nespal, ale když už, tak s hlavou opřenou o tátovy záda, takže polohování opěrky jsme nikdy nevyužili.

Jediné negativum sedačky, a to nejen této, je mechanismus uchycení k rámu kola, kdy jde kov na kov a rám se odírá. Částečně pomohlo podložit obdélníkem z duše.
konidana  15. únor 2015

Zadní nebo přední cyklosedačka?

Za začátku jsem byla rozhodně proti přední cyklosedačce. Nedovedla jsem si představit, jak s dítětem u řidítek budu moci jet, natož bezpečně. Pořídila jsem proto cyklosedačku na sedlovku, zadní nosič. Ale zjistila jsem, že mám velmi špatnou kontrolu dítěte, nemohu s ním komunikovat, dítě usíná, ...

Takže jsem dala za pravdu manželovi a koupli jsme druhou přední. Úplně obyčejné, jednoduché starší sedátko, přidělávané na rám kola. Velmi se nám to osvědčilo a jinou cyklosedačku bych už nechtěla. Děcko mám pod kontrolou, můžeme si povídat o všem, co cestou vidíme. Dítě se může držet řidítek, může se na ně i položit a odpočívat. Rozhodně tak cesta děti mnohem víc baví. A my můžeme mít brašny na nosiči, což se zadní sedačkou jde velmi těžko.
1 člověk považuje za užitečné
herminka  6. lis 2014

Polisport Bilby RS

S manželem jsme vášniví cyklisté, a tak jsme se tohoto koníčku nechtěli vzdát ani s dítětem, proto jsme se v jeho cca roce rozhodli pořídit cyklosedačku. Naše podmínky byly následující: umístění vzadu za jezdcem, samonosnost a polohovatelnost. Na internetu jsem četla mnoho pozitivních recenzí na Polisport Wallaby Deluxe, ale když ji manžel viděl v obchodě naživo, nelíbilo se mu tvarování opěradla, pro dítě s přilbou na hlavě by bylo nepohodlné. V tomto ohledu vyhovovala sedačka Polisport Bilby RS, splňovala i naše ostatní požadavky, a tak jsme ji koupili a používáme ji doteď, tj. cca 2,5 roku.

Její instalace na kolo je snadná, na sedlovou trubku se musí připevnit speciální plastový "zámek", do kterého se pak nacvakne sedačka. Tyto zámky máme dva, každý na svém kole, takže můžeme syna vozit oba, sedačka se z kola na kolo přendá během chvíle. Výhodou samonosné sedačky také je, že na nerovnostech pruží. Je ale oproti typu "na nosič" umístěna výš, což více mění těžiště a je náročnější na udržení rovnováhy.

Sedačka se dá naklopit až o 20 °, což je výhodné, pokud dítě na kole usne, jistě se mu spí pohodlněji a neklimbá mu hlava. Pro jezdce je to ovšem problematičtější, protože se těžiště změní směrem dozadu, takže se hůře jede zejména do kopce.

Sedačka má nastavitelné pětibodové pásy a přezku s pojistkou, takže dítě se neodepne samo, a polohovatelné opěrky nohou s řemínky. Sedačka se tedy dá uzpůsobit pro různě velké děti. Syn je na svůj věk poměrně vysoký, a tak už ho na ramenou tlačily pásy, a pokud usnul, padala mu hlava, protože už nebyl tak dobře fixovaný, proto manžel prořízl v opěradle díry, aby se pásy mohly provléknout výš, a sedačka slouží dál.

Na příští rok už chceme pořídit klasické kolo s pedály (a tažnou tyč), takže syn už bude jezdit sám, ale věřím, že sedačka ještě poslouží na občasné výlety do náročnějších terénů.
2 lidé považují za užitečné
leenulka89  3. lis 2014

Polisport

Máme zadní samonosnou cyklosedačku Polisport a jsme spokojeni. Má 3-bodový pás, pásky na uchycení nožiček. Kdybychom měli větší rozpočet v době, kdy jsme ji kupovali, volila bych více vypolstrovanou a polohovatelnou sedačku, ale jelikož nemáme v plánu nějaké dlouhé vyjížďky, úkol splní i tahle :-)
1 člověk považuje za užitečné