Cytologie

Cytologie nebo PAP test je mikroskopické vyšetření stěru z děložního čípku. Pomocí vyšetření se dají včas zachytit přednádorové a nádorové změny děložního čípku. Výsledky cytologie řeknou lékaři hodně o stavu děložního čípku. Pravidelným sledováním buněk lze také účinně zabránit rozvoji rakoviny děložního čípku.

Průběh vyšetření

Odběr stěru se dělá vatovou tyčinkou, kartáčem nebo umělohmotnou špachtlí, pomocí které se setřou buňky z povrchu děložního čípku a z jeho kanálu. Odebrání stěru není téměř cítit. Odebrané vzorky odešle lékař do laboratoře na prozkoumání.

Frekvence vyšetření

Vyšetření se provádí u žen od 18. roku života v rámci preventivní gynekologické prohlídky. V případě, že žena začala sexuálně žít ještě před dovršením dospělosti, odebere lékař vzorek dříve. Cytologie se provádí nejdříve dva roky po sobě. Po dvou negativních výsledcích se vyšetření opakuje každé tři roky. Za tuto dobu se invazivní karcinom nevyvine. Při zjištěném abnormálním nálezu se udělá kontrolní cytologie v průběhu 3-6 měsíců.

Kdy vyšetření absolvovat

Nejvhodnější doba na vyšetření je v první části menstruačního cyklu2 , tj. po skončení menstruace. V té době ještě není v oblasti krčku množství cervikálního hlenu. Nevhodné období je i před začátkem menstruace. Buňky jsou více prokrvené než v klidném stádiu po skončení menstruace.

Den před vyšetřením je třeba se vyhnout pohlavnímu styku. Léčbu vaginálními přípravky je vhodné ukončit dva dny před stěrem.

Výsledky

Výsledky z cytologie jsou známé asi do dvou týdnů.

Klasifikace cytologických stěrů podle tzv. PAP a CIN systému

PAP klasifikaceCIN klasifikacePopis% HPV pozitivních žen
PAP IBez abnormálních buněk3 %
PAP IIZánětlivé, degenerativní změny40 - 50 %
PAP IIITěžší zánětlivé nebo degenerativní změny, u kterých je obtížné posoudit jejich závažnost40 - 50 %
PAP III DCIN 1, CIN 2Lehká až středně těžká dysplazie75 - 93 %
PAP IV ACIN 3Těžká dysplazie, karcinom in situ (nádor omezený na dělohu)nad 90 %
PAP IV BCIN 3Těžká dysplazie, karcinom in situ, přičemž nelze vyloučit přítomnost buněk invazivního karcinomu (šířícího se do jiných orgánů)nad 90 %
PAP VInvazivní karcinom (šířící se do okolních tkání a orgánů)99,7 %

Proč jít na vyšetření

Rakovina děložního čípku je ve světě po rakovině prsu druhé nejčastější onkologické onemocnění žen do 45 let. Každý rok se v Evropě diagnostikuje přibližně 60 000 ženám, přičemž tato diagnóza zároveň zapříčiňuje 30 000 úmrtí.

V České republice je každoročně diagnostikována rakovina děložního čípku asi u 1150 - 1200 žen a asi 350 - 400 žen v důsledku tohoto onemocnění umírá. Hlavní příčinou úmrtí žen je pozdní diagnostika rakoviny.

Více o cytologii na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.cervix.cz/index.php?pg=pro-verejnost--rakovina-delozniho-cipku
  2. http://www.gynda.sk/
  3. http://www.medzinamizenami.sk/rakovina-krcka-maternice/rakovina-krcka-maternice/diagnostika/pap-t...
  4. http://www.rakovinakrckamaternice.sk/

Hodnocení a zkušenosti s cytologií

Máš zkušenost s cytologií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
alilisi  10. bře 2017

Chodím pravidelně!

Každý rok na preventivní prohlídce proběhne i cytologie - zatím výsledky vždycky na jedničku.. Rozhodně to nepodceňujte a čas si na tohle udělejte, není to nic hrozného a vám to může jedině pomoci. :)
mon_88017  10. bře 2015

Nezanedbávejte prevenci

Prohlídka po šestinedělí ukázala zhoršené výsledky, doporučena kontrola po půl roce. Po půl roce výsledky ještě horší a byla mi nabídnuta nová metoda stěrů, tzv. LBC cytologie. Vyšetření si člověk musí plati sám, ale 500kč není až tak vysoká částka, pokud se jedná o vlastní zdraví. Výsledky z LBC stěrů byly zase o něco horší než z druhé normální cytologie. Byla jsem odvelena do nemocnice do Centra onkologické prevence. Vyšetřili mě, všechno pěkně vysvětlili a za pár dní půjdu na konizaci.
Věřím, že všechno dopadne dobře, lepší malý preventivní zákrok než to zanedbat a mít pak mnohem větší problémy.
7 lidí považuje za užitečné
danny38  8. lis 2014

Pravidelná preventivní prohlídka u gynekologa

Chodila jsem a stále chodím na pravidelnou preventivní prohlídku ke svému gynekologovi. Bylo to někdy v roce 2000 a já šla na prohlídku, kde mi jako již pokaždé doktorka udělala stěr děložního čípku. Byly jsme domluvené, že pokud by něco nebylo v pořádku, že zavolá. Bohužel zavolala, že mám špatné výsledky, a měla jsem se objednat ke gynekologovi, který se zabývá i onkologickou prevencí. Vyšetřil mě a po dalších výsledcích mi řekl, že mám nález na děložním čípku, který je bohužel špatně dostupný, a tak jsem se musela objednat do nemocnice na konizaci. Byla jsem z toho dost vyplašená.

Zákrok byl rychlý a neměla jsem žádné problémy. Asi čtvrtý den mě propustili, nesměla jsem nosit nic těžkého, žádný sex jako v šestinedělí a být v klidu. Všechno bylo v pořádku a doma jsem byla bez problémů, ale když jsem jela na kontrolu do nemocnice, stala se mi velmi nepříjemná věc. Vysvlékla jsem se v kabince a najednou jsem začala dost krvácet. Celá jsem se klepala strachy a doktor mě chtěl nechat v nemocnici. Přemluvila jsem ho, že budu v klidu u rodičů, kteří bydlí kousek od nemocnice. Souhlasil a předepsal mi Ascorutin. Pomohlo to a já byla v klidu.

Čekala jsem na výsledky z histologie, které dopadly dobře. Musela jsem pak chodit na časté kontroly do centra onkologické prevence a asi po třech letech jsem byla vyřazená z evidence.

Rozhodně chci ostatním doporučit, aby nepodceňovaly preventivní prohlídky. :-) Tím, že na ně chodím, se to podchytilo včas. :-)
1 člověk považuje za užitečné
medi_ivca  6. lis 2014

Dříve, než bude pozdě

PAP III D, CIN 2-3 - doporučení konizace ihned. Velký šok.

Tomu všemu předcházela preventivní prohlídka u gynekologa. Po vyšetření mi zavolala má ošetřující lékařka, že mám špatné výsledky cytologie a že je potřeba udělat kontrolní stěry. Po dalších stěrech opět špatné výsledky, proto mi vypsala žádanku do CGOP (dříve Centrum gynekologické onkologické prevence, s.r.o.), kde mi udělají biopsii, aby zjistili přesný rozsah zasažení sliznice virem HPV. Výsledek byl PAP III D, CIN 2-3, doporučení konizace jehlou.

Zákrok proběhl hladce, odebrali mi 10mm tkáně zasažené HPV virem, 2 denní hospitalizace, 10 dní neschopenka, 6 týdnů absence sexu, za 30 dní jsem si šla pro výsledky z histologie, kterých jsem se velice bála. Hodnoty sice hraniční, ale tkáň byla odstraněna všechna.

Po operaci kontrolní cytologie za 3m, vše v pořádku, během těhotenství také vše v pořádku. Od operace to budou téměř 3 roky a zatím je vše v pořádku.

A proto! Choďte na pravidelné gynekologické prohlídky, včasné odhalení zasažení tkáně HPV virem Vám může zachránit život :-) A co cennějšího než váš vlastní život máte? :-)
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce