Dětská ohrádka

Dětská ohrádka je ideální místo pro bezpečné hraní a odpočinek malých děti a batolátek2, zejména v době, kdy maminka potřebuje např. uvařit nebo udělat jinou činnost, při které by mohl hrozit děťátku úraz4 nebo jiné nebezpečí. Do prostoru ohrádky lze také umístit hrací deku16, která jednak zaručí měkkost podloží a zároveň děťátko pěkně zabaví nebo stačí dětskou ohrádku vyplnit pěnovými puzzlemi nebo dekou.
Dětská ohrádka

I když se někteří odborníci domnívají, že dětská ohrádka omezuje dítě v pohybu a v prozkoumávání světa, může být dítětem naopak vnímána jak jeho první soukromý koutek, místo, které patří jen a jen dítěti. Proto je důležité při jejím výběru dbát zejména na její bezpečnost a stabilitu.

Materiál dětských ohrádek

První dětské ohrádky byly vyráběny ze dřeva, kdy se skládaly z ploché čtvercové základny, která měla na všech čtyřech stranách bočnice se svislými šprušlemi, aby dítě mohlo vidět ven. Dětská ohrádka měla stěny vyšší než byla samotná výška dítěte, aby se zabránilo přelezení ohrádky dítětem.

V současnosti jsou na trhu k dostání dětské ohrádky dřevěné, ohrádky plastové nebo kombinované z plastu, kovu a síťoviny a ohrádky cestovní. Moderní ohrádky jsou přenosné a skládají se z kovových tyček a plastů, podpůrného dna a plastových nebo nylonových stěn, přes které dítě vidí ven na maminku. Některé typy dětských ohrádek mají navíc příslušenství jako například boční kapsy na hračky. Ohrádky mají různé velikosti, ale i přes velký rozměr při rozložení se lehce skládají a při složení jsou velmi dobře skladné. Některé dětské ohrádky se dají překombinovat v dětskou cestovní postýlku nebo v překážku či zábranu před schodištěm nebo hořícím krbem .

Rozhodnou-li se rodiče pro koupi dětské ohrádky z druhé ruky, měli by se ujistit, že dětská ohrádka je pro dítě bezpečná a nemůže tak dojít ke zranění dítěte, které může mít až fatální následky.

Dřevěná dětská ohrádka

Výhody dřevěné dětské ohrádky:

  • lehká údržba,
  • použitý lak je netoxický,
  • možnost odejmutí příček,
  • výškově nastavitelná podlaha (podle typu ohrádky),
  • možnost venkovního využití.

Dřevěná dětská ohrádka bývá nejčastěji vyrobená z buku nebo olše.

Kombinovaná dětská ohrádka

Výhody kombinované dětské ohrádky (plast, kov a síťovina):
Dětská ohrádka

  • mobilita a hmotnost, oproti dřevěné dětské ohrádce,
  • skladnost,
  • výškově nastavitelná podlaha (opět dle typu dětské ohrádky),
  • vybavení (mnohdy je součástí výbavy podložka, hračky, kapsáře, přebalovací podložka atp.).

Nevýhoda síťových ohrádek spočívá zejména v malé stimulaci dítěte k vertikalizaci (postavení se). Dále se dětské síťové ohrádky příliš nedoporučují z důvodu špatné stability.

Dětská ohrádka skládací

Dnešní trh nabízí pestrou škálu skládacích ohrádek, technicky se od sebe však příliš nelišících. Rozdíly lze najít zejména v doplňcích a designu. Tudíž pro občasné využití vyhoví tato ohrádka téměř každému. Pro malá miminka jsou vhodné ohrádky s hrací dekou, větší děti zase uvítají boční, uzavíratelný průchod.

Tvary a typy dětských ohrádek

V současnosti jsou k dostání dětské ohrádky rozmanitých tvarů i typů:
Dětská ohrádka

  • s brankou,
  • ohrádky skládací,
  • s pevným dnem,
  • ohrádky určené pro venkovní využití,
  • ohrádky, které jsou určené jako zábrana krbu, kamen nebo schodiště.

Co se tvaru týče, lze vybírat z ohrádek čtvercových, obdélníkových, kulatých nebo šestihranných.

Nákup dětské ohrádky

O koupi dětské ohrádky by rodiče měli uvažovat v době, kdy dítě začíná lézt, což odpovídá zhruba 6 měsícům6 věku dítěte. Ohrádku je dobré koupit ještě před tím, než začíná být dítě příliš pohyblivé, aby si na ohrádku zvyklo a potom v ní neplakalo.

Před koupi ohrádky by rodiče měli zauvažovat, jak a kde budou ohrádku používat. Bude soužit také jako místo pro dočasný odpočinek, popř. spánek? Budou brát ohrádku s sebou na víkendy nebo dovolené?

Rozhodnou-li se rodiče pro ohrádku již používanou, měli by se ujistit, že ohrádka není poškozená, znečištěná a nemá otvory po stranách nebo v podlaze. Dětská ohrádka by také neměla mít žádné uvolněné části nebo být jinak mechanicky poškozená.

Jak správně vybrat dětskou ohrádku

Při výběru dětské ohrádky je zapotřebí se zaměřit hned na několik důležitých bodů:

  • Velikost ohrádky - je třeba zvážit s ohledem na volný prostor v bytě či domě.
  • Materiál - kombinované ohrádky by měly mít látkové části výbavy pratelné.
  • Barevné provedení - vzor dětské ohrádky by měl být takový, který bude aktivně podněcovat fantazii děťátka.
  • Kvalita výrobku - dětská ohrádka musí mít všechny případné švy bezchybné a tkanice či šňůrky důkladně připevněné.
  • Jednoduchá montáž a demontáž - jedná-li se o dětskou ohrádku, kterou lze demontovat a následně opět sestavit, musí být vybavena předvrtanými otvory a čepy.
  • Stabilita - ohrádka, tedy její dno i bočnice musí být dostatečně pevné, aby byla zajištěna bezpečnost dítěte i při divočejší hře. Dětská ohrádka musí mít buď čtyři pevné nohy nebo dvě pevné a dvě kolečka. V případě, že je ohrádka vybavena čtyřmi kolečky, je nutné, aby dvě z koleček byla zajistitelná proti pohybu.
  • Správné označení - které zaručuje, že příslušný výrobek odpovídá evropským normám. V případě dětských ohrádek je toto označení EN 12227. Dále musí být ohrádka označena štítkem o maximální nosnosti a jménem výrobce (popř. prodejce či distributora).Dětská ohrádka
  • Bezpečnost - v případě dřevěné dětské ohrádky nesmí být dřevo žádným způsobem poškozeno a nesmí vykazovat stopy napadení hmyzem nebo hnilobou. Kovové části ohrádky musí být nerezové, použitá barva (netoxická) musí být odolná proti poškrábání. Dětská ohrádka musí být prosta ostrých rohů, hrany nebo hroty musí být zaoblené nebo jinak bezpečně zakryté. Rozpětí mezi jednotlivými tyčkami musí být 45-65 mm, v případě většího rozestupu hrozí dítěti zaklínění hlavičky, rukou nebo nohou. U kombinovaných ohrádek se síťovinou musí mít oka maximální průměr 7 mm. Dětská ohrádka musí být bez otvorů, výčnělků nebo krajů, za které by se mohlo dítko zachytit, či popřípadě na ně vylézt.
  • Snadná manipulace
  • Výbava a příslušenství dětské ohrádky

Dětská ohrádka - jak ji bezpečně používat?

Dětská ohrádka

  • Ohrádka nesmí být umístěna poblíž tepelného zdroje (radiátor, kamna).
  • Dostatečnou vzdálenost by měla mít také dětská ohrádka od oken nebo otevřeného ohně (např. krb).
  • Do dětské ohrádky nepatří hračky nebo věci, které by mohlo dítě spolknout a případně se jimi udusit.
  • Do ohrádky nepatří věci, které by mohly sloužit jako stupínek (hrozí, že dítko přepadne z ohrádky ven).
  • V případě úpravy výšky dna ohrádky je zapotřebí použití příslušného nářadí.
  • Do ohrádky by rodiče měli dát oblíbené hračky nebo knihy, které dítě v ohrádce zabaví a udrží jej v ní. Do ohrádky se může dát také malý dětský bazének naplněný kuličkami.
  • Děti by měly být v ohrádce pouze po krátkou dobu a rodiče by je měli mít celou dobu pod dozorem, aby se dítěti něco nestalo.

Více o dětské ohrádce na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.rodina-finance.cz/deti.205/vyber-detske-ohradky.21729.html
  2. http://ohradky.heureka.cz/poradna/jak-vybrat-detskou-ohradku/
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Playpen (ENG)
  4. http://www.babycentre.co.uk/a561826/buying-a-playpen (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s dětskou ohrádkou

Máš zkušenost s dětskou ohrádkou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jirinka1989  2. pro 2015

Ohrádku pořídíme

Také jsem se tomu bránila, ale mé dítě nechce být svázáno v šátku nebo nosítku doma - a nemohla bych si dojít ani na toaletu bez jeho "asistence" takže v tom případě ohrádka pomůže. :-)
rituska88  31. led 2015

Dobrý pomocník

Pořízení dětské ohrádky jsem se stejně jako spousta jiných maminek bránila. Říkala jsem si, není to třeba, máme docela malý byt a stejně jsem pořád se synkem. Místo ohrádky jsme pořídili Manducu.

Jenže postupem času, jak začal syn lozit a byl už těžký, to začal být blázinec - v Manduce ho to bavilo jen pokud jsem chodila, takže oškrábat brambory nebo vyžehlit prádlo takhle nešlo, navíc syn byl čím dál těžší a já naopak hubla a nosit 7-mi kilové dítě, když sami máte 48 kg, nejde dlouho. Spousta věcí s Manducou nebo se synem na rukách nešla z důvodu bezpečnosti vůbec. Někdy byl jen tak na zemi a já mu byla v patách, ale stačilo, aby někdo zazvonil u dveří a já na chvilku odběhla a už se někde bouchnul do hlavy nebo zkoumal kábly pod kobercem. :-( Takže nakonec jsme se rozhodli ohrádku pořídit.

Když jsme ohrádku pořídili, bylo už synovi skoro 8 měsíců. Chtěli jsme koupit nějakou starší z druhé ruky, ale ceny byly hodně vysoké i přesto, že už ohrádka měla nějaké vady. Tak jsme nakonec pořídili úplně novou. Je hodně velká (150x150 cm) a syn v ní má spoustu hraček.

Když potřebuju uvařit nebo udělat něco, u čeho mi nemůže přímo asistovat, dám ho do ohrádky a zatímco něco dělám třeba v kuchyni, můžu být v klidu, že si nijak neublíží. Potom ho zase z ohrádky vyndám a může si pod mým dohledem prolízat celý byt. Někdy si v ohrádce hrajeme spolu - vlezu si tam k němu a stavíme třeba kostky nebo si prohlížíme leporela. A když se potřebuju najíst, vezmu si jídlo do pokoje na stůl a zatímco já jím, tak si syn hraje v ohrádce a povídáme si. On je klidný, že na mě vidí a já jsem klidná, že vidím na něho. :-) Předtím jsem se nemohla ani v klidu najíst, na hrací dece nevydržel a já musela od jídla pořád odbíhat a odněkud ho odnášet, aby si nějak neublížil, nebo jsem ho musela dát do ložnice do postýlky, kde řval, protože na mě neviděl.

Takže pro nás je ohrádka dobrým pomocníkem. Samozřejmě, že v ní dítě nemůže být pořád, ale na ty chvilky, kdy musíte udělat něco, u čeho vám dítě nemůže asistovat, aby si neublížilo, je fajn. Ale rozhodně není nutností pro každého. Pokud máte byt bezpečný a je doma třeba ještě někdo, kdo vám na dítko dohlídne, je asi ohrádka zbytečná. Ale my máme v bytě hodně skla (skleněný stůl, vitrína...), v kuchyni dlažbu, ostré hrany nábytku a nemůžeme předělávat celý byt nebo všechno obkládat molitanem kvůli chvilce denně, kdy syna nemůžu mít pod dohledem. Raději budu mít chvilku (jak někteří s oblibou říkají) zvířátko v kleci, které bude ale zdravé a spokojené, než dítě s rozbitou hlavou, vypíchlým okem nebo pořezané. Všechno si vyzkouší, o nic nepřijde, ale jen pod mým dohledem. Bohužel takhle malé děti nemají rozum na to, aby věděly, kde na ně číhá jaké nebezpečí a nebo aby pochopily, když jim 10x řeknete ,,to nedělej" a stačí chvilka a neštěstí je na světě.

Jinak jak někdo říká, že na tu chvilku denně dá radši dítě do postýlky, tak to je fajn, ale třeba u nás to moc nefungovalo, protože postýlku máme v ložnici a syn tam nechtěl být sám. Navíc postýlka je malá, takže v ní nemohl lozit a hrát si. Vždycky strašně křičel, když jsem ho tam dala a on nebyl unavený, protože byl odmalinka zvyklý, že postýlka je na spaní. Takhle když ho dám do ohrádky, zabaví se hračkami a já si v klidu udělám co potřebuju a potom si zase jdeme hrát a prozkoumávat byt spolu. :-)
1 člověk považuje za užitečné