Dilatace ledvinové pánvičky

Dilatace ledvinové pánvičky, nebo-li Hydronefróza je onemocnění, které je způsobeno zúžením místa, kde se spojuje ledvinová pánvička s močovodem. Toto zúžení brání správnému odtoku moče z ledvin a dochází k tlaku uvnitř močových cest, zadržování moči nebo ke vzniku močových kamenů.

Typy dilatace ledvinové pánvičky

  • primární - jde o vrozený typ vady, který se dá určit již od 16. týdne těhotenství29 nebo brzy po porodu29. Primární dilatace ledvinové pánvičky může být jednostranná nebo oboustranná (na obou ledvinách), jde-li v obou případech o běžný nález, tato vada se sama časem vytratí. Dále se primární dilatace ledvinové pánvičky dělí na:
    • obstrukční - je způsobeno mechanickou překážkou
    • neobstrukční - je způsobeno nedostatečným smršťováním svalstva trávicího ústrojí
  • sekundární - jde o získaný typ vady v dospělosti, kdy člověk prodělá nemoc močového ústrojí, například ledvinnou koliku. Důsledkem je vrácení se moče z močového měchýře zpět do močovodu.

Některé typy onemocnění mohou být způsobeny přítomností kamenů v močovodu, nádory nebo metastázami močovodu, postižením svalstva a nervů v oblasti močovodu nebo močového měchýře.

Příznaky vrozené dilatace ledvinové pánvičky

Tato nemoc se většinou objeví zcela bez příznaků, popřípadě se u člověke může objevit bolest v oblasti pupíku. Jako komplikace s hydronefrózou se objevují záněty močových cest. V urgentních případech jde o potíže s močením.

Stupně rozšíření

  • 1. stupeň: lehce rozšířená pánvička
  • 2. stupeň: rozšířená pánvička a jeden nebo několik kalichů
  • 3. stupeň: dilatovaná pánvička a všechny kalichy;
  • 4. stupeň: výrazná dilatace pánvičky a kalichů a redukce parenchymu.

Vyšetření a léčba hydronefrózy

Nemocný se musí svěřit do péče urologa nebo nefrologa, který určí způsob léčby.

Jde-li o dítě, ledviny se sledují pravidelně ultrazvukem, aby se předešlo vzniku infekcí močových cest. U novorozence7 se vyšetření1 provádí 2. až 4. den po narození. V případě, že dítě dostane teploty, má bolesti nebo problémy s močením, je dítěti odebrána moč na laboratorní vyšetření. Pokud je mu zjištěna infekce, lékař nasadí antibiotika1.

Jde-li o velkou hydronefrózu u dětí, bývá zvětšená ledvinová pánička hmatatelná.

Plastika ledvinové pánvičky

V závažnějších případech onemocnění je nutná operace, při které se provede řez na boku, dojde k odstranění zúžení a napojení zpět zdravé části na ledvinovou pánvičku. Operace je prováděna v celkové anestezii v poloze na boku a v 98 % bývají operace úspěšné. Po operaci je pacientovi zaveden do pánvičky drén a cévka do močovodu, které jsou po operaci vyveden ven z těla pacienta. V období rekonvalescence jsou tyto drény a cévky postupně odstraňovány.

Více o dilataci ledvinové pánvičky na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.anamneza.cz/Hydronefroza/nemoc/425
  2. http://onemocneni-ledvin-a-mocovych-cest.zdrave.cz/hydronefroza/
  3. https://www.nemopisek.cz/
  4. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Hydronefróza

Hodnocení a zkušenosti s dilatací ledvinové pánvičky

Máš zkušenost s dilatací ledvinové pánvičky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
johny_123  5. čer 2020

Po operaci

Po operaci, stav stabilizovaný, v roce 2016 dělána otevřenou metodou, v roce 2017 prý některé případy již laparoskopicky. Byli jsme v Praze Královské Vinohrady (je tam poliklinika a nemocnice vedle sebe, špatně parkování a lítáte z jedné budovy do druhé, ale spičkoví personál, doktorka, sestřičky, doktor. Cca 3 dny po operaci na lůžku, než nás pustili. Lůžková část velice příjemná. Doktor říkal, že dokud neotevře a nepodívá se, nemůže před operaci určit rozsah. Po operaci nebyl potřeba dren. No ještě jsme byli pak po létě na Mallorce a asi malý si přivezl zánět (horečky a vysoké CRP po odběru krve), pak asi ještě jednou. Nyní 4,5 a zatím nic.
Doporučení pít, při teplotách nad 38 donést moc k obvodní doktorce. Každé 3 roky kontrola v Praze.
Dodatek: Před i po operaci chtěli provést test kontrastní látkou. Monitorovali ledviny, na kolik procent pracují. My byli před, ale po už jsme odmítli. Je to celkem traumatizujici :-). Opět jiná budova, nalít látku, dítě dát do vlaku a čeká se, než se vyčůrá.
johny_123  7. bře 2016

Diletace ledvinové pánvičky

Dobrý den,

musíme se také podělit o naši zkušenost - díky Modrému koníkovi jsme věděli, co nás čeká. Super stránky! Nicméně bych chtěl napsat něco víc, co zde (asi) nebylo popsáno.

Měli jsme zvětšenou ledvinku, asi o 1/3 větší než normál a zúžení ihned při výstupu z ledvinky (toto je prý lepší, než když je zúžení blíž močovému měchýři (hrozí rizika zánětů). Diagnóza: diletace ledvinové pánvičky18,0 x 22,0 x 41,0, levé ledvina v podélné ose 64,0, - syndrom zdvojené ledviny.

Zjistili nám diletaci ve 30 tt, chodili jsme častěji na ultrazvuk, nahlásili nás k Apolináři a tam nám řekli, že do porodu se to stejně nebude řešit. Říkali nám, že do porodu či po porodu se může situace ještě změnit.

Samozřejmě se situace nezměnila, ani nezhoršila. Po porodu nám udělali v den porodu sono, kde řekli, že ledvina funguje. (Později nám bylo řečeno, že tam ještě nebyla moč, takže toto sono bylo zbytečné - lepší je to třeba provést až 3. den po porodu.)

Asi za měsíc a půl jsme byli u Apolináře, protože u předchozí návštěvy nás pozvali na kontrastní látku (látka je radioaktivní, dva dny se nesmí vyhazovat plenky do koše). V jedné budově nám museli napíchnout kanylu - mysleli jsme, že do ruky, nakonec ji napíchli malému do hlavy (to malý hrozně probrečel - raději se nedívat) a museli jsme cca 400 metrů do jiné budovy.

Tam byli super doktorky i setry, vše vysvětlily, podepsali jsme papíry, že s tím souhlasíme. Malého daly do speciálního vaku, aby se nehýbal a ještě jsme ho drželi. Celé vyšetření trvalo půl hodiny. Malý to skoro celý probrečel. Výsledky zkoumaly a pak jsme ještě čekali na druhý screening (až začne čůrat).

Vyšetření dopadlo tak, že obě ledviny fungují, ale u té diletace ledviny moč odchází pomalu - na 20 %.Pak jsme se vrátili k Apolináři, kde doktorka řekla, že to nedopadlo vůbec špatně. Máme jít za tři měsíce na sono s tím, že v prvním roce hrozí operace - není vyloučeno i dříve, či v roce laparoskopicky nebo dle rozsahu otevřená operace, která se dělá buď ihned po porodu (to se stalo známé) či v případě zhoršení stavu do toho 1 roku.

Na té scintigrafii nám řekli, že je nutné tento zákrok udělat, ale na druhou stranu si myslím, že nám neřekli nic nového, že to bylo zbytečné. Bylo nám řečeno, že i v průběhu toho roku či po operaci budeme muset asi znovu na kontrastní látku, aby mohli zkontrolovat výsledky. Asi s tím ale nebudeme souhlasit.

Dále jsme dostali doporučení od obou doktorek k urologovi, kdybychom chtěli jít na operaci dříve než za ten rok! Malý nám celkem brečel a když jsem se zeptal, jestli ho může bolet ledvinka, tak nám řekli, že ano. Ale neměla by to být kolika.

Přejeme všem, aby vše dopadlo v pořádku a určitě je dobré se na vše ptát. Chceme moc poděkovat všem doktorům a sestričkám!
1 člověk považuje za užitečné
hrdacek  31. srp 2015

Bolest

Nevím jak dál, je to už rok, co mě bolí ledvina - mám též zvětšenou pánvičku. Bolest je to ukrutná, většinou se projeví při únavě nebo když piji alkohol či nechodím na záchod.

Je mi 19 let a když se mi zvětší pánvička tak je hmatatelná. Chodím na brigádu, noční směny a někdy je to k nevydržení. Doktoři mi řekli, že se to zlepší a že mám skákat, aby moč odtékala lépe. :X :D
kuna66  21. črc 2015

Ledviny mi zkazily těhotenství...

Ledviny mě trápily už před těhotenstvím, ale v těhotenství bohužel více než kdy jindy.

Začalo to v 16tt, kdy jsem se vzbudila s příšernou bolestí v bedrech vystřelující do třísel, ačkoliv jsem tuto bolest znala a věděla, že bude od ledvin, hospitalizovali mě na gynekologii, aby nezanedbali malého. Bolesti jsou kolikovité, chvilku dobré, potom zase bolest bez úlevové polohy (někdy pomáhá sprcha). Bolesti odezněly po kapačkách a zvýšeném pitném režimu samy.

VE 20tt bohužel nastaly znovu a bohužel byla situace natolik vážná, že mi byl zavedený stent do pravé ledviny, který mi okamžitě ulevil. Avšak toto cizí těleso jsem celé těhotenství špatně sníšela, neustále mě stent pálil, bolel, řezal, čůrala jsem krev a nemohla spát. Nakonec jsem si ho nechala na vlastní riziko odstranit a celé těhotenství jsem byla sledována a dodržovala pitný režim.

Poslední koliku jsem dostala ve 30tt, kdy si mysleli, že rodím, neboť jsou to podobné bolesti jako při kontrakci. Naštestí s těhotenstvím zatím obtíže zmizely.
andelina  26. lis 2013

VUR V. st. a vroz. vada močovůdku

V těhotenství na Sonu nikdo nic nepoznal, ač údajně měl, ale znáte to, miminko sebou mele, mnohdy není snadné cokoliv na UTZ vidět. V den domnělého odchodu z porodnice domů, 14.2.2010, nám pan dr. Chovančík (skvělý Dr.) z FNO OV řekl, že je "tam dilatace jako prase" a musíme zůstat na odběr moči a krve, kdyby náhodou byly třeba okamžitě nasadit ATB, aby nedošlo k zánětu ledviny. Taky řekl, že to vypadá na operaci. Jednalo se o levou ledvinu.

Ledvinová pánvička a močovod z ledviny do močového měchýřku byly rozšířené z nějakého zatím neznámého důvodu. Pobyli jsme v porodnici ještě dvě noci, výsledky byly v pořádku (moč mírně zvýšená 10/3, ale to prý u miminek často bývá). Dostali jsme pozvání na květen do nerfrologické ambulance a při potížích a jednou za měsíc jsme měli sledovat moč.

V 5ti týdnech, ještě, než jsme stačili odebrat první moč, malý večer vypísknul a plakal. Věděla jsem hned, že pláče jinak. V noci přišly vysoké horečky, febrilní křeč, jeli jsme na pohotovost, pak k dětské dr. Od té doby jsme užívali až do prosince dalšího roku ATB Sumetrolim (to byly udržovací, předtím ještě jiné, nevzpomínám si na název a dávala jsem také probiotika). Malému jsem musela začít stahovat kůžičku co to šlo a myla jsem jej ráno i večer, aby se bakterie zbytečně neměly kde množit. Kůžičku jsme stahovali samozřejmě nenásilnou formou, jen co to šlo, zpočátku maličká dírečka, a každý večer po koupání jsme masírovali předkožku krémíkem (rada nefroložky).

Následovaly vyšetření. Nevím přesně kdy to bylo, ale myslím, že ve 3 měsících MCUG v Ostravě ve fakultce ambulantně, výsledek - vezikoureterální reflux V. stupně, moč se vracela až do ledviny. Dále statická scintigrafie ledvin také ambulantně na nukleární medicíně FN Ostrava. Výsledky dopadly dobře na to, jaký veliký zánět tam byl, ledvinka jela na 35%. Dále v jeho 4 měsících pak endoskopické vyšetření (v narkóze - jedna noc ve FN Olomouc). Problém byl objeven "uzlík" na močovodu a chybějící "záklopka", kdy moč stázovala a také se vracela zpět z močového měchýře.

Nutná operace byla v malého 7mi měsících také v Olomouci u pana doktora Šmakala, který je výborný doktor i člověk. 10 dní jsme si pobyli v nemocnici a ládovali tekutinkami. Člověk se modlí za každou spolknutou kapku.
Vše dopadlo výborně, následovaly Sono vyšetření a každý měsíc vyšetření moči. Teď dáváme moč 1x za půl roku a chodíme 1x za rok na kontrolu na nefrologii, také s močí, vše v pořádku.

Jsou nám skoro 4 roky a ledvinka je v pořádku. Dbáme na to, aby neprochladl a dodržujeme pitný režim.
Přeju všem dětem zdraví a opatrujte se!
A.
1 člověk považuje za užitečné
tiburcia  23. lis 2013

Naše dilatace

Ve 20tt na velkém utrazvuku synovi naměřili vyšší rozměr pánvičky a od té doby jsem byla více sledována.

Dilatace se rozšiřovala a tak jsem musela začít chodit na častější kontroly a přeřadili mě do rizikové poradny. Kvůli nálezu byl porod indukován dříve. Po porodu byl syn na sonu pro důkladné vyšetření a přeměření, závěr byl ureterohydronefroza IV. stupně.

Ještě v porodnici mu nasadili zajišťovací dávku antibioitik, byla jsem od nefrologa seznámena s tím, co mu je a jak se to může vyvíjet. Chodili jsme na pravidelné kontroly na nefrologii, kde vždy dělali sono a nosili jsme na rozbor moč. Při jakémkoliv podezření na nemoc, jsme moč nosili stále. Absolvovali jsme vyšetření na VUR (vezikoureterální reflux, provádí se rentgenová mikční cystouretrografie (MCUG) – zacévkování měchýře, naplnění infúzí krystaloidu s jodovým kontrastem (v poloze na zádech) snímkují, jestli se moč někde vrací), dále na radionuklidovém vyšetření ledvin mag3 (po utlumení přes kanyly vpich kontrastní látky, sledují funkčnost jednotlivých ledvin).

V 8 měsících syn prodělal operaci - reimplantaci močovodu a znovunapojení na močovod. Dilatace se tím odstranila a postupně se zmenšují i naplněné kalichy. Antibiotika mu byly vysazeny ve 13 měsících, dále jsme sledovaní na nefrologii.
Další vyšetření už vypadají dobře :-)

Jakékoliv dotazy ráda zodpovím v IP a dodám i psychickou podporu.
Maminky a děti s dilatací, držte se!! Myslíme na vás!
4 lidé považují za užitečné
jasekd  23. lis 2013

Vezikoureterální reflux, dilatace ledvin. pánvičky

Kluk, z prvního těhotenství.

Těhotenství:
Cca v 20.tt. těhotenství zjištěna mírná dilatace pánvičky levé ledviny. V průběhu dalšího těhotenství se dilatace mírně zvětšovala. Konzultace v HK u prof. Eliáše, kde jsem byla v cca 32.tt. Nezjistil nic dramatického, rodit jsem mohla normálně v naší "okresní" nemocnici.

Porodnice:
Spontánní porod v termínu 40+0, bez komplikací. 3.den po porodu provedeno sono ledvin, na které jsem měla od své Dr. vypsanou žádanku (porodnice u nás nedělala sono ledvin automaticky všem dětem, někde dělají u všech). Dilatace zjištěna, obj. nás do nefrologické poradny ke sledování. Hydronefróza byla levostranná, 2. - 3. stupně.

Poradny a vyšetření:
Kontroly na nefrologii, ve 4 měsících kontrola i u urologa. Vyslovil podezření na megaureter (rozšířený močovod) a vezikoureterální reflux (návrat moči z močového měchýře zpět do močovodu a do ledviny) a proto nasadil synovi ihned zajišťovací léčbu jako prevenci zánětu. Sumetrolim, 1x denně, množství dle váhy. Je to chemoterapeutikum trimetoprim-sulfometoxazol. Nesmí se u toho jíst kyselé a chodit moc na slunce. Nakonec ho M. bral od svých 4 měsíců do cca 2,5 roku.
Reflux potvrzen vyšetřením MCUG (mikční cystoureterografie, do moč. měchýře se cévkou vstříkne kontrastní látka a na rtg se sleduje, zda se vrací do ledvin, provedeno při půldenní hospitalizaci, někde se dělá ambulantně). Reflux byl IV. - V. stupně (z 5ti možných).
V cca 1,5 roce provedeno vyšetření DMSA (statická scintigrafie ledvin, do žíly se vstříkne kontrastní látka a pak se sleduje vylučování ledvinami, měří se funkce, velikost ledvin, jejich postavení atd.). Ideální poměr funkcí je 50 : 50. Synovi vyšlo 59 : 41 na nemocné straně. Tuším, že hranice normy je poměr 55 : 45.
Urolog indikuje operaci.

Operace:
V synových 2 letech a 5ti měsících proveden na urologické klinice VFN v Praze Ke Karlovu endoskopický zákrok na močovém měchýři s instilací materiálu Urodex. Přes cévku endoskopem našli v měchýři ústí močovodu a podstříkli ho materiálem, který vytvořil chlopeň, která má refluxu zabránit. Provedli i uvolnění předkožky jako prevenci infekce.
Hospitalizace 3 denní, velká spokojenost!

Kontroly:
Cca 3 měsíce po operaci vysazena krycí léčba, bez problémů.
Jsme nadále sledovaní a vše vypadá dobře. Urolog ho ani neposlal na kontrolní MCUG, považuje to vzhledem k dobrému průběhu za zbytečnou zátěž dítěte.

Moje rady:
Syn měl jako každé dítě s VUR vyšší riziko vzniku infekce moč. cest. Každý měsíc jsme nosili moč na kontrolu. Nutno odebrat sterilně. Před odběrem dítě omýt. Nepoužívala jsem nalepovací pytlíčky, hrozí riziko kontaminace odebrané moči z kůže apod. Odebírala jsem vždy do vyvařené skleničky a pak přelila do zkumavek. Nikdy jsme kontaminaci neměli. U staršího dítěte se odebírá už lépe, nejlépe střední proud moči. U miminka je to o vaší trpělivosti a někdy dlouhém čekání.
Jako prevenci infekce jsem se snažila používat bezplenkovou komunikační metodu, což se nám povedlo aspoň co se kakání týká. Používali jsme látkové pleny, jsou prodyšnější a pro dítě zdravější. Základ je u obou typů plen velmi časté přebalování! a dítě často omývat čistou vodou.
Hodně tekutin. S tím jsme hodně bojovali.

Ke Karlovu bych šla s dítětem i podruhé, byli jsme spokojení.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce