Amniocentéza. Máte zkušenost?

emjee
5. říj 2006

omlouvam se, omylem jsem zrusila tema, ktere sice na modrykonik.sk uz bezi jinde, no na modrykonik.cz jeste ne - prominte

muzete pokracovat zde, pro jistotu kopiruji i prispevky ze zminene temy:

terra • Dnes o 10:58
Ahoj budoucí maminy, Zareagujte a napište zda jste toto vyšetření absolvovaly, kolik vám bylo let, když Vás na ni Váš lékař poslal, Vaše pocity, zda je to opravdu tak bezbolestné, jak tvrdí chytré příručky.Na toto téma jsem tady narazila v jiné rubrice, ale zatím nic moc info 🙂

dorotka • 21tt • Dnes o 11:14
snad ti pomoze aj tato tema 😉
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

lamia • 20tt • Dnes o 12:54
Ahojky, sama jsem to nezažila, ale minulý školní rok jsem stážovala u Apolináře a viděli jsme jich několik, maminky si na bolest vůbec nestěžovaly, sestřička je upozornila na to,že jim odezinfikuje bříško a trošku to zastudí,pak je doktor píchne a protože žádná ani nepískla, tak asi to fakt nic nebylo. Navíc některé tam měly partnera, který je držel za ruku, doktor se je taky snažil rozptýlit a mluvil neustále o tom, co dělá, že už to bude a tak. Bylo to hodně rychle hotové, mamči říkaly, že se spíš báli toho, že je někdo píchá do bříška a samozřejmě i o mimi, ale žádná neříkala, že by jí to bolelo. Riziko potratu po amniocentéze je kolem 1%, ale zas na ní bezdůvodně neposílají,tak je to přijatelné. Jestli Tě to čeká, tak moc držím palce, ať je vše ok!!!

andrea73 • 1d, 23tt • Dnes o 17:57
Ahoj Terro, já jsem ji podstoupila a alespon mně to byla velice nepříjemná a tupá bolest. Ale podle mě je to individuální, někoho to bolí a jiného ne....a to ti řeknu, že mám vysoký práh bolesti. Je mi 33 let a vzhledem k věku jsem měla riziko 1:250, že bude postiženo Down. syndromem. Naštěstí se to nepotvrdilo. Na amnio jsem byla v 19 týdnu. Nejhorší je pak to čekání na výsledky ☹

Přeji Ti hodně stěstí a at Ti to dopadne dobře jako mně. 😉 🙂

danona • 1d, 38tt • Dnes o 18:04
Ahoj terro, amnio jsem podstoupila ve 20tt - teď jsem v 38tt, trvá to jen chvíli a dalo se to vydržet... je mi 29, měla jsem asi větší strach než jsem měla mít... 🙂 měla jsem 2x zlé výsledky z afp testu - byly vysoké, naštěstí amnio prokázalo, že je vše v pořádku. fakt nejhorší bylo čekat na výsledky., je to dlouhá doba. vyšetření jsem absolvovala v bratislavě na Kramároch, prováděl jej Doc. Hinšt. myslím, že se oplatí absolvovat to než být v nejistotě 😉 držím palce!!! 🙂

bobicek • Dnes o 19:52
baby, uz sa tu jedna amnio rozobera, chodte kuk tam, komplikujete to 😀 😠
---------------

jeste jednou se omlouvam

terra
11. říj 2006

Holky nespěte!Neříkejte, že nemáte žádné zkušenosti s amnio. Omylem my to tady zrušili a opět s velkým omlouváním aktualizovali,ale vy jste přestaly nějak psát. 😨 Toto téma pro mne začíná být čím dál více aktuální a já pořádně nevím do čeho půjdu. Jsem toho názoru, že by člověk měl něco málo vědět . Doktor stále tvrdí,že nic nepocítím,ale víte jak to s nima je? Je nic nebolí pokud se to děje někomu jinému. 🙂

olus
12. říj 2006

Ahoj Terra,
nejspíš mě tohle vyšetření taky čeká, je mi totiž 37, docela se bojím, ne bolesti, ale že to opravdu může vyvolat potrat sice 1%, ale.....
místo je znecitlivěno a potom se provádí vpich, takže by to opravdu bolet nemělo
Myslím, že nejhorší je to čekání na výsledky cca 4-5 týdnů
zkus si na netu ve vyhledavači zadat amni..... a je to docela dobře popsané

andrea73
13. říj 2006

Holky, jak už jsem psala i já jsem ji podstoupila. Ale Olus nemá pravdu v tom, že je místo znecitlivěno. Bohužel není, ale zase to tak moc nebolí...i když je to tupá bolest. A pokud jsou výsledky v pořádku, dojdou za necelé 3 týdny. Pokud ne, dojdou o něco později a většinou Vás ještě kontaktují telefonicky. Takže každé zazvonění mobilu s cizím číslem mi vážně přinášelo infarktové stavy. Držím vám holky palce, at vám to dopadne dobře a máte zdravé broučky 😀 😉

wipaja
13. říj 2006

Ahojky...já byla na amnio 5x...a musím říct, že pokaždé je to jiné.4x mi místo vmichu znecitlivili, teď naposledy už ne...ale zdálo se mi to úplně stejné. Jen takový tupý tlak, trošku nepříjemné..ale je to v pohodě...žádné bolesti se nekonají, tak se toho vůbec neboj. Výsledky jsem měla vždycky za 3 týdny...a nikdy žádné kompikace. Mám doma 4 zdravé děti a v bříšku geneticky zdravého chlapečka 🙂
Ještě jsi se ptala na věk...poprvé jsem byla v 18-ti...mám geneticky nemocného bratra, tak proto. Teď mi je 34.

terra
13. říj 2006

Moc moc děkuji všem za odezvu. Všechny popisujete zmíněnou bolest jako tupou a ta se myslím dá vydržet. I když ono se to musí vydržet,ať už je ta bolest jakákoliv,že? Co nám jiného zbývá.Porod bude horší. A Wipajo před tebou teda smekám! Čtyři děti v dnešní době? Tak to je bomba,samozřejmě v kladném slova smyslu. A páté na cestě. Musíš mít strašně ráda děti a rodina je pro tebe určitě na jednom z prvních míst. Všem, kterým amnio dopadlo dobře blahopřeji a sobě popřeji totéž.

olus
13. říj 2006

Andreo i Wipajo taky moc díky,
měla jsem jen info z netu, ale každá zkušennost se hodí
za 3 týdny jdu na genetiku (kvůli věku), jsem přesvědčená, že to bude v pohodě, tak možná na amnio... nebudu muset, ikdyž jistota je jistota
Opatrujte samy sebe, ratolesti a ať se vám daří

andrea73
14. říj 2006

Ahojky Olusko,
jaký je tvůj věk, jestli se můžu zeptat? Asi budeš mít víc než 35, protože po 35 roku berou automaticky(i když to můžeš odmítnout....ale proč, že)? Já jsem žádné informace raději nesbírala, mluvila jsem jen s jednou kočkou, která to podstoupila a měla úplně jiné pocity než já. Takže Vám oběma přeji negativní výsledky a hodně štěstí a taky díky za přání. 😉 😀 😵

sonepka
14. říj 2006

Amniocentéza je a bude stále hodně diskutovaným zákrokem a nejsem ani první a ani poslední těhotná maminka, která jí podstoupí.

Ve 14. týdnu jsem byla na odběrech biochemického screeningu. Když jsem si po týdnu volala pro výsledky, bylo mi řečeno, že výsledky AFP jsou nižší a riziko výskytu handicapu (trisomie) u plodu ze současné gravidity je 1:250 a proto lékař doporučuje amniocentézu.

Objednala jsem se do ČBk MUDr. Čutkovi. Ten v 8,00 přivítal v čekárně všechny maminky. Bylo nás tam minimálně 15. Vysvětlil nám, co je to za zákrok, proč se dělá, jaké je nebezpečí, poté zabrousil i do statistik Uvítala jsem, že je pan doktor velmi vtipný a snaží se dělat legraci i přes tak závažnou věc. Nejdříve jsem se sestřičkou sepsali rodinnou anamnézu, ptala se na adresu atd. Poté následoval velký ultrazvuk, asi nejpříjemnější část celého dne. Paní doktorka změřila miminko, od hlavičky až k patě. Paní doktorka nám darovala fotečku a šlo se dál.

Manžel jako opora šel se mnou. Pan doktor mě nejdřív vyšetřil, poté zavolal manžela k samému zákroku. Zkontroloval ještě plod. Miminko bylo moc hodné, zrovna asi spinkalo, nevrtělo se a tak pan doktor nemusel mít nikterak obavu, že by mu ublížil. Manžel mě držel za ruku a já to opravdu potřebovala, protože jsem se moc bála. Přes ultrazvuk jsem sledovala jehlu a mimiska. Nebolelo to, spíš bych to přirovnala k určitému tlaku. Pan doktor odebral 18ml plodové vody. Ukazoval mi jí a konstatoval, že je krásně čirá, snad malinko povzbuzení, že je všechno o.k. Ještě mi par kapek nakapal na ruku, abych věděla, co je to za vodu, jak se tam princezna má a jak je jí tam krásně teploučko. Pan doktor pak ještě zkontroloval miminko, zda je všechno v pořádku Vše bylo tak jak mělo a já mohla jít domu.

Musím uznat, že mi pomohl velká ochota celého genetického týmu. Jsou to opravdu profesionálové. Na výsledky si sice ještě pár dní počkám, ale já doufám, že to bude všechno v pořádku. 3 dny jsem pak na doporučení ležela. Nyní je ještě klidový režim. Opravdu jsem se bála a naprosto zybtečně.

Každá máme jiné zkušenosti a zážitky, jinou citlivost a vnímáme to jinak. Taky myslím hodně záleží na lékaři, to především, jak se k tomu postaví.

lucildol
15. říj 2006

Tak na tomto amnio jsem byla v pátek. Vyšel mi pozitivní skreening, ale jen tesne pod hranici, tak jsem doufala, ze se to vyresi jen ultrazvukem, ale pani dokotorka mi doporucila odber plodove vody, at mam jistotu. Tak jsem sla. Opravdu to neni nic blestiveho, spis to neni nic prijemneho.
Ted to cekani na vysledky je mnohem horsi.
Ale chtela jsem se zeptat tech, co uz to maji za sebou, jak vam po zakroku bylo? Hned po nem to bylo dobre, ale odpoledne jsem uz nemohla vydrzet na nohach a ani sedet. V sobotu se to trosku uklidnilo a ted me to boli jen obcas. Je to normalni? Muze to byt tim, ze moc dukladne nelezim? Nejak na to nemam cas 😖

olus
15. říj 2006

díky všem za podporu, stejně trochu nervozní budu,
s těmi nevolnostmi je to asi individuální, mě dokonce sousedka říkala, že její kamarádka byla několik dní v nemocnici, ale jak to líčíte vy ostatní, tak jste šly hned domů, to je lepší, ani nevím, kdo by se mi postaral o dceru, když je manžel pořád v trapu (pracovně)
jak dlouho jste tam po zákroku musely zůstat? - hodinu, dvě? nebo déle?

lucildol
15. říj 2006

Asi záleží jak kde. Já jsem si lehla asi tak na tři minuty maximálně a protože mi bylo dobře, mohla jsem jít domů.

janinac
16. říj 2006

Ahoj, mě čeká amnio příští úterý. Teda né přímo amnio, ale odběr choriových klků....odběr části placenty....ale dělá se to stejným způsobem. Jsem nositelka homofilie a tak máme 50% naději, že mimčo bude zdravý...ale zatím převládá ten 50%tní strach, že mimčo v pořádku není. Jsem ve 12tt a moc se bojíme, že o něj přijdeme. Určitě dám pak vědět jestli to bolelo, ale co vím, tak to je spíš jen takový tlak, ale každá to uričtě snášíme jinak. Držím všem palečky.

terra
16. říj 2006

Děkuji za další příspěvky,tobě Lucidolko přeji dobré výsledky a Janinačce ať to vydrží a musíš věřit,ještě máš pořád naději. Já vím,chceš být připravená i na tu horší alternativu,ale uvidíš,že to bude dobrý! A holky dejte vědět,ať můžem gratulovat.

andrea73
18. říj 2006

Janinac: jedna moje kamarádka taky podstoupila odběr choriových klků. Nechci tě strašit, protože každá z nás máme jiný práh bolesti, ale říkala, že je to mnohem nepříjemnější než amnio. A dělá se to déle. Ale co bychom pro ty naše drobečky nevydržely, že? Oni jsou totiž oba dva nositeli nějakého viru, nebo bacilu a při prvním mimi o tom nevěděli. Bohužel se jim narodil chlapeček s krutou diagnozou, má cistickou fibrozu. Byli z toho oba špatní, ale nakonec se rozhodli zkusit to ještě jednou, i za cenu, že dítě bude taky nemocné. Měli 60% naději, že bude v pořádku. Což se naštěstí po odběru ukázalo. Takže Ti preji to samé, hodně štěstí jako měli oni a pevné nervy. 😉

Lucildol: mně bylo po zákroku celkem dobře, akorát mě bolelo břicho, cítila jsem v něm tlak. Jinak nic. Hodně jsem odpočívala první 3 dny a pak jsem se ještě 2 týdny šetřila, nedělala jsem nic namáhavého.

sonepka
18. říj 2006

Tak mi dnes volali výsledky. Naše holčička je naprosto v pořádku, hurááááááááááááááá

olus
18. říj 2006

Sonepko, moc ti blahopřeji
krásně si to užívej

bodlina
18. říj 2006

sonepko gratuluju moc moc moc. já musim počkat ještě týden... 😖 . a oni ti volali? mám taky čekat telefon?
Už na tebe myslim celý týden a pořád zkoumám jestli jsi něco napsala 🙂

andrea73
18. říj 2006

Sonepko taky blahopřeji, mám radost. A přeji hodně zdravíčka vám oběma 😀

sonepka
18. říj 2006

Děkujiiiiiii holky moc a moc, mám děsnou radost... ani nevíte, jak mi spadl kámen ze srdce...

bodlino, volali, mám tam moc hodnou dušičku, která mi zavolala 😉 tenkrát mi ale dr.říkal, že i volají a každopádně posílají dopis....

andrea73
19. říj 2006

Bodlino mně zas doktor říkal, že pokud mi budou volat do 2 týdnů, tak je to zlé. A pokud mi nebudou volat vůbec a do 3 týdnů mi pošlou pouze dopis, tak to bude v pořádku. Jistě si dovedeš představit co jsem prožívala při každém zazvonění telefonu s neznámým číslem. Ale asi to probíhá všude jinak. Já jsem štastná, že mi vše vyloučili a jsme oba zdraví. To samozřejmě přeji z celého srdíčka všem maminám čekajícím na výsledky 😉 😵

lujza2
19. říj 2006

Janinac- prosim ta, ako ti budu robit odber chloriovych klkov, myslim kadial? Vaginalne alebo cez brusko? Pytam sa preto, lebo viem, ze sa to robi oboma sposobmi. Zatial som sice len snazila, ale taktiez ma to caka, kedze sme s manzelom nosicmi genu CF, ako spomina Andrea73 - len pre upresnenie, je to gen, nie virus, ani bacil 🙂 , a ak su nosicmi rodicia, pravdepodobnost, ze dietatko bude zdrave je 75%.
A este ma zaujima Janinac nemala si problem s lekarmi? Mne totiz geneticka tvrdila, ze je problem zohnat lekara, ktory tento vykon urobi, kedze sa vraj robi ovela zriedkavejsie ako AMC. Bola vsak velmi neprijemna, nedokazala pochopit, preco chcem radsej toto ako AMC, vraj co uz zalezi na tych par tyzdnoch, asi tak 😠

andrea73
19. říj 2006

Lujzo to je mi líto. Nevěděla jsem, že je to tak rozšířené. Myslela jsem si, že ti 2 lidé co jsou nosiči se potkají velmi zřídka. Že je velice malé %. A co první syn, je v pořádku?

lujza2
19. říj 2006

Andrea, cca kazdy 25. clovek je nosicom CF, vacsina o tom samozrejme nevie, pretoze nosici su zdravi. Prvy syncek ma CF, prave tak sme na to prisli aj my, zial ☹, ale aby to zasa nevyznelo nejko zle, keby si ho videla, je uplne ako kazde ine 2-rocne dieta, mame sice zlozitejsi rezim dna,ale maly je v pohode, zatial samozrejme 🙂, dokonca este od narodenia nebol chory, ani nadchu nemal, nic, teda mala by som si zaklopkat. No v kazdom pripade ten odber chloriovych klkov pri druhom tehotenstve absolvujem, druhe dietatko s CF by sme uz nezvladli ☹

andrea73
19. říj 2006

Lujzo moc Ti přeji zdravé miminko. Je to opravdu neštěstí, když je dítě nemocné. Teprve tehdy si člověk uvědomí, co je na světě nejdůležitější a kompletně změní hodnoty. Přeji ještě jednou hodně štěstí 🙂

lujza2
19. říj 2006

dakujem Andrejka, to mas velku pravdu. Ja dufam, ze priroda k nam bude tentokrat milosrdnejsia 😒

lucildol
20. říj 2006

Sonepko moc ti gratuluji, jsem ráda, že ti to vyšlo dobře. Mě čeká ještě týden mučení ☹
Holky zasvěťte nevědomé, co je to ta cistická fibrióza?

bodlina: já si na výsledek mám zavolat sama. A asi posílají i dopis doktorce. Záleží jak kde.

janinac
21. říj 2006

Lujzo, promiň úplně jsem přehlídla tvůj vzkazík. Budou mi to dělat normálně přes břicho. Placentu mám prý na horní straně, tak to nebude takový problém. Ale určitě bych ti dala vědět spíš až někdy po 24.10. až budu vědět víc, jo? Já jsem taky chtěla spíš amni než ten odběr choriových klků, ale bohužel prý se ta naše nemoc nedá zjistit přímo z plodový vody. Budou mi to dělat v Motole a brali to tam jako naprostou samozřejmost, jako kdyby to dělali několikrát denně, tak jim věřím, ale co jsem četla, tak se to už moc neprovádí. No uvidím a tobě taky moc držím palce

petronela10
27. říj 2006

ahoj tehulky, byla jste nektera na amniocenteze v pronatalu ? jakou mate zkusenost ? dekuji

lucildol
27. říj 2006

Tak už mám výsledky: vše je v pořádku. Úplně skvělá zpráva. Akorát místo holčičky podle UTZ jim vyšel chlapeček 🙂 Takže uvidím, snad mi ho potvrdí i na ultrazvuku příští týden a budu konečně vědět, co to bude 😉

andrea73
28. říj 2006

Lucildol: mooooc blahopřeji ke zdravému miminku. Takže opět chlapec 😀
Pokud Ti z plodovky vyšel kluk, mělo by to být 100%...i když znám případy, kdy se i tam spletli. Ale myslím si, že u tech chlapečků je to jistější, než u holčiček. Protože tam mají "TO" navíc 😀 .

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru