Budúce mamičky - nerobte rovnaké chyby ako my

cabby88
17. júl 2012

Ahojte,napadlo ma vytvoriť túto diskusiu ako malé varovanie pre budúce mamičky,aby sa vyvarovali chybám,ktoré sme my - už mamičky - robili alebo robíme...Veď sa aj hovorí: "Hlúpi sa učí na chybách svojich,múdry na chybách druhých!" 😀

vietnamka
17. júl 2012

Tak ja som velku chybu urobila len prednedavnom.. moja dcerka sa mi 2x pocikala na podlahu, a ja som urobila presne to, co radila moja mamka a stara mamka - poriadne som ju vyhresila.
Potom som ju chcela oducat od plienok. Dala som jej podla rad iba nohavicky, a povedala, ze odteraz bude cikat do nocnika. No a ona chudiatko dva dni preplakala, lebo si to nejako zafixovala, ze cikat sa smie len do plienky. Zakazdym, ked jej "uslo", spustila srdcervuci narek.
Nastastie ju to preslo, teda ten strach, ale aj tak si to vycitam.

babulatko
17. júl 2012

moja rada: neučiť bábätká na instantné čaje, ktoré sú sladené...zvyknú si na ne a nebudú chcieť sáčkové, nesladené 😉 (a nehovorím o tom, že instantné sú aj drahšie)

cabby88
autor
17. júl 2012

Tak a hneď aj pridávam chyby,ktoré som robila ja,respektíve veci,ktoré by som už teraz urobila ináč:
-kočík,vecičky,vaničku atď. už by som kúpila len cez bazár,dajú sa tam kúpiť lacno krásne veci
-nekupovala by som už žiadnu komerčnú kozmetiku typu Nivea,ale len produkty z lekárne,a úplne najlepšie je používať čím menej kozmetiky,t.j. kúpať v čistej vode,neolejovať pokiaľ netreba...
-kočík by som už nechcela trojkombináciu,ale všetko zvlášť,pretože sa mi rýchlo omrzel,nabudúce kúpim najprv s hlbokou vaničkou a potom šporťák alebo golfky...takisto autosedačky z trojkombinácií nie sú zrovna bezpečné
-žiadne UM a fľašky dopredu kupovať,lebo potom to láka použiť aj keď možno ešte netreba
-nedávajte cumlík,ušetríte si robotu s odúčaním
-nekupujte zbytočne veľa hračiek,deti to aj tak nebude baviť a budú sa hrať s miskami,vareškami,mobilmi atď...
-a najdôležitejšie je-neporovnávajte svoje deti s inými deťmi,ušetríte si tým koooopu nervov,prečo môj toto či hento ešte nerobí,keď susedkin to už vie...

cabby88
autor
17. júl 2012

@babulatko no aj my sme toto urobili a tiež sa to snažíme teraz nejak napraviť 🙂
a to mi pripomína - pokiaľ nechcete dávať kupované "fľaštičkové" jedlá,nikdy ich dieťaťu nedávajte,ani výnimočne,deti si na dobré pomerne rýchlo zvyknú,naša teraz nechce papať domácu stravu,len kupovanú 😒

masinka
17. júl 2012

v dobrej viere ze pomaham svojmu babatku som pila feniklovy cajik .... babatko prdkalo ako stary chlap 😀 nastastie koliky nemalo, len ja som bola nafuknuta ako balon..... ked som cajik pit prestala, babatko neprdkalo... a cuduj sa svete, ani koliky nedostalo.... Neviem, mozno niekomu tie cajiky na problemy pomahaju, ale u nas to bolo po nich skor horsie ako lepsie. Ked som konzultovala s pediatrickou zmysel tohoto caju, skonstatovala ze : dajte si hrniec fazule a uvidite.... takze feniklovy caj je podla mna len jedna z rozpravok starych materi....v duchu hesla - kto grga a prdi, zdravie svoje tvrdi ;-D

elienka
17. júl 2012

absolútny súhlas s @cabby88
ešte by som dodala, že netreba plné šuplíky oblečka príliš dopredu, lebo neviete akú veľkosť oblečenia bude vaše dieťatko potrebovať v tom ktorom ročnom období. Moja dcéra ešte nosí veľkosť 6-9 mesiacov a pritom má skoro 15 mesiacov a to je priemerná, nie je drobátko. Takže kupujem aktuálne veci.
Aj s bazárom súhlasím, po tom roku čo som mamou som zistila, že veľa vecí sme použili len prvý rok - napr. kolotoč nad postielku, dali sme dole v 10 mesiacoch, lehátko sme museli dať preč v 9 mesiacoch, ohrádka sa u nás nepoužíva od cca 10 mesiacov. Takže stačí s bazáru (mne kopu týchto vecí požičala kamoška)
Hračiek máme, že by sme mohli otvoriť hračkárstvo a ju zaujíma všetko okrem hračiek.
Flašiek mám 3 druhy, celkovo asi 6ks, nepije ani z jednej.
Celú moju nakupovaciu mániu už teraz komentujem slovami - no čo bola som prvorodička a odložím pre druhé.

babulatko
17. júl 2012

nekupovať veľkú zásobu dudlíkov...môže sa stať, že vaše dieťa bude mať najradšej svoj palček 😉

magali
17. júl 2012

@cabby88 no ja by som netvridla ze prikrmy z obchodu su zrovna dobre, ked pises ze na dobre si rychlo zvyknu 😉 nasmu malemu nikdy nechutili a ani sa mu necudujem a to sme kupili aj HIPP a ani tie nechcel.. inak suhlasim s tym ze domace varene je najlepsie a aj najlacnejsie, aj ked zo zaciatku nechuti, treba skusat a ponukat kazdy den ked len po lyzicke.. mne tie kupovane smrdeli ako psie zradlo fuj 🤐

lenka311
17. júl 2012

nekupovať popredu veľa oblečenia, ak sa dieťa narodí o kúsok väčšie, napr. 4kg bude vám to nahouby, ak bude malé ako moja, tak sa v tých veciach utopí a budú mu dobré tak o tie tri mesiace, no to je lepšia varianta ako malé.
Nerobiť si zásobu plienok, každé dieťa reaguje na plienky ináč, nakúpite napr. 4-5balíkov Huggies a bude mať na ne alergiu.
Už by som nekupovala odsávačku mlieka - lepšie mi to išlo bez nej, len tak rukami, s ňou ma to bolelo, nevyužitú som ju predala ďalej.
balanchýn nad postieľku je síce krásny ale dosť rýchlo zaprášený, takže tiež nevyužitá vec.
mala som dve sedačky dopredu, keby som si to mala znova zopakovať kúpim šatku..
hračky ju snáď skoro vôbec nezaujímali, máme ich kopec, no hrala sa mi najradšej s kuchynským náradím ako varešky, hrnce, keď bola malá bavilo ju niečo čo vydáva zvuk, napr. kolotoč nad postieľku som využila, plus na zavesenie čo cinkajú hrajú, no človeku ten zvuk po čase lezie na nervy, lepšie sú hračky gumové čo sa dajú ožužľať, prípadne pískajú... s hrkálkou sa hrala len s jednou, ostatné mala na háku... 😉 - kravinky nad kočík sú tiež zbytočné, neverili by ste koľko času dokáže mimino stráviť s tým že ho dáte pod strom a díva sa na listy na stromoch ako sa hýbu keď fúka vietor... 😎
nejaké vedierko na kúpanie tiež je kravina - dieťa z toho rýchlo vyrastie, vanička je praktickejšia a podstatne lacnejšia..
z kozmetiky na začiatok, tak akurát detské mydlo, šampón na vlásky, no už v pôrodnici vám povedia že najlepšia je čistá voda a naolejovať olivovým olejom po kúpeli.
fľašky, cumle - nekupovať, potom keď tak vyskúšať, ja mám napríklad okolo 10cumľov - aktívna v tehotenstve 😀 a nechcela mi ani jeden, dokonca som musela odložiť aj teplomer v cumlíku, nechytila mi ho... 😉
fľašiek som kúpila tiež veľa, vybrala si neskôr jeden druh cumľa a bolo vybavené, ostatné tie čo sa tam ten cumeľš nedá dať sú mi na dve veci....
Už ma nič nenapadá, ale najlepšie je si zaobstarať pár vecičiek, postieľku, hlboký kočík, vaničku, podložku na prebaľovanie /sú som veru využila riadne - tú z gumy/ a dosť, potom sa už riadiť bábom.... 🙂 🙂 🙂

stellamaris
17. júl 2012

@magali v tom ti davam za pravdu,ze smrdia,my sme kupili par prikrmov a doma sme otvarali a chutnali,no z niektorych sa mi iba zaludok dvihal,takze budeme krmit nase dieta doma varenou stravou 😉

katren
17. júl 2012

@babulatko ja som davala instantne a vykaslali sa mi na ne 😅 ....piju iba cistu vodu, ostatne mi vypluju....su mudrejsie ako ja... 😉

@cabby88 so vsetkym nemozem suhlasit.....
my mame Niveu a sadla na ako "rit na serbel" 😉 ale s tou trojkombinaciu suhlasim uplne....my mame Coletto Matteo - trojkombinacia, golfky PegPerego Si a surodenecky BabyJogger City Select 😅 😀

magali
17. júl 2012

ja som mala tiez kopec veci pozicanych a som rada ze ich nemusim skladovat, aj tak mame vela noveho a len to zabera miesto..
no a hracky to je samostatna kapitola.. my hracky nekupujeme, aj tak ich ma maly vela, ked sa blizili prve narodeniny a potom aj vianoce, tak som kazdemu povedala ze hracky nie, lebo ich ma dost, radsej nejaku knizku, lenze aj tak ma nikto nepocuva a mame kopec vselijakych aut.. jediny kto to dodrziava je svokra a este to pouziva proti mne, ze mu nemozu nic kupit, lebo ja sa na to hnevam.. ale to je zasa ina tema.. ja nechapem preco by mali mat dievcata milion babik a chlapci milion aut, hrackarne su plne vslelijakych hraciek a nam kazdy aj tak vzdy dovlecie nejake auto.. niesom nevdacna ale ako to mam vysvetlit ze tudy cesta nevede? ja uz to budem asi rovno predavat alebo co 😖

lenka311
17. júl 2012

a čo sa týka čajov - urobila som zásadnú chybu - sladila som aby pila, bála som sa hlavne keď bolo teplo... No a teraz počúvam stále len že chce čajíčku čajíčku čajíčku.....
Najlepšie je dávať od začiatku len čistú vodu, dajme tomu Lucku a nešpekuľovať sa čajmi....
Zo začiatku som jej kupovala granulovaný, neskôr sme prešli na detské sáčkové no už v tých granulovaných je cukor, tak som bola vybavená... Teraz fakt len čaj by mi lúchala... vody sa napije s nechuťou a je to fakt veľká chyba a moja 😀 ktorú nerobte...

kika1111
17. júl 2012

@elienka ja zase nesúhlasím s názorom, nekupovať veľa oblečka... a podobných "nezmyslov"... ja som dala na rady všetkých, kúpila zo všetkého len 1-2 kusy - ostatné mi stačili obnosené veci "zdedené" po sesterniciných deťoch - samý žmolok, fliačik.. tak isto to bolo s monitorom dychu, s fľaškami, dudlíkmi... keď sa nám narodil náš malý nastal problém...
mal pokazenú chlopničku a rázštep podnebia, to znamenalo, že z pôrodnice sme museli rovno do BB na operáciu - potrebovali sme kopec oblečenia - nevedeli sme dokedy tam budeme - koľko oblečenia budeme potrebovať - všetko mu bolo veľké - lebo mi každý hovoril, že aj číslo 56 bude nosiť max. 2 týždne a rýchlo vyrastie ... potrebovala som zbaliť fľašky s cumlíkmi, z ktorých by dokázal sať, lebo má deravé podnebie..
kvôli chlopničke a deravému podnebiu mal vysoké riziko, že sa mu buď zastaví srdiečko, alebo sa zadusí mliečkom - potrebovali sme súrne monitor dychu (v pôrodnici nám pediatrička povedala, že pre neho je riziko nemať takéto zariadenie), na ktorý mi každý hovoril, že to je škoda peňazí a nakoniec som si ja sama povedala, že načo, prečo by som mala mať práve ja choré dieťa..
teraz má náš drobec 6 týždňov a ešte stále mu je veľkosť 56 veľká, má dni a noci, kedy sa aj viac krát dusí a musím s ním trepať aby sa zase "chytil" a problémy s fľaškami a cumlíkmi máme doteraz - nedokáže piť z hoci akého cumlíka a neustále zháňame komunistické typy, na ktoré mi v predajniach hovoria, že také sa už nevyrábajú...
tiež nám v pôrodnici odporúčali dávať mu dudlíky - rôzne typy aby si cvičil sanie - aby nemal problém ak mu dáme mliečko z iného cumlíka..
Všetko - oblečenie, monitor dychu, fľaše, cumlíky, dudle - sme zháňali na poslednú chvíľu a bol to veru riadny stres..
nikdy neviete čo sa stane, radšej mať všetkého viac a možno pre niektorých aj zbytočností...dajte na svoj inštinkt... nechala som sa prehovoriť, povedala som si, že to moje nadšenie ma oberá o zdravý rozum a chcela by som pre naše dieťa všetko - možno aj zbytočnosti..
ja som manželovi hovorila, že potrebujeme aj nové vecičky ak by sme museli behať po doktoroch, že potrebujeme aj monitor dychu... a nehovoriac o tom, že som sa stavila s mm že budeme mať chlapčeka - doktori sa nevedeli dohodnúť, no asi v 7mom mesiaci mi do tehotenskej knižky napísali pohlavie dievčatko - tak som im uverila a nakúpila krásne ružové veci - deku, vaničku, pár kusov oblečenia... no 2 týždne pred pôrodom som sa dozvedela, že budeme mať chlapčeka...teraz je zabalený v krásnej ružovej deke a kúpe sa v ružovej vaničke - ale toto vôbec nie je podstatné.. chcem tým len povedať, že žena cíti koho má pod srdiečkom..a možno nejaké podvedomie jej napovie aj čo je potrebné zadovážiť..

adelaine
17. júl 2012

ahojte , super tema ...skoda ze tu nebola, ked som mala ist ja rodit 😅
usetrila by som vela penazi, casu a energie....

- monitory dychu, baldachyny, vedierko na kupanie a ohrievacky flias..totalne blbosti
- trojkombinacia kocik...dalsia blbost
- samostatna detska izbicka...netreba sa nou hned trapit a zariadovat ju, dieta v nej bude samo spinkat az mozno od 2 rokov a neskor..
- naucit dieta pit len cistu vodu
nekupovat tony oblecenia a topanok...treba priebezne, ako dieta rastie...

magali
17. júl 2012

@katren ja som cakala kedy pridas link na podobnu temu, tiez som vedela ze existuje ale mne sa to nechce hladat a pridavat.. ale bavi ma sledovat ako ta to bavi, teraz to nemyslim v zlom 😉 😎

stellamaris
17. júl 2012

tiez som sa zamyslela nad tym,co mozu v buducnosti znami a rodina darovat nam a dietatku,ale rozhodne ziadne hracky!radsej darcekovu poukazku ako kopec zbytocnych hraciek,hrackarsky obchod otvarat iste nechcem a co s tymi hrackami potom...ak niekto predsa nejaku kupi,ani ju nevezmeme,nebudeme toto podporovat.synovec mojho priatela dostava hracky ako na beziacom pase,od rodiny a tak ,nic si nevazi,nehra sa s nicim a veci len zaberaju miesto 😒

katren
17. júl 2012

@magali no toto mam v oblubenych, tak som mala rychlo najdene 😀 😀 😀 😀 sledujem, co sa oplati a co nie 😉

katren
17. júl 2012

@kika1111 ja som pri Dominicke kupovala velkost 48 a pri Miskovi dokonca 46 a to mi predavacka nechcela verit, ze sa narodil 6 dni po termiine, ze take velkosti maju len pre predcasne narodene deticky....

kika1111
17. júl 2012

@katren ja som ešte dnes bola kupovať polodupačky - tepláčiky - pýtala som si číslo 50, lebo 56 má až pri krku a jednoducho ho v nich hľadám a nemali také.. len jedny č. 56 a nejaký chybný malý strih - ale aj to bude asi veľké a neverila, že malý má 6 týždňov

75janka
17. júl 2012

ahojte, ono je to asi vec názoru, niektoré maminky chcú mať všetko dopredu perfekne pripravené, niektoré chcú pre svoje hlave prvorodené dieťatko len nové vecičky, niektoré chcú tie úplne naj....vychytávky, u niekoho to môže byť zasa otázky financií ......ale určite každá maminka chce pre svoje deti to najlepšie 🙂

magali
17. júl 2012

ja som raz v Tescu v oddeleni pre deticky, videla mamicku s dllllllllllllhyyyyyym zoznamom, prave sa rozhodovala ci kupit na nechtiky len noznicky alebo set kde su aj kliestiky a pilnik, mala som nutkanie vytrhnut jej ten zoznam z ruk a utiect s nim prec, aby som ju zachranila 😀 😀 😀

suhlasim tiez s cajom, my sme davali od zaciatku len sackovy, ked mal obdobie ze nechcel pit davala som aj trochu sunarku, ale nie dlho, nastastie si nezvykol, ked bolo teplo, caj sa vo flasi stale kazil aj ked nebol osladeny a flasa bola umyta, tak sme presli na vodu, pomaly postupne si zvykol. kupili sme raz dzusik a potom sme do tej flase davali cistu vodu a tak si zvykol.. podla mna je klucove davat nesladene co najskor, kym nemaju deticky z toho rozum a tomu sladkemu sa proste vyhybat..

podla mna je najhlavnejsie nenechat sa zneistit a riadit sa materinskym instinktom.. mam rada svoju mamu ale ani jej osvedcene rady velakrat nezabrali a pomohlo len to co citilo moje srdiecko.. kazda mamicka je prepojena so svojim dietatkom a najlepsie vie co potrebuje

magali
17. júl 2012

@stellamaris aj my mame synovcov ako vystrahu... snazime sa synceka vychovavat presne opacne ako vychovavaju ich 😀

stellamaris
17. júl 2012

@kika1111 ja mam pripravenych par veci od velkosti 50,su po kamaratkinych detoch,ale co vyrobca,to iny strih,myslim,ze niektore veci oblecu dietatko,aj ked bude mensie,pripadne podhnem rukavky alebo lemy na nohavkach 😉

evita_g
17. júl 2012

Ja by som radila budúcim mamičkám, aby si nenaučili dieťa spávať vo svojej posteli (pokiaľ to nie je nevyhnutné, napr. kvôli častému nočnému kojeniu a pod.) Ono sa síce veľa hovorí o tom, že je to vlastne dobré a pre dieťa prospešné, že sa cíti v bezpečí a milované atď., ale lásku dieťaťu preukážete aj iným spôsobom ako tak, že ho necháte rozvaľovať sa v strede vášho letiska, zatiaľ čo vám aj vášmu manželovi trčí pol tela z postele 🙂 A ďalšia vec: nenechajte sa odradiť od dojčenia počiatočnou bolesťou a problémami s bradavkami! Mnoho mamičiek to bohužiaľ veľmi rýchlo vzdá. Jasne, keď to nejde, tak to nejde, ale škoda by bola neskúsiť tie prvotné problémy prekonať. Po pár dňoch/týždňoch bolesť ustúpi a to šťastie a radosť držať bábo v náručí a pozerať sa, ako papá z "cicíka" nenahradí žiadne UM 🙂

kika1111
17. júl 2012

@stellamaris bodyčka zahneš, ale s gaťuškami je to problém... aspoň u nás..

hradnapani
17. júl 2012

pri novorodencovi a malom babatku sa vykaslat na nevyziadane a vnucujuce rady okolia a riadit sa vlastnym rozumom, citom a instinktom.
Uvedomit si, ze kazde dieta je ine a ze deti vedia dat najavo, co a kedy potrebuju (napr. neriadit sa popularnou radou sestriciek v porodnici, ze dieta ma pit kazde tri hodiny a podobne). Nesnazit sa vtesnat ho do dospelackych predstav, kedy ma spat, jest, bdiet...

stellamaris
17. júl 2012

@magali aj my chceme dietatko slusne vychovat a naucit ho tesit sa z mala,sama som bola tak vychovana a myslim,ze ludia si ani neuvedomuju,co tym detom tymi darcekmi urobia,ved tie deti sa takto kvalitne rozmaznavaju a nic si nevazia....nas zacali uz ludia zasypavat hrackami,ked som zahlasila,ze som tehotna....uz k nam nosili skatule zbytocnosti,hraciek a plysakov,kazdy toho mal privela...vsetko som odmietla a odporucila to darovat detskemu domovu,aj ked sa niektori dobre nasrali,ja si z bytu smetisko urobit nenecham 😀

gabrielkaa
17. júl 2012

@evita_g Suhlasim. Dcera spavala u mna v posteli do 3 mesiacov a potom som ju dala do postielky a partner sa opat pristahoval do svojej postele 😀. Zastavam nazor, ze dieta ma mat svoju postielku aj z hygienickych dovodov, ono sa poti inak ako sa potia "dospelaci" do perin. A parnter ma tiez narok na svoju postel, takze obrat ho o postel (lebo ja som ho vystahovala po narodeni dcerky, nedelili sme sa o postel traja) mi prislo nefer. Dcerka spi pri nas v spalni len v inej postielke. ine je, ked ma zlu noc, alebo je chora tak prelezie z postielky do nasej postele, ale to je uz o inom. Podla mna nic tym dietatu neodopriem, ked ma vlastnu postielku a nespi pri mne...
a s kojenim tiez suhlasim....