Čo môžu a čo ešte nemôžu jesť deti po 1. roku?

magda22
10. okt 2008

ahojte,
dufam, ze tu este taka tema nie je...
je vela veci, ktore dieta po prvom roku uz moze...
ale este par veci, ktore stale nemoze a skor tie by ma zaujimali, napr. med, kakao, arasidove maslo..
apod., teraz ma vela nenapada...
tak prosim o radu, dufam, ze si vzajomne pomozeme...

lyongirl
10. okt 2008

tak ja tiež neviem, čo dať drobcovi, pretože je priberčivý v jedle a hocičo nezje, nechce vôbec jogurty.
Na raňajky má vždy chlebík so syrom, maslom, džemom, mal už aj kvalitnú šunku, rybaciu pomazánku, bryndzovú pomazánku, vianočku, potom pred spaním mlieko, po spaní obed a do večera kým ide spať a pije mlieko neviem, čo mu dať. Dávam ovocie, nejaké paličky, piškóty nechce, ani "zdravé" keksíky a ja už neviem čo.
Kakao už pil, ale len 1x a to výnimočne, ešte nemá taký rozum, žeby ho vypytoval a nezdá sa mi, že by ho potreboval, tak ho nedávam, med má pravidelne v čajíku aj s citrónom. to arašidové maslo neviem, ši sa môže, ale nemôžu sa hríby, korenené a štiplavé jedlá, salámy/ževraj okrem kvalitnej šunky, tá sa môže/.
Teraz som mrkla sem, tu sa vždy niečo nájde, tak si to popozeraj:
http://www.rodinka.sk/index.php?id=521645

dominika1202
11. okt 2008

moja má 20 mesiacov a ani si neviem spomenúť čo nezje. Viem, že sa nemajú hríby do troch rokov pre alergiu. Raz sme jej dali trošku a nič sa nestalo, preto teraz hríby z jedla pre ňu nevyberáme. Jej chutí všeličo, hlavne to, čo jeme my s manželom. Keď je manžel slaninu s cibuľou, tak tú cibuľu mu z taniera vyberá, dá si aj kyslé uhorky a teraz naposledy jedla aj kyslú kapustu. Samozrejme, že jej nedávame slané a korenené.

bambusko
11. okt 2008

urcite nie vyrobky s pridavkom glutamanu sodneho /vegeta, sackove polievky, rozne pochutiny a polotovary/. aj ked sa o tom uz dnes polemizuje, vraj je pre deti do 3 rokov ok, myslim, ze je to nasledok tlaku lobingu vyrobcov tzv. potravin

http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

magda22
autor
12. okt 2008

no teda, myslela som si, ze sa to tu viac rozbehne
😒
takze co mi viete poradit odhalom toho medu, kakaa, samozrejme vsetko v BIO kvalite?

magda22
autor
12. okt 2008

morske ryby a plody odkedy?

petraluk
12. okt 2008

magda22 mrkni na www.kojeni.net Je toho trochu víc, co by děti ještě nesměli 😉

petraluk
12. okt 2008

neměli, ne nesměli

petraluk
12. okt 2008
mory
12. okt 2008

ja som davala od 8 mesiaca vsetko akurat mlieko od roka 😉

janeses
12. okt 2008

Ahoj magda22, já dávám med a citron taky do čajíku, pár kapek citronu pokaždé a med sem tam nebo když je nemocná. Kakao taky dělám, ale dávám ho do UM, mlíčko pije ráno a odpol po spaní, to jí tam většinou dám jednu malou lžičku kakaa, moc jí to chutná....myslím, že to není na škodu a nevadí to. 🙂

radka.m.
13. okt 2008

ahoj magdi,tak ty ryby by měli děti jíst až tak od 10.měs,lépe až tak od roku,protože ryba je dost silný alergen.

magda22
autor
13. okt 2008

ahoj radka, je silny alergen, sladkovodne od roka, ale morske? a take krevetky?

radka.m.
13. okt 2008

doktorka mi říkala,že je to jedno,že stejně až tak od roku,tak asi mezi tím asi moc rozdíl není,nevím,nevím 😒

nelis
13. okt 2008

ahoj holky,

Magdi, sladkovodní ryby už můžeš dávat v pohodě, ty mořské lépe až později, kolem 2. roku věku. 😉 Jinak co třeba zajímalo mě ohledně stravy, tak jsem našla všechno na kojeni.net - děti už můžou i vaječný bílek a plnotučné mléko (pokud nejste nikdo alergičtí, tak i na pití, jinak jen třeba na puding, kaše atd.). 😉

Jinak co ještě vím, tak by neměly děcka moc jíst tvrdé sýry, ty taky až kolem 2-3 let. Ale měkké sýry ano. I tvaroh už můžou. 😉

šunka už se dá sehnat i "dětská", tu bych ale dávala jen občas, určitě ne denně. 😵

Moje tchyně mi pořád říká, že se s tím jídlem moc zabývám, že my jako malí jsme už jedli všechno. Pořád se snažím solit jen trošičku, místo koření pro malou používám sušenou zeleninu (koupeno ve zdravé výživě). Kokina jí moc nedávám, to spíš babičky. 😒 Já radši hroznové víno, banán nebo jabko. Občas Brumíka.

radka.m.
13. okt 2008

to plnotučné mléko píšou na tom kojení taky až od dvou let.

sirinka
13. okt 2008

ja malej zatial nedavam ziadnu cokoladu, med, orechy a citrusove plody...to su najsilnejsie alergeny
ryby davam pangasius raz tyzdenne, kravske mlieko ziadne, to az od 3 rokov.
syry tvrde aj makke raz-dva krat tyzdenne a sunku hydinovu tiez na ranajky raz-dvakrat do tyzdna.
tvarohove pochutky, piskoty, kukuricne chrumky a ovocie su nase jedine sladkosti...
na pitie iba cistu vodu, MM a cas od casu nesladeny detsky bylinkovy caj.

nelis
13. okt 2008

plnotučné od roka, od dvou let polotučné - pokud jsem to dobře pochopila 😉

nelis
13. okt 2008

mimochodem, já ještě to kravské mléko taky nedávám. 🙂

wali
13. okt 2008

u nas je to podobne ako u sirinky, az na to, ze obcas dam malemu zriedeny detsky dzusik. ale to je skor slavnostne, urcite to nema pravidelne. toho pangasia som dlho riesila, ci ano, c nie, kedze je to morska ryba, ale nakoniec ho 1x mal minuly tyzden a v pohode.

sirinka
13. okt 2008

wali aj ja som to riesila s tou rybou a nakoniec jej ho dala moja mama 😠 , ale tiez ok, takze sme zaradili do jedalnicka...inac na dzus som zabudla, aj ja obcas dam zriedeny...

nelis ked uz niekto silou mocou chce davat kravske mlieko, tak jedine plnotucne minimalne do skolskeho veku. mliecne vyrobky so znizenim obsahom tuku nie su pre deti vhodne. detska nervova sustava sa vyvija este dost dlho a na to potrebuje prave tuky...

gabrielad
13. okt 2008

no tak s těmi tuky bych byla opatrná. On totiž každý lékař, odborník, atd. na to má jiný názor. Konkrétně mě doporučovali, abych dávala výrobky ne plnotučné, ale spíše polotučné právě z důvodu velkého obsahu tuků a zbytečné zátěže ledvin.

magda22
autor
13. okt 2008

nelis ale tie tvrde syry mi velmi nesedia, preco sa nemozu davat?
podla mna v pohode, aj tak robim...
a za co sa povazuju makke syry? akoze syrokrem? vsak to je plne Ecok..

radka.m.
13. okt 2008

nelis,tak dnes v poradně na kojení odpovídala znovu,že kravské mléko až po druhém roce a to ještě pokud není potencionální alergik!

lu777
13. okt 2008

syr je dost koncentrovana potravina a je tam hodne soli 😉

jinak ryby pry nejdriv sladkovodni... ale zas to neprehanet s mnozstvim, pry nekde muze byt dost rtuti...

kravske mleko jako takove fakt ne asi do 2 let urco... vsak se da koupit UM..
ono plno lidi ma s travenim mleka problemy, ma se zacinat jogurty nebo syrem cottage apod.

ja si teda myslim, ze neni kam pospichat, plno tech veci co nejsou pro male deti, je stejne nezdravych (susenky, uzenina, bile rohliky, pribinacky a spol., cokolada a podobne) a nebo je diskutabilni jestli jsou zdrave... (kravske mleko, tmave maso atd. - tady se nazory hodne ruzni, ale rozhodne je to urcita zatez pro tak male telicko)

a pak uz je jen kategorie, ktera zdrava je ale zas to muze byt alergen (kakao, med, ryba apod.)

ja teda osobne jedu pomalu s tim pridavanim a diky obchodum se zdravou vyzivou porad nachazim neco noveho, co maly muze v pohode a je to zdrave a casto i bio

takze misto aby se on je prizpusoboval nam tim, ze najizdi na nas jidelnicek, tak zaroven my se prizpusobujeme jakoby jemu a jime zdraveji 😉
a je prima, ze si pak uz vsichni tri muzeme dat spolu jidlo a je to zaroven v pohode pro maleho a zdrave i pro nas.. aspon mame motivaci jist lip 🙂 🙂

lu777
13. okt 2008

mleko bych asi nedavala plnotucne, to si myslim, ze je fakt tucne az moc...
osobne bych asi dala spis treba kozi mleko, je pry pro male deti o moc zdravejsi 😕

a nebo co takova ta "mleka" nahradni jako ryzove nebo ovesne co maji ve zdravych vyzivach? 😕

sirinka
13. okt 2008

gabrielad http://www.healthnet.sk/zdrav_porad/porad_2.html
plnotucne mlieko obsahuje 3,5g tukov na 100ml, MM 3,5 - 4g tukov na 100ml. je rozdiel v zlozeni tukov, kde MM ma az 80-90% nenasytenych mastnych kyselin, KM iba 50%
ale podla tych, co odporucaju detom polotucne a nizkotucne vyrobky, by som si teda mala MM najprv riedit? 😕
a prave pre zbytocnu zataz pecene, traviaceho traktu a obliciek sa do troch rokov KM neodporuca, ale MM prip. UM, kyslomliecne vyrobky, syry, tvarohy....

gabrielad
13. okt 2008

Sirinka - To co píšeš zní logicky 🙂 , ale já nejsem odborník na to abych to dokázala posoudit, neznám veškeré souvislosti. Mě dětská doktorka doporučila nedávat příliš tučné výrobky a je fakt, že jsem se s tím setkala i v nějakých knihách o výživě. Tvaroh nedávám vůbec a nejdřív ho dám po 2 roce. V současné době dávám pouze mléčné výrobky - jogurty, nejlépe BIO a tam mi je jedno jaká tam je tučnost, když neseženu BIO tak kupuji Activi anebo Holandii. Mléko kupované nedávám (zatím je na něj ještě čas, stále kojím a až ho začnu dávat, tak jedině BIO), umělé jen někdy, když už ze mě malá nic nevycucá. No a ze sýrů dávám pouze Lučinu, Mozzarelu a Cottage.
Lu777 - o tom kozím mléku jsem také slyšela.

erikasadek
13. okt 2008

ahojte kocky ako tu bolo spominane anopak deti potrebuju tuky, potrebuju ich na rast 3 krat tolko ako dospely, je chyba im davat odtucnene...

novodiby trend lekarov , aby deti nepribrali, uz aj dojcata su na dietach strasne....;

😉

erikasadek
13. okt 2008

niekto tu spominal bio tak hlavne bio je plnotucne ci v masle syroch , ako ma byt 😀

nelis
13. okt 2008

jéje vy jste se do mě teda s tím mlíkem pustily! 😅 Já jsem jen napsala co jsem vyčetla na kojeni.net..... 😅 Sama malé mléko ještě nedávám, ale to už jsem psala. 😉
Ty tvrdé sýry obsahují hodě soli, proto se nemají dávat. No a za měkké sýry se považuje Cottage, Lučina, Gervais. 😉