Poradna porodní babičky aneb co byste rády věděly

porodni_baba
4. kvě 2007

...bojite se zeptat sveho gynekologa/porodnika. Nebo proste jen v ordinaci na to nebyl cas a prostor a nebo vas to napadlo az doma, kdy jiz zadny lekar neni na blizku.
Zodpovim zde uprimne a v co nejkratsim moznem terminu otazky gynekologicke i porodnicke (tedy tykajici se tehu, porodu a sestinedeli, popr. i pece o novorozence). Co vim a znam vam davam k dispozici 😅 Co nevim, pokusim se vam vyzistit 😕 🙂

andik
4. kvě 2007

a ty jsi lékařka?

macanet
4. kvě 2007

Ano souhlasím s andikem, nejdřív nám o sobě něco napiš a pak si necháme rády poradit 😉

porodni_baba
autor
18. kvě 2007

ne nejsem lekarka, "pouze" porodni asistentka, po staru porodni baba. "Pouze" jak se to vezme..myslim, ze v konecnem souctu ma porodni asistentka k tehotne, ci rodici zene a vubec k jakekoliv zene (protoze profesi porodni asistentky je pece o zenu v celem jejim zivote - resi tedy i gynekologicke problemy) daleko blizsi vztah...vzdyt ta z vas ktera rodila jiste uzna, ze porodni as. byla ta kterou videla po celou dobu porodu...a lekare? 1x, 2x...nektera mozna az u porodu
Tahle poradna ale nemela byt pro me ale pro vas...
...pokud nemate zajem nikdo vas nenuti...
...chtela jsem prispet ve svem volnem case...ale neni mym zajmem se tu pred vami obhajovat, kdo jsem a proc to delam...
...tahle poradna se uz rozjela trochu jinym soukromejsim smerem a ¨to pomoci interni posty...mozna je to pro me trochu narocnejsi...verejna rada by mozna prospela vice maminkam.
ALe i tak dekuji vsem, ktere projevily zajem, a snad byly rady k necemu dobre 😔

chiswick
18. kvě 2007

Ja teda zatim nemam zadny dotaz, ale jsem rada za nabidku, diky - jak se znam urcit jich budu mit hodne 😉

ivet
19. kvě 2007

Já už mám tedy PO, ale souhlasím, že porodní asistentku jsem viděla téměř po dobu celého porodu - lékaře všeho všudy 3x - když mě přijímal, když se přišel podívat "jak jsme na tom" a u samotného porodu....ovšem rady a instrukce mi dávala PA - a díky ní jsem porodila tak rychle a pohodově 😉
Takže mě by se to určitě líbilo, kdyby to bylo aktuální a určitě to pomůže i holkám tady....🙂
A dobrá je poznámka, "napadlo Vás to až doma"...já si vždycky po návratu z poradny vzpomněla na toooolik otázek 😀

romana27
19. kvě 2007

tak fyziologický porod snad řídí vždy PA, tak se není čemu divit, doktor je až na konci nebo pokud hrozí komplikace. Tudíž je to jejich práce 🙂, ne vždy dostatečně oceněná, to je zase taky fakt...

lilourich
19. kvě 2007

Ahojky chtěla jsem se zeptat, proč se některé mamince při císaři dává celková a některé jen částečná anestezie? Díky 🙂

malda
19. kvě 2007

Ahoj to je ruzny.podle me má kazda nemocnice nejake zvyklosti a za druhe to zalezi hodne na pacientce zda chce celkovou nebo epidural.ale neni to samoizrejmosti ze by to nabizeli.kdyz chce clovek epidural je lepsi si o to rict.

lilourich
19. kvě 2007

částečná anesterzie a epidurál přeci neni jedno a totéž 😅

malda
19. kvě 2007

Dalo by se rict ze jo.Epidural je dalo by se rict od pasu dolu a to same plati pro castecnou anestezii.proste te neuspi celou.

lilourich
19. kvě 2007

Malda prosím tě, to víš odkud, že to je jedno a totéž?

ketka
19. kvě 2007

Ahoj, já bych tedy měla dotaz. V noci jsem se probudila a měla jsem bříško tvrdý jak kámen a docela dost mě bolelo. Za chvíli se to uklidnilo, ale od tý doby mě pořád trochu pobolívá. Jinak žádný problémy nemám, jako třeba krvácení a tak, ale zajímalo by mě, jestli je to normální, protože je víkend a můj doktor tedy neordinuje. Díky!

pmk
19. kvě 2007

Ahoj,jsem ráda za tuto diskuzi.
I já mám dotaz.Toto je mé druhé těhotenství a od začátku mám problémy.Bříško hodně tvrdne.Poslední dobou mě hodně trápí poslíčci,poslední 4 dny,tak 5 denně.Chci se zeptat,jestli můžu očekávat porod dříve.
A ještě bych se chtěla zeptat,jak dlouho mám vydržet doma a kdy odjet do porodnice,první porod trval 10 hodin,tak jestli tento druhý bude rychlejší.
Díky za odpoveď.

lilourich
19. kvě 2007

A kurňa porodni_baba má asi volno 😀

ketka
19. kvě 2007

Hm, řekla bych, že porodní bába na nás pěkně prdí 😠 😀

lilourich
20. kvě 2007

porodni_baba odpovídá prý v nejkratším možném termínu 😀 do týdne děvčata 😅 řekla bych...............
Každopádně sem už nepísnu, je to o ničem 😎

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

TAKZE PREDNE ad lilourich: taky pracuji a taky ziju, takze nejsem na internetu 24 hodin denne ale budu se snazit byt tu alespon 1x za den, to k tve narazce...psat sem te kazdopadne nikdo nenuti. Jde tu o konkretni dotazy, ktere mohou prospet vsem ostatnim. Aktualni komplikace vyresi samozrejme obvodni gynekolog, mimo jeho ordinacni hodiny pak kterakoliv porodnice.

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad lilourich:
Ahojky chtěla jsem se zeptat, proč se některé mamince při císaři dává celková a některé jen částečná anestezie? Díky
odpoved:
častečná je opravdu u císařského řezu tzv. epidurál nebo spinál.
Netreba napadat maldu, ktera ma vlastne pravdu. U planovaneho cisarskeho rezu davaji nektere porodnice na vyber, tedy muzete si vybrat zda uspat, nebo jen znecitliveni, u ktereho jste vzhuru a vse slysite...popr. muzete videt miminko ihned po narozeni. U akutniho cisarskeho rezu vetsinou na vyber neni...dostanete celkovou protoze je to mnohonasobne rychlejsi 😉

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad ketka: Vasi poznamku netreba komentovat... akutni problem se vzdy resi na pohotovosti...a ted Vam odpovidam na Vas dotaz do 14ti hodin, to je myslim hodne dobre, kdyz si vzpomenu ze taky chodim do prace, jim a spim a mam vlastni rodinu...nejsem robot, jsem clovek...takze s tim prosim pocitejte,
ale k odpovedi: to co popisujete je minimalne na vysetreni...a to v nemocnici...takze byt Vami jedu do nemocnice a nezdrzuji se psanim na internetovou diskusi...to o cem pisete take klidne muzou byt kontrakce a jste minimalne ohrozena ve vasem tydnu bohuzel jeste potratem, pozdeji predcasnym porodem 😒 . Muze jit o zanet mocoveho mechyre, o jakykoliv jiny zanet, v kazdem pripade je potreba stav dovysetrit a pocitejte i s pripadnou hospitalizaci...Ja Vas nechci ani v nejmensim desit, pouze Vas upozornit, ze Vas stav muze byt vazny... 😒

hanelka
20. kvě 2007

ahojte,
rada bych vedela, kdy se provadi planovany cisarsky rez, jestli treba v 38 tydnu nebo 39 nebo...zkratka priblizne kolik dnu pred terminem porodu. Dik za odpoved 🙂 a peknou nedeli!

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad pmk: pokud jste 37tt jak Vam vypocitali zde, muzete mit az 10 poslicku denne a vubec to nemusi svedcit pro blizky porod. Muzete rodit drive ale taky nemusite. Jiste znate i z predchoziho tehotenstvi, ze presny termin porodu Vam nerekne ani Vas gynekolog...a ten ma o dost vice informaci nez ja🙂) Minimalne zna Vase posledni vnitrni vysetreni..tzv. cervix score...tedy na kolik jiz jste otevrena...tzn. jestli Vase poslicky alespon minimalne meni nalez na hrdle deloznim 😉 Ale ani z toho se neda presne rict kdy porodite... Ve Vasem pripade...rodite po druhe...prvni porod trval 10 hodin... bych vyckala nastupu pravidelnych kontrakci a 5-10min, ktere nerozezene ani tepla vana nebo sprcha...za predpokladu, ze stale citite pohyby miminka...a mate to do porodnice relativne blizko, tedy do dejme tomu 30 minut a mate negat. kultivaci z porodnich cest (tzv. streptokok = GBS). Pokud odteka voda plodova, nebo zacnete krvacet na nic necekate a do porodnice vyrazite hned 😉

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad hanelka:
planovany cisarsky rez...velmi zalezi jakou k nemu mate indikaci...tedy jaky je duvod ho provest...vetsinou kdykoliv po 38 ukoncenem tydnu tehotenstvi, tedy 38+0 a dale...
pokud mi napisete duvod odpoved upresnim 😉

hanelka
20. kvě 2007

je to kvuli ocnimu pozadi...mam 10 dioptrii, jsem zkratka takovy slepy krtek 🙂

webi
20. kvě 2007

Holky, mozna by to chtelo vic trpelivosti, Porodni baba nabizi pomoc a jeste chudak dostane vynadano 😒 Ja jsem se chtela zeptat na nastrih hraze. Vim, ze po nastrihu ma hodne holek problem s vracenim do "normalu". Chtela bych se nastrihu vyhnout, ale nevim, jestli se to da odhadnout na miste u porodu (odhadnout mnou samotnou), jestli uz to na nstrih je nebo nei, abych se nepotrhala. Na odpoved nespecham, mam pred sebou jeste 5 mesicu 😀

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad hanelka: ve Vasem pripade je duvod jasny a myslim, ze se nebude otalet a cisarsky rez se naplanuje mezi ukonecenym 38 a 39 tydnem, aby vse bylo v klidu a v pohode...Pokud by jste zacla mit stahy drive pocitejte s tim, ze se cisarsky rez stejne provede a proto pri nastupu kontrakci se dostavte vcas do porodnice, aby byl cas vse vklidu pripravit 😉

porodni_baba
autor
20. kvě 2007

ad webi: velmi dekuji za zastani 🙂
ale k Vasi otazce NASTRIHu HRAZE: vy sama to u porodu ani nikdy predtim neodhadnete. Verte neodhadnu to u sebe ani ja a to jsem porodni asistentka. Tuto moznost ma pouze a jedine ten, kdo Vas rodi a to az v okamziku kdy se pri porodu hlavicka miminka dostava na hraz.
Lepsi ale je provadet tzv. masaz hraze a snazit se preventivne nastrihu predejit...
Vzdy je treba prelecit jakykoliv vytok...protoze hojne vytoky zvysuji krehkost hraze a pak vas ani masaz neochrani.
Masaz je dobra...muze se na ni podilet i partner a dnes jiz lze zakoupit specialni olejicky na jeji provadeni...
...navody naleznete na internetu....pokud by byl problem staci rict a pokusim se vam nejake najit....
U porodu je pak dobre porodnika (musite mit alespon krapet stesti a nenarazit na nekoho zkostnateleho kdo provadi u prvorodicky nastrih rutinne) upozornit ze jste masaz provadela a rada byste porodila bez nastrihu (samozrejme ne za cenu nejakeho velkeho nekontrolovatelneho poraneni)...
A jeste rada nakonec pro vsechny nebudte zklamana pokud by to bez nastrihu nevyslo...ono proste nekdy to jinak nejde Zalezi i na velikosti miminka....a nedavejte si to za vinu jako selhani. On nekdy nastrih je daleko mensi zlo nez nekontrolovatelne velke natrzeni...po kterem byste mohla mit jeste vetsi problem s navratem do normalu.
Ale myslim, ze pokud se vrhnete na masirovani hraze budete mit alespon dobry pocit, ze jste udelala maximum...velmi vam tuto moznost doporucuji 😉

iza
20. kvě 2007

lilourich :ještě bych k tvému dotazu dodala, že celková se také dává někdy v případě , že na pacientku lokální nezabere(to byl příklad i u mé kamarádky). Jinal lokálka a epidur je to samé...jedná se o částečné umrtvení 😉

webi
20. kvě 2007

Dekuji moc za odpoved. Me se ta masaz hraze zda trosku brutalni, takova sadomasochisticka 😖 Cetla jsem nekde navody, ze to ma vlastne tak trochu bolet, aby to bylo ucinne. Nase babicky to urcite neprovadely a rodily normalne, ne?

iza
20. kvě 2007

webi já teda nejsem porodní bába,ale vím, že i dost PA a Dr masáž hráze zas tak nedoporučují, že se to může zase rozmasírovat moc a pak se natrhneš až ke konečníku...i to tady bylo v nějaký diskuzi 😕

romana27
20. kvě 2007

no nám zase na kurzu říkali, že masáž jo, 100% (zpočátku bolí, protože na to není zvyklá, časem to přejde ta bolest), ale stejně nakonec záleží na tom, jak ti řeknou, že máš tlačit. Prý měli jednu perfektně připravenou a nakonec se i přes masáž natrhla, protože jí bylo řečeno, že má tlačit ve špatnou dobu 😕 .Tož si pak vyberte, ach jo :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru