Strava dítěte od 8. měsíce. Co mu vyváříte?

hrusticka84
10. říj 2010

Mamky co tak pořád těm drobečkům vyváříte 😅 ..........pěkně papáme ,ráda bych to nějak zpestřila 🙂

jesterka01
10. říj 2010

Také by mě to zajímalo, připadá mi, že jíme pořád to samé, navíc bojujeme s kousky, ty odmítá, takže pořád mixujeme:( možná že by nějaké zpestření pomohlo 🙂

bufina
10. říj 2010

@hrusticka84 Tak já se snažím malýmu všemožně vařit, ale taky mně už dochází nápady... Vařím třeba špenát s bramborama a vaječným žloutkem, nebo klasika brambora, mrkev a kuř. maso, nebo k bramboře a masu na střídačku přidám cuketu, dýni, lilek, květák, brokolicu, červenou řepu, kedlubnu. Dělám mu i zeleninový rizoto s kuřecím masem a jednou sem udělala aji těstoviny, ale ty teda nic moc, tak kupuju skleničku jako základ a ještě k tomu přivařím trochu těstovin se zeleninou, ať to má na dva dny.

dana3262
10. říj 2010

Ahoj maminky! Dite v tomhle veku nepotrebuje pestrou stravu ani maso. Jinak muze i avokado, banan, papaja - syrove a dusenou mladou brokolici, brambory, mrkev, bataty, hrasek, cervena cocka a to vse rozmackat. S kasi bych jeste pockala alespon do toho 10.mesice. Se zloutkem az do 12.mesicu. Banan trosku opeceny na masle (kozi nebo tradicni irske). Vyborny puding:
Varena lepiva ryze, dusena loupana jablka, vyse zminovany pec.banan, javor sirup, maslo. Smichat ve stejnem vahovem pomeru, par kapek oliv.oleje, rozmixovat. Osladit javor.sirupem. Misto jablek muzou byt ted treba svestky!
Nebo bataty s karotkou uvarte a rozmackejte, trochu oliv.oleje a lzicku masla. Nebo to same ale s lepivou ryzi.
Stejne do roka je nejdulezitejsi kojeni 😉

bufina
10. říj 2010

@dana3262 Ten žloutek nám dr. řekla hned ze začátku po tom půl roce, že jak se začne dávat maso, tak jednou týdně ho nahradit vařeným žloutkem.

lucie777
10. říj 2010

Maso dítě rozhodně potřebuje, jednou týdně by se měl dávat žloutek! 🙂

Já vařím k obědu: mrkev, petržel, pastiňák, brokolice, květák, fazolky, kedlubka, celer, špenát, kuřecí, telecí, hovězí maso, brambor, rýže nebo těstoviny a máslíčko.. Různě to kombinuju, ale taky musíme mixovat, kousky nějak zatím nezvládáme..

Dopoledne dáváme rozmixovaný ovoce: broskev, banán, kiwi, jahody, mandarinka (šťáva), hruška, jabko, švetska, co se mi zrovna líbí v obchodě..

hrusticka84
autor
10. říj 2010

@bufina špenátek se žloutkem a brambůrkem to taky milujeme,zkoušeli jme to i s květáčkem...taky moć dobrý 😉 ...ptám se z toho důvodu.....starší syn absolutně příkrmy nechtěl...tohle je nová zkušenost,Josefince mohu dát do příkrmu cokoli a ona to spapá🙂))))Jak jste na tom s mléčnými výrobky???Dáváte jogurtky nebo třeba i něco jiného .-)

bufina
10. říj 2010

@hrusticka84 No vidíš, ono se toho pro ty mimča stejně zas až tak moc pořád vymýšlet nedá.... Jogurty dáváme. Od sedmi měsíců se můžou dávat bílý, nevím teda jak je to s ochucenýma, ale už mu je taky dávám. Kupuju mu dobrou mámu, nebo activii a chutná mu to. Má jogurt tak 1-2x týdně, jinak má k snídani banán, nebo kašu. těch mám v zásobě vždycky asi 3 druhy, abych mu to střídala, aby neměl třeba ráno tu co měl večer. Netušíš kdy se může třeba dávat chleba s lučinou? Nejvíc řeším ty snídaně co mu pořád dávat.... Pribiňáky a tak se můžou až od roka.... S malou sem to měla jednoduchý, ta se cpala každý ráno bílým jogurtem, moc jí chutnal, jenže malej ještě pořád hodně blinká a když vyblije ten bílej jogurt, tak to je fakt smrad a mohla bych ho občas jít vykoupat, aby to z něho nebylo cítit, takže i ty ochucený jogurty máme dost omezeně.

hrusticka84
autor
10. říj 2010

@bufina no my máme jogurtek každej den 🙂))ted´nejvíc modrýho floriána, jogobelku a chocen´áka...blinkání nám ustalo,ale dřív to byl taky mazec 😉 .....nekoukala jsem na váš fotobloček,tak přesně nevím kolik vám je 🙂 .Občas dáme už chlebíček s dětskou šunčičkou....ten nám teda šmakuje,ta lučina by určitě taky nebyla zas takovej přehmat.Tu kaši by jsme taky mohli zařadit...dřív se dávala jen na noc 🙂

bufina
10. říj 2010

@hrusticka84 Malýmu je 9 m a 3 týdny, ale je narozenej v 34tt, takže jakoby 8 m a týden 😀

hrusticka84
autor
10. říj 2010

@bufina 😀 😀 😀 nám je 8m a 14 dní...ale jsme v 36tt...takže se ten drakouš postavil na vlastní v sedmém měsíci a něco málo k tomu....

dana3262
10. říj 2010

Maso ano, ale az po 2.roce a pak 1-2x tydne. Driv je dite zbytecne zatezovano zivocisnou bilkovinou, ktere je v mase hodne a zatezuje ledviny a jatra. Jakmile dite dostava stravu, kombinujici mlecne vyrobky s masem, je mnozstvi bilkovin zasadnim zpusobem prekracovano. Ceske deti bezne konzumuji az trojnasobek doporuceneho mnozstvi. Zloutek 1x tydne od roka naprosto postaci, je to kvuli zelezu.

Na citrusy, jahody, potraviny obsahujici lepek a na mlecne vyrobky je take cas.
Vhodny (co se tyce slozeni) je jogurt hollandia. U ovocnych jogurtu muze byt problemem skladovani ovoce (plisne, bakterie, nahnilost atd).

evatk
10. říj 2010

@dana3262 a teďka bez masa? všude se uvádí 6x týdně, což mi přijde kapku moc

jogurty u nás byly oblíbené (activia, hollandia), ale malá po nich měla průjmy a hrozné opruzeniny... chvíli jsme je vysadili, teďka mám jiný druh, zkusíme, co to udělá

dávám i lipánky, ale ne každý den

dana3262
10. říj 2010

@evatk Zkuste misto jogurtu zakysanou smetanu.
Vypoustet ven informace o tom, ze se ma tak malym detem davat maso 6x tydne je skoro trestuhodna. Nechapu, proc detem cpou maso uz takhle od utleho veku. Pak i skolni deti maji kolikrat maso v 1 den doma i ve skole.
Netvrdim, ze se nesmi dat diteti do ust, ze se otravi, ale co je moc, je moc 😀

berenika39
10. říj 2010

@dana3262 ty informace, co sem píšeš ty, jsou taky trochu extrem, pan doktor Fořt to sice tak doporučuje, ale on nikdy nebyl máma....avokádo, bataty,kozí nebo tradiční irské máslo...vím, jde to sehnat, ale žijeme ted a tady. naše děti prostě jedí naší pestrou stravu, do roka omezenou, samozřejmě, ale to, co tu mamči píšou je v čechách běžný jídelníček dítěte do roka - zelenina,přílohy, maso, bílé jogurty, ovoce.....
sama taky nedávám synovi maso denně, ani náhodou, ale pokud má být strava pestrá, nemůže se začít prvním soustem masa ve dvou letech a do té doby jen exotické ovoce a opečený banán alá Fořt

dana3262
10. říj 2010

@berenika39 nahodou mnamka! Ja zatim tedy jen kojim, ale ty veci maj normalne v albertu a to, ze lekarky doporucuji 6x maso a 1x zloutek je preci prehnane. A navic, zde je tema o 8.mesicnich miminkach, to jsou fakt drobci. 🙂

berenika39
10. říj 2010

@dana3262 jo, je to přehané, s tím souhlas, to není potřeba, navíc při pochybné kvalitě masa a hormonech v kuřatech.
i chápu to, že pečený banán na irském másle může být dobrý, ale děti přece nemají zkušenost s chutěmi, zatím, takže jim nevadí, že se točí jednoduchý přiměřený jídelníček pořád dokola, nic jiného neznají, takže to ani nemůžou vyžadovat.
mmch petr jí dodnes pořád stejně, ráno bílý jogurt chocen, odpo ovoce plnou mísu, i mu to zlásky mixnu někdy 😉 , večer husté zeleninové polévky. jen samozřejmě hlavní jídla jí s námi, ale jinak se ničeho jiného nedožaduje, a jsem ráda.

cervik1111
10. říj 2010

@dana3262 to je blbost maso až ve dvou letech,masíčko se může už v půl roce,je to důležité pro mimčo 🙂

cervik1111
10. říj 2010

@berenika39 já třeba svému 9ti m.synovi dávam čerstvý banán,žádné osmáhnutí na irském máslé 😀 😀 😀 😀

bufina
11. říj 2010

@hrusticka84 Tak to je dobrý, nám teda teprve začínají první pokusy dostat se na kolínka 🙂 Už se těším jak poleze. Z toho jak se pořád převaluje na bříško a zpátky, tak tolik blinká. Dneska dostane na snídaňu jogurt, tak snad v něm chvílu vydrží 😀

bufina
11. říj 2010

Malýmu taky dávám co nejvíc čerstvý ovoce. a maso má tak 3x týdně, pak něco bez masa a o víkendu mu dělám jídlo se žloutkem.

hrusticka84
autor
11. říj 2010

Tak to už bude fičák 🙂 když to zkouší na kolínka..........já když si vezmu co zvládla za 14 dní.Třeba vás potěším....když si začala sama sedat pomalu blinkání ustalo........i kamarádce hošík blinkal hodně až mu musela mlíčko zahuštóvat,ale jak se zpevnili svaly na bříšku ustalo to 🙂)))

bufina
11. říj 2010

@hrusticka84 To doufám že se to pak zlepší. Sem mu mlíčko taky zahuš´tovala. Teď když si dá třeba oběd, tak v pohodě, ale jakmile vypije víc vody a v žaludku se to naředí, tak zase blinká ☹

dana3262
12. říj 2010

@berenika39 a jake nejsou expandovane 😉

@cervik1111 OPECENY! Ne osmahnuty! 😅 To by opravdu nebylo to prave 🙂

Muj syn tedy neblinka, ale davejte detem, co myslite. Jen jsem chtela take poradit neco, o cem si myslim, ze je dobre.

cervik1111
12. říj 2010

@dana3262 jasne,každý ma svůj názor 🙂 Ale dát mému dítětí maso ve dvou letech,nevím,nevím.Takové dítě(skoro každé) už ji normální stravu.Ale to je jen můj názor 😀 😀

hannah23
16. říj 2010

@bufina Ahoj, čtu jak krásně papáte a kolik toho papáte, to ten náš rarášek moc jíst nechce a kousky vůbec, prosím tě pošli třeba do IP co vaříš a jak to děláš, já když něco uvařím, tak zezačátku ho to navalovalo a ted sní trošičku, fakt jen pár lžiček....to samé i u sklinek ☹

naty
20. říj 2010

tak malej má ráno 200ml Nutroše, na svačinku ovoce a většinou se dodlábne kukuřičnou křupkou 😀 , na oběd obilná kaše s UM, někdy s ovocem (vyměnili jsme za večeři, objektivně se mu líp tráví zelenina večer než ty kaše), na odpolední svačinu bílou Hollandii, na večeři zeleninka (tak 3x týdně s masem nebo jednou vyměním za žloutek), všechno zapijí ředěným ovocným čajem od Hippu...

co se týče těch zeleninových příkrmů, tak dělám tradiční druhy, dělám je na páře a pak rozmačkám, nebo polívku pomixuju...je to taky takový jednotvárný, ale mu to chutná... 😉

kasyma
6. lis 2010

ahoj holky,jdu pro radu 😉 My to máme takhle: ráno malá vstává cca mezi 5-6 h. to dáme 200 ml UM Nutrilon AR na ublinkávání potom cca 9-10 h. zase UM pak 12-13 h. oběd nějaký masozel. příkrm (baští jak domácí tak kupovaný) pak 15-16 h. svačinka rozmix.ovoce,jogurt nebo přesnídávku a pak až před spaním cca mezi 18-19 h. kaši (různé druhy) a mezi tím vždycky buď piškoy nebo kukuř. křupky,ale má trochu problém s tou svačinou většinou po ní mi vždycky blinká vůbec nevím čím to je jestli jí vadí nějaký ovoce fakt vůbec nevim,je to normální nedávno mě známá znejistěla ať to řeknu radši doktorce,že to neni moc normální tak nevím nestává se vám to taky? Neni to moc,ale kolikrát je to i hodinu po jídle,kdy už bych si myslela,že to má trochu strávený,fakt nevim co s tím poraďte 🙂 díky

sunysara
6. lis 2010

ahoj holky koukám, jak vám dětičky papají a co. náš malej je proste mlíčnák. jen mlíko ode me, max ted pije kaši z flašky ale proste nicjinýho nechce. vůbec nevím co s ním mám dělat, je schopný nejíst třeba 5 hodin 6 nebo i 7 ale to pak už zase nevydržím já a dám mu prso. chjo

pet.s
2. čer 2011

Obnovuji diskuzi.Nebo jestli někdo víte o jiné podobné, dejte mi echo. Mám otázku. Malé je 8 měsíců. Narozená o měsíc dřív.Dle motoriky opravdu odpovídá 7 měsícům. Jíme cca 5x denně Okolo 7 hod ráno - mléko Nutrilon asi 210 ml, v 10 hod ovocná přesnídávka nebo umixované ovoce s převařenou vodou nebo trochou mlíčka. Dávám 210 ml,ale nesní všechno. Ve 13 hod má opět do lahvičky oběd-preferuji zeleninu, maso, kupované příkrmy. Kvůli konzistenci opět s vodou. Sní tak kolem 180 ml, spíš ale méně. V 16 hod opět ovocná přesnídávka do lahvičky nebo ovoce. Tak kolem 170 ml. V 19 hod večeře. Mlíčko Nutrilon 210 ml. Někdy dostane takové to zahuštěné mlíčko v krabičce od Nestle. Ale spíš ji nechci na noc cpát. Spí mi dobře celou noc. Někdy se stane, že se vzbudí v 5 ráno, napapá se a spí dál.
Myslíte si, že jo to správný "jedící" režim? Nejsem cvok, co to bedlivě hlídá,ale jsem od dětství obezní, od mládí mám diabtes a malou jsem nekojila. Nechci, abych ji dala do vínku nějaký problém.. Poradíte mi někdo