Druhy svrchních kalhotek

Druhy svrchních kalhotek rozlišujeme podle použitého materiálu a typu zapínání. Někomu se lépe zapínají patentky, jinému suché zipy. Obzvlášť na malá miminka se obvykle plenky lépe dotahují pomocí suchých zipů, ale starší děti mohou suché zipy škrábat na bříšku nebo se je samy naučí rozepínat. Suché zipy je také potřeba před praním zapnout, aby se nepoškodily i ostatní plenky v pračce. Vlněné svrchní kalhotky se také vyrábějí i natahovací.

Druhy svrchních kalhotek

Moderní typy svrchních kalhotek jsou nepropustné (téměř nepropustné) pro vodu, ale zároveň jsou částečně prodyšné, takže se v nich miminko nezapařuje a obvykle ani neopruzuje38. Svrchní kalhotky se vyrábějí jednovelikostní s délkou sedu nastavitelnou pomocí patentů nebo vícevelikostní, kdy, jak dítě postupně roste, je potřeba kupovat postupně větší velikosti. Pro děťátko jsou potřeba alespoň 3 kusy svrchních kalhotek odpovídajících jeho aktuální velikosti.

PUL svrchní kalhotky

Tyto svrchní kalhotky patří sice k méně prodyšným, ale i tak jsou velmi kvalitní a děťátko by se v nich nemělo zapařovat. Vyrábějí se z polyesteru laminovaného polyurethanovým zátěrem (PUL). Jsou odolné proti provhlnutí a protečení. Jejich nespornou výhodou je rychlé schnutí. Před dalším použitím je potřeba pomočené PUL kalhotky nechat vyvětrat. Pereme je při znečištění stolicí spolu s ostatním prádlem, či při načichnutí.

PUL svrchní kalhotky

Flísové svrchní kalhotky

Svrchní kalhotky z polyesterového flísu se vyznačují dobrou prodyšností. Jsou velmi příjemné na omak. Pokud je plenka hodně mokrá a nebo je sice méně mokrá, ale pod tlakem (např. pokud už se umí dítě damo posadit), tak mohou protrhnout. Proto je dobré používat je spíše na období aktivity dítěte a spánek pouze tehdy, pokud počůrané dítě přebalíme. Co se týče prodyšnosti a náročnosti údržby jsou kompromisem mezi PUL a vlněnými svrchňáčky. Velkou výhodou je rychlé schnutí. Před dalším použitím je musíme nechat vyvětrat. Pereme je v pračce s ostatním prádlem při znečištění či podle potřeby při načichnutí.

Flísové svrchní kalhotky

Vlněné svrchní kalhotky

Tyto svrchní kalhotky jsou pro vodu jen mizivě propustné a zároveň jsou nejprodyšnější ze všech druhů. Mohou být tkané nebo pletené ze 100% ovčí vlny a jsou napuštěné voskem z ovčí vlny (lanolínem). Ovčí vlna udržuje správnou teplotu miminka, tudíž nedochází k jeho přehřívání ani v létě, v zimě je naopak děťátku teplo. Nemnoží se v nich roztoči. Nevýhodou je náročnější péče, kterou vlněným svrchňáčkům musíme věnovat. Před prvním použitím je třeba je i několikrát nalanolínovat a tuto kůru zopakovat nejlépe jednou za měsíc, určitě po každém vyprání (v pracím prostředku na vlnu). Vlněné svrchní kalhotky však nemusíme prát často, počůrané stačí je pouze nechat vyvětrat (nalanolínovaná vlna se močí regeneruje). Vlňáčky znečištěné stolicí je ale třeba přeprat buď v ruce, nebo na šetrný program na vlnu v pračce. Po nalanolínování se vlňáčky nechávají volně položené uschnout, může to trvat až tři dny. Některé děti může lanolín dráždit, pro ty pak musíme používat jiné typy svrchních kalhotek než vlňáčky.

Vlněné svrchní kalhotky

Kapsové plenky, AIO (all in one), SIO (snap in one), tréninkové kalhotky

PUL kalhotky jsou součástí celé plenky, jsou pevně či pomocí patentů spojeny se savou částí nebo tvoří na straně k pokožce miminka propustnou kapsu, do které se vkládá savá část.

Igelitové svrchní kalhotky

Je to strarý typ svrchních kalhotek, ale stále je možné je koupit. Igelitové svrchní kalhotky nelze doporučit, jejich jedinou výhodou je velmi nízká cena. Nejsou vůbec prodyšné, protože jako pro vodu nepropustnou vrstvu obsahují PVC fólii. Kůže miminka se v nich zapařuje a často se objevují opruzeniny38.

Více o druzích svrchních kalhotek na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/05/14.pdf
  2. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/17.pdf
  3. http://www.branakdetem.cz/clanky/latkove-pleny-a-bkm
  4. https://web.archive.org/web/20150609015449/http://petrol.natur.cuni.cz/~maky/final_letak_latkovky...
  5. https://web.archive.org/web/20160308101450/http://latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny
  6. http://www.latkovky.info/
  7. http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html

Hodnocení a zkušenosti se svrchními kalhotkami

Máš zkušenost se svrchními kalhotkami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mmiirrkkaa  17. čer 2013

Co nám prošlo rukama...

Začínala jsem s PUL Baby Lucy. Dle mého jde o dobrý poměr cena-výkon. Nejsou igelitové /jako třeba G-mini/, hezky drží a nic nám nepustili.

PUL Thirsties duawrap sedí hezky, ale dle mé zkušenosti Baby Lucy udělají stejnou službu.

Spokojená jsem byla i s PULkama Haipa Daipa na patentky. Díky flísovém lemování kolem nožiček jsou krásně měkké.

Dále jsem používala PUL od Popolini, ale mám raši užší sucháče (taková ta "křidýlka" jako mají např BL či Anavy)

Příjemné jsou PULky od Bamboolika. Dají se používat na jakoukoliv kalhotovku, případně se do nich dají nacvaknout jejich plenky, což je fajn.

Flísáky od Ananvy hezky sedí a ráda jsem do nich dávala čtvercovky narovno - plenka hezky držela a nikam necestovala.

Bohužel Anavy PULky mě zklamaly, velmi brzy velézaly z lemu malé gumičky.

Na noc se osvědčili vlňáčky Disana. To jsou fakt držáky. Doporučuji koupit klidně použité (aspoň jsou pěkně prolanolinové´), nebo mnohem větší nové. Celkem hodně se sráží, tak ať aspoň chvíli vydrží.

Kdybych pořizovala výbavičku dnes, koupím si Baby Lucy Fix XS, PULky od Bamboolika, vlňáčky od Disany na noc a na pozdější období (když má mimčo pevně bobky) flísáky od Anavy na čč narovno.
1 člověk považuje za užitečné