Násilné otočení dítěte před porodem. Jaké to je?

sarkabrezen
7. bře 2007

Ahoj těhulky, maminky, jsem ve 37. týdnu a mimiš je pořád neotočený, takže v pondělí jdu do špitálu, kde se mi ho pokusí doktor přes břicho manuálně otočit. Vůbec netuším, co mně čeká, tak jsem se chtěla zeptat, jestli jste to některá neabsolvovala, jaké to je, jestli to bolí a hlavně jestli Vám to pomohlo... malá má už teď odhad váhy 3150, takže do porodu koncem pánevním se mi moc nechce, ale do císaře už vůbec ne. ☹

děkuju...

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
lienka79
7. bře 2007

Ja som to sice neabsolvovala , ale citala som o tom,ze sa to robieva po 37 tt...aj ked niektore abbatka sa normalne narodia koncom panvovym prirodzene....ale hadam dr.najlpsie vie, co robi..nie? 🙂

eva4444
7. bře 2007

ahoj, nam na kurze vraveli, ze pokial dietatko v brusku stale sedi a nechce sa otocit hlavickou dole, moze pomoct: masaz malickov na nohach (tak ze by boli az horuce) alebo take cvicenie: lahni si na chrbat, pokrc nohy (mierne od seba) zdvihni panvu hore a drz.

karotky
7. bře 2007

Mě to tedy naštěstí(zatím)nečeká.Ale myslím si,že to bolestivé je,pokud se to dělá přímo při kontrakcích.Mě třeba úlně stačí,když mi doktor prohmatává břicho v době,kdy mám kontrakci(tvrdnutí).

eva4444
7. bře 2007

ak vies nemecky:
http://www.babyclub.de/cms~Mode~Master~ID~87175...
ten cvik sa vola indicky mostik - mozes si dat pod chrbat aj podlozku, treba vydrzat tak 10-15 minut 2 x denne - poloha je nepohodlna pre dieta a tak by malo byt motivovane sa otocit. 😉

biccy
7. bře 2007

Ja som citala na stranke nivea(co mi chodilo na mail pocas tehotenstva),ze jedna mamicka v zahranici "si babatko otocila"tak,ze si v tme(alebo pod perinou) svietila na brusko s baterkou,pomaly zhora dole.A babatko sa jej otocilo.Ze asi pozeralo na to svetielko a islo za nim. Neviem ci ti to pomoze,ale mozes aspon skusit,ked chces. 😉

sarkabrezen
autor
7. bře 2007

ty rady jak na otočení jsem už všechny prostudovala, já spíš doufala, jestli se neozve nějaká mamička či těhulka, které dělali to doktorské otočení, na které se chystám... přesto díky, všechny babské rady budu zkoušet dál a snad se to ještě povede, do porodu mám ještě pár týdnů.

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
sarkabrezen
autor
7. bře 2007

magda: já mám placentu v pořádku, u mně je spíš problém to, že už teď má mimiš 3,2 kg, takže to bude asi pořádný cvalda, proto půjdu jestli se neotočí asi určitě raději na císaře, protože na normální porod si s takovým cvaldou netroufnu... no uvidím v pondělí, určitě Ti pak dám vědět jaké to bylo a jestli to pomohlo...

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
myska
7. bře 2007

Šárko, moje kamoška toto otočení absolvovala v lednu a nechci strašit (to bych hrozně nerada), ale říkala, že kdyby na to měla jít ještě jednou, tak půjde radši na císaře, bolelo to. Ale malou otočili a rodila normálně.

A ještě k té váze miminka podle UTZ, moc tomu nevěř, mě týden před porodem honili po všech čertech, že se jim malá zdála malá, podle UTZ měla 2,7 kg, a když se o týden později narodila, tak měla 3,5 kg. Tak třeba ta vaše tak velká nebude.

A jinak v pondělí držím palce a přeju hodně štěstí, ať se to povede 😉

marselina
7. bře 2007

přidávám svoji zkušenost,i já jsem měla celé těhotenství miminko v poloze sedícího na zadečku,doktoři mi ale jen jednou řeli že by mi mimi mohli otočit,raději mě ale objednali na císaře,toho se asi moje mimi zaleklo a dva dny před nástupem do porodnice se dobrovolně večer otočilo,vím přesně který okamžik to byl,protože to bylo hrozný vrtění a tlak na břicho.V nemocnici nás potom poslali domů,že je mimi nachystané k porodu,za pár dnů jsme jeli do porodnice a miminko bylo na světe za chvíli.

expertka8
8. bře 2007

..odpoved lekara 😉

Poloha sa v niektorých (zriedkavých) prípadoch zmenila aj počas prvej pôrodnej doby. Nie vo všetkých prípadoch je poloha koncom panvovým dôvodom na cisársky rez. Ak dieťa nie je nadmerne veľké (nad 3 500 g u prvorodičky a nad 3 800 g u viacrodičky) a žena má normálnu panvu, je možný aj pôrod prirodzenou cestou. Z praxe sú známe aj prípady, keď ženy porodili koncom panvovým aj deti, ktoré vážili viac ako 4 000 g. Pôrod prirodzenou cestou po predchádzajúcom cisárskom reze je rovnako možný, ak je dieťa v polohe hlavičkou dole a nie je nadmerne veľké. Dôležitou podmienkou prirodzeného pôrodu po predchádzajúcom cisárskom reze je, aby pooperačný priebeh nebol komplikovaný infekciou v operačnej rane a na maternici. O spôsobe vedenia pôrodu sa zvyčajne rozhoduje až na konci tehotnosti. Vtedy sa zvážia všetky okolnosti pre a proti, t. j. predpokladaná veľkosť dieťaťa podľa ultrazvukového vyšetrenia, stav jazvy po cisárskom reze, pridružené ochorenia matky či komplikácie tehotnosti. Dôležitým momentom pri rozhodovaní je aj stanovisko rodičky.
Počul som všelijaké -babské rozumy-, čo by tehotná žena nemala robiť, aby sa dieťatko neobesilo na pupočnej šnúre a neotáčalo sa v maternici. Bohužiaľ vám však neviem seriózne (medicínsky) poradiť, čo by ste mohli urobiť pre to, aby sa zmenila poloha vášho dieťaťa v maternici. Vaše dieťatko si totiž žije v maternici svojím vlastným životom a robí si tam to, čo sa mu páči. Váš život a vaša duševná pohoda (či nepohoda) však tento jeho život výrazne ovplyvňujú. Preto by som vám i všetkým tehotným ženám odporúčal prežívať tehotnosť v pokoji, pohode, dopriať si oddych, pohyb na čerstvom vzduchu a vyhýbať sa stresom. Aj v jednej pesničke sa spieva: -Zahoď starosti, zahoď svoje starosti, pozri, aký je krásny deň...- A ja by som si to dovolil pozmeniť a povedať -zahoď starosti a pozri, aká krásna je tehotnosť a vaše budúce dieťa-.

lienka79
8. bře 2007

A este jedna evc..setsricka na priprave nam povedala,ze videla na vlastne oci ,ako sa babo otocilo priamo pri porode...Babske reci..tomu ja teda vobec neverim....

newyorkgirl
8. bře 2007

je pravda, ze toto otacanie riadne boli si myslim, videla som v zahranici v TV vela porodov, kde to robili a tie zeny pri tom dost kricali od bolesti, radsej by som sla na cisarsky urcite, inak su aj nejake homeopatika na to otocenie, pulsatilla neviem aka, ale mohla by som ti to najst, keby chces, treba pohladat na nete alebo v lekarni sa opytat a inak babo sa aj mojej kamoske otocilo priamo pred porodom akoby vytusilo, nikdy nevies 🙂

sarkabrezen
autor
8. bře 2007

myska - tak proto se doktor tvářil tak divně když o tom mluvil a vyloženě to nechával na mém rozhodnutí, jestli na to půjdu... 😖

papaya
8. bře 2007

Ahojky, včera jsem se doslechla od rehabilitační sestry, že jde mimčo otočit i cvikama. Opřete se loktama o postel (nebo třeba o stůl, prostě něco abyste byly cca v pravém úhlu), nohy mírně rozkročmo a zadečkem děláte ležaté osmičky. Cvičí se každý den 10minut. Prý to zabírá cca v 90% procentech. Nevím jak moc tomu číslu věřit, sama s tím zkušenost nemám,ale třeba to fakt pomáhá 🙂
Držím vám palce 😉

apricots
8. bře 2007

Já bych měla otázku - když je miminko otočené jinak než hlavičkou dolů, nepozná se to taky tak trochu na pohybech?Já je totiž cítím vždycky jenom nahoře na bocích a když kopne, tak to cítím vždycky zároven napravo i nalevo - jakoby mimi leželo příčně - což u mě vyvolává trochu obavy...Může to s tim nějak souviset?

sarkabrezen
autor
8. bře 2007

apricots: ahoj, když moje mimi leželo ještě před pár dny napříč, tak jsem to poznala na pohybech docela bezpečně. Kopalo mně jen na jednom boku a pěstičkama občas kolem pupku. Taky jsem často cítila vyduté tělíčko spíše na pravé straně. Takže jsem věděla přesně, že leží zleva doprava. Pak se pohyby najednou změnily - už jsem si myslela, že se konečně otočilo, ale pak jsem pochopila, že je stále špatně, protože jsem cítila hlavičku nahoře a kopání dole. Takže ano, já teď už podle kopání si myslím poznám, jak leží.

peha
8. bře 2007

ahojte, je to sice asi uz natesno, a neviem ci to stihnes. ale nasilne otocenie by som asi neabsolvovala.
inak na lavej nohe, prstenik, je akupunkturny bod, ktory je na otocenie babatka. vedia to akupunkturisti, len neviem, ci sa stretnes s pochopenim u klasickej mediciny s takym niecim.
ja mam aku, ktory to riesi... ale hold daleko a narychlo. a on tvrdi, ze to funguje, ale jednoducho ak si miminko povie, ze sa mu paci povodna poloha, zvrtne sa do nej naspat, hoci aj pol hodinu pred porodom, takze tak...
no kazdopadne velmi drzim palce. moja bola otocena priecne a posledne dva tyzdne je uplne hlavickou zasprajcovana dole az tlaci na krcok... kazde mimi uz vie, ako sa mu tam paci, ja by som to nechala na prirodu do poslednej chvile.

apricots
8. bře 2007

sarka: a jak dlouho si to pozorovala?já pohyby právě vůbec necítím nahoře ani dole - jen jakoby z boku - připadá mi, že na jedný straně kope nožičkama a na druhý občas štouchne hlavičkou - myslím že když sem v 31.týdnu, že se ještě otočí?

peha
8. bře 2007

urcite otoci, moja sa otocila v 33-34

lidka619
8. bře 2007

baby nebojte nic, mojej kmotre sa obidve deti otocili hlavickou dolu v den pôrodu a toprenášala 9 dní - za 2 týždne čaká dalsie mimi, a tiež ešte nie je otočené - má však urobené aj predoperačné vyš., v prípade SC, ale to mala aj pri prvých dvoch - a nakoniec sa bábätká umúdrili a sami sa prekoprcli.

A este jedna babská rada - treba spávať s nohami vysoko podloženými, a bábätko by sa malo pretočiť 😉

sarkabrezen
autor
8. bře 2007

apricots: nedokážu říct, jestli jsem ty pohyby byla schopna identifikovat už ve 30. týdnu, ve kterém jsi ty, ale myslím, že až později. moc přeju, ať se ti otočí, ale tvoje mimi má ještě opravdu čas, takže buď trpělivá.

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
boticka2
13. bře 2007

Ahoj holky, zrovna si tady pročítám Vaše příspěvky. Byla jsem dnes na kontrole a malý ještě není otočený, jsem ve 34.týdnu, tak nevím..... Paní doktorka říkala, že prý na to pomáhá kočičí hřbet, ale jinak vidím samé jiné rady 😉

sarkabrezen
autor
13. bře 2007

ahoj magdo a ostatní, tak jsem zpátky. pustili mně dnes, neb je všechno v pořádku, malé se v bříšku daří dobře, přestože včerejší otočení se nepovedlo ☹ .
Ale popořádku pro ty, koho to zajímá, jak to otáčení probíhalo. Zhruba půl hodiny před začátkem mi napíchli do žíly kapačku s nějakým roztokem na uvolnění dělohy a do zadku injekci Tramalu. Ještě samozřejmě zkontrolovali, jestli se mimouš náhodou sám neotočil. Přišel doktor, ultrazvukem se podíval na přesnou polohu plodu, vytlačil mi na břicho strašně moc gelu, sestře řekl, ať to stopuje a řekne mu, že uplynou 2 minuty. A šel na to. Jednu ruku nahoru, jednu dolů a tlačil takovými zvláštními pohyby. Musím přiznat, že nepříjemné a bolelo to teda ukrutně, ale protože jsem věděla, že to bude trvat maximálně 3 minuty, tak se to dalo vydržet. Po těch 2 - 3 minutách doktor přestal, mrkl na ultrazvuk a řekl, že větším násilím už to dělat nebude, že prostě pohyblivost plodu není dostatečná. Asi už je moc velké.

Pak mně dali normálně na pokoj a hlídali, jestli se miminku daří dobře a vůbec jestli se tím zákrokem nic nepatřičného nestalo. Všechno bylo ok, takže mně dnes pustili domů.

Doktor řekl, že to nechá na mně, jestli si troufnu na přirozený porod koncem pánevním nebo budu chtít rovnou císaře. Uvidím podle velikosti miminka, ale začínám se pomalu smiřovat s císařem, myslím, že při porodu zadečkem je to pro mimčo lepší.

Takže tak. Sice se to bohužel nepodařilo, ale jsem ráda, že jsem to aspoň zkusila.

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
certica
13. bře 2007

ja by som v tomto pripade bola takisto rozhodne za cisarsky

apricots
13. bře 2007

jen jsem chtěla vědět...poloha plodu, jestli je otočený hlavičkou dolů se dá zjistit i jinak než ultrazvukem?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru