Jak se projevují a bolí kontrakce?

luciemeli
1. kvě 2012

Ahojky holky jsem ve 31. týdnu a chtěla jsem se zeptat jak se projevují kontrakce?(Já vím, že to poznám...) a jak bolí...prosím popište mi to...Docela dost mě toto téma zajímá...a nevím, co mě všechno čeká. Děkuji 😒

slundo
1. kvě 2012

Máš pravdu- určitě to poznáš 🙂 Každý to má asi trochu jinak. U mě se to projevovalo nejdřív tvrdnutím bříška, které přicházelo čím dál častěji a postupně se zvyšovala intenzita bolesti. Takže jsem si na to zvykala postupně

andelka
1. kvě 2012

Mně bolely kontrakce stejně jako MS bolesti, i se projevovaly stejně - křeče v podbřišku, intervaly se zkracovaly a bolest stupňovala, ke konci se přidal tlak na konečník..a pak už se rodilo.
Prvních pár hodin jsem je vždycky považovala za poslíčky 😅 ale pokaždé byly už pravé
Každý cítí tu bolest trošku jinak a málokdy se to dá přesně popsat, někomu zabírá celé břicho, někomu jen podbřišek, někomu to jde do zad, do nohou, někdo má jen pocit tvrdnutí...ale nakonec se většina dostaví do porodnice včas 😉

ciernavila
1. kvě 2012

ja som ziadne poslicky nemala, kontrakcie zacali velmi pomaly, najprv take tlaky a bolestiv bruchu i v krizoch, cim viac hodin to trvalo tym sa to stupnovalo. Kazdy to vnima inak, mne osobne sa hlavne tie poslednych 5 hodin zdalo neznesitelnych..../bolesti trvali 11 hodin/. Pre mna boli najtazsie posledne tri hodiny, kedy strasne rychlo za sebou prichadzali silne bolesti a nutkanie na tlacenie, ktore sa da strasne tazko ovladat, hlavne ked ti vravia ze este nesmies tlacit lebo nie si otvorena. Vtedy treba rozdychavat, mne manzel masiroval chrbat, chodila som aj do sprchy...ale bolelo to rovnako ci som v nej bola alebo nie. Takze samotne uz tlacenie babatka to uz je cistaaaaa pohoda, to si zopakujem hoc aj kazdy den, najhorsie je to predtym, kym sa este nemoze tlacit. Nemala som nic , ani epidural. Teraz tiez pojdem bez, ale uz sa viac bojim, a hlavne tajne dufam ze druhy porod nebude trvat tak dlho. Keby som bola vedela ze to bude tak trvat, som to mohla preckat aj doma...len ja som mala to nestastie ze plodova voda mi odtiekla v noci o tretej a porodila som az vecer o desiatej.

maki73
1. kvě 2012

já to měla téměř stejné jako @ciernavila, bez poslíčků a kontrakce začaly v noci, mimčo se narodilo až odpoledne a já přitom od dvou nespala a už jsem měla pravidelné kontrakce, taky bez ničeho a při dalším mimču to nebudu měnit, bylo to v pohodě, i když v tu chvíli jsem to tak určitě necítila, ale fakt to nebylo tak hrozné, když jsem to dala i já bez oblbováků a to jsem docela cíťa, co se bolesti týče...už si to stejně ani nepamatuji a po dvou týdnech po porodu jsem se cítila naprosto fit 🙂. Nejhorší byly vážně tak ty tři poslední hodiny před koncem, to už jsem jen koukala na hodiny a počítala každou pátou minutu, pak už jen co tři minuty no děs :D ale dá se to vydržet beze všeho, pokud člověk chce, samotný porod jsem si pak opravdu užila 🙂 to už byla spíše úleva, ale já cítila celou dobu děsnou bolest zad při každé kontrakci

paolin
1. kvě 2012

tak u mě jako @andelka ze začátku menzes bolesti, pak už hůř no.. jako svalové křeče. u prvního nepomáhalo absolutně nic, u druhého dýchání a spíše chození..ale to těžko radit, každá mamina to má dost jinak 🙂

stavba
1. kvě 2012

představ si MS bolest a vynásob ji tak 10x a to je ono 😀 🤐

jasekd
1. kvě 2012

@luciemeli 1.porod zacal pomalym odtekanim vody, hned kontra po 5 min, rychle se zkracovaly, trval 9 hodin. Bolesti v podstate jen krizove, ze zacatku hodne silna MS bolest (i ty mam do zad, mam delohu v RVF), pak daleko horsi a po prdnuti vody uz skoro nonstop. Ze zad do kycli a nohou az ke kolenum, ani kdyz uz doslo na porod, necitila jsem bricho, nevedela, kdy tlacit, proste jen ta stala hrozna bolest v zadech. Nic moc na ne nepomahalo, ale lezet bylo absolutne nejhorsi.
2. porod preindukci, hned po tablete po 5 min a silne, zada a kycle a prava noha ke koleni 😀 ale preci jen i do bricha, sice po tablete jsou silnejsi, ale snasela jsem je lip. Vic pomahal pohyb, chodila jsem do schodu, ve sprse jsem byla, na balonu, a hlavne lip dychala nez u prvniho. Lezet se opet nedalo, monitory pro me byly utrpeni u obou. Trval 12 hodin. Uplne presne jsem vedela, kdy a jak tlacit.
Tlaceni u prvniho obtizne, u druheho pohoda, tlaceni u obou bylo lepsi nez to predtim 🙂 Oba jsem dala bez Epi, zpetne si rikam, ze to nebyla takova hruza a chtela bych i treti 😉

luciemeli
autor
1. kvě 2012

@jasekd Děkuji za komentář i radu...Každý to má jinak, ale všimla jsem si, že to tady všichni píšete, že to je něco jako MS mnohemkrát horší....Tak trošku ten pocit znám...vždy jsem trpěla hodně bolestí při MS ale jestli to bude ještě horší tak jsem s toho jelen...Každopádně když to šlo tam musí to i ven 😀...ale prý mi říkají takhle známý, že jsou prý nejhorší křížové bolesti...To bych asi nechtěla prožít, ale určo je budu mít...mám na to smůlu... ☹ ...ale dá se to přežít 😀 jsou i horší věci...ale děkuji opravdu za komentář...a jsem ráda..že jsi se k tomu k té mé diskuzi vyjádřila 🙂 😉

luciemeli
autor
1. kvě 2012

Holky mockrát děkuji za komentáře a vyjádření se k mé diskuzi...tak aspoň vím co mě čeká a nemine.... 😉

emkous
1. kvě 2012

Tak já jsem čekala křeče mezi nohama, ale místo toho přišlo něco jako MS bolesti - dloubání v podbřišku, to pak přešlo do tupý bolesti, jak kdyby mi někdo na podbřišek vší silou tlačil nějakým dřevěným kůlem (se zaobleným koncem naštěstí 😉 ) Ale to se dá rozchodit a rozdýchat.. Horší byly bolesti v kříži, s těma se mi nedařilo dělat vůbec nic...
Jinak @luciemeli založilas dobré téma! 🙂 Taky mě to před porodem hodně zajímalo, jenže to se nedá moc popsat, to se prostě musí zažít! 🙂

camelinka
1. kvě 2012

ja mela poslicky asi 4 dny pred porodem,to sem myslela ze pojedem, byli sme zrovna v kine a ja to dve hodky nenapadne rozdychavala 😀 a pred porodem mi prdla voda a kontrakce prichazely postupne az po nekolika hodinach,nejdriv jako pred ms,pohodicka a kdyz se to rozjelo poradne, tak to bylo jakoby zesilujici bolest od bricha ke krizi az do nohou ktera se poradne ani nedala rozdychat a intervaly cimdal kratsi,no a pak uz ani nevim 😅 .
Preju pohodovy konec tehulkovani a co nejrychlejsi porod 😉 ,jak rikas, ven to musi a pozitivni mysleni ti to dost ulehci 😉 😉 😉

luciemeli
autor
1. kvě 2012

@emkous Jojo to mi říkala i máma, když jsem se jí ptala...musí se to prožít...ale nějaký náznak mi tu holky psali, že je to něco jako MS a více to bolí...Tak jsem zvědavá.... 😀 😀 a ty křížové bolesti...co slýchám je asi šílená ☹ 😲

jasekd
1. kvě 2012

@luciemeli Neni zac. kdyz srovnam sve porody, prvni byl spontanni, kratsi, bolesti mozna slabsi, konec horsi. Celkove horsi, ta bolest me zaskocila a konec nesel zrovna hladce. Druhy byl delsi, ale konec naprosto bez komplikaci a pak to bylo krasny 🙂 Co mi pomohlo u druheho: kdyz nastoupila kontrakce, nesnazit se pred ni nejak utikat, zatinat se (to jsem obcas delala u prvniho, jakoby se cela sevrela, ztuhla...), naopak, stoupnout k posteli, oprit se pevne rukama, nohy rozkrocit, kroutit boky, nadychnout se do bricha a s vydechem rikat "aaaaa", jakoby hucet (mam pocit, ze se rika vokalizace kontrakce), uvolnit spodek. Stejne te bolesti clovek neutece a takhle tomu pomuzes. Nemam sice pocit, ze bych se po tomhle lip otvirala, ale relativne v klidu jsem prezila daleko vetsi bolesti nez poprvy, porod byl delsi a ja vydrzela delsi dobu v klidu, a pak uz byl skoro konec,a to mi zas pomohla podpora PA 🙂 Na kurzu jsem nebyla ani jednou.

paja83
1. kvě 2012

Já měla poslíčky a bála jsem se, že pravé kontrakce nepoznám. Ale neboj, poznáš je, protože já třeba takovou bolest nikdy nezažila a to jsem měla často bolestivé MS až tak, že jsem u toho zvracela. Bolí to, ale jak říká každá ženská po porodu, stojí to za to🙂

luciemeli
autor
1. kvě 2012

@jasekd To já na kurz taky nechodím...je to pro mě zbytečnost a stráta penez to si radši přečtu na netu co mě čaká atd...já se tomu taky nebudu bránit a nechám tomu volný průbeh a všichni mi říkají ať tolik neřvu, že je to sice velká bolest, ale prý to nemají doktoři rádi...Tak tam radši budu držet hubu a nafukovat se...stejně mi nikdo neuvolní tu bolest a epidurál se platí a je taky drahý u nás stojí 1500 kč...a na to já fakt nemám ☹ potřebuji dležitější věci...a hlavně mi neulevý od bolesti tolik ale jen na chvilinku a ty prachy mi za to nestojí...Akorát lidi okrádají v porodnici...Tam sice umřu, ale až malý vyleze tak to určitě bude k nezaplacení 😀 😀 😉

luciemeli
autor
1. kvě 2012

@paja83 přesně tak...teď jsem to tady psala stojí to za to! 😀

ronyx
1. kvě 2012

@luciemeli Ahojky,tak kontrakce pociťuje oravdu každá jinak.Mám kamarádku,která říkála,že to bylo naprosté lážo plážo,mírná bolest jako při menstruaci.Porod trval jen pár desítek minut.Já se na sále trápila 20 hodin v oprvdu hnusných bolestech.Bylo to jako by mi někdo vrazil nůž do podbřišku a kroutil sním ze strany na stranu,měla jsem pocit,že se mi trhají střeva.Nakonec jsem skončila na akutním císaři.Ale tím tě nechci nijak děsit.Přeju ti,abys patřila do té skupiny holek,které mají skvělý porod 😉

luciemeli
autor
1. kvě 2012

@ronyx děkuji za komentík snad to nebude tak hrozný...ale určitě to bude bolet..To chápu ☹ 😀

camelinka
1. kvě 2012

@ronyx souhlasim do puntiku, jen me se to zdalo spis jak motorova pila 😀 😀 😀 😅 😅 😅

jasekd
1. kvě 2012

@luciemeli Epi bych si nechala v zaloze, kdyz to bude trvat dlouho, nezavrhovat ho, ale taky se na nej neupinat. A jestli budes zticha nebo ne, to taky dopredu nevis. Mne pomohlo podruhy to, co jsem psala, jinak ke konci si zarve skoro kazda, to ti vyleti z pusy ani nevis jak, porod je i extremni namaha v tom konci, takze s tim si taky nelam hlavu, zda budes rvat nebo ne 🙂

ronyx
1. kvě 2012

@jasekd
@luciemeli Holky,holčina co rodila vedle mě v boxu epidurál měla a prd jí to pomohlo.Navíc nemohla ležet,jelikož měla injekci v páteři a navíc mi pak říkala,že se to při každé kontrakci stejně musí vytáhnout či co,takže prý něco hrozného. 😕

jasekd
1. kvě 2012

@ronyx Proc by se to melo vytahovat? 😕 Ja pri stazi v nemocnici naopak videla naprosto zdrchanou zenskou , mnoho hodin, nepostupujici porod, pak epidural, pohoda, vysmato, za chvili rodila. Hopsala si na balonu. vetsina lidi stejne u porodu lezet na zadech nechce. Je to individualni. Ja v momente, kdy me epidural napadl, uz bych nebyla schopna se nehybat a navic jsem se blizila do finale, bylo to treba 1,5 hodiny pred porodem. Sla jsem rodit s tim, ze ho nechci, ale pokud uz nebudu moct nebo mi ho indikuji doktori, tak ho vezmu 🙂

emkous
1. kvě 2012

Jak píše jasekd o něco výš, a mě se to taky potvrdilo, důležitý je se té bolesti nebránit - ani fyzicky (nezatínat se, povolit spodek) a ani psychicky: neříkat si "jéžiš, už jenom minuta do kontrakce.. jéžiš, už je to zase tady.. néé nééé nechci nechci..." ale brát to jako, že každá kontrakce tě posouvá blíž k cíli, že s každou kontrakcí už ti jich zbývá o jednu míň. To nám radila PA na kurzu a i když to zní jako teorie úplně mimo realitu, můžeš se o to aspoň pokusit. 😉 Mě ten pozitivní přístup dost pomáhal. Držím palce, ať máš porod tak pohodový, jak to jenom jde! 🙂

emkous
1. kvě 2012

Jo, prosím vás, ten můj příspěvek není k epidurálu, i když to tak teď vypadá... kdybych rodila 20 hodin, tak na nějaký úvahy o smyslu bolesti fakt kašlu .. 🙂

jasekd
1. kvě 2012

@emkous Tak presne tohle jsem delala pri prvnim porodu, ne celou dobu, ale krizi jsem par mela, nerikam, ze u druheho ne (tam jsem navic byla vetsinu casu sama, manzel doma s prvnim deckem), ale zvladla jsem to lip. A kdyz uz jsem nemohla, pomohl manzel a hlavne PA, byla naprosto super, kdyz jsem kolabovala po prasknuti vody na monitoru, pribehla, povzbudila, pustila me do sprchy a pak uz jsem pomalu rodili 🙂 Schvalne pisu tenhle jinak silenej plural, protoze ona i manzel mi fakt moc pomohli 🙂

ciernavila
1. kvě 2012

to zavidim tym co to mali ako MS, mne to prislo ako MS vynasobena 10000x...plus ten noz do chrbta 😀 ale to asi ja tak blbo znasam bolest, sice na druhy den fit, parada, sedela som na pol zadku ale dalo sa. Ale urcite nepatrim medzi tych co na bolest hned zabudli, mam to stale v zivej pamati a teraz ako cakam druhe je to pre mna trocha strasiak....musim si nastudovat nejaku literaturu ako zvladat bolest

meo
1. kvě 2012

@luciemeli Ahojky, no tak já jsem to neměla vůbec jako větší menstruační bolesti, jako tvrdí ostatní. Mě to přišlo jako hodně silný zaražený větry 😀 . Jelikož jsem před tím neměla žádné poslíčky ani nic podobného, tak mi vůbec nepřišlo, že budu rodit - no a za necelých 5hodin už byl prcek na světě 🙂

andelka
2. kvě 2012

@emkous to je správný přístup 🙂
Můj první porod měl k dokonalosti daleko, ani jsem pořádně nechápala jak vlastně tlačit a asi i proto byly menší komplikace (nástřih a zatlačení na břicho), ale druhý byl výborný, ke konci to bolelo jako prase, ale už jsem to znala a a díky cvičení s Epinem jsem uměla uvolnit spodek a hlavně jsem neměla obavy že bych s epotrhala nebo museli stříhat, takže jak přišla kontrakce, tak jsem vědomě uvolnila pánev a v duchu mluvila s miminkem, že má místo, ať se nebojí a pěkně se posune, že za chvilku bude po všem. Tlačení šlo jedna radost a malej byl venku za chviličku, na jednu kontrakci. 😵

cuci25
2. kvě 2012

@luciemeli ty křížový bolesti můžu potvrdit, já jsem si to prožila, břicho mě snad nebolelo, jen záda. Naštěstí ty největší bolesti jsem měla asi hodinu a pak se šlo rodit 😉

mamajakoty
2. kvě 2012

@luciemeli Taky přidám vlastní zkušenosti. Bolí to, ale není to tak hrozné a oba mé porody byly úplně jiné, ale vždy se to dalo přežít, hlavně se to chce soustředit na miminko, aby ses opravdu uvolnila. U prvního porodu se mi kontrakce nedařilo moc prodýchávat a byla jsem stále hodně v křeči, takže silné křížové bolesti, ale zas jsem vůbec necítila miminko, když jsem ho musela hodně tlačit sama aby šlo ven, a to jsem měla potom docela dlouhé šití. U druhého porodu jsem se od prvních kontrakcí soustředila na dýchání a všechny byly hodně snesitelné i ty ke konci. Na poslední 3 šlo mimimko samo ven, já ho spíš brzdila, jak se samo dralo na svět a já cítila snad každý orgán a sval tam dole. Ale to bylo jen chvilku. Hlavně pak ti šoupnou miminko na břicho a ty už nic nevíš. Po obou porodech jsem už druhý den tvrdila, že chci ještě určitě další takové krásné miminečko. Nejlépe hned 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru