Operace nosní mandle u malých dětí. Co nás čeká?

jankatr
20. říj 2008

Ahojky - dnes nás objednali na vytržení nosních mandlí, ale byl tam docela šrumec tak nám ani pořádně neřekli co nás čeká... - máte to už někdo s dětma za sebou???

aponchie
20. říj 2008

jj mame ..uz tady tech diskuzi bylo vic .nase na tom byla pred prazdninama 😉

radka.m.
20. říj 2008

ahoj,my taky máme za sebou trhání nosních mandlí a můžu říct,že nám to teda pomohlo.na vytrhnutí nás poslal přímo alergolog a od té doby nemáme žádné potíže.první den jsme měli nástup s sebou výsledky na předoperační vyšetření,druhý den nám to vytrhli a další den jsme šli domů.žádná velká omezení jsme neměli,myslím,že to je všude stejné,u krčních mandlí je to určitě horší,nemusíš mít strach. 🙂

aponchie
20. říj 2008

myslim,ze se dava i papir kde je vse napsane a popsane do podrobna alespon ja jsem to dostala velkou A4nekolik stran a taky sem si hledala na netu pod nazvem Adenotomie 😉

jankatr
autor
20. říj 2008

aponchie - a co malá jak to zvládla? koukám že je skoro stejně stará jako náš Daník. Já mám hlavně obavy z toho - jaké to je po té operaci, jak moc to ty děti bolí atd.

zanetka82
20. říj 2008

Ahoj Jankatr. 😉
Taky jsem byla se synem na mandlich a mužu říct že byl uplně v pohodě. Vůbec nezvracel a nic ho nebolelo. Nemusíš mít strach, víc jsem trpěla já... 😀 😀 😀

kubinkov
20. říj 2008

Naše Terka už byla větší, ale taky to přestála naprosto v pohodě. Drobci jsou po zákroku pěkně utlumení narkózou, tak jen pospávají. 😉 ( To za mého dětství jsme byli při vědomí 😉 , ale přežila jsem to dokonce dvakrát a nemám následky 😎 ) Není čeho se bát.

jankatr
autor
20. říj 2008

Zanetko - já mám taky pocit že to asi ponesu hůř já jak malej 😅 ale to už je holt úděl nás maminek 🙄

aponchie
21. říj 2008

jankatr mala to zvladala dobre lip jak ja to je jasna vec,zadna matka neni v klidu kdyz dite jde na operaci at takovou nebo makovou.Dostala rano oblbovak v postylce a cekalo se az zabere na prijem na sal a pak uz byla tak mimo misu ,ze se smala prej strop lital a podlaha padala 😀 takze sem ji doprovodila na sal a tam jsem cekala asi hodinu(ne netrva to hodinu,ale cekalo nas tam na sale vic a oni si je tam berou nez je zakryjou nez napisou papiry nez nachystaji luzko atd)samotnej vykon cca5min!!nicmene potom je nechaji chvilku na sale pooperacnim a cekaji az se probudi no a pak sou fakt mimo nekdo place,nekdo se mota a zveda se nekdo usina a nemluvi proste jak po narkoze,mela jeste trosku krva na rtech at te to nevyleka z toho zakroku a moc nemuzou mluvit chrapteji ,ale to je normos.pak sou na pokoji a co 30min jim meri tlak a kontroluji teplotu,pokud je vse OK jdete vecer domu.nase mala hodne plakala po te operaci pac ji porad budili na to mereni ona chtela spinkat unavena a sotva usnula tak ji budili tak sem ji drzela za ruku celou dobu a kdyz chodila zakynka na kontrolu dalo se to udelat tak aby ji nevzbudili.. 😅 zadne jidlo malinkato piti potom,ale to ti reknou a pak taky hodne chrapou potom nez se to jaksi ustali ci co.nicmene pomohlo to paradne ,teda aspon zatim! 😉

jankatr
autor
21. říj 2008

aponchie - dík za zkušenosti - já mám trošku obavy i proto že jsem teď ve 14 tt, tak doufám že se do té doby nic nepřihodí - abych tam s ním mohla jít. No v nejhorším případě by mě musel někdo nahradit 😒 ale snad to bude OK 😉

lili66
22. říj 2008

Ahojky Honzík (můj syn) byl minulý rok na tom.Byla jsem ve stresu,ale proběhlo to vše bez problému.Uspali ho a pak se probudil do těch dvou hodin,už přesně si to nepamatuji. Jinak,ale dr.mi řekl že je to taková houba která může narůst znovu. jeden rok jsme měli klid s nemocí a tento rok to začíná znovu. Byla tam i jedná maminka která tam byla už snad potřetí se synem. no a hlavně se pá potom cvičit dýchání s tím nosem.

morgan
8. únor 2013

Ahoj, je tu někdo kdo má zkušenost s vyndáním nosní mandle u ročního dítěte? Nás to čeká, mám už zkušenost se čtyřletým synem, ale nevím jak bude narkózu snášet roční dítě...děkuji...

merlin3461
8. únor 2013

Ahoj vsichni, jak tak ctu vsechny ty prispevky tak tatinek tu neni zadnej.Nu budiz, budu tedy prvni.Mam syna 3 a pul roku a trapi ho krcni mandle "Tonsil" .Snad kazde dva tydny je nachlazeny ryma, kasel, ten kasel mu zacal az kdyz zacal chodit do jesli a byt mezi ostatnimi detmi.Byl jsem hodnekrat u doktora, ale protoze ziji ve Velke Britanii kde jsou doktori spise jako nejaky psychologove-samani- nez doktori, pokazde synovi predepsali ruzna antibiotika, ktera moc nezabrala.Kdyz se podivam synovi do krku vidim tam na mandlich jake si bile pupinky ci co, pravdepodobne infekci.Napada me otazka, jsou tomu na vine nosni mandle, nebo snad ty krcni? Docela si uz nevim rady, nema taky nekdo stejne, nebo podobne symptomy se svym ditetem.Dekuji.

aneta15
22. bře 2013

ahoj,může se po trhání nosní mandle ven? Myslím jen na krátkou procházku, do kolektivu vím, že nejlépe za 14 dní. Zapoměla jsem se v nemocnici zeptat.

kimby
16. kvě 2013

Dobrý den, nás to čeká 4. června, tak také hledám informace.

nicméně
@merlin3461 dceři jsou 3r a 2měs a jdeme na vyndání nosní mandle, bylo nutné vyšetření přímo na ORL, kde ji kontrolovali zda je zvětšená atd (což máme hodně) a hlavně udělali stěry z nosu (čekala jsem pár dní na výsledky) a objevili tam právě bakterie (je to v papírech, název si nepamatuji nyní z hlavy), nicméně bez stěrů to nejde určit.

máme velmi časté rýmy, velmi dlouhodobé atd a dr mi říkal, že ta mandle opravdu je zdrojem infekcí atd, že se to na ni drží...

tolik zatím od nás.

kimby
16. kvě 2013

@aneta15 mohu se zeptat 20. května v pondělí, kdy tam jdeme, pokud už máte zjištěné info, napište prosím, jsem sama zvědavá, s kolektivem vím, že nám řekli min. týden ne

kimby
16. kvě 2013

a já mám otázku na maminky, které tu zkušenost již mají, jak je to s omezením celkovým? jak třeba děti mohli jíst a jak jedli atd?

kimby
16. kvě 2013

a hlavně...dorostla dětem, najde se tu někdo takový přímo? stále váhám, zda tedy podstoupit či ne, ráda bych, aby to nebylo zbytečné a dr mi říkal, že důležité je následné cvičení dýchání nosem, pak by dorůst neměla

aneta15
16. kvě 2013

@kimby Ahoj, my jsme to měli složitější, protože jí ještě zaváděli gromety do uší. Co doktor to jiný názor ale po týdnu jsem jí už do školky dala, nic jí nebylo a všechno proběhlo v pořádku. Ale rýmy jsme se nezbavily, stejně má pořád zelenou hnusnou rýmu, všechny výtěry má v pořádku tak už nevím, jen ty gromety zabránili, že nemá zánět středního ucha...měla ho 3x do měsíce. Omezení v jídle měla jen ten první den ( v den zákroku) jinak jedla normálně. Nás pustili v den operace domů takže to bylo v pohodě

aneta15
16. kvě 2013

jo a hlavně přestala chrápat 🙂 ale jiný efekt to nemělo

kimby
16. kvě 2013

@aneta15 Děkuji za informaci, tak chrápání je u nás též, ale děsí mě u vás ty rýmy, neboť právě máme to samé (zelené) a často a dlouho, tak jsem věřila, že to pomůže, ach jo, tak mám zvažovat ještě zákrok či ne...to je otázka ☹

aneta15
16. kvě 2013

@kimby já bych na něj šla, je to banální zákrok a třeba zrovna Vám to pomůže. Nás čekají v září znovu gromety pod narkozou.

kimby
16. kvě 2013

@aneta15 děkuji za názor!

morgan
17. kvě 2013

@kimby ahoj,staršímu synovi odstranovali mandli loni v prosinci a cca před měsícem na orl doktorka zhodnotila ze uz mu zase dorůsta a i ja na něm vidím ty klasické příznaky co měl předtim...to ti nikdo neřekne jestli to není zbytečný... Ale jestli ji ma tvoje dcera velikou tak bych ji odstranit nechala, spoustě dětem to trvale pomůže...

kimby
17. kvě 2013

@morgan take dekuji za nazor,pochopila jsem od vas,ze je to vazne tak individualni(dorustani),ze nelze nejak rici predem,ci se tomu vyvarovat,ale jak to ctu,shodujete se v tom,ze to vice mene pomohlo,nekde jen docasne,nekde trvale,ale pomohlo. Nejaka omezeni(krome tedy vyvarovani kolektivu cca tyden a kasovita strava par dni)...by nas cekat nemela? Snazila jsem se tady cist,jak to probihalo u deticek. jen zaverem...asi jako kazda mama, bojim se rizik....ale tak snad bude vse v poradku a rychle za nami. dekuji vam!

morgan
17. kvě 2013

@kimby přesně tak,alespoň dočasně to určitě pomůže 😀 ,ale vetsinou naštěstí trvale 😉, omezeni jenom ty co jsi vypsala a nesmí se myslím dva dny smrkat,ale jinak nic,cca za 10-14 dní se smí uz i do bazénu.Probuzeni z narkozy není nic extra prijemnyho, ale to se zvládne a pak se určitě uleví.Videla jsem na synovi ze se mu ulevilo,i se mu změnil dokonce trochu hlas a líp vyslovoval 🙂

gepe
17. kvě 2013

@kimby me osobne taky dorostla ani ne do pul roku po vytrhnuti. Jako dite jsem mela pouze oblbovaci cipek bez narkozy, jeden den nastup, druhej den odchod, omezeni si nepamatuju.

kimby
17. kvě 2013

@gepe
@morgan děkuji, že jste našli čas na odpověď! Jsem už taková klidnější, až budeme mít po zákroku, též napíši info od nás,až bude jiná mamča hledat, jako já 🙂

kamhajek
18. kvě 2013

Tak můj syn podstoupil odstranění nosné mandle již 2x, ona mrška totiž dorůstá. Poprvé v září 2011 v Praze na Bulovce, do té doby měl rýmu skoro pořád, huhňal a v noci chrápal, dle dvou doktorů byla mandle extrémně velká, tak šla ven. Po odstranění se vše zlepšilo, rýmo jen opravdu v zimě, bez chrápání i mluvení se zlepšilo. Vše proběhlo v pohodě, zhruba půl hodiny po tom co ho přivezli ze sálu, tak brečel, chtěl pít, pak vyndat tu sondu z ruky - nebylo to nic příjemného, ale je to normální reakce, některé děti se perou, kopou kolem sebe, ale pak usnul na chvilku a po probuzení si nic nepamatoval a jen se zajímal kdy přijde tatínek se slíbeným dárkem. Odpo už byl v pohodě, jen takový vláčnější, protože nic nejedl.
Druhé odstranění proběhlo teď v úterý u nás v Kolíně. Před rokem jsem začali pozorovat zhoršení sluchu a proto jsme začli chodit na ORL, dle doktorů vše souviselo s dorůstající nosní mandlí, za ní se držel hlen, který tlačil na ucho, které nebylo dobře provzdušněné. Takže rok jsme to řešili vincentkou a aeriusem, ale změna k lepšímu nenastala, levé ucho bylo špatné. Takže jsem přistoupili k zavedení grometky do ucha a revizi nosní mandle. V nemocnici byl tentokrtá tatínek, protože mám doma kojence. Zvládli to kluci na jedničku, jen Ondrova reakce byla horší. Po narkóze brečel zhruba stejně, jen k tomu ještě krvácel z nosu a párkrát se i pozvracel. Nevím jestli narkóza byla kvůli zavedení grometky silnější, ale celkově se i hůř vzpamatovával, když jsem za nimi přišla, byl ještě celkově přešlý a i druhý den po propuštěný nebyl ve své kůži. Docela dost se mu změnil hlas a celkově mluví hůře, v noci úplně šíleně chrápe, že se s ním nedá spát v jedné místnosti, To vše je v mezích normálu po zákroku, ale vzhledem k tomu, jak předchozí odstranění bylo úplně v pohodě, tak jsem pořád ve střehu a chodím k němu do pokoje ho kontrolovat 4x za noc, první noc jsme se u něj s manželem střídali.

@merlin3461 pokud dobře vím tak v Čechách se nejdřív při časté nemoci odstranění nosní madle a když to nepomůže, tak se teprve přistupuje k odstranění krční mandle, které je o dost náročnější.Pro srovnání nosní mandli ti udělají během 2 dnů, jeden den přijdeš je zákrok a druhý den jdeš domů, krční mandle je tak na 7 dní v nemocnici, její odstranění je hodně bolestivé, holčička co s námi byla na pokoji, ještě 3 den po odstranění krční mandle v noci naříkala hrozně.

Tak Vám všem přeji, ať to máte rychle za sebou.

kimby
28. kvě 2013

@kamhajek dekuji za vase poznatky, mrzi me,ze jste museli jiz podruhe a jeste pristoupit ke slozitejsimu zakroku, horsi probuzeni i rekonvalescence☹....snad se to vse urovna!!!! Drzim vse co mam, at je maly co nejdrive v poradku a nevraci se nic! My jedeme v utery do Kladna, tak pote take pisnu.

vojtisek2007
13. čer 2013

ahoj holky, tak Vojta podstoupil andenotomii nosní mandle a částečnou tonsilektomii - před vánoci, a teď jak začalo všechno kvést a bujit, tak má príšerný alergický reakce -rýmu, nateklé oči...hrůza....nestalo se Vám něco podobného, může to mít spojitost s odstraněním tý nosní mandle a ořezáním krčních ? Jinak na alergo byl loni -a nic, byl čistý, ale vím, že alergie může propuknout kdykoliv,jen mě zajímá, jestli se to taky třeba někomu přihodilo, jestli to prostě může s tou mandlí souviset....děkuju za reakce. Samozřejmě už jsme objednaný znouvu na alergo...