Problém so sťahovaním predkožky

umatko
8. mar 2007

Ahojte všetky mamičky, ja mám taký obrovský problém a súrne potrebujem poradit. Dnes sme boli s našim malým u pediatričky a hned nás odporučila na urologiu s pipíkom. Nejde mu stiahnút úplne predkožka. Má niečo cez dva roky a velmi sa toho bojím, viem aký je moj viktorko citlivý na bolest a este mu to budem musiet stahovat po zákroku. Poradte co mám robit?

friend78
17. okt 2012

Ahojte. My sme mali tiež dilemu, či sťahovať alebo nie. Všetci vraveli že áno, ale ja som bola proti. Veď kedysi sa to nerobilo, a tiež z chlapcov vyrástli chlapi. Teraz sa všetko musí riešiť umelo? Veď príroda sa s tým vysporiada sama. Sú možno prípady, keď treba nejaký chirurgický zákrok, ale ten by mal byť iba pri anomáliách a v neskoršom veku, keď už sú problémy.
Keď mal náš syn asi 1,5 roka, mal zápal pipíka, tak sme išli na pohotovosť, lebo mal z toho teploty. Tam mu to lekár stiahol, ani mi nepovedal, čo chce robiť, nespýtal sa ma, či s tým súhlasím. Po tom zážitku som si povedala: nikdy viac. Lekár vravel, že tam má veľa bieleho povlaku, a musím mu to stále čistiť. To je blbosť, lebo neskôr som zistila, že ten povlak chráni pred infekciami. Malý mal zápal, lebo v tom čase mal hnačku, a dostala sa mu dopredu, tak sa mu zapálil. Predpísali mu Framykoin a zápal bol za 1 deň preč. Keď sa mu to stalo druhýkrát, tak som mu dala Framykoin, a zápal bol preč behom dňa.
Do 4,5 roka mal dierku na pipíku maličkú asi ako špendlíková hlavička, akurát, čo sa cez ňu vycikal. Potom som mu vysvetlila, ako si to môže sťahovať, ale len kým ho to nebolí. Pri kakaní na záchode sa nudil a sťahoval si predkožku. Až ma jedného dňa zavolal a mal pipíka celého vonku.
Takže ja radím neriešiť to, chlapci sa o to skôr alebo neskôr postarajú sami. 😀
A pri malých chlapcoch do 1 roka je normálne, že majú predkožku prirastenú o žaluď, oni sa s tým narodia, ale časom vplyvom hormónov sa im postupne oddelí.
Keď predkožku malým chlapcom sťahujú nasilu, vznikajú v tých miestach jazvy a v tých miestach koža nie je pružná, dierka sa tým zmenšuje, takže sa problém len zhorší. A nakoniec treba obriezku.

suuzanee
25. okt 2012

@friend78 Ahoj.Prave som si prečítala váš príspevok, presne takýto problem s pipíkom sme mali aj my. Keď mal malý rok aj niečo doktor mu to strhol nasilu a potom sa mu to zapálilo.Užili sme si svoje ale vtedy mu to išlo pekne stiahnuť,ale kedže mal malý z toho taký stres,neskôr sme to nejak zanedbali a teraz má tiež 4roky a 4 mesiace a má tam len takú malú dierku, vždy pri sprchovaní alebo kúpaní mu hovorím nech to skúša, ja som to nazvala že cvičenie s pipíkom 🙂 ale akosi nám to nejde, myslíte že mám začať stresovať alebo to nechať tak. V decembri máme isť na 4 a pol ročnú prehliadku a určite mu to bude doktorka kontrolovať a mám strach aby nás neposlala na obriezku.Poraďte mi prosím už som z toho zúfala.. ☹ ďakujem

wamp22
26. okt 2012

@suuzanee Taky to řeším, syn má taky 4,5 roku a nejde nám to vůbec...ve vaně si cvičí sám, ale zatím nám to teda nepovolilo ☹ ...doktor říkal, že máme teda cvičit dál, že to určitě povolí a jinak, že ta obříska se děla, když by to opravdu nešlo tak v 7 letech...napsal nám ještě i mastičku, tak věřím, že to půjde 🙂

suuzanee
26. okt 2012

@wamp22 Aj my si to cvičíme vo vani 🙂 ale moc mu to nejde, len sa mu ta dierka troska zväčší a vidno len tak mini žaluď ale ďalej to nejde ☹ no uvidíme, ešte vyskúšam ten kúpeľ v bylinkách čo tu písala ten slez nebadaný, ale určite by som ho na obriezku nedala. Pri cikaní problémy nemá a ani balónik sa mu nerobí keď cikáme.Možno to chce len čas a to cvičenie a pomaličky to pojde.Držím aj vám prsty nech sa to podarí. A akú mastičku vám dal lekár?

wamp22
26. okt 2012

@suuzanee tak mastička se jmenuje Triamcinolon S, je pouze na předpis a podle doktora je silná, mažeme teprve třetí den, tak uvidím 🙂

157misicka
4. nov 2012

Ahojte taka som nestastna, poprosim nejake rady pripadne ci ma niekto podobnu skusenost ☹ Syncekovi sa snazime pretahovat v podstate od narodenia predkozku, kazili uz v porodnici a aj nam to pekne islo pekne sa mu dierka otvarala, teraz nedavno mu to islo tak ze mu bolo vidno skoro cely zalud, vobec ho to nebolelo, skor steklilo 🙂 tak sme v pohode skusali po kupeli vzdycky. Ma 21 m , plienky ma len na noc a dlhu prechadzku, teraz pred tyzdnom sa mu to nejako akoby zalepilo, vobec nebol vidno ten otvor aj bol ako keby zapareny od plienocky mal cervene vyrazky drobucke tak neviem ci sa to zalepilo kvoli tomu.. 😒 Ale dnes mu to mm po kupeli stiahol isla aj kvapka krvi a uz to mal znova tak po ten zalud, teraz ma vsak bolest pri cikani,ho to pali mi povedal....
Co s tym?uvitam kazdu radu ...

kch
9. nov 2012

ahojte, my sme boli včera u urologa. Preventívne som malému robila sedacie kúpele zo slezu asi tak týžden, dočítala som sa že vraj to pomáha. Predkožka sa nám dala stiahnuť tak do polovičky žaluda, myslela som že na vek 1 rok je to v pohode. Aj urolog vravel, že tak do 1,5-2 rokov by to malo zísť. Ale ako ho tak chytil a ukazoval "AKO" to máme robiť doma aby to zišlo samo, šup a žaludík vybehol von. Pomohol tomu tak na 3-5mm stiahnut, trošku poplačkal, ale nie až tak ukrutne. Vyšlo mu spoza predkožky dosť "mazu", ktorý spôsobuje zápaly, ktorým je dobré sa vyhnúť. Ked sme prišli dala som mu sirupček od bolesti a večer kamilkový kupel, to máme robiť celý týžden. Cikáme v pohode, už žiadne bolesti. Ale zrejme je do dosť individuálna záležitosť.

kch
9. nov 2012

@157misicka urob mu sedací kúpel z kamiliek alebo repíka. Ak to neprejde skoč ku dr. Bud framykoin masticku na predpis. Ak nemá samozrejme zápal moč.ciest, na to ti dajú antibiotika a bude to ok.

hajanka
9. nov 2012

@157misicka ahoj, chyba je ze ju pretahujete od narodenia, mohlo dojst k natrhnutiu, mikrotrhlinkam a zrastom, ktore znemoznuju pretiahnut prekodkozku prirodzene a pokozka zaroven straca elasticitu
NIKDY nestahujte predkozku tak, aby sa poranila, vysla co i len kvapka krvi!!!! Moze to sposobit problemy, natrhnute miesto sa mu zrastie a moze to dopadnut tak ako pisem vyssie. Taketo zaobchadzanie je dost nezodpovedne.
Najskor si treba nastudovat az potom praktizovat. Nie naopak.
PS: hne na poranene miesto naniest Framykoin a mastit nonostop kym sa to nezahoji. Nesie to ostat suche, vysusene, harmancekovy a repikovy kupel je samozrjemost.

hajanka
9. nov 2012

@kch na vek 1 rok je v pohode ak je predkozka plne prilepena k zaludu a tak ho chrani pred vonkajsimi vplyvmi, dokonca je to v pohode aj vo vyssom veku, 3, 4, aj v 5 rokoch je to normalne

" Vyšlo mu spoza predkožky dosť "mazu", ktorý spôsobuje zápaly, ktorým je dobré sa vyhnúť"
- nie mazu ale smegmy, smegma nesposobuje zapaly, smegma pomaha prirodzenemu oddelovaniu predkozky, chrani zalud pred rovnako ako predkozka pred poranenim

157misicka
9. nov 2012

@hajanka ja mam o tom nastudovane dost..dakujem velmi pekne ale vsetko uz viem a maly to ma uplne v poriadku 🙂

kajkape
9. nov 2012

Ahojte, idem prosit o radu. Maly ma 4 roky a 4 mesiace, kazdeho polroka sme chodili na chirurgiu na kontrolu bez nejakeho nasilneho stahovania,robil sa mu pri cikani pravidelny balonik a ziadne zapaly.lenze pani dr.velmi blizko dochodkovemu veku mu spravila ranky.. Zmenili sme pediatra a poslali nas na urologiu. Chlapi sli spolu. Lenze maly sa bal sona a kym mu manzel dohovaral, lekar mu nasilu stiahol predkozku. No,z nervov pojedam uz druhu cokoladu....vecer v slipkoch krv, revy na pol panelaku.predstava, ze mu mam nieco pretahovat a stahovat :'( :'( :'( mame predpisany lalugen plus ale ta predkozka sa vobec neda stiahnut.este ho cez den macam v repiku, ale neviem,co robit ☹, ked to takto dovrbili >🙂 takto to je druhy den, nic nasilu nepretahujeme,pokial ide, tak vyhrnieme a na konci fim.kruhu dame masticku... Vopred dakujem za rady.

hajanka
9. nov 2012

@157misicka preco potom stahujete (proti prirode, nasilne) od narodenia, ak smiem vediet? A az do krvi? 😖

hajanka
9. nov 2012

@kajkape rovnaky pribeh ako u nas, najskor dodzub..la pediatricka, potom urolog (masiar), nechala som mu to tak ako to bolo, len som mastila spicku Framykoinom a kupala v harmanceku, som si povedala tadialto cesta nevedie, placom, nasilym, ublizovanim...vtedy som zacala o tom studovat
samozrejme mal po tom zakroku zrasty, mini jazvicky a psychicku traumu

to mal v tedy 2 roky, zacali sme potom v 4r. nenasilnym strecingom predkozky, cvici sa a podporuje elasticita, spolupraca bola lepsia kedze bol starsi a pekne sme takto cvicili dalsie 3 roky, kym v 7 rokoch sa mu krasne nenasine uvolnila (este mu chyba kusocek za zalud)

medzitym (cca po roku) nas samozrejme dr. opat posielala na dalsi zakrok ale som pekne krasne odmietla

kajkape
9. nov 2012

@hajanka dakujem za radu, preluskala som aj vas clanok....som nahnevana ale hlavne, aby som pomohla malemu, neuskodila mu. Dalsia vec je pristup.. Muz mu hovori: 'bud chlap, to neboli' ale ja vidim, ze ma nielen strach ale zatial ho aj boli, no nechcem, aby bol rozmaznany... Takze len macat, mazat a nic nasilu nerobit? V stredu ma kontrolu, ani neviem, ci tam chcem ist 😖

hajanka
9. nov 2012

@kajkape nebude rozmaznany, radsej si ho tul nech citi bezpecie a oporu u teba, on si moze mysliet, ze mu ublizujete rovnako ako mu oni ublizili ☹ aspon takto sme to aj my prezivali, ja som plakala spolu s nim ☹
macat, mazat, macat, mazat.... kym sa nezahoji, ak to bude stale namazane, malo by sa predist zrastom
osobne by som na ziadnu kontrolu nesla, ale to musis sama posudit, nechcem ti hovorit co mas robit
ja si totizto myslim, ze je viac nez iste, ze mu to na kontrole opat natrhne a kompletne pretiahne ☹

157misicka
9. nov 2012

@hajanka PROSIM TA ja nemam zaujem o tvoje rady som si pytala uplne cosi ine a ty si nieco nastuduj a nemudruj asi tak

hajanka
10. nov 2012

@157misicka mam toho nastudovaneho viac nez dost, dakujem, len mne sa zda, ze studujem na opacnych koncoch, tak ak si presvedcena ze nasilne to je spravne, tak na take problemy by si mala byt velmi dobre pripravena
by the way, radu som ti dala, bud ju ber alebo neber, inu radu nez mastit-mastit-mastit, mocit v bylinkach a nerobit to nasilne ti asi ani nikto neda...

sashabb
10. nov 2012

@157misicka suhlasim s @hajanka jednoznačne ste pochybili vy rodičia. Nechápem PREČO ste sťahovali predkožku od narodenia 😕 ono stačí začať so strečingom od 3 rokov. Každý chlapec má od narodenia rannu erekciu, ale ak to máš naštudované to by si zrejme mala vedieť. Toto je prirodzené "naťahovanie" ktoré podporuje rozťahovanie a následné nenásilne stiahnutie predkožky.
Ešte máš dieťa veľmi malé, čiže by som to neriešila vôbec, to že išla "kvapka krvy" je dosť zle, nakoľko ste mu to nasilu stiahli a zrejme natrhli. Preto plače a kludne tymto "babranim" sa mu tam môže zaviesť infekcia!

Takže tvoje arogantné nemudruj hajanke, nieje na mieste. Sama si si pýtala radu (viď príspevok vyššie) tak nechápem tvojej reakcii.
A aby si nenapísala, že ti neporadila, kopírujem z jej príspevku: "PS: hned na poranene miesto naniest Framykoin a mastit nonostop kym sa to nezahoji. Nesie to ostat suche, vysusene, harmancekovy a repikovy kupel je samozrjemost."

friend78
10. nov 2012

@suuzanee
Ja by som to neriešila, kým s tým nemá žiadne problémy pri cikaní. Ono to príde časom, aj malý si to skúšal stiahnuť skôr, aj ja som to skúšala, ale nešlo nám to, stále tam bola malá dierka a zo žaluďa trčal len kúsoček. Až po roku zistil ako na to a podarilo sa mu to behom týždňa. Keď mi to ukázal, ako to celé stiahol, zľakla som sa, či mu to pôjde späť, pretože tá predkožka bola dosť úzka.
A našu doktorku to pri prehliadke našťastie nenapadlo pozrieť, vtedy to ešte nemal stiahnuté. Ale keby aj pozrela a trvala na tom, že treba ísť k urológovi, povedala by som jej v dobrom svoj názor na to, že s tým nesúhlasím a chceme ešte počkať.

friend78
10. nov 2012

@hajanka
Plne s tebou súhlasím, všetko čo si písala, na to som prišla aj ja. Takže si to treba najprv naštudovať, a potom konať. A s "týraním" chlapcov nesúhlasím, pretože logicky, všetko čo bolí nie je normálne, je to proti prírode. Kedysi sa predkožka nesťahovala a bolo to v poriadku. Všetko nechávali na prírodu.Ale mám pocit, že v dnešnej dobe musíme do všetkého zasahovať a "rýpať".

friend78
10. nov 2012

@157misicka
Keď má bolesti pri cikaní, tak sa mu tam zrejme dostala infekcia pri tom sťahovaní. Ja ti radím ísť s tým k lekárke, nech vylieči infekciu. Ale sťahovať nasilu neodporúčam. Pod predkožkou sa tvorí biely maz, ktorý chráni žaluď pred infekciou. Tým sťahovaním a umývaním tú bariéru dávate preč a skôr sa to môže zapáliť.

hajanka
10. nov 2012

@friend78 strucne, trefne, zrozumitelne a pekne napisane

k tomu co si spomenula "Keď mi to ukázal, ako to celé stiahol, zľakla som sa, či mu to pôjde späť, pretože tá predkožka bola dosť úzka." na to treba davat pozor, lebo zaseknutie predkozky za zaludom moze byt nebepecne (parafimoza, zalud ostane doslova uskrteny a nedokrvovany a neokyslicovany), ked to nejde pretianut a cim dlhsie tym horsie, lebo zalud napucha, odkrvuje sa a moze to byt velmi vazne, v tom mometne treba ihned vyhladat lekarsku pomoc, preto je lepsie pri takom strecingu pouzivat obyc. cistu lekarsku vazelinu, ta to zlubrikuje a pojde to pekne hladko, tiez by mala zabranit poraneniu, popraskaniu a pod. kazdy takyto strecing pomaha elasticite predkozky, je super, ze si na to prisiel sam

157misicka
10. nov 2012

@sashabb aleco od 3 rokov?no to je super mne pediatri hovoria uplne inak nemame najmensi problem , maly bol len zapareny prvyraz v zivote nic viac a nezelam si aby ste tu na moju adresu vypisovali co vonkoncom neni pravda

157misicka
10. nov 2012

@friend78 nema to zapalene a mal to iba zaparene

friend78
10. nov 2012

@hajanka
Ja som pri tom nebola, keď si to stiahol úplne, bolo to pri kakaní, tak sa tam hral. Ale našťastie mu to išlo späť, asi ho mal mokrý keď predtým cikal. Potom som mu vysvetlila, že má na to dať pozor a neťahať nasilu, aby sa mu nezasekol. Ja som vedela, že je to nebezpečné a musí sa to hneď vrátiť, lebo potom vznikne obrovský problém.

friend78
10. nov 2012

@157misicka To je dobre, keď to nemal zapálené, tak to netreba riešiť.

sashabb
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
157misicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beboo
12. nov 2012

napisem aj ja svoju skusenost: starsiemu synovi nesla pretiahnut predkozka vobec, prva pediatricka kazala do 2 rokov nechytat, s druhou som to neriesila kedze syn nemal ziadne problemy ani zapaly. robil sa mu iba balonik pri moceni. pri prehliadke v 3. roku nas pediatricka preventivne poslala na urologiu kedze mu to neslo ani o kusok. na kramaroch sa mu na to lekarka zbezne pozrela, raz skusila stiahnut, skonstatovala ze toto je jasna fimoza, toto nepojde nijak, treba obriezku, chcela nam hned dat termin operacie. odisli sme s tym ze si to este premyslime, moj znamy chirurg mi poradil ho nedat operovat vraj do 6. rokov to je absolutne neopodstatnene a zbytocne ze sa vo vacsine pripadov uvolni predkozka neskor. tak sme to nechali tak s tym, ze ak bude mat problemy tak to budeme riesit, ak nie, nechame zatial tak. moj syn ma 5 rokov, nedavno som mu to zase zacala skusat pretahovat, postupne, vzdy po kupani len potial pokial ho to nebolelo, ked povedal ze uz to boli ihned som to nechala tak. prve tri tyzdne nic, ziadna zmena, po cca mesiaci to islo krasne a bez problemov same stiahnut. aj ja preto radim inym maminam s podobnym problemom u synov - neunahlit sa aj ked doktori budu chciet silou mocou rezat a tvrdit ze to uz inak nepojde.. vela stastia zelam. 🙂