Dalekozrakost u dětí. Nevíte nějaké řešení?

pohadka
10. lis 2007

Všimli jsme si šilhání na pravém oku (2r4mes). I při kreslení měla hodně hlavu nízko. Tak jsme šli na oční a tam holce (nyni 3roky)zjistili dalekozrakost - naměřili na pravém oku 8 dioptrii a na levém 7dioptrii. Doktorka napsala poloviční. Tedy na pr.oku 5diop. a na levém 4diop. Za půl roku na další kontrole naměřila zas o jednu víc. Pr.oko 6diop. levéoko 5diop. Teď zjištujem, že i tak ji dělá problém se na něco zaostřit do dálky, že i s takovýma brýlema se musí zaměřovat.Doktorka mi zdělila ať počítáme s tím, že bude mít brýle na pořád. Leden únor máme jít na kontrolu.
Přemýšleli jsme jestli by nebyla vhodná operace. Nevíte nějaké ,,řešení,, jak pomoct. ☹ ☹

nobody
30. lis 2007

ahojky, hypermetropie u malých dětí je vcelku standard (kvůli velikosti oka, paprsky se lomí dál než by měly), i když těch -7, -8 D je vcelku dost. Ale věřím, že doktor ví mnohem víc a udělal všechny náležitosti, které měl. Obecně je důležitý hlídat šilhání, aby nedošlo k tupozrakosti (to musí pohlídat očař).

Ohledně šilhání: Operace možné jsou, trvá to necelou hodinku, operují se obě oči - kvůli svalům a jejich spolupráci. Svaly se zkracují, nebo se posunuje úpon. A někdy musí být provedena i vícekrát(málo případů). Taky záleží, o jaký typ šilhání se jedná (výškové, rozbíhavé, sbíhavé)

Ber to tak, že jsi s holčičkou zašla k lékaři včas, a to je základ 😉
Uvidíte, co bude dál.

Asi jsem neporadil, ale držte se, to zvládnete.
Není to zas tak neobvyklá věc, nebojte se toho.
Ahoj

nobody
30. lis 2007

samozřejmě jsou korigovány plusovými dioptriemi 🙂
Pa

Eventuelně napiš, co všechno provedli a důvod použití těch slabších brýlí.

pohadka
autor
1. pro 2007

ahoj, už jem ani nevěřila, ře někdo napíše.
Ale, šilhá jen když je bez brýlí tak ji to jedno oko jde směrem k nosu ( při zaostřování) nevím jaký je to druh šilhání.

I když ted poslední dobou tím okem šilhá i při zaostřování s brýlemi.
( není to pravidlem)
- dioptrie má plusové
Větší dioptrie doktorka naměřila, když jsme šli na kontrolu, protože nám přišlo že v těch brýlích nevidí- padala více než obvykle a stěžovala si na bolení hlavy. možná to bylo i tím že na ně nebyla zvyklá.
Zeptám se odkud más informace, které píšeš. Pohybuješ se v lékařství?? 🙂

nobody
2. pro 2007

Ahojky

Tak to se jedná o esotropii. Přesněji o akomodační esotropii - očko šilhá v důsledku akomodace- takže v tomto případě holčička zaostřuje a posunuje očko do středu obličeje kvůli dalekozrakosti.

Já jsem studoval na VŠ lék. fyziku (přístroje v lékařství, nějaký ten rok, ale matematika byla mým nepřítelem 🙂 ). Teď dělám něco jinýho (hudba, film), takže asi bych ani neměl odpovídat 🙂

No vypadá to, že příčina je POUZE ta dalekozrakost (v některých případech to jsou neurologické poruchy, dědičnost, organická chyba v oku,...) Tak bys vlastně měla být i ráda 😉

S tím měřením mohutnosti čočky můžou být u dětí odchylky - ta čočka je moc moc elastická.

Hlavním procesem, a to už jsem psal, je hlídaní si šilhavosti, aby nedošlo ke tupozrakosti. Což pan doktor zrovna dělá těma brýlema. 😉 Já v tom nevidím velký problém, je fakt, že to nemůžu posoudit na dálku a ani k tomu nemám kvalifikaci, ale myslím, že nic šíleného to není 😉

PS: Kdy máte další kontrolu? A jaké časové inervaly?

Měj se, pa

pohadka
autor
2. pro 2007

ahoj nobody
píšu znovu, celé to po odeslání vypadlo 😢 😠

Podle toho co píšeš a jestli jsem to pochopila je nějaká možnost na vyléčení nebo alespon na zlepšení??

Co ta operace je to jedno z možností? a jaká jsou rizika - vrácení, zhoršení ještě víc nevím nerozumím tomu. Chci ji pomoct a nevím jak.

Můžeš poradit nějaké cviky na zlepšení.

Přešel si na jiný studium, které snad baví více.😉 není taková zodpovědnost? Každý obor má něco. 🙂

Nechci otravovat, ale za každou radu budu ráda.
Jo a další kontrola - máme se objednat leden únor. Zavolám na začátku ledna, aby jsme tam byli co nejdříve. Chodíme po půl roce.
Pěkný večer. 🙂

nobody
3. pro 2007

Ahojky pohádko,

ta operace šilhání by byla namístě, kdyby Terezka šilhala i s brýlema ... jelikož nešilhá při nošení brýlí, tak operace strabismu je bezpředmětná

korekce očí (refrakce) se samozřejmě dělají u dospělých, sám mám za sebou jednu metodu laseru (ze 6 D nula a už několik let, asi už na hodně dlouho 🙂 ), ale u dětí vůbec netuším, jestli to vůbec jde..přecejenom je Terezka ve věku, kdy očka rostou, mění se zakřivení atd. Pokusím se to zjistit 😉

já osobně to vidím na nošení brýlí, když při tom nešilhá, tak to je plus, věkem by se měla ta dalekozrakost zlepšovat k normálu (nebo k nižším hodnotám) (asi do puberty, poté až pak u dospělých zas dalekozrakost roste...to holt neovlivníme)

cviky na zlepšení očí jsou, otázkou je jejich účinnost - dá se třeba cvičit akomodace čočky např. prstíkem 20 cm před obličejem a rychlé zaostřování na prstík a třeba na vzdálený obraz na zdi, anebo zakrývání lepšího oka a trénování horšího .. ale můj názor: asi by Terezku z toho akorát bolela hlava ( i kdyby to bylo pár minut denně), a akomodace u dětí je opravdu až neskutečná..jestli by to vůbec mělo nějaký pozitivní efekt... já to párkrát zkoušel a teda pro mě špatná zkušenost (nejsem pro takové metody)

Chceš jí pomoct, to je jasný, ale člověk zas moc nenadělá --- je dobrý, že nešilhá při 0D, uvidíš časem, co brýle. Kolem pátého,šestého roku se u člověka stabilizuje vidění ... já osobně bych čekal a sledoval změny.. doktoři v tomto ví, co dělají --- a když vzpomenu laser, tak to pro mě byl zázrak (i kontaktní čočky předtím 🙂 )

Jinak přešel jsem jinam, odpovědnost mám akorát za sebe (i když u těch přístrojů taky člověk nemá extra odpovědnost - viz třeba měření pomocí EKG - akorát vyjede výsledky, a podle toho se pokračuje dál). No takový chirurg, to už je kapitola sama pro sebe 😉

Najdu víc infa, jinak v lednu si doktora trošku proklepni 😉¨
Přeju, ať je to lepší (mělo by být "samo od sebe") a přeju takový maminky všem dětem 😉

Pa, Kája

pohadka
autor
4. pro 2007

Ahojky,
děkuju za takové informace. Dává mi takovou naději , že bude líp.🙂)

Doba se jistě vede do předu a budu to určitě hlídat a dávat pozor!!
Nechtěla bych něco zanedbat.
To cvičení- doktorka nám ukázala jen to, že má Terka z nějaké vzdálenosti ukazovat písmeno E stejným směrem. Jenže u toho dlouho nevydrží ☹

Byla bych ráda za nějaké informace,ale jak už jsem psala nechci otravovat.
Ta poslední větička potěšila. 🙂 😅

nobody
14. pro 2007

Ahojky, no snad je Terince fajn... přece jenom Vánoce jsou tady 🙂 co jsem zjistil, operace se dělají v pozdějším věku, no mě osobně zajímá, jak dopadne u kontroly. Tak dej vědět co a jak.

Snad to nevyzní jako uklidňování, ale nic nezanedbalaš, to už je na Terčiným vývoji 😉 Udělalas všechno, cos měla, btw. jak pokračuje cvičení? Dnes mám hodně otázek a žádný kloudný příspěvek 🙂

Měj se

pohadka
autor
18. pro 2007

Ahojky,
dlouho jsem tu nebyla. Terka je v pohodě, je jak deset čertů, pořád hopsá a vyvádí, ale to sem asi nepatří🙂.
Doktorce sem už volala, ale neuspěla. Musím volat znovu - nové kontroly
objednává od ledna☹. Ale pak určitě dám vědět.
Snažim se udělat vše. Cvičení je asi stejný ted už musím cvičit taky.
Z Terky se stala doktorka 🙂 .
Pa. Přeji pěkné vánoce a bohatého Ježíška. M.

nobody
19. pro 2007

Ahoj pohádko
joo, tak ty jsi pacientka? Tak to je fajn, aspoň se to Terince víc líbí

Krásný Vánoce, fajn Ježulu, Terku jako čertíka a občas andílka 🙂
Měj se, K.

pohadka
autor
8. led 2008

Dobrý večer,
tak sem volal znovu doktorce na kontrolu.A když mi řekla, že termín je až v březnu myslela jsem ,že vyletím z kůže.
Ríkám ji - jak je možné, když jsem volala v prosinci tak jste mi řekla, že nové kontroli až od ledna a ted mi řeknete termín až na březen.Není to trochu dlouho?? Začala koktat,ale nějak to neřešila prostě máme přijít v březnu. Přišlo mi to strašně nespravedlivý, ale co nadělám. 😠 😠

Jaké byli vánoce snad krásné. Terka měla strašnou radost z farmy se zvířátkama. Už jich je tolik, že nevím jak to skládat. 😀. Jak to vypadá tak z ní asi bude veterinářka 😀 🙂
pa M

nobody
26. led 2008

Ahojky pohádko,

Vánoce byly fajn, až jsem se sám divil, že je to možný ... prostě většinou pro mě jsou to "hádací" svátky ..ale probíhaly v pohodě

no to přehazování termínů je pěkně debilní věc, tak pak dej vědět, jak jste dopadli
taky jsem chtěl být kdysi veterinářem 😀

měj se, Kája z www.motorkari.cz 🤐 🤐 🤐 🙂

mám za to, že to bude pořád lepší a lepší

brundik
26. led 2008

Pohadko, me zjistili silhani taky kolem tretiho roku. Bohuzel to ocar zanedbal, takze to silhajici oko se stalo tupozrake. V 6 letech jsem sla na operaci strabismu, pak jsem nosila 5 dioptrii a na tupozrakem oku vzdycky trochu vic. Navic jsem astigmatik, takze mam jeste cylindricka skla. To tupozrake oko jsem si trenovala pomoci okluzoru, s okluzorem jsem cetla, nebo v textu mela vyskrtat urcita pismenka. Nevim, jestli se to ted tak jeste dela, ale me to pomohlo. Dioptrie mi doktorka postupne snizovala az jsem mela po puberte 1,5 dioptrie. A ted na podzim jsem byla na kontrole a mam uz jen 0,75 dioptrii na kazdem oku. Myslim, ze tohle asi nikdo z doktoru, kteri me lecili jako dite, necekal 😉

hlavinka
30. črc 2011

Zdravim. Dcerce (2,5 let) predepsala doktorka bryle na 2,5 a 3,5 dioptrie (+). Nicmene jina odbornice na zrak (z Motola, centrum ocnich vad) rikala, ze by bryle vubec nedavala, ze je vse v norme (test s obrazky na sedem podklade, videla i ty skoro nejmensi). Tak ted nevim, na koho dat. Dcerka nesilha (nastesti). Prijde nam, ze vidi vsechno, mala pismenka v knizce, male letadlo na obloze, proste vse, jako my.
Nechci nic zanedbat, ale taky se mi nechce davat 1500 za bryle, kdyby nebyly uplne nutne.

Meli jste i nazor jinych lekaru, ne jen jednoho? Blby je, ze na dalsi vysetreni (k nekomu jinemu) se ceka zase treba 4 az 6 mesicu. A taky je dost blby to rozkapavani, nekde pry se to da delat bez toho (Praha)? Klidne si i zaplatime za vysetreni, hlavne, kdyby bylo brzy.

Budu rada, kdyz mi nekdo trosku poradi. Diky moc

poupe
7. srp 2012

snad někdo odpoví 🙂 dceři 5 let dělali ve školce screeningové vyšetření a zjistili jí vadu na jednom očičku, včera jsme byly na očním a zjistili ji na jednom oku +4 dioptrie po přepočítání 3 😕 a druhé oko + 2,75 po přepočítání 2 zajímal by mě i jiný názor jiného očaře, ale jsou dlouhé čekací doby, do té doby má nosit brýle? Fakt nevim, ale zase si řikám, že snad ten očař ví co dělá né?

ludva
8. srp 2012

@poupe Ahoj, jestli očař brýle předepsal, tak bych je malé dala 🙂 Vždyť i ve školce při screeningu nějakou vadu našli..... Šilhá malá? Jestli má rozdílné dioptrie na každém očku, mohla by vzniknout tupozrakost a ta se dá korigovat jen asi do 6ti, 7mi let, pak je nevratná 😔

poupe
9. srp 2012

@ludva né nešilha, naštěstí, sice našli, ale jen na jednom oku 😕

knobloska
13. zář 2012

@poupe my máme trochu jiný případ, ale princip je stejný. Nám ve školce nenaměřili nic a na očním +4 a +2. Brýle má 2,5 a 1. Nosí okluzor na to slabší oko a to na 4 hodiny denně. Od února nám přidala 0,5 dioptrie na to slabé. Jsem z toho nějaká špatná, protože co dr to jiný názor a matko, vyber si. Naše pediatrička nám jinou žádanku nenapíše, tak jsem zvažovala vyšetření někde v optice, ale tam moc nechtějí řešit děti. U nás to u očního bylo tak, že 4 ze 6 E řekla správně a 2 nevěděla. Jenže....pořád čučela z okna kudy do ordinace svítilo slunce, mnula si oči, tak jí to oslňovalo a dr je trochu neurotická a hodně na ní spěchala. Tak mi připadá, že malá radši řekla, že neví. Nejvíc mě deptá to zhoršení, protože okluzorek nosíme poctivě, i když je to boj. Nešilhá, je jen dalekozraká.

poupe
13. zář 2012

@knobloska a na co je ten okluzor k čemu jí to má pomoci? K. je taky dalekozraká, ale to co jí naměřila tak to jí i dala, rovnou na jedno oko 3 a na druhé 2 dioptrie 😕 , v listopadu s ní jdu ještě k jedné očařce tak uvidim. Já jsem chtěla aby jí v optice změřila dioptrie, ale děti prý neměří. Já to přes pediatričku vůbec neřešim, našla jsem si oční sama a rovnou mě objednali

knobloska
13. zář 2012

@poupe má to kvůli tupozrakosti, to silnější očíčko přebírá funkci za to slabší a cca do 6 let tol ze korigovat. Takže o silnější lepíme, aby se to slabé snažilo.

jesterka_v
19. lis 2012

@pohadka AHojky, chci se zeptat, jak jsi s malou dopadla? My jsme zrovna dnes byli na oční klinice, malá nemá ještě ani dva roky a zjistili jí dalekozrakost 9 a 8, ale bohužel moc nespolupracovala, tak je to prý možná i více, šilhavost 20%, tak máme brýlky, zatím na půlku a okluzor na to nešilhající. Jako beru jakoukoliv radu, nikdy jsme nikdo v rodině brýle neměli - prý ten okluzor dát na nejdýl, co to půjde a brýlky hned na celý den

radulka1
19. bře 2015

@jesterka_v tak jsme na tom podobně ☹ mohla bych tvůj příspěvek kopírovat , dalekozrakost 9,5 a 8 ( minimálně) , tupozrakost. teprve nás všechno čeká... brýle,okluzor. jak se to u vás dál vyvíjí?

jesterka_v
19. kvě 2015

@radulka1 Tak my bojujeme úspěšně ;) Malé se zlepšila šilhavost, bez problémů a bez námitek si nechá každé ráno nalepit okluzor a odpoledne u oběda sundáváme. Už jsme na 3 a 4 dioptriích a vidí lépe - HURÁ! Už střídáme okluzor na obě očička a začíná nám utíkat i druhé (což byl záměr lékařů, pak se to prý srovnává u obou). Brýlky nosí bez problémů celý den, jen je už má často tendenci odkládat, že bez nich vidí lépe, tak uvidíme. 30. 5. nás čeká další kontrola, tak snad bude zlepšení. Jsme s paní doktorkou domluveni, že když se to do 7mi let nezlepší, půjde na operaci. Zatím to vypadá nadějně i bez operace. Držím strašně moc pěsti, ať je to i u vás jen lepší a lepší.

radulka1
19. kvě 2015

@jesterka_v děkuji za reakci. To je fajn,že se vám to takto krásně zlepšuje.

maci008
4. lis 2015

Ahoj, doufám, že i do starší diskuse poradí a dodá nějakou zlepšující se verzi i mě 🙂! Dceři ve 3 letech naměřili +9,25 a +9,5 a astigmatismus a co jsem zatím četla, tak zlepšení žádné, pokud je vada vrozená, jinak tak max. 2,5-4 dioptrie k lepšímu a úplně mě potěšila zkušenost @ještěrka_v , brýle má napsané na +6 a na kontrolu jdeme za 1/4 roku, skla jsme nechali napsat ty nejzákladnější, takže se úplně bojím, co to bude za tlusté skla, ale bylo nám řečeno, že s největší pravděpodobností se to za ty 3 m bude nějak měnit, poté ji již koupím jakkoli drahé... napište mi, prosím, další zkušenosti. díky

pantomima
14. pro 2015

dlouho nikdo, tak já se ozvu..dnes malému naměřila dr na jednom očičku +0,5 na druhém +1,5..vyšetřila bez rozkapání i s rozkapáním, píše ostatní v normě, hned ale brýle, okluzor..já v šoku hned vedle v optice zaplatila za brýle a nechala je udělat, budou někdy příští týden..teď lovím info na netu a dočítám se, že lehká hypermetropie...což s hodnotama co máme lehká je, se neřeší...malýmu je pět, dr mi ani neřekla, jak a kdy brýle hlavně nosit, kdy okluzor...nedoporučila ani zádné cvičení..je to velká vada? zajdu tam za ní znovu, ale nějak nevím, zda spíš nezajít ještě za jiným doktorem... sranda mě stála i se sklama přes dva tisíce...☹

queenp
14. pro 2015

@pantomima Ahoj, brýlky by nemusel nosit celý den, on si ty dioptrie bez brýlí ,,doostří", ale když je bude mít, oku to určitě uleví a nebude je tolik namáhat.Takže si nemyslím, že nákup brýlí byl zbytečný.

pantomima
15. pro 2015

@queenp díky za odpověď ze zprávy od dr nejsem vůbec moudrá.. ☹

tygrous
15. pro 2015

@pantomima Ahoj 🙂 Taky jsme to řešili (preventivně jsem děti nechávala vyšetřit, protože já sama mám vadu a i tupozrakost), u staršího to zjistili už někdy ve 2 letech, brýle odmítal nosit, okluzor ani náhodou, nakonec jsme na to prděli a nechali ho bez nich. Pak jsme přešli k jiné dr. (k Chaloupokové v Aleji Svobody) a ta mu sice naměřila jednu dioptrii na každém oku, ale hlavně že obě oči měl stejné, neměl tupozrakost. Z počátku ho nechala dál bez brýlí, že se to u dětí často srovná samo, ale v 5 letech mu brýle nakonec dala, aby si na ně zvyknul, než půjde do školy, protože je nejspíš bude ještě nějakou dobu potřebovat a taky aby to oko pořád nenamáhal, protože dětské oko sice výborně akomoduje, ale může to to očičko vysilovat. A sám říká, že vidí s nima lépe a nosí je v pohdoě. Mladšímu zjistila tupozrakost ve 2,5 letech a ve 3 nafasoval brýle. Kdyby neměl tupozrakost, tak to zatím taky neřeším. Ale mně zjistili tupozrakost v 7 letech a už s tím bohužel nešlo nic dělat, oko se vyvyíjí do 6 let a do té doby se to dá srovnat, pak už ne. U jaké dr. jste byli? Doporučuju tu Chaloupkovou, je skvělá hlavně v přístupu k dětem, pečlivá (tomu mladšímu dělala několikero testů), vše vysvětlí, dá se sní diskutovat... Viděla jsem fotku, Oskárkovi ty brýle moc sluší 😉 Kluci jsou s brýlema v pohodě i ve školce, zatím žádná újma...ale přiznávám, že jsem z toho ty první týdny byla taky vedle... A to jsem brýle já nosila 15 let, čočky dalších 10 let...

pantomima
15. pro 2015

@tygrous ozvu se odpoledne,ted jdu spát po noční,každopádně díky za podporu a o chloupků uvažuji.