Porucha růstu. Je tu někdo kdo to prožívá taky?

pelmisek
5. led 2009

Ahojky všichni, chtěla bych se zeptat jestli tu někdo je se stejnou poruchou jako máme my? Naše malá je nejmenší ze všech stejně starých i daleko mladších dětí v našem okolí a doktoři stále nevědí čím to je. Nehledě na všechny rádobypovzbuzující řeči všech našich známých a rodiny, že to určitě dožene. Mě to teda fakt dost ničí! Něco jsem si přečetla na netu i o léčbě růstovým hormonem a obávám se, že nás to taky čeká. Takže je tu někdo kdo to prožívá taky? Chodíme na kontroly a byly jsme i na pozorování v nemocnici Ke Karlovu (MUDr. Honzík).

finezuza
12. srp 2015

@angie.shy Malá je taky drobná, ale to byla od narození (i když se narodila s 3,6kg a odhad byl 4kg. )Ale já mám 162cm, manžel cca 175cm a tchýně a švagrová 152cm, tak si taky myslím, že bude do manželovy rodiny a prostě bude prcek. Ale byla jsem nervozní z dotazů typu ona vůbec neroste, a je v pořádku?

angie.shy
12. srp 2015

@finezuza no myslím, že to máte taky rodové. Doktor mé dcery byl i můj pediatr, (se mnou to bylo horší, byla jsem nejedlík, malá jí celkem normálně) , takže to vůbec nevytahuje nějaké poruchy růstu

pajuska87
13. srp 2015

Tak holky my máme růstový graf v pořádku 🙂,jen budeme chodit každého půl roku na měření

stella214
9. bře 2016

Má dcerka také trpí poruchou růstu, od jejich pěti let pícháme růstový hormon ( bude jí 10). Můžu Vám říct, že po zjištění, že s ní není něco v pořádku, jsem to nesla velmi, velmi těžce. V pěti letech měla výšku a váhu jako 2 1/2 leté dítě, ale po mentální stránce byla zcela v pořádku, od dvou let znala abecedu, v necelých pěti letech krásně četla. Chodili jsme na neustálé kontroly a Dr. pořád nic neřešila, vždy jsem jen slyšela, uvidíme příště, to, když tak už nasadíme růstový hormon, to se táhlo dva roky. Nemohla chodit ani do školky, byla po dopoledni stráveném ve školce moc unavená, jen ležela a spala. To malé tělíčko to nezvládalo. Každý si myslel, když promluvila, že je to tak chytré maličké dítě. Ale ona byla velké dítě v malém těle. O oblečení a obouvání ( první botičky jsem sehnala nejmenší co se vyrábí,ale i tak byly o tři čísla větší) ani nemluvím, vše jak pro miminka, do kroužku nám ji nikam nevzali, protože ona nedosáhla doprostřed stolu,aby si podala např. pastelky. Až v ZUŠ si jí paní učitelka vzala, asi jí nás bylo líto, na záchod jsem jí tam koupila stupátko 🙂 a šlo to.Tak chodila aspoň tancovat. Léčbu jsme zahájili od pěti let, měla za rok dohnat výšku, aby mohla jít do školy, bohužel nedohnala, tak jsme jí dali odklad, i když nám v PPP řekli, že jej nepotřebuje a je velmi nadané dítě. A kdyby neměl můj tatínek za kamaráda primáře kliniky, tak na léčbu snad ještě čekáme. Dcera má totiž vylučování růstového hormonu na hranici normy, což ještě není dostatečný důvod k nasazení léčby, zbylá vyšetření má všechna v pořádku. Ale její tělo nedokáže růstový hormon zpracovat jak by mělo. Léčba je nesmírně nákladná, do její dospělosti bude stát 10 000 000,- Kč a my nic neplatíme, je zcela pro tyto děti zdarma,ale věřte mi, i kdyby nebyla, dělala bych vše proto, abych jej mohla zaplatit. Dcerka nám zhruba do roka rostla pomaleji,ale rostla, pak se růst zpomalil a byl 1-2 cm za rok. Vypočítali nám, že by měla v dospělosti 130cm ( měla by mít 167cm), já měřím 170cm a muž 175cm. U ní se nakumulovalo více faktorů, již v mém těhotenství a také tatínek není zrovna obr (mají problém v rodině, který nikdo nikdy neřešil, ani nebylo jak).Sama jsem tenkrát hledala všechny dostupné informace, někoho, kdo má zkušenosti s léčbou, ale takovýchto případů je tak málo, že jsem se neměla s kým podělit, ani poradit. Tak třeba tímto příspěvkem někomu pomůžu. Dcerka je nyní výškově v pořádku, hormon si už dokáže píchnout sama a dělá nám obrovskou radost. Už nemusím poslouchat ty přiblblé dotazy ,, ona je postižená?", ano je, ale už to nejde vidět 🙂 .

mates05
17. dub 2016

Chtěl bych se zeptat jak probíhala léčba od těch 5ti let do 10ti. Taky jsme v 5ti zacali s pichanim a zajima mne spise prubeh dalsich vysetreni apod. Tzn. jak casto se meri kostni vek (rentgen), jak casto se chodi na kontroly ( ze zacatku chodime po ctvrt roce, bude se to dale nejak menit?) jak casto se delaji krevni odbery (pri kazde kontrole to neni, ale jedno zarok nebo vice?), za jak dlouho jste dohnali vysku a kostni vek? Meli jste v prubehu lecny nejakou krizi nebo neco podobneho?
Dekuji za informace.

pavses
17. dub 2016

Vím jen podle sebe, že jsem od malička byla také nejmenší ze všech, v první třídě jsem prý měřila něco přes 80 cm, vážila asi 17 kg a vypadala jsem spíš jako přerostlé batole než jako prvňáček. Rodiče se mnou běhali všude po doktorech, nakonec jsem se v třinácti letech během půl roku "vytáhla" na 153 cm a tak už jsem tedy zůstala. Vím, že to není moc, ale do liliputa daleko.
Z té doby si pamatuju jen, že mě tahali i na gastroskopie několikrát do roka a stejně nic nezjistili, jen to pro mě jako dítě bylo dost stresující a k ničemu....

stella214
17. dub 2016

@mates05 - na kontroly chodíme 1x za půl roku, s tím, že kostní věk (rentgen ručičky) malé kontrolují 1x ročně + 1x ročně také odebírají krev (co 3 měsíce si chodíme pro léky). Podle těchto výsledků nám potom zvyšují dávky růstového hormonu, poslední tři roky nám je zvedají na každé kontrole. Jinak žádná vyšetření už malá nepodstupuje. Úplně to první vyšetření bylo šílené. Malá dohnala kostní věk v devíti letech, výšku dohnala zhruba stejně jako kostní věk, ale to je u každého individuální, podle toho jak jsou vysocí rodiče. V osmi letech už ten propastný rozdíl mezi dětmi ve škole nebyl vidět. Krize samozřejmě byla, malá plakala, nechtěla se nechat píchnout, navíc ona je od malička samá ruka, samá noha, tak se jí dělají docela modřinky v místě vpichů. Ale tu svou malost si uvědomovala a nechtěla být tak maličká, vždycky to nějak překonala, hodně to chce motivovat, pro nás je to vždy takový večerní rituál. Když byla menší, tak nesměla chybět hračka, která jí to pomáhala překonat, chtěla u té aplikace vždy i počítat, aby věděla, jak dlouho ta aplikace bude ještě trvat. Také jí kupujeme Emlu (znecitlivující krém), maže si s ní nožky (píchá si do stehen). My máme na aplikaci Easypod, ten je výborný. Nyní mi Dr. říkala, že musíme hlídat předčasný nástup puberty, aby se růst nezastavil dříve, než by měl. Nemějte obavy, léčba je účinná 🙂 a je úžasné, že pro naše děti existuje.

mates05
18. dub 2016

Tak to jsem potěšen, že odběry jsou jen jednou ročně 🙂
Krize míváme bohužel občas taky, to pak musíme chvíli píchat ve spánku, než to přejde...
Ještě se zeptám, zda vám nezjistili v průběhu let nějaký další chybějící hormon, který se pak musí doplňovat. Ale kromě štítné žlázy se to řeší asi až v pubertě nebo se mýlím?

stella214
19. dub 2016

Chce to hodně trpělivosti, nám malá seděla třeba i hodinu, než se jí podařilo přesvědčit, že prostě musí mít tu injekci. Když byla menší, tak ty krize byly častější, nyní už zřídka. Injekce jsme nepíchali jen když měla v sedmi letech neštovice a vysoké horečky. Ale asi není řešení píchání ve spánku, dítě to potom bere tak, že Vás přemohlo a vlastně injekci mít nemusí. A odmítání se může stupňovat, ony jsou děti chytré až až. Musí pochopit, že není jiného zbytí. Jedna maminka mi povídala v čekárně u Dr., že musí na syna manžel lehnout a ona ho píchá, jinak nic nezmůžou. To musí být strašné pro všechny.
Jinak nám v průběhu let malé nezjistili nic dalšího,naštěstí je vše v pořádku.

zabja
1. črc 2016

@stella214 jsem moc ráda, že jsem tu na koníku našla Vaši diskuzi. Naše dcerka je na tom úplně podobně jako ta Vaše. Ve svých 5 letech nyní váží necelých 13kg a měří 76cm. Vzhledem k tomu, že jsme podstoupily všechna vyšetření na gastru, endokrinologii, lepek... a vše je v pořádku, nasadí nám léčbu růstovým hormonem.Jsme objednáni za půl roku a po pravdě nikdo v našem okolí s tím nemá zkušenost. Jsem ale ráda, že jak tu píšete, výsledky se u této léčby dosahují.Jen si upřímě nedokáži představit, jak toho našeho mrňouska budeme píchat ☹ Reakce okolí je opravdu taková, že si každý myslí, že má 2,5roku a jak je šikovná. Vždy si říkám, že klame tělem 🙂 Ve školce už jí všeci znají a ví, že bude letos předškolák, pouze ostatní děti jí občas řeknou, že je prcek. Dcerka to ale nijak špatně nevnímá, uvidíme až bude mět jít opravdu do školy 🙂

mmmura
9. srp 2016

Ahoj, tak ráda bych se přidala do této diskuze. Byla jsem se synkem na 18ti měsíční kontrole a je malinkej 71cm a 9,62kg a vyslali nás do Motola - tak se trochu bojím. A hlavně se bojím co nás tam čeká, malej totiž prořval i klasickou prohlídku.

sisstin
9. srp 2016

@zabja ty jo, 76 cm? Neni to preklep? Syn mel v 5 letech 103 cm a byl silene malej oproti ostatnim (je ale v norme furt, ale nekde na druhem percentilu, ted v skoro 9 poskocil, ma 128), ale 76 cm ze by do te doby nikdo neresil?

sisstin
9. srp 2016

Dcera je taky drobek, na 8m mela 64,5 cm, ale ja mam 156. Ale kdyby mela v roce pod 68, tak se to uz pry resi. Syna uz jsem v rusrovce resila, ale odpovida nastesti geneticke krivce a je ok. Predikovana vyska 168-172 cm a od 7 let vyrazne v krivce poskocil, ale i tak je vsude nejmensi, i nez holcicky.

angie.shy
9. srp 2016

Zrovna dneska jsem otevřela zdravotní průkaz, protože se mi zdá, že naše malá teď taky tak nějak stojí ve vývoji, že neroste a nepřibývá na váze, tak něco málo porostla, ale ta váha je děs.

@sisstin v 8 měs. měla 7,20 kg / 68 cm
@mmmura 18 měs. 9,60 kg / 78 cm

ve třech letech na poslední prohlídce 11,80 kg / 89 cm
a teď ve skoro 4,5 letech jsem jí naměřila 13,10 kg / 97 cm

docela mě totiž znepokojilo, že jsme za celý rok nekupovali nové boty, pořád jí jsou ještě ty staré, že jí prostě neroste ani moc nožka... počítáme s tím, že bude prcek, ale nechci aby dopadla ještě hůře než já... já mám 148 cm.

sisstin
9. srp 2016

@angie.shy syn mel ve trech 11,9 kg a 91 cm. Jemu prave noha roste hodne, vypada jak kocour v botach :D ona se musi porovnavat i ta krivka rodicu a problem je, kdyz se dite nejak vyrazne z te sve vychyli. Syn je od narozeni na 3. Dcera ted v 8m byla na 8 cca.

sisstin
9. srp 2016

@angie.shy jinak porucha rustu je u zen pod 150 a u muzu 160. Tebe nekdo resil, kdyz jsi byla mala? Je mensi nez muj syn, ale je to holka, takze budou tak nejak nastejno cca. Syn je v poradku ;)

mmmura
9. srp 2016

No MUDra říkala mít tak o 6 cm víc tak v poho byl by na spodní hranici ale tohle je málo no.

sisstin
9. srp 2016

@mmmura syn mel v roce a pul 78.

angie.shy
9. srp 2016

@sisstin mě nikdo neřešil, protože moje babička je taky takhle malinká, naši nejsou taky žádní obři, i když v normě, takže se to vedlo jako že je to rodové. Jedinné co u mě řešili bylo nechutenství, ale to naštěstí u mojí dcerky dobrý, jí docela dost.

sisstin
9. srp 2016

@angie.shy kazdopadne podle me je mala, ale neni to nejak extremni ;) ale 76 v 5 letech je asi fakt preklep :D

angie.shy
9. srp 2016

@sisstin jj, malá je, nejmenší ve školce, spolu ještě se dvěma o 3/4 roku mladšími holčičkami... ale to jako víme, že bude menší, jen bych ji přála, aby vyrostla alespoň těch 156-160 cm.

angie.shy
9. srp 2016

@mmmura no když vezmu že naše malá je fakt taky malá a měla o těch 7 cm více, tak bych řekla, že malý je opravdu droboulinký a asi to chce vyšetřit

mmmura
9. srp 2016

@angie.shy jo určitě nechci nic zanedbat, spíš nevím co mě čeká. Zítra tam budu volat tak snad se dovím víc.

zabja
14. srp 2016

@sisstin jé omlouvám se, teprve nyní čtu, co jsem napsala za blbost 🙂 Samozřejmě je to překlep a má to být místo 76cm, 96cm.No i tak je dcerka ve školce skoro nejmenší, i tříleťáci co s ní chodí do třídy jsou vyšší.A to jde malá nyní do předškoláků 😀

pajuska87
6. zář 2016

Holky po jak dlouhé době vás a vaše dětičky poslali na nějaké vyšetření?, malá je celkově menší - pěkně přibírá, po půl roce nás měří a teď jsme byly na tříleté a malá po půl roce nevyrostla ani o cm - měří 88 cm, prý že se počká ještě půl roku a kdyby nevyrostla tak nás pošlou na vyšetření.

eloana
8. kvě 2017

ahoj obnovuji duskuzi..... syn ma ve 4 letech 96cm a 13,50.. ma udelanou celiakii a stitnou zlazu..... jinak dr.stale na neco ceka🙂 mam znameho lekare,tak jsme se dostali na detskou endokrinologii -kde mu udelali rentgen rucicek -ma opozdeny kostni vyvoj o vice nez 2 roky....jeste nas ceka vysetreni ocniho pozadi.
pohybuje se na 2 percentilu. dekuji za vase zkusenosti

mmmura
8. kvě 2017

@eloana my také resim ale už od mala. Synovi jsou teď 2 a čekáme na výsledky. Jdeme do Motola na začátku června. Jinak mu dělali rtg ruky a spoustu odběru. A stejnak se jim nepovedlo nabrat vse jelikož nemá zily po mě. Takže se trefit to je masakr. No a dr . Naše to právě Řešila hned už v roce a objednávali jsme se do toho Motola když mu byl 1,5 roku.

eloana
8. kvě 2017

@mmmura diky za odpoved.... mohu se zeptat, jak vam dopadl ten rentgen? ja zatim vim jen vysledek a s dr. jsme jeste nemluvila..... vysledek je ze kostni vyvoj odpovida 2roku a je mu 4 roky a 2 mesice.....-zajima je pricina pozdniho vyvoje kosti nebo se to neresi?

mmmura
8. kvě 2017

@eloana my právě bohužel ještě zadne výsledky nevíme vse se dovíme v tom červnu.

iva27
8. kvě 2017

Ahoj,mame taky malou a drobnou dceru,zadny vysetreni ji nikdy nedelali..Je ji 10 let a meri 140cm a vazi pouze 25kg(porodni vaha 2,5kg).Oba s muzem mame pres 175cm a nejsme hubenouri😉Asi u ni ta vaha je horsi,i kdyz problem s jidlem nema,ale doufam,ze se to pubertou urovna..Ted mame 1/2rocniho chlapecka a ten naopak 9kg(dcera to mela v roce ani ne) a 72cm.