Počínající zánět prsu, co mám dělat?

theresa
7. črc 2012

Včera navečer jsem začala cíti tlak a bolest v horní části prsu. Mám 17-denní holčičku. Začala jsem ledovat, teď celou noc, teplotu zatím nemám. Nevím, co dělat dál, všude čtu něco jiného. Kojit z obou prsů? Odsříkávat z toho bolavého? Obklad z tvarohu, jak na to? Předem moc děkuji za pomoc a rady.

betelgeuzz
7. črc 2012

@theresa osobní zkušenost nemám, ale podívala bych se na stránky www.kojeni.net . dělá je laktační poradkyně, má tam databázi otázek a odpovědí ohledně různých problémů, já tam vždycky našla radu na svůj problém.

sepie
7. črc 2012

ja to zazila pri 2diteti,ale zanet jsem mela jiz rozjety,takze lekarka nasadila antibiotika.jinak snazit se odstrikavat,tepla voda na to pomaha,aby se mliko lip spoustelo,taky jsem davala obklady

ruda
7. črc 2012

já měla po sobě zánět v obou a 40 horečky,ale zvládla jsem bez ATB. Je nutné pořád odstříkávat, v teplé vodě se to dělá líp,ale musíš vydržet tu bolest, promasírvávat tu zatvrdlinu a pak ty tvarohové obklady, vychladit tvaroh, dát na plenu a přiložit a měnit, tak často, jak to jde, samozdřejmě se vyhnout průvanu... pokud to nepůjde , pak se nasazují ATB. a kojit a kojit, pokud ti to bolest dovolí, je to jako tisíce jehliček. Budu moooc držet palečky, můj malý nechtěl moc pít a pak jsem o mlíčko přišla,ale nemusí to být zánětem, pokud malá pije, dávej jí často, zbytek odstříkej a pak prso zklidni tím tvarohem, měnit i v noci...držím palce

theresa
autor
7. črc 2012

Holky děkuji moc za rady, skočím hned do obchodu koupit tvaroh, teda spíš tvarohy. Místo mi zčervenalo, je to celá vrchní část prsa, snažíme se kojit na fotbalistu, malá saje krásně. Před kojením jsem dávala na prso teplou sprchu po kojení ledovala sáčkem zeleniny v mikrotenovém sáčku. Prosím holky, kdy a k jakému doktorovi se vydat když zánět nepoleví?

ruda
7. črc 2012

terezko, asi bych přímo neledovala, přeci jen ten tvaroh bude z ledničky, prostě chladit, led je dle mě moc. Já tehdy bojovala asi týden,ale jak jsem psala, 4 ny jedno prso a hned na to druhé.. navíc malý nechtěl pít, nepřibíral a měla jsem 40 horečky, ale i tak jsem ATB neměla.Zkus vydržet a uvidíš, jak budeš zvládat , co se týče bolesti, teploty a jak malá bude chtít pít..je to fakt dost individuální, masíruj hlavně tu zatvrdlinu, čím bude větší, tím vác bude bolet a mlého se v tom zánětu zdržovat, mohlo by to pak vvést až k abscesu/uzavřenému zánětlivému ložisku/,ale pokud budeš dělat, co děláš, dá se to zvládnout...chce to trpělivost a pořád dokola....držím moooc palce

swen
7. črc 2012

☹ držím palce! já s tím bojovala 2 týdny zpátky, taky 39,5 horečky, ale zvládla jsem bez atb a ted kojím naštěstí úplně normálně naplno dál-tak se podělím se zkušeností- vyplatilo se koupit odsávačku, ručně bych to z toho prsu fakt nedostala. Používala jsem nahřívací polštářek s pecičkama-krásně se s tím zahřívalo a zároven i masírovalo, pak odstříkat co nejvíc šlo a pak chladit-pořád dokola. Odstříkávat každou hodinu dokud je to nejhorší. Krom tvarohu prý funguje i list zelí-ale to jsem nezkoušela .-)

nae
7. črc 2012

@theresa ahojky, pomáha aj kapustový (zelný) list v podprsenke. A kojiť čo to dá z toho boľavého prsníka, aj keď je to strašne nepríjemné... ideálna poloha bola u mňa futbalová, tak malý vytiahol aj tie zatvrdliny a postupne to prešlo. A nadopovala som sa apo-ibuprofenom... držím moc palce... niekedy sa to dá zvládnuť aj bez antibiotík, ale niekedy proste nie.

ruda
7. črc 2012

jojio, jak píše swen, odsávačka pomohla....ale od bolesti jsem měla krůpěje na čele..nebo z teploty??? v každém případě, pevné nervy a hodně sil

slundo
7. črc 2012

může jít o začínající zánět prsu, pro který jsou ale typické vysoké horečky. Pokud se ti to rozjede, tak mám takovou babskou , ale vysoce účinnou radu - obklad ze slivovice ( či alpy ) , paralen a spát. Až malou nakojíš, potírej si prso tou slivovicí a jdi si lehnout. Pak se před kojením opláchni a zas opakuj. Mně to pomohlo ihned a nedám na to dopustit . Jinak z toho prsu koj a i odstříkávej . Přeju hodně štěstí, je to dost nepříjemný, ale pokud se to podchytí včas, odezní to stejně rychle jako to přišlo 🙂 Jinak k dr. bych jela asi pokud se to nebude do druhýho dne lepšit, myslím, že by tě vzali na gyn. pohotovosti nebo jukni jestli ve vaší porodnici nefunguje laktační poradkyně na telefonu

theresa
autor
8. črc 2012

@sepie @ruda @swen @nae @slundo Holky tak jsem to ustála, prso už není vůbec červené a bolestivé jenom trošičku, ztvrdlina je úplně pryč, včera večer jsem ještě na radu @slundo pomazala slivovicí a v noci taky mazala slivovicí a to teda opravdu hoooodně pomohlo, super rada děkují. Děkuji Vám všem, za podporu a rady. Jenom mám teď pocit, že mám málo mlíčka, večer už nám malá řvala hlady, tak jsme museli dát příkrm, ale v noci se už prsa znovu nalila, ale nakojila jsem jenom 50ml, malé to asi nestačí. Tak teď musím zapracovat ještě na té produkci. Přeji Vám hezkou neděli a ještě jednou moc děkuji.

slundo
8. črc 2012

Tak to je super, že to zabralo ! Jinak taky jsem měla pokles mlíčka, ale do 2 dnů se to upravilo . pokud chceš kojit, tak dávej malé pít častěji a bude to dobrý 🙂

ruda
8. črc 2012

Terezko supéééér, koj často, čím častěji se mude sát, tím víc se vytvoří mlíčka....

hojda
8. črc 2012

@theresa Jsi šikula, že jsi to zvládla, nejhorší je nechat to moc rozjet, chce to hned akci🙂

babsiegirl
17. črc 2012

Holky, me se rozjel zanet, mam zimnici, cervenej flek na prsu, byla jsem u dr a ted jsem si dala prvni ATB a koukam, ze bych to mozna zvladla s tou slivovici? Myslite, ze i kdyz jsem si vzala prvni prasek ATB tak bych to jeste mohla prerusit, nebo uz musim jet ty ATB az do konce?

madenka
28. říj 2017

@slundo zachránila jste mi prs, slivovice a paralen, zabralo to neskutečně, kojeni byla bolest,ale zvládli jsme to, propotila jsem peřinu podprdu, ale opravdu velice účinné, doporučuju a děkuju❤