28měsíční dítě, jak ho připravit na odebrání plenky?

sanara_01
17. zář 2014

Dobrý den/ahoj, mohu poprosit o názor/odpověď; máme dceru, jsou jí 2 roky a 4 měsíce. Přes den už je bez plen, ale na noc ještě plenku dávám - kdy bych ji tak měla odebrat a jakým způsobem ji na to připravit? A za druhé jsem se chtěla zeptat, dcera příliš nemluví, je to tak 14 dní co si začala žvatlat svým jazykem (není rozumnět). Je to zatím v normě? Samozřejmě pojmy jako táta, máma, babi, děda, teta,.. zvládá. (je narozená o předčasně o 3 týdny). Mám se věcmi viz výše znepokojovat nebo být zatím ještě v klidu? Děkuji za váš čas a názory

millyh
17. zář 2014

Ahoj
Má svůj svět 🙂
Některé děti to tak mají.
A s plenkama bych ji jen řekla, že to vyzkoušite a pokud se na to nebude cítit, tak že to odložíte. A za týden bych to vyzkoušela zase. A ještě dotázek. Mívá počůranou plenku ráno? Někdo to vydrží třeba jen proto že má plenku.
Někdo doporučuje nedávat před spaním pít a jít se vyčůrat.
Náš starší měl plenku na noc cca do 2,5 roku a někdy se vzbudí a zajde se vyčůrat sám, někdy volá ať ho tam zanesu, no a někdy se holt počůrá. Odjakživa spí tvrdě a čůrání ho občas nevzbudí.
A menší kvílí jak sirénka když se mu chce v noci čůrat, ale ten jede od miminka bezplenkovku.
Mluvení může být jen období a potřeba mít něco svého. U malého ve školce je chlapeček 3,5r, který neříkal ani to co vaše malá a nikdo mu nerozuměl. Když zjistil, že se nedomluvi, tak začal používat slova a učil se mluvit.
Někdo ti řekne, že by měla podle tabulek umět to či ono říct.
Můj názor je, že pokud dítě chce tak se domluví. A pokud mu okolí přistoupí na jeho hru a jeho způsob komunikace a ví co říká, tak bude mluvit svým jazykem. Švagrová děcka nutila mluvit hezky a dokud to co chtěli neřekli hezky tak jim nevyhověla a mohli se vztekat jak chtěli.
Já to neznám. Starší začal mluvit v roce a mladší má myslím ještě čas.

evulina77
17. zář 2014

asi se bude jednat o opožděný vývoj řeči. Já bych to už začala trošku řešit. Zajdi za doktorkou a poraď se. Třeba ti řekne, že je vše ok, ale podle mě by nebylo od věci zajít na logopedii, foniatrii apod. - to vše najdeš na netu ohledně opožděného vývoje řeči.
Na všechna vyšetření se nějakou dobu čeká a ať se potom třeba nebiješ do hlavy, že jsi to měla řešit dřív.
Co se týká plínek, to bych tak moc neřešila, na noc bez plínek má ještě čas...

wendy_
17. zář 2014

Tak mam doma stejny pripad, jen o dva mesice starsi. Pres den jsme odplenkovali a jde to skoro bez nehod, maximalne se ucurne, kdyz je zabrana do hry. Na noc plenku davame, jeste vzdy nevydrzi. A mluva je tragicka, rozumi vsemu, ale rika si jen co che potvurka mala. Zitra jde syn k logopedce, tak se manzel na ni opta, ale kdyz jsem se ptali ,kdyz ji byly dva roky, tak rekla,ze ma jeste cas. Ze druhorozene deti mluvi pozdeji. Podle me ta plenka na noc je naprosto v norme, tohle dite samo neovlivni, musi do toho dozrat a resit se to ma az pred nastupem do skoly, kdyz se dite stale pocurava. S tou reci je to ruzne a muze to byt opozdeny vyvoj reci, ale zase nemusi. Muj syn mluvil vzorove, vzdy tak jak psali v knizkach,ze ma dite mluvit. Presto jsme stejne skoncili na logopedii s opozdenym vyvojem reci, protoze sice mluvil,ale ne ciste, tak jak by vzhledem k veku mel. Na malou jsem zvedava, jak to s ni bude. Nekterym detem pomuze skolka. Tam ucitelky nemaji cas zjistovat, co dite chce, pokud to jasne nerekne. A tak ditku nezbyde nic jineho, nez zacit mluvit. Premyslim, ze dam malou od tri do skolky, bud statni a nebo na par dni do soukrome, jestli ji to nepomuze. A uvidim,co rekne zitra logopedka.

mandre
17. zář 2014

my nemáme plínu na noc teď od září, předtím se cca 2 měsíce vůbec nepočůrával do plíny a ráno si normálně řekl, někdy i v noci, když se probudil...a to začal sám od sebe, nic jsem mu neříkala, akorát teď, že už mu teda nedáme plínku na noc a že se teda nesmí počůrat, aby neměl mokrou postýlku. Jinak teda žádné přípravy, ale jako čekám, že se třeba někdy omylem počůrá, no mám tam podložku...
Co se týká mluvení, nevím, neumím si představit, protože syn začal v jednoduchých větách mluvit už v 1,5 roce a od 2 let mluví perfektně, narozený předčasně o 5 týdnů. My teda hodně četli a vyprávěli.

kimdes
17. zář 2014

No, každé dítě je jiné. Naše malá je 2roky a 1,5měsíce. Mluví hezky, dává do vět-až 4slova?, dokážu si s ní normálně promluvit. Chápe plno věcí, opakuje, ví na co se ptám, napočítá do deseti, už zvládne i měsíce, jakože jí to řekneme, ona opakuje a pak ví, co následuje, pamatuje si kdo se v jaký měsíc narodil, jen základy, babi a děda. Bez plen přes den je tak půl roku, v noci taky nemá. Do školky nechodí, je hodně samostatná a fakt šikovná.

Ale fakt buď v klidu, každé dítě je jiné, vidím to u bráchy syna. Je mu půl roku a nic moc nedělá, když to teda srovnám s naší holkou.

uztotakbude
18. zář 2014

Plínku bych pomalu zkoušela, ale to není žádná tragédie, má ještě čas. Tu řeč bych ale řešila...

lv
18. zář 2014

Eveli v 27m je na plinach plně, ccelodenně.. A mluví tak v 3slovnych větách, žádná sláva, ale lepší se. S řeči toho moc dělat nebudou, do 3let a plinky jsou taky v normě..

ivuska027
18. zář 2014

moj dorbec mal 2 roky a 7 mes ked zacal rozpravat. Dovtedy sme mali len mama. Uz som chytala paniku a potom zacal, spustil a v priebehu 3 tyzdnov daval cele vety, slovna zasoba taka, ze sme padali na zadok a odvtedy sa mu usta nazavru, vsetko komentuje, ku vsetkemu sa vyjadruje. Plienky zacni riesit, ked bude mat aspon par dni po sebe rano suchu. Nepises, aky mate pitny rezim, ci ju v noci nalievas vodou, cajom, mliekom, ci prespi v pohode celu noc bez tekutin. Skus vecer tekutiny obmedzit, tak cca 1-1,5hod pred spanim posledne velke pitie. Nasi veceraju o 18:15, tam maju mlieko, caj vodu, spat idu 19:45, este sa vycikaju, napiju pred spanim trochu a v pohode to zvladnu do rana 🙂 Nedat plienku na noc len tak, to nepomoze, akurat budete mat ocikanu postel. Mal by tam byt uz naznak toho odplienkovania 😉

salomee
18. zář 2014

Ahoj, syn ma presne tolik mesicu..narodil se tri tydny pred terminem🙂..ale to asi vliv nema. Pleny bych nejradeji nekomentovala..des a hruza, nocnik nesnasi..wc prkynko taky..s tim jsme na tom rozhodne hur; tak radit nemuzu..sama bych rada radu. S mluveim je na tom dobre..od roku a pul se hodne rozmluvil a vse opakoval..jeho vety ted obcas stoji za to..jako treba " chci uvidet pan" rovna se " chci videt pana"atd..a ted zacal misto "ou" rikat jen "u"..takze "klobuk, cervenu, zelenu" atd..ale i starsi deti, nez je on, vidam nemluvit vubec, jen stylem sem tam slovo..ted je to asi vek, kdy je to hodne rozmanite. Pokud na ni mluvite..basnicky, pisnicky, normalni komunikace🙂, tak se rozmluvi. Ten nas nna tom byl vzdy lip v mluveni a takovych tech "inteligencnich" vecech, zato jidlo, nocnik a podobne prizeknosti, to jde mimo nej.
Omlouvam se za preklepy..pisu z mobilu a uz to neopravim, skace to furt nekam jinam..

martinakl
18. zář 2014

My jsme i přes den stále s plenou. Občas si řekne na čurání (jen doma), občas i na kakání, ale to mu v sedě nejde, takže pak stejně musim dát plenu a udělá to do ní. A mluva? 🙂 Tuhle řekl větu "Kiki kaki tapi" (= Viky taky jde). Ale to je vrchol jeho řečnického umění 😀 Slov umí dost, ale je to jeho mluva, rozumím jen já. Do 3 let bych to neřešila... 😉 Jo a jsou mu dva roky a narodil se týden po termínu.

marton
18. zář 2014

Ahoj,mě se oproti některým maminkám tady zdá,že má malá ještě čas.Kluky jsem nijak neodplenkovávala.Prostě postupem času jsem zjistila,že ráno nebo po obědě je plena suchá a jednoho dne jsem ji tedy nedala.Před spaním šli čůrat a to vědomí,že nemají plenu asi fungovalo.A samozřejmě i vyzrálost. Mluvit začali také až po druhém roce,do tří let se rozmluvili.Jo budeme muset možná u jednoho z dvojčat časem na logopedii,není to stopro,ale dáváme mu tento školní rok"šanci" 🙂 .Druhý mluví krásně,včetně er.Je to individuální,ale tvoje holčička mi přijde malá 😉 .

nolies
18. zář 2014

Ahojky, můj syn má 25 měsíců (narozen o 6 týdnů dřív) a jsme na to hodně podobně. Plenky stále nosí a snažím se ho to postupně odnačit. Co se týče mluvení, tak používá svou mluvu, jak já říkám maďarštinu 😀 Taky jsem se tím nervovala, ale doktorkou jsem byla ujištěna, že do 3let to nemám řešit, že se rozmluví. Některé děti na to potřebují více času nebo jen ještě nemají potřebu mluvit. 🙂

wosk
18. zář 2014

S plínama bych byla v klidu, malý má 2 a 3/4 a plínu na noc a na občasné odpo spaní. Je jedno jestli ji dostane nebo ne, buď se počůrá nebo ne, nemá to vliv. Až to přijde, tak to bude. kdykoliv mu jí na spaní nedám, je durch a naopak kolikrát jí má a je suchý. Už se kolem noří otázky, jestli má stále plínu, ale odmítám to řešit (počítám, že než se ožení, mít jí nebude 😉 ). A s mluvením, tam bych taky počkala. Pro klid duše se můžeš zeptat dr, ale myslím si, že má čas, aby vás kvůli tomu nehonila od čerta k ďáblu... Holt někdo mluví dřív a někdo později, někdo líp a jiný hůř, každý jsme jiný a máme jiné tempo 😉