Moje dítě nemluví 2,5 roku

vercamudrunkova
12. lis 2017

Ahojky dcera 2,5 roků pořád nemluví žvatla to svou řeči. Mé okolí se furt ptá proč nemluví atd. Vím, že každé dítě je individuální a že se nemá srovnávat , ale přijde mi, že všechny děti v okolí nás mluví více dokonce i děti o hodně mladší. Chci zeptat, zda jsem v tom sama nebo ne. Děkuji za odpověď

billi
12. lis 2017

Moje dítě má 3,5 roku a taky mluví hlavně svou řečí. Ve 2,5 letech používal 5 slov.

monenta
12. lis 2017

syn začal mluvit až 2 měsíce před 4 narozeninama, teď má 4,5 (je duben narozený) a zpívá, říká básničky, má celkem velkou slovní zásobu..sice bojujeme s výslovností, ale na to, že mluví teprve od února, tak dobrý

kackacka37
12. lis 2017

@vercamudrunkova a jakože vůbec? Nebo ma par slov? Malej se poradne rozmluvil az ve trech, ale teda ne ze by neřekl nic jen nez to rict spatne tak radeji nic😀a zahucet si

billi
12. lis 2017

JInak pokud rozumí, tak bych počkala na tříletou, tam to doktorka zhodnotí a kdyžtak vás někam pošle.

ladyhacek
12. lis 2017

syn má 2,5 a kousek - nikdy nežvatlal a neměl svou řeč má pár slov co používá a víc ani Tuk (abych nekřivdila teď do zásoby asi 3 přidal) spíše j na pšš, koko, aa - takové jednoduché a takto umí asi 40slov? z toho poskládá i větu ,,kde je mami,, ,,brmbrm není,,. Chodí do školky, Chcete sociální cítění 🙂 ono to příjde důležité je prý zda rozumí - když řekneš hrneček že ví co to je apod. nedávno jsem něde četla že mluvit někdo začal až v 5 letech - ráz naráz

vercamudrunkova
autor
12. lis 2017

@kackacka37 Ano má několik slov máma, mami, auto,děda atd. a užívá spíše citoslovce, rozumí, když po ní něco chci nebo si ukáže řekne toto to je její oblíbené slovo. Určitě počkám do 3 leté prohlídky jen jsem spíše chtěla vědět a uklidnit se, že v tom nemluvení nejsme sami 🙂 jinak holky moc děkuji

petulero
12. lis 2017

syn 2,5 roku to samé. Ale dost se s ním učím a už začíná říkat čím dál tím víc slov. Je to otázka času..taky moc neřeším. Každý je individuální.

jaja01k
12. lis 2017

Ahoj, muj starsi syn ve 2 letech nerikal ani mama, v 2,5 letech mel 5 slov. Doktorka se vzdy ujistila, ze slysi a rozumi, a rekla, ze ma jeste cas a ze to dozene. A taky dohnal. Tesne pred tretimi narozeninami se najednou znicehonic rozmluvil a od te doby pusu nezavre 😀

magdalenax
12. lis 2017

Píšeš, že máš holčičku, tohle dělají sice většinou kluci. - Prostě střádají a pak to začne, rovnou ve větách. Vlastní zkušenost.
Nejprv jsem byla špatná z toho, že toho moc nenamluví, jen nějaký slova a ještě zkomolený a najednou to vzalo takový obrat, že mi z něj až bolela hlava

aklin
12. lis 2017

Nedelala bych si s tim velkou hlavu. U kazdeho je to individualni. Moje neter ma 3,5 roku a nemluvi, ma jen svoji rec. Dcera mluvi hodne, jeste ne ve vetach, ale dokaze rict co chce, a kdyz jsme s neteri, dcera ji nuti mluvit a pomohlo. Mozna by pomohlo, kdyby jste se stykali s ditetem, ktere mluvi. Deti rady napodobuji a uci se od druhych.

vercamudrunkova
autor
12. lis 2017

@aklin Malá začala chodit do školky a moc se jí tam líbí, jinak my chodíme pořád mezi děti i starší. Paní učitelka ve školce říkala, že má čas ani tam nemá potřebu mluvit. Jen jsem spíše potřebovala si přečíst, že v tom nejsem sami. Vím že to chce čas Holky moc děkuji za příspěvky hned jsem klidnější

gittynka
12. lis 2017

Mám tříletého syna a kromě pár slov říká od všech jen první slabiky a i když se soustředí nedokáže vyslovit třeba dvouslabičné slovo, po novém roce nás čeká logopedie - vypadá to na opožděný vývoj řeči nebo dysfázie

aluskan
12. lis 2017

@vercamudrunkova neboj, urcite v tom nejsi sama. U nas je to to same, syn ma taky 2,5 a mluvi malo, zbytek jede vlastni reci. Ale musim rict, ze za posledni mesic nebo dva udelal obrovsky pokrok a pomalu pridava a pridava dalsi slovicka. Nikdy se mu nechce po me moc opakovat, jen kdyz ma fakt naladu 😉 vyslovnost hrozna, ale to se snad taky bude zlepsovat. Zatim verim, ze je vse v poradku, jen se mu proste nechce, protoze nema potrebu ( mama mu rozumi ☺) dulezite je, ze slysi a rozumi pokynum ! 😉 jen ten tlak z okoli je nekdy na palici z☺

vanule
12. lis 2017

syn má 2roky a 3měsíce a používá pár slov, jinak žádná sláva. Doktorka říkala, že se to řeší až u tříleté prohlídky a do té doby prý určitě vše dožene (v což doufám) Jinak rozumí všemu...

pavlinecenka
12. lis 2017

@vercamudrunkova toto je oblibene slovo i u nas 🙂

sthanina
12. lis 2017

@vercamudrunkova Vlastní zkušenost zatím nemám, ale neteř začala mluvit něco málo před 3. rokem, rozuměla všemu, přinesla a ukázala na vše, co jsme jí řekli, ale nemluvila vůbec... Pak když babička sedla nechtěně do pečených buchet, tak řekla: Babi, hačáš na papání... 🙂 Buď v klidu a hlavně se vyprdni na okolí... Dcera o nic nepřijde a až půjde do školy, nikdo se tě nezeptá, kdy začala mluvit...

hermelinah
12. lis 2017

Ani moje dítě ve 2,5 letech nemluví, díky bohu - stačí ten starší, jede jak kolovrátek jen co otevře oči🙂

gepe
12. lis 2017

@vercamudrunkova naše malá taky neměla potřebu víc mluvit a právě po 2,5 roce se rozpovidala. 🙂

janawaes
12. lis 2017

@vercamudrunkova To chce klid si myslim, kolem tri let se deti zacnou rozmlouvat a uvidis, ze te z ni bude jeste bolet hlava 🙂, Kamaradky mala nemluvila taky skoro vubec a najednou behem tydne sileny obrat a vykladala a vykladala 🙂

almara2
13. lis 2017

Synovi bude 2,5 a taky ma svůj hantec, bez překladatele se těžko domlouvá, bua je auto apod.😁 půjde zkoušet do školky a učitelka říkala,ze s tím nemluvenim se tam bude hodit 😁 takže vaše dcera určité není ojedinělý pripad

beruda
13. lis 2017

Ano, každý je individuální, ale zrovna tohle bych rozhodně nepodceňovala. Mám momentálně tři případy z okolí.
1) moje neteř, ve třech letech používala pár - jestli 10 slov, tak je to hodně. Všemu rozuměla, vše si vykomunikovala svým "hantecem", ale cizí lidé, nebo i já (vídím jí tak jednou za měsíc) jsme byli ztracení. Bratr odmítal logopedii, a Dr. na tříleté neshledala nic závadného. Ve čtyřech letech se slovní zásoba nerozvíjela, neteř se styděla a nechtěla mluvit vůbec, protože jí začali všichni nutit, aby používala normální slova. Tehdy došli na logopedii a je z toho opožděný vývoj řeči. Má tak zatuhlá mluvidla, že to bude stát ještě hodně práce, než jí rozmluví. Druhým rokem chodí do školky (momentálně do předškoláků), trošku se to zlepšilo ale stále žádná sláva. Její dvouletá sestřička mluví mnohem lépe, dokonce ve větách. Logoped ze školky i její logoped, kam dojíždějí, bratrovi nezávisle na sobě řekli, ať reálně přemýšlejí o odkladu. Neteř je chytrá (počítá, píše písmenka, umí se podepsat ale prostě nemá takové komunikační dovednosti, aby mohla nastoupit do první třídy. Navíc by jí prý jednotlivé učení písmenek, tak jak probíhá ve škole, mohlo ještě víc zkomplikovat situaci.

dc2015
13. lis 2017

Je to naprosto v pořádku. Nebojte 🙂 Náš syn mluví krásně, ale zase se ani neposadí na nočník, má naplno pleny a okolo mě všechny maminky řeší, jak je to super, že už si děti samy řeknou...

No, prostě každé děcko má svoje, lepší neřešit 🙂

beruda
13. lis 2017

Případ druhý - tříletá dcera mé kamarádky. Nastoupila do školky, strašně ráda by si s každým povídala, nicméně opět jen svým dialektem. Používá pouze slovo máma, jinak jen citoslovce. Spoléhali se na to, že školka pomůže. Bohužel po dvou měsících docházky doporučili pedagogové vyšetření, zda nejde o vývojovou retardaci. Malá se údajně chová jak o rok mladší batole a řeč je jen jeden ze způsobů, jak se to projevuje. Čeká je vyšetření na neurologii, psychologické vyšetření a vyšetření sluchu.
Případ třetí - rovněž tříletá dcera mé kamarádky. Nemluví, používá pár slovíček. Taktéž nastoupila do školky. Doporučují logopedickou konzultaci.

Já radím následující - všímejte si jemné motoriky, jestli má dítě zájem o kreslení, čtení, to s vývojem řeči hodně souvisí. Pokud máte nějaké pochybnosti, prostě si konzultaci u logopeda zařiďte, vydupejte si u doktorky žádanku. Jde o vaše dítě a o zlepšení kvality jeho života. Nespoléhejte se na tříletou prohlídku (viz případ mé neteře). Viděla jsem před rokem rozhovor s nějakým "vrchním" logopedem, ten říkal, že by byl nejraději, kdyby byla konzultace na logopedii povinně zahrnuta do tříleté prohlídky. Na rozdíl od dětského lékaře jsou totiž už v tomhle věku schopní rozeznat možné problémy a začít je řešit. Čím později se to totiž řeší, tím zdlouhavější je pak náprava.

gittynka
13. lis 2017

@beruda přesně, jsem učitelka, tak jsem to nechtěla podcenit (2 děti s dysfázií jsem učila) a i když mně pediatr na tříleté řekl, že má čas, že v našem regionu se chodí k logo až mezi čtvrtým a pátým rokem, nenechala jsem se. Vypsal žádanku, s paní z logo jsme se domluvily, že mu dáme ještě 2-3 měsíce a po novém roce jdem na to, bude mít 3 a čtvrt. Ano, většinou se rozmluví, ale zas nechat to a vůbec neřešit není dobré, přeci vidím i jako laik, že přes intenzivní procvičováni a společné čtení dítě dělá jen velmi malé nebo žádné pokroky. A pak je kažkdý měsíc na správné procvičování důležitý.

nonacek
26. bře 2018

Holky zrovna také resim to ze můj kluk 2,5 roku nechce mluvit sice opravdu všemu rozumí. . Ale proste nechce se mu slova opakovat .. už sem s toho take velmi smutna... Prosím ti kteří jste tu psali ze Vaše děti také nechtějí ..mluvit jak jsou na tom děti dnes? Děkuji za odpovědi

terezak88
26. bře 2018

Moje dcera zacala poradne mluvit az ve 2 letech a 7 mesicich, behem týdne skladala vety a zacala pocitat, abecedu, ted ma 3 a mluvi i anglicky. Do te doby di zvatlala po svem, vsemu rozumels, ale dostat z ni slovo kteremu bychom rozumneli byl zazrak. Nutno dodat ze od narozeni se ji hodne venuju, basnicky a pisnicky byly u nas na denním poradku a stejne to nepomohlo, proste mela svuj cas 🙂 a ted tu pusu nezavre 😃

nonacek
26. bře 2018

@terezak88 taky se snažím mu cist. ... ale proste se mu asi nechce ..už nevim jak dál pokračovat dřív když sem řekla venku prší opakoval slovo prší. ........... ale ted snad Zapoměl i těch par slov co uměl a používá jen ty nezbytne pro něj nutne

terezak88
26. bře 2018

Určitě nezapomněl, on začne az bude chtit, nemenila bych pristup, proste porad povidat, na prochazkach popisovat co vidite atd. A ono to pujde ;)

kamino
26. bře 2018

Syn se k mluvení také neměl, pak kolem třetího roku začal, v pěti nezavře pusu, ale máme problém s jazykem, ma ho hodně slabý, od 3.5 chodíme na logopedii,cvičíeme , ted je synovi 5.5 a ještě neumí L, začíná teprve změkčovat, neumí R a Ř... velkou práci dalo K a S.... doporučila bych vylizovat talířky, dělat blbosti s jazykem ( doporučuji hru Rozhýbej svůj jazyček - předělala jsem pravidla, zapojila odměny formou kostek Lega, bombony.. cokoli, aby ho to bavilo )

anazuzzuzana
26. bře 2018

Můj syn taky všemu rozumí, ale až do letošního února (v prosinci mu byly 3r) říkat tak dvacet slov + citoslovce... Od ledna jsme začali chodit na logopedii, první návštěva byla taková zjišťovací, kdy mi paní řekla, že je min. rok pozadu...pozitivní bylo, že pěkně spolupracoval...do druhé návštěvy žádný progres, ale na té druhé návštěvě mu to nějak docvaklo, jako že by bylo fajn mluvit, že na tom záleží a hned jak se za námi zabouchly dveře, tak začal všechno opakovat, pamatovaz si slova, citoslovce nahrazovat slovy (ne haf, ale pes, ne mńam, ale hlad atd.)... no prostě neuvěřitelnej progres... za měsíc si zvětšil slovní zásobu tak o 300%..výslovnost pořád bída, ale nemůžu chtí všechno...a fakt to není o tom, že bych se mu před tím nevěnovala, nečetla si s ním atd (tyhle otázky : "a čteš mu?" mě vžycky neuvěřitelně vytáčely)...prostě si sám musel dojít k tomu, že mluvit je fajn :D