Opožděný vývoj řeči 2leté dcery. Bude někdy mluvit?

terafili
28. říj 2012

Dobrý den, jsem maminkou 3 děti, (15 a 8 let, nejmladší dcera 2 roky 10 měsíců). Nejmladší dcera má problémy s řečí.
Co se týče vývoje, byl v normě. První slova začala říkat v 18m, od té doby přibylo pár slov, ale slovník má více méně chudý. V srpnu ( 2 a 7 měsíců) jsme byli poprvé na logopedii u klinického logopeda. V podstatě nám jen doporučil jak s ní pracovat a že má ještě čas. Dojíždíme tam 1x za 14 dní k logopedce, zatím jsme ale kvůli nemoci měli jen 2 sezení. Dále začala malá v září chodit do školky, zde mají taky logopedku, která tam dochází 1xtýdně , s dcerou cvičí 15 min. Je pravda, že za ten měsíc, k nějakému pokroku došlo, začala používat pár nových slov a někdy nějaké slovo zopakuje nebo zničeho nic použije, ale většinou ho už potom znovu neříká. Místo "Ty" si začala říkat "Já", ale jak se jmenuje neřekne.Jinak povídá pořád, jenže svou řečí. Když něco chce pomáhá si gesty. Pořád jen slyším jak to bude dobré, že má ještě čas. Jenže já s ní mám vždy pocit, že mi toho chce hodně říct, ale nějak to nejde.
Ješte si chci dodat že dceři zpívám, večer vždy vykládám pohádku. Máme spoustu her od Granny , dále zkoušíme i Primo Logico, kombinaci zvuků a obrázků na iPadu.Ještě dodávám, že na foniatrii vše v pořádku a k psychologovi je objednaná v polovině prosince.
Chci zeptat maminek, které si prošly něčím podobným, jaký bude vůbec další vývoj, jak dlouho trvalo než se vaše děti srovnali v řeči na úroveň vrstevníků? Kdy se dá diagnostikovat Vývojová dysfázie? Jestli máte nějaké další typy na rozvoj řeči nebo se osvědčilo něco u vás.

mamkamarketa
28. říj 2012

@terafili ahoj, mozna poradi @sisstin 😉

sisstin
28. říj 2012

@terafili expresivní dysfázie okolo 3-3,5roku. Jinak určitě to chce vyšetření dobrého klinického psychologa, v tomto věku (co se týče řeči čistě) dítě s OVR i s dysfázií může mluvit tak nějak podobně, ale dítě s dysfázií bude mít zřejmě narušené i ostatní složky vývoje. 😉

terafili
autor
28. říj 2012

@sisstin Co se týče ostatních složek vývoje, tak nevím. Chodí po schodech od 18m, nohy střídá od 2,5 let, ale přidržuje se zábradlí. Jezdí na odrážedle , na koloběžce, firstbike taky. Obrázky přikládám, to namalovala včera, je to tedy vodovkami , namalovala sebe, tatínka a maminku. Tužku bere od začátku do pravé ruky. Melodii napodobit neumí, ale jinak si brouká pořád něco.

sisstin
28. říj 2012

@terafili tak jako kresba dysfaticky nevypadá, v tomhle věku oni nemalují bud vůbec, nebo jen čmáranice....chůze po schodech je taky pro dysfatika dost velký problém. Jako jsou i výjimky samozřejmě, které s tímhle problém nemají, ale zas tak častý to není. U dysfázie může být narušený taky sluchový rozlišování, zrakový rozlišování, prostorová představivost, pravo-levá orientace atd.

Jako jestli u vás dysfázie, tak asi spíš nějaká hraniční nebo hodně lehká zatím, uvidíš, zatím podle mě musíš čekat. K logo chodíte, takže prostě dělat tu nápravu (ta neuškodí ani dítěti s OVR), a uvidí se no 😉

sisstin
28. říj 2012

@terafili jinak syn má dysfázii lehčího stupně, mluvit začal ve třech letech. Ted v čerstvě v pěti je v řeči co se týče gramatiky a řeči jako takové v širší normě (má řeč asi na 4,5roku), u nás je dysfázie o katastrofální výslovnosti. Jinak ostatní složky má už kompenzované, měl problém s hrubou i jemnou motorikou a prostorovou orientací, to už jsme srovnali 😉

sisstin
28. říj 2012

@terafili na pomůcky a tipy na rozvoj mrkni ke mně na blog (www.tichysvet.blogspot.com), spousta věcí je vhodná i pro děti s OVR nebo pro děti s běžným vývojem 😉 nebo tady ve fotoblogu mám celkem hodně informací 😉

speedygon
13. led 2013

@terafili zdravím. Naše Lenička měla 3 roky v listopadu a vývoj řeči je také opožděný. Na to, kolik slov používala dříve, se to podle mě dost zúžilo, spojí tak max. 2-3 slova, jinak věty vůbec. Slova dost komolí(má prostě mnohdy své výrazy). Výslovnost u některých písmenek také není to pravé nebo je nevysloví vůbec a nahradí písmenem jiným. Jak jsi psala i Ty, tak dost slov nahrazuje posunky. Zatím nás nikam neposílali, ale varování již bylo. Zatím tedy jen od náhradní pediatričky, která zastupovala tu naši, ta naše říká, že se malá ještě rozmluví, to samé mi říkají i známí, tak nevím. Prý se rozmluví ve školce, že ji to donutí....Tak nevíme, ale trápí to dost...

terafili
autor
17. led 2013

@speedygon zdravím, Sofi měla 3 roky minulý týden, včera jsme byli na tříleté prohlídce u Dr. Poslala nás ještě na neurologii na eeg, dále nám zjistili zvětšenou nosní mandli. Jinak Sofi u Dr. povídala i zazpívala, ale nikdo tomu nerozumí, prostě stále používá jen "vlastní" řeč. Začala chodit do školky, zatím tedy byla jen 3x a chodí domů poobědě, ale kolektivu se nestraní a má už i kamarádku, ajk se s ní domluví to tedy nevím. Učitelky ji chválí, že je šikovná, jen jí taky nerozumí. Jinak pořád všude slyším jak se ještě rozmluví. Máme logopeku zatím jen soukromně, dochází mě tam 1x za 14 dní. Zatím dělám cvičení s jazýčkem. Nasadila jsem malé sirup EYE Q, byl mi doporučen dětskou lékařkou. Každý den čteme, zpíváme, říkáme basníčky, hrajeme pxeso, skládáme puzzle, potom máme spoustu her co doporučila sisstin i hry na iPadu. Tak uvidím jak to půjde dál, trápí mě to úplně stejně jako vás. Ještě se chci zeptat, jestli se vaše dcera dívá na televizi? Já hlavně chtěla i znát názory maminek které si tím prošly a kdy a jestli se jejich děti srovnali s vrstevníky. Musím neustále poslouchat narážky z rodiny, že skončí ve zvláštní škole apod.

speedygon
17. led 2013

Ano, ta telku kouká, stejně tak na pohádky na videu,na pc. Mě stále uklidňuje to, že komunikuje(byť po svém), že rozumí. Písmenek rozezná minimálně 10, ohledně počtu ví, co je jedna a dvě(číslice tedy ne, ale na prstech ukáže, že je třeba na obrázku 1 či 2 kočky). Víc než 2 je už hodně.

terafili
autor
18. bře 2013

Zdravím po delší době, takže máme za sebou v lednu 3 letou prohlídku, kde Dr přišla malá šikovná, jen ta řeč zostává. Vyžádala jsem si papír na neurologii, psychologii. Neurolog v Brně nám dal diagnozu těžká vývojová dysfázie a za 14 dní nás ještě čeká spánkové eeg. U logopedky jsem teď byli až po 3 měsících, naposledy tedy malou viděla v prosinci. Jelikož se stěhovala. Ta nám taky řekla, že už by to teď viděla na dysfázii, navíc jí přišlo, že Sofi zhoršila. Myslím, jen že byla nervózní z nového prostředí. Sofi hodně mluví, někdy nezavře pusu i dvě hodiny, ale používá jen svou řeč a v ní slova které zná. Zatím je v normální školce. Pořád nějak hledám co dalšího kromě řeči by ukazovalo na dysfázii, trochu mě šokovalo, že nám neurolog napsal těžkou dysfázii.

sisstin
18. bře 2013

@terafili no ta tezka me teda taky udivuje,pokud nema tezce narusene porozumeni,tak se ta zsvaznost v tomhle veku urcit neda 😕

sisstin
18. bře 2013

@terafili jo ted ctu poradne,ze neurolog,tak na nazor neurologu se nespolehat,ti jsou v techto diagnozach mimo,hlavne ji zajisti psychologii 😉

speedygon
19. bře 2013

My s Leničkou taky moc nepokročily. V dubnu nás čeká návštěva psycholožky, ohledně logopedie je to složitější, jelikož již má pro naši pojišťovnu STOP-STAV, tak nám nemohla říct nic bližšího. Ale říkala, že Lenička je ještě na nějakou cílenou terapii malá, ale že by to určitě chtělo jednorázovou konzultaci pro posouzení stavu a domluvilo by se, co dál. Tak se budeme objednávat jinam. Jinak Lenička se snaží čím dál víc, snaží se opakovat po nás některá slova, takže si nemyslím, že by šlo o dysfázii. Spíš je líná mluvit- přítel byl stejný, mluvit začal ve čtyřech letech...

sisstin
19. bře 2013

@speedygon nechci ti brat iluze,ale syn v jejim veku opakoval a mluvil a dysfazii ma 😉 cimz netvrdim,ze nemuze mit opozdeny vyvoj reci,ale dysfazii to nevylucuje. Jinak dite,co zacne mluvit ve ctyrech a je mentalne v poradku dysfazii ma,jen pred xy lety se to neresilo. Jinak zadne dite neni line mluvit,to je blud,proste ji v tom neco brani.

sisstin
19. bře 2013

@speedygon jinak na logo chodime od dvou let jednou tydne,takze na cilenou praci rozhodne mala neni 😉

speedygon
19. bře 2013

@sisstin tak ale malá jiné problémy nemá...kdežto Ty jsi psala, že s dysfázií jsou spojené i další potíže

sisstin
19. bře 2013

@speedygon jasne,ale jak u koho,navic pokud s ni cilene nepracujes,tak nepoznas,ze ma treba narusene vizualni vnimani napr. Proto se musi k psychologovi,ktery diteti udela vyvojovy profil. Problem je,ze kvalitnich psychologo venujicich se detem s poruchami reci je asi pet v republuce.

sisstin
19. bře 2013

@speedygon jako urcite muze mit opozdeny vyvoj reci( s tim se ale taky musi pracovat),ja jen,ze s tim vyloucenim dysfazky to neni tak jednoduchy,navic pokud to neni tezka forma dysfazie,tak si laik vubec nemusi vsimnout,ze ty vyvojove slozky narusene jsou 😉

speedygon
19. bře 2013

no, jelikož máš osobní zkušenosti, tak mi třeba i malinko poradíš....jakých jiných potíží bych si měla všímat? Popř. se ptej, co malá umí/neumí a odpovím...

sisstin
19. bře 2013

@speedygon ja jsem ted na Ipadu,takze se mi blbe pise,pisnu odpo,az budu na PC. Kolik ma mala presne roku a mesicu?

sisstin
19. bře 2013

Jinak holky, v prozivam to same mame diskuzi o poruchach komunikace,tak mozna by bylo lepsi se presunout tam 😉

speedygon
19. bře 2013

malá má 3 roky a 4 měsíce...o té diskuzi vím, už jsem tam kdysi psala...ale tak to tam letí dopředu, že potom nestíhám...tak snad nevadí 🙂

sisstin
19. bře 2013

@speedygon jasně, v pohodě, já ti pak odpo napíšu 😉

speedygon
19. bře 2013

@sisstin díky...klidně můžeš psát i do IP, to se přehlídnout taky nedá 😀

sisstin
19. bře 2013

@speedygon tak mám chvilku času, tak to bude rozkouskovaný 😅 😅 😅

Porozumění (musíš ji předložit k tomu obrázky těch věcí, aby to mohla ukazovat, když moc nemluví ještě)- za co si koupíš v obchodě bonbonky (peníze), v čem se bydlí (dům), čím se stříhá (nůžky), co se kutálí (balon), co uděláš, když máš žízen (hrnek), co svítí ve dne (v noci) na nebi (měsíček, sluníčko), co nám měří čas (hodiny), jaký zvířátko nám dává mléko(kráva), jaký zvířátko má dlouhý uši (králík). A pak takový to nahoře- dole, mokrý- suchy, malý - velký, v jejím věku i větší - menší, těžký - lehký atd. Měla by znát barvy názvem, čili na výzvu ti podá něco modrýho, žlutýho atd. To těžký - lehký se dá trénovat třeba tak, že do jedný ruky ji dáš prázdnou Pet láhev a do druhý naplněnou vodou, nahoře - dole, to stačí ukázat prstem . Pak by měla znát předložky - nad, pod, před, za, mezi, vedle. Takže sedni si na židli, vlez pod židli, stoupni si za židli, vedle židle apod.

Pokračování za chvíli 😅

sisstin
19. bře 2013

@speedygon ještě málo/hodně, dlouhý/krátký, možná i široký/úzky, stupnovat to ještě nemusí (delší, kratší atd, to až okolo 4.roku) 😉

sisstin
19. bře 2013

@speedygon

Gratomotorika - měla by napodobit směr a povahu tahu, čili ty uděláš vodorovnou čáru, ona taky, uděláš svislou čáru, ona taky, uděláš kolečko, ona taky, uděláš kříž, ona taky. To by mělo stačit, měla by zvládat ta jednoduchá grafo cvičení co jsou třeba v knížce Mezi námi pastelkami od Bednářové. Může mít ještě špatný úchop tužky, určitě nenutit držet dobře. Co se týče spontánní kresby, měla by mít minimálně pojmenovanou čáranici, čili udělá čmaryky a řekne, že to je maminka. Ideálně hlavonožce už s třeba pár detaily.

Zrakové rozlišování - přiřadit k sobě dva stejné obrázky, poznat v řadě výrazně odlišný obrázek, poznat v řadě obrázek lišící se výrazným detailem, poznat v řadě obrázek, který je hlavou dolů. Měla by rozlišit dva - tři překrývající se obrázky, a rozlišit obrázek na pozadí - třeba sluníčko na pozadí různých vlnek.

Logický myšlení: pozná, co do řady nepatří (např. dopravní prostředky a mezi nima hrnec), doplní logicky střídající se řadu (medvídek, panenka, medvídek - a ona doplní panenku). Pozná, co k sobě patří, např. kartáček - pasta, panenka - kočárek atd. Pozná nadřazené pojmy, např. do skupiny oblečení přiřadí tričko, kalhoty, sukni, do skupiny ovoce dá jablko, hrušku, jahodu atd.

sisstin
19. bře 2013

@speedygon já fakt doporučuju všechny sešity od Jiřiny Bednářové, jak zrakový rozlišování, tak sluchový, tak grafomotorika, tak matematický představy atd. atd. Tam můžete všechno krásně procvičovat, první díly jsou od 3.let. Mrkni mi do alba 😉

sisstin
19. bře 2013

@speedygon

vizuomotorika - měla by umět sledovat prstem jednoduché "cestičky", a stavět z kostek dle předlohy, složit puzzle ze 4 částí.

matematický představy, vložit základní tvory, přiložit na sebe tvary složitější - elipsa, kříž, kosočtverec atd. Přiřadit počet do tří.

Sluchový rozlišování - rozlišit podobně znějící slova (kráva- tráva, pes-les, apod.), vytleskat slova na slabiky...

no a víc mě momentálně nenapadá zatím 😅

speedygon
19. bře 2013

ježíííš...tak to nevím, co z toho už umí, co ne...vezmu to popořadě. A nebo nebude snadnější, když Ti písnu, co zvládá? 😀