Kdy je výhodnější nastoupit na MD?

radka116
10. pro 2014

Ahoj,
poradíte mi, kdy je výhodnější nastoupit na MD? Jsem teď na neschopence-rizikové těhotenství, pracovní poměr mi končí v březnu a porod vypočítaný na únor. Tak se rozhoduji, kdy nastoupit jestli 6 nebo 8 týdnů před porodem. Nárok na mateřskou mám. To je mi jasné. Ale někdo říká, že když jsem na neschopence, že budu mít lepší když nastoupím těch 8 týdnů. A jestli jako svobodná mám nějaké výhody.
Děkuji za rady.

mysonek
10. pro 2014

Tak asi záleží kolik máš peněz na neschopence a jak vysoký budeš mít rodičovský příspěvek. Ale pokud máš neschopenku vyšší než budeš brát rodičovský příspěvek, tak bude výhodnější nastoupit těch 6 týdnů před porodem. Já teda pracovala až do nástupu na MD a tam bylo rozhodně výhodnější 6 týdnů. Ale zase když nastoupíš dřív tak nebudeš omezená vycházkama jako na neschopence. A výhody jako svobodná? Jaké výhody bys chtěla? Nemáš žádné. Pokud s Tebou otec dítěte není tak jedině alimenty.

veri0007
10. pro 2014

@radka116 Když máš nemocenskou, je doktor povinen tě poslat 8 týdnů před TP na mateřskou, ale prý se jde domluvit aby ,,zapomněl,,😀 Rozhodně ale finančně budeš mít výhodnějších těch 6 týdnů. Mateřskou budeš mít tak jako tak, rodičák taky, to ti nikdo neukradne, tak proč se ochudit o dva týdny nemocenské??😉

radka116
autor
10. pro 2014

@mysonek díky za odpověď. Na ty výhody jsem se ptala, protože jsem nikdy o nic nežádala. A někdo mi říkal že jako svobodná bych mohla mít peněžité výhody. S přítelem normálně žijeme, jen jsme se nevzali.
@veri0007 děkuji za radu. Doktorka se mi ptala, kdy chci nastoupit.

veroniquecz
10. pro 2014

@radka116 Na různé dávky se posuzuje příjem ve společné domácnosti, takže je jedno, že nejste manželé,a le pokud žijete ve společné domácnosti jste posuzovaní společně.

mysonek
10. pro 2014

@radka116 také žiji s přítelem ve společné domácnosti a nejsme manželé a nikdy by mě nenapadlo žádat o nějaké dávky. Bych se hanbou propadla. Ty by měly být fakt pro matky samoživitelky. Ale samozřejmě že může přítel v práci uplatnit slevu na dani na dítě, stejně jako by mohl kdybyste byli manželé. Tak ať pak dítě nezapomene nahlásit v práci až se budou dělat daně.

gosa22
10. pro 2014

musíš jít 8 týdnů předem, to je povinné z přechodu z neschopenky, já to taky měla 😉

alboo
10. pro 2014

@radka116 Povinné to není, já to řešila letos, od ledna PN, TP až 15.8 a když sem telefonovala s paní ze sociálky, tak sem se jí na to ptala a říkala, že to je moje věc, kdy nastoupím. Ale když je někdo dlouho na PN, tak píše socka Dr., něco v tom smyslu, zda je to ještě třeba. Ale když jde o těhotenství, tak nic. Tudíž sem šla až 6 týdnů a využila o 2 týdny déle PN (no, co nikdy sem ji neměla). A socka teda psala mojí dr., ale to už si vyřešila sama.

j.a.n.i
11. pro 2014

Jelikož dle zákona datum nástupu na MD určuje pojištěnka, nikoliv doktor, tak to těžko může být pro doktora povinné 🙂

jahodnice
11. pro 2014

Na pracovní neschopnosti jsem byla celé těhotenství, na mateřskou jsem nastupovala 6 týdnů před termínem porodu

llluckaaa
11. pro 2014

@veri0007 @gosa22 Kde jste vzaly, že se musí z neschopenky na MD 8 týdnů před termínem porodu? Já přecházela už dvakrát, vždy 6 týdnů před a o nějaké povinnosti 8 týdnů před slyším dnes poprvé 😕

@radka116 Výhodnější mi přijde 6 týdnů před termínem 😉

lipanek2
11. pro 2014

@gosa22 nesmysl... z neschopenky jsem šla na mateřskou 6týdnů před porodem...

gosa22
11. pro 2014

@llluckaaa řekli mi to na sociálce...když to doktor "přehlédne", tak to sociálka asi neřeší...ale prý je správně 8 týdnů, já tak jít musela

veri0007
11. pro 2014

@llluckaaa říkala jsem svému dr. že chci na md 6 týdnů před TP, on mi sdělil, že má povinnost 8 týdnů před TP ukončit nemocenskou. A dává tohle nařízení i logiku😉 Stát prostě nechce někomu vyplácet o dva týdny více na nemocenské než musí😉 Ale jak jsem psala výše, když nááááhodou zapomene, žádné sankce z toho nemá... Možná proto to lékaři často nehrotí

j.a.n.i
12. pro 2014

@veri0007 To ti ale pěkně kecá...

Zákon o nemocenském pojištění

§ 59
Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

(1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

f) pojištěnky, která má nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat peněžitou pomoc v mateřství dříve,

veri0007
12. pro 2014

@j.a.n.i já zákony z rukávu nesypu a hledat se mi to taky nechce, nicméně věřím svému lékaři, nevidím důvod proč by mi měl lhát😉 Nebudu tvrdit že je něco tak či onak ale taky se mi nelíbí říkat o někom že kecá. Vím, že jsi ve spoustě informací sbéhlá, často máš rozumné rady a velmi užitečné, to jde vidět i na jiných diskuzích, nicméně opravdu se nedomnívám, že máš v tomto 100% pravdu. On opravdu nemá důvod mi lhát, někde tato informace ošetřena asi bude😉

j.a.n.i
12. pro 2014

@veri0007 Ano, je ošetřena v zákoně a je tam uvedeno, že je povinen ji ukončit 6 týdnů před termínem porodu.

xpila
12. pro 2014

@veri0007 Tak to není o tom, že ti lže, ale spíš o neznalosti. Zákon toto stanovuje naprosto jasně.

ladyhacek
11. led 2015

Možná pozdě ale přece s vyjádřím. Mě doktor řekla, že je na mě kdy nastoupím na MD od začátku těhu jsem na neschopence.

@veri0007 tvůj příspěvek Stát prostě nechce někomu vyplácet o dva týdny více na nemocenské než musí > a od koho dostáváš MD??? Také přeci od státu takže je to na hlavu.

Jsme zvědavá kolik mi bude vycházet mateřská, protože dle kalkulačku ji mám vyšší než nemocenskou takže bych chtěla jít těch 8 týdnů.

@j.a.n.i prosím četla jsem že nemocenská je 60% z platu a mateřská 70%. je to pravda? to bych raději šla na MD dříve (to že pak bud mít rodičovský příspěvek o 14 dní dřív mi nevadí-celkem s penězi zápasíme a teď mám nemocenskou 6000 > rodičovský pak na 3 roky bude kolem 7000.) > díky

j.a.n.i
11. led 2015

@ladyhacek Ano, nemocenská je 54% platu a mateřská 70%, ale každé se ti bude počítat z jiného období, takže pokud nemáš pořád stejný plat, tak to tomuto poměru nemusí odpovídat.

ladyhacek
11. led 2015

@j.a.n.i aha děkuji moc no tak nevím ☹ před nástupem se mi plat o něco zvedal

e1984e
4. čer 2015

Ahoj holky. Jsem teď na neschopence na rizikovém těhotenství. Termín porodu máme 6. 12. Volala mi účetní a domluvili jsme se, že před nástupem na MD ukončím neschopenku a vyberu ještě dovolenou, kterou jsem ještě nečerpala. Je pro mě v tomto případě lepší nastoupit na MD 6 nebo 8 týdnů před porodem? Prosím o radu.

j.a.n.i
4. čer 2015

@e1984e A jak dlouho už jsi na neschopence? Od kdy? A měla si předtím nějaké přesčasy nebo vysoké prémie?