Mám nárok na mateřskou? Jsem 20 dní registrovaná na ÚP

netahlice
20. led 2015

Moc prosím o radu..
pracovala jsem 16 let u jednoho zaměstnavatele bez marození až do letošního roku. K 1.1 2015 jsem odešla po dvouměsíční výpovědi dohodou. Od 30.12.2014 - 5.1.2015 jsem byla v pracovní neschopnosti. 6.1.2015 jsem se byla zaregistrovat na úřadu práce kde mě zaevidovali od 1.1.2015.
Dnes 20.1.2015 jsem zjistila že jsem těhotná. Má otázka zní..budu mít nárok na mateřskou dovolenou? Pročetla jsem toho mnoho a všude se píše něco jiného takže z toho nejsem moc moudrá. Budu moc vděčná za každou odpověď.

sedmiteckas
20. led 2015

Zavolej si přímo na Českou správu soc.zabezpečení, oddělení nemocenského pojištění. Číslo na tvoji místně příslušnou OSSZ si najdeš na cssz.cz ;)

blahova_andrea
20. led 2015

podle mě mít na mateřskou nárok nebudeš, protože se nevejdeš do ochranné lhůty. většinou to vychází tak, že by jsi musela v práci skončit někdy na konci prvního trimestru, aby jsi se vešla a mateřskou dostala. ty jsi těhotenství zjistila až měsíc po odchodu z práce, takže budeš mít bohužel smůlu.

lucinkalulu
20. led 2015

Dobrý den, určitě nárok na mateřskou mít budete. Na mateřskou máte nárok když máte odpracovaný alespoň 1 rok....nebo tak nějak se mě zdá 🙂 a počítá se to z platu za ten rok 🙂

jitahh
20. led 2015

Myslím, že i když máte odpracováno, tak nárok mít nebudete, protože se nevlezete do té ochranné lhůty (180 dnů). 270 dnů odpracovaných znamená, že nemusíte jít automaticky na 4 roky. Ovšem na cssz vám to řeknou jistě, toto je jen můj odhad.

netahlice
autor
20. led 2015

Moc děkuji..
Jj nebyla jsem si právě jistá těma 180 dny ochranné lhůty. Ale nárok na podporu z úřadu práce budu mít stále i když jim oznámím že jsem těhorná, je to tak? Po vyčerpání pěti měsíčních dávek z UP až do porodu bych neměla mít nárok na žádné dávky? Pak až po porodu na rodičovský příspěvek..rozumím tomu správně 😉

bobulka_216
20. led 2015

Ahojky mam dotaz. Pracovala jsem na pracovní smlouvu od 13.1-30.11.2014 ( tato doba, protože to byl záskok za nemocenskou). Od 25.11 jsem na nemocenské ( protože jsem zjistila, že jsem těhotná... třisměnny provoz, zvedaní těžkých věcí, 12ctky)... Budu mít nárok na mateřskou? Nebo na rodičovský příspěvek? Děkuji moc. 🙂

blahova_andrea
20. led 2015

@lucinkalulu jenže v době nástupu na mateřskou musí být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě 😉

blahova_andrea
20. led 2015

@netahlice ano, nárok na podporu v nezaměstnanosti zůstává, to nemá s těhotenstvím nic společného. jen tě holt nepoženou na pohovory. až vyčerpáš podporu, tak zkus sociálku. tam ale nároky závisí na bytových a rodinných poměrech, takže takto neporadím na co vše bys mohla mít nárok.

blahova_andrea
20. led 2015

@bobulka_216 na rodičovský příspěvek má nárok každá žena. s tím, jak to budeš mít ty konkrétně s mateřskou si nejsem jistá, tak raději mlčím 😅

bobulka_216
20. led 2015

@blahova_andrea děkuju 🙂 tak ono se to zjistí až tam půjdu že ( až mi doktorka tak 6-8 týdnu před porodem napíše mateřskou) tak pak půjdu s tím papírem na sociálku a tam mi řeknou co a jak ne ? ;) Jinak teď jak dostávám lístek na peníze tak ho stále dávam do zaměstnání ( jakože toho bývalého) 🙂 jsem z toho zmaten :D

lucinkalulu
20. led 2015

@blahova_andrea aha........tak to díky za upozornění..... 😉 🙂

blahova_andrea
20. led 2015

@bobulka_216 doktorka ti mateřskou bude vypisovat jen pokud máš na ni nárok, to si zjisti předem. jinak ten papír se pak nosí do zaměstnání, ze kterého tu mateřskou budeš čerpat. oni tam musí doplnit příjmy a pak to sami posílají na ossz 😉

bobulka_216
20. led 2015

@blahova_andrea ahaaa tak děkuju moc 🙂 tak ja to pozjištuju

mysicka_lb
20. led 2015

@netahlice Podle mého názoru by sis měla rychle najít nové zaměstnání a pak budeš mít nárok na mateřskou.

blahova_andrea
20. led 2015

@mysicka_lb to se sice dobře radí, ale není lehké najít rychle nové zaměstnání, tím hůře, když je žena těhotná, není jí dobře a dost prací nemůže vykonávat. navíc je to v podstatě podfuk na nového zaměstnavatele a na to nemá každá žaludek 😉

mysicka_lb
20. led 2015

@blahova_andrea Podle mě jde nejen o zcela legální, ale i o zcela morální věc! Tím, že vstupujeme do nějakého zaměstnání, se snad neupisujeme krví zůstat tam nejméně x let, přičemž jinak jsme podrazáci a zrádci nejvyšší. Kdyby si nějaký mladý, perspektivní muž našel práci a třeba ještě ve zkušebce ze dne na den odešel za lepší nabídkou, nikdo neřekne ani popel. Ale když si budoucí maminka najde práci, odmaká tam 7 měsíců a pak si dovolí jít rodit, je podraz na zaměstnavatele?

blahova_andrea
20. led 2015

@mysicka_lb tak nevím na kolika pohovorech jsi byla, ale ač je to nelegální, tak ano...upisuješ se skoro krví, že tam budeš xy let a že tam nenastupuješ jako těhotná. často se na to ptají už při pohovorech a pokud řekneš pravdu, tak nemáš šanci se dostat do druhého kola, natož pak dostat dané místo ☹ žádný zaměstnavatel nemá zájem nabrat osobu, která se bude celou zkušebku zaučovat, takže nebude plnohodnotný zaměstnanec a pak hned prchne na mateřskou, on jí bude držet místo a pak celé učení začne vlastně od nuly. zaměstnavatelé se na takové jednání žen dívají velmi nemile a umí to dát pořádně sežrat. na to fakt musí mít ženská odvahu a povahu, aby toto dala 😉
ty žiješ v tom, jak by to mělo být, co by bylo spravedlivé apod...ale takto to nefunguje. jasně....třeba ji sami vylijí už ve zkušebce a stejně budou muset hledat dál. ale to neřeší problém ani jedné straně. v takovém případě by ona dál neměla mateřskou a zaměstnavatel by dál neměl zaměstnance. pokud to není ten typ zaměstnavatele, který nabírá lidi na nekvalifikovanou práci jen na zkušebku, na konci lidi vyhodí a vezme nové, aby těm předchozím nemusel po zkušebce přidat, tak většina z nich hledá někoho, kdo bude firmě přínosem na delší dobu a proto se na takové věci ptají už než nastoupíš

mysicka_lb
20. led 2015

@blahova_andrea Byla jsem na poměrně hodně pohovorech, ale už před nějakou dobou. Otázka "jste těhotná?" na nich rozhodně ani jednou nepadla, ale neříkám, že se to nemůže stát. Pokud by padla, je samozřejmě nelegální..... No a pokud by se ke mně někdo choval protizákonně, neměla bych zrovna výčitky svědomí, kdybych mu zalhala. Naopak bych měla výčitky svědomí, kdybych si to nechala líbit, špitla "ano, promiňte" a dané místo přenechala nějakému tomu mladému, perspektivnímu.... Je to těžká doba, ale právě proto se přece nesmíme nechat a musíme (legálně) hájit své zájmy a zájmy své rodiny, ne zájmy nějakého cizího zaměstnavatele. Morálka je podle mě i o morálce k sobě samé. Toť můj názor.

blahova_andrea
20. led 2015

@mysicka_lb ano...morálka je fajn. bohužel často je to o tom, že buď budeme ctít sebe a morálku a zákony a nebo budeme mít práci a budeme mít z čeho platit účty a živit děti. v takové realitě žiju já. ať se podívám kamkoliv, ať mluvím s kýmkoliv, tak je to všude takto...na prd...ale bohužel.

j.a.n.i
20. led 2015

@blahova_andrea Tak, jelikož je to nelegální, tak se klidně člověk upsat může a pak si zaměstnavatel tak akorát může skákat do stropu...

blahova_andrea
20. led 2015

@j.a.n.i jak jsem napsala...to je o svědomí a žaludku každé z nás. o tom, co je ochotná udělat a jak pak zvládne nést následky

mysicka_lb
20. led 2015

@blahova_andrea V tom s Tebou bohužel musím souhlasit, ta doba je fakt na nic. Pokud jsi to myslela tak, že by se měla snažit najít si nové zaměstnání, ale nebude to mít lehké, tak bych se pod to i podepsala. Ale pokud jsi tím chtěla říct, ať rovnou zůstane na pracáku, protože by to byl podvod na chudáčka zaměstnavatelíčka🙂, tak s tím už souhlasit nemůžu.

maki600
21. led 2015

prosím poradíte mi .. byla jsem pul roku zamestnana od konci srpna mi neprodloužily smlouvu od 5,9,2014 jsem na nemocenské jsem v ochrané lhute kdy mužu nastoupit na materskou musim 8 t pred porodem nebo 6 týdnu ...volala jsem na socialku tam rekly at se zeptám dr nikdo mi nic nerekl ani dr.. prosím poradte trmin mám 14 ,4,2015 děkuji

blahova_andrea
21. led 2015

@maki600 pokud má žena nárok na mateřskou, tak může nastoupit kdykoliv mezi 6-8 týdnem před tp. je na tobě, které přesně datum si vybereš. mě dr. řekl první a poslední den, kdy je to možné a já si to sama určila 😉 jen se prostě musíš vejít do toho omezení

j.a.n.i
21. led 2015

@maki600 No a před tím půlročním zaměstnáním i dělala co?

maki600
21. led 2015

no právě mám na to 180 dnu k 31,8, koncila smlouva.....taky jsem pracovala 3 roky jinde,,,

j.a.n.i
21. led 2015

@maki600 No, tak v tom případě musíš nastoupit během té ochranné lhůty.

maki600
21. led 2015

byla mi nabidnuta 20.2 materska stihnu to ?

xpila
21. led 2015

@maki600 Tak si spočítej 180 dní od skončení pracovního poměru, to snad zvládneš. A do té doby musíš nastoupit.

maki600
21. led 2015

jojo super...takže radis pujdu 20,2, na materskou protože ochrana lhuta mi končí 2 března a 3.března bych taky mohla nastoupit na materskou ale to bych nestihla-:(