Prodloužená mateřská. Jaké podmínky se musí splnit?

popelka.miri
17. led 2011

Chtěla bych se zeptat, jak to funguje s prodlouženou mateřskou...moje tříletá dcera trpí od jednoho roku na časté bronchitidy, hlavnsě na podzim a v zimě a pokud by se dostala do školky, tak by byla neustále na hromadě a já na ošetřování...jsem s dětmi sama...takže bych si tak zaměstnání určitě neudržela. Dcera je k tomu i astmatička. Jaké podmínky se musí splnit, jak se žádá a kdy? Mám mateřskou na 4 roky, ted je to 3.rok.

shaula
17. led 2011

@popelka.miri Ahoj, moc nerozumím tvé otázce. Mateřská dovolená podle zákoníku práce je volno poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci za účelem péče o dítě. Může být maximálně 3 roky, pokud je zaměstnavatel ochoten ti poskytnout delší, je to čistě na dohodě mezi tebou a tvým zaměstnavatelem, ale zákonný nárok na to nemáš. Můžeš po uplynutí těch 3 let zůstat dále s dítětem doma (ovšem to už nelze nazývat mateřská dovolená) a neplatit zdravotní ani sociální pojištění (pokud pečuješ o 1 dítě do 7 let nebo 2 děti do 15 let) - jen to musíš nahlásit své zdravotní pojišťovně (jestli i na sociálku, nevím).
Druhá věc je vyplácení rodičovského příspěvku - ten máš na 4 roky, čili taky na maximální dobu. Prodloužit nejde, nějaké řešení tam myslím je pro rodiče, kteří mají postižené dítě (ale to není tvůj případ) - ovšem tady nevím, jestli to je rodičovský příspěvek nebo příspěvek na péči nebo jiná sociální dávka...
Zkus trochu upřesnit svůj dotaz 🙂 Jestli ti jde o prodloužení mateřské (to podle mě nejde), nebo o informaci, o jaké dávky si máš požádat (to ti bohužel neporadím...)

vojtisek2007
17. led 2011

@popelka.miri jde ti asi o to získat příspěvek na péči o osobu blízkou....ale s astma a častým marozením fakt neuspěješ....jinka žádá se přes dětskou mudr - ta bude potřebovat další a další vyšetření od patřičných odborníků a pak to jde před komisi...zkusit to můžete, ale na 99,9% neuspějete, jsou daleko "závažnější" problémy, kdy rodičům příspěvek nepřiznali...☹

popelka.miri
autor
17. led 2011

Já se totiž děsím toho, protože už jsem to zažila, že jak mi malá, která už tak je lpořád nemocná, nastoupí do školky, bude neustále nemocná a já s ní doma a neudržím si práci. Hlídání nemám a nikdo jiný, než já s ní doma být nemůže...Tak by mě zajímalo, jak to v těchto případech chodí??? Rodič samoživitel, často nemocné dítě...práce...???

shaula
17. led 2011

@popelka.miri No nemáš to jednoduché, to je bez diskuzí. Klobouk dolů, sama se 3 dětmi, to se máš co ohánět. Prarodiče nejsou?

Možností máš jen pár:
1. najít si práci a doufat, že to zaměstnavatel vydrží... Pokud přežiješ zkušební dobu a dostaneš smlouvu na dobu neurčitou, tak legálně tě propustit nemůže jen proto, že jsi často na paragrafech. Ovšem co si budeme povídat, pokud se tě bude chtít zbavit, tak se tě zbaví jinak.
2. najít si práci časově flexibilní, nejlépe pracovat z domu.
3. pokusit se získat sociální dávky na péči o dceru, ale v tomto souhlasím s @vojtisek2007, že jsi téměř bez šance. Dcera není postižená, je "jen" zdravotně znevýhodněná.
4. nechat se zaregistrovat na ÚP jako nezaměstnaná, pobírat chvíli podporu, poté nějaké sociální dávky určené pro dlouhodobě nízkopříjmové osoby (asi nějaký příspěvek na bydlení, v hmotné nouzi, ... nevím, je jich dost, ale kritéria u některých jsou hrozně přísná včetně důkladného sondování sociálky o Vašem majetku - a teď nemyslím jen nemovitosti, ale třeba i TV apod. - moje sestra je těsně před důchodem, propustili ji před rokem kvůli krizi, tak chtěla zažádat o nejrůznější dávky, ale z tohoto důvodu to vzdala). Ovšem dlouhodobě je asi takováto situace neudržitelná, ÚP tě bude asi tlačit k tomu, abys někam nastoupila.
5. zůstat doma bez příjmu, což pro samoživitelku taky není možné...
6. vyhrát ve Sportce nebo si najít milionáře 😀 (neuraž se, to nebylo myšleno ve zlém úmyslu, jen pro odlehčení🙂

A co jsi dělala před mateřskou? Nebo jakou máš školu?
Snad se ti tu ozve někdo v podobné situaci a popovídáte si o tom, jak to řeší on... Držím palečky. 😉

popelka.miri
autor
17. led 2011

Před mateřskou jsem pracovala jako prodavačka, ale před nástupem na poslední mateřskou jsem byla nezaměstnaná, takže ani nevím, jaké penize budu brát zpočátku na ÚP. Jinak mám střední školu managementu, ale co si budem povídat, za těch deset let, co jsem na mateřských už si nic moc nepamatuju...jazyk už vůbec ne, ale doma jsem se trochu naučila aspon na pc, jsem komunikativní, učenlivá, ráda v pohybu...praxid v oboru nemám. Jakou práci z domu bych mohla dělat si vůbec neumím představist, aby nás to uživilo.
Co se týče partnera, já sice partnera mám, nežijeme spolu ve společné domácnosti, ale finančně chci být závislá jen na sobě...Co jsem sama, tak jsem si zvykla být samostatná a vyhovuje mi to...Moje ideální představa je zvládnout všechno sama 😀

popelka.miri
autor
17. led 2011

@popelka.miri Prarodiče nefungujou, chodí do práce a na hlídání taky moc nejsou.

sisstin
19. led 2011

@popelka.miri prodloužení mateřské lze jenom u dítěte zdravotně postiženého nebo dlouhodobě zdravotně postiženého. Musí mít min. 50% postižení. Žádala jsem taky, syn má vývojovou vadu řeči, v té době měl i jiné problémy a uznali ho jenom jako dlouhodobě nemocného ( 20-49%) postižení, takže smolda...

sisstin
19. led 2011

@popelka.miri úřady tyhle věci nezajímají, často mají problémy s prodloužením i maminky opravdu těžce postižených dětí..na nějakou častou nemocnost neexistuje...

já mám jediný štěstí, že můžu bydlet u rodičů, nemám žádný příjem, pouze alimenty...jinak by jsme asi byli pod mostem...

popelka.miri
autor
19. led 2011

Já jsem člověk, který jen těžko přijímá ciizí peníze, nebo si půjčuje, to jsem nikdy neudělala...ani bych nešla za našima aby mi půjčili...vždycky se to snažím vyřešit sama. A jen doufám, že vyřeším. Jsem hodně hrdá a to mi brání přijmout něčí pomoc. Já mám družstevní byt a pro mě je to to nejdůležitější co s dětmi máme. Jsem si toho vědoma...Od rozvodu neprahnu po ničem jiným, než být soběstačná a nezálvislá. Ted se poohlížím aspon po nějaký práci na doma nebo to roznášení letáků. Prostě takovou práci, která by mi nekomplikovala hlídání. Jenže týhle práce je tu jak šafránu ☹