Jak moc je nakažlivý opar?

hanule05
25. únor 2011

Ahoj,
včera se mi poprvé v životě udělal opar. Je to hrozný, mám ho na horním pravém rtu a defakto celá půlka těla mě strašně bolí - bolí mě pravé oko, mám nateklé dásně, zvětšenou uzlinu pod pravou čelistí, na dotek bolavý krk na pravé straně a taky mě bolí břicho.

Meju si neustále ruce, holky nepusinkuju, snažím se na pusu nesahat a tak. Ale co se nestalo. Zapomněla jsem si na nočním stolku hrneček, ze kterého jsem v noci upíjela čaj - no a starší dcerka teď večer vlítla do ložnice a zbytek čaje z toho hrnku vypila. Úplně jsem na něj zapomněla. A teď si nadávám, že jsem tak blblá a nechala ho tam. Jestli to dcerka chytne a bude jí blbě stejně jako mě... A to ani nemluvím o tom, že si nedokážu představit, jak ji uhídám, aby neocicmávala mladší dcerku nebo neožužlávala její hračky, což dělá pořád (hraje se ni pejska a nosí "kostičku" - blblá hra - naučila se ji ve školce).

Tak co myslíte, chytne opar? A za jak dlouho se jí vyklube - den, dva?

Jo, mažu si to konopnou mastí, kterou mi dali v lékárně a zatím žádné zlepšení nevidím. Ach jo.

terinda
25. únor 2011

Doporučuju náplast na opary Compeed 😉

beruska2x
25. únor 2011

kup si ten Vectavir - je drahej ale hned pomaha.. MM to aspon desne chvali... muzes to mit i rozlezle v puse.. 😅

meo
25. únor 2011

mě ten vektavir taky pomáhá, když to namažu ještě zarudlé, tak se mi neudělá opar vůbec

hanule05
autor
25. únor 2011

holky díky,
ale mě spíš zajímá, jestli po jednom napití může dcerka opar chytit taky, jestli spíš jo nebo ne. Chápu, že se to takhle asi nedá "předpovědět", ale spíš mě zajímají vaše zkušenosti s tím, když máte opar a děti.

kalaoka
25. únor 2011

ahoj, jak moc nakazlivý nevím... já ho za dobu, co mám děti, měla dvakrát. Poprvé, když byl malé rok a podruhé ted. Ani jednou to ode mě nechytili... doporučuju náplast compeed... tím se myslím riziko přenosu dost zmenší a lépe se ti to zahojí. Jenom mě zaráží, že tě bolí celá půlka těla... to bývá většinou při pásovém oparu, ne? Při tom normálním mě teda bolí vždycky jenom ten postižený ret... Pokud by to byl pásák (a doufám tedy, že není), tak bys holky mohla nakazit planýma neštovicema a to by taková tragedie nebyla. Skoro všechny děti si je projdou...

beruska2x
25. únor 2011

@hanule05 nakazlivy je hodne, k uplne malym mimi se s oparem nema chodit vubec.. MM ho ma nastesti tak 3x do roka "jen" a to k prckovi pomalu nesmi 😝 ale ta masticka fakt pomaha rychle.. kdyz si to manaze hned jak ho zacne brnet ret, tak se mu pry fakt opar ani neudela....

hanule05
autor
25. únor 2011

@kalaoka pásový opar to snad není, mám jenom puchýř na rtu, pásový opar bych měla někde po těle, nebo ne? Jinak obě už neštovice měly, tak zase jedna starost za námi.

berynka
25. únor 2011

@hanule05 , nakažlivé je to podle mě dost... je to vir 😅 . Ale záleží, jestli je člověk právě oslabený, nebo už někdy opar měl a má v sobě už ten vir, který se aktivuje. Já byla hodněkrát v kontaktu s člověkem, který opar často měl a já nikdy nic 😉 .

mamkamarketa
25. únor 2011

@hanule05 pasovy opar muzes dostat i kdyz mas prodelane nestovice bohuzel ☹ ockovani v dospelosti pred pasovym oparem ochrani. ja jsem nestovice prodelala,ale v 11 letech jsem mela pasovy opar. desna zkusenost, kerou nikomu nepreju ☹ strasna bolest mela jsem asi 17 oparu kolem bricha pres zada... desny. na opary doporucuju ty naplasti compeed, tim,ze opar zalepis snizujes i riziko dalsi nakazy 😉

trpaslikg
25. únor 2011

tak půlka těla a to ostatní může bolet i kvůli tomu, že na ní něco leze a to, že vylezl opar je jen obrana organizmu...prostě někde se to ukáže, dopuj se vitaminem B a C klidně vezmi paralen...já na opary trpěla a i když jsem se s někým líbala nebo někdo po mě pil ze skleničky nechytil to...ono záleží na tom jaký má ten druhý obraný látky...jinak pásový opar je opravdu na těle nejčastěji v oblasti pasu...můj táta měl ukázkový tahl se mu od páteře až k pupíku...fakt hnus a když to měl manža na ruce tak doktorka řekla, ať nechová holku, ale ona v té době byla kojená a pokud měla maminka neštovice tak je imuní...je to zapeklité...jo a táta dostal Vectavir a je opravdu super

kalaoka
25. únor 2011

@hanule05 já myslím, že pásový může být kdekoliv,klidně i na obličeji... většinou bývá jinde, na hrudníku nebo na zádech, ale na obličeji může být myslím taky. Bohužel (nebo asi spíš bohudík) nemám zkušenost. Mě jenom zarazilo, že tě bolí celá půlka těla, to mě při oparu bolí fakt jenom ten ret. Nakažlivý je opar po celou dobu výsevu, od půchýřků po stroupek... ale nejnakažlivější je ta vodička v puchýřku. Když použiješ tu náplast, riziko, že se vodička dostane k holkám se myslím o dost sníží. Pokud by to chytily, taková tragédie to nebude, problém by byl,kdyby se jim to dostalo do oka nebo k jeho blízkosti... tak bych je sledovala a kdyby se jim u oka objevil pupínek nebo vyrážka, vyrazila bych být tebou k doktorovi. Mě se tohle stalo, když byl malé rok... já měla opar, jí se u oka objevil pupínek, šli jsme k naší doktorce, tak to nedokázala určit, tak nás poslala na oční. Tam malou vyšetřili a závěr byl, že to opar není. Prostě jen pupínek, který se objevil v nevhodnou dobu🙂.

trpaslikg
25. únor 2011

@mamkamarketa ty brďo to jsi mě teda překvapila...ale mě to opravdu tvrdili, že když to maminka měla tak z mlíka jdou obranný látky...jinak ti opravdu nezávidm do teď vidím jak táta trpěl...

eyael
25. únor 2011

jen pro upřesnění: pásový opar a a neštovice jsou sice příbuzné viry, ale nejsou totožné 😉 takže to když má někdo pásový opar neznamená, že z toho někdo jiný chytne neštovice 😀

jinak k tomu oparu na rtu - chytit ho od tebe může nejen z hrnku, je to vir 😉 A pokud stál hrnek celou noc na stolku a až pak ráno se z něj napila, neviděla bych to tak tragicky.

K těm bolestem těla už to tady holky psaly - u oparu na rtu bys se je mít neměla, vypadá to opravdu spíš na ten pásový. A opar na rtu je také jiný i když příbuzný virus než ten pásový, tak pozor! Můžeš mít celkově oslabený organizmus a tak tělo může reagovat únavou a nebo máš to "štěstí" a chytla jsi oba 😒

držím palce ať jste všichni fit

trpaslikg
25. únor 2011

@kalaoka mě se k oparu zvětšovala uzlina na straně na které opar byl...a párkrát jsem ulehla po pár dnech s angýnou

berynka
25. únor 2011

@hanule05 , ale podle toho co popisuješ, tak by to mohl být spíš pásový opar 😕 . Na to je dobré, jak píšou holky, vitamín B, pak se předepisuje Herpesin, puchýřky mazat tekutým pudrem. A taky jsou dobré prášky na bolest, takový Ibalgin je třeba dost slabý.
A je pravda, že pásák nemůže dostat ten, kdo neprodělal neštovice. Ale ze svého okolí znám dva případy, kdy průběh neštovic nebyl (nebo byl asi hodně nenápadný), že prostě první měli pásový opar.
Ale v podstatě pokud dcera ještě neštovice neprodělala, tak by to chytnout neměla!

eyael
25. únor 2011

@kalaoka - jj, máš naprostou pravdu, pásový opar může být kdekoli na těle a to i na obličeji. Pásový se mu říká proto, že postihuje nějaký sval v pásech

eyael
25. únor 2011

@berynka - není pravda, že ten kdo prodělal neštovice nemůže dostat pásový opar, vím to z vlastní zkušenosti. A dokonce se říká, že pásový opar nemůžeš dosat opakovaně, což také není pravda, také z vlastní zkušenosti. Pokud má člověk oslabenou imunitu může nastat i tato varianta, já ho měla už asi 5x. Poprvé masivně, poté již jen v malých výsevech, na tom samém oslabenémsvalu.

berynka
25. únor 2011

@eyael , asi jsme se do toho trochu zamotaly 😅 😉 . Všeobecně se uvádí, že nejprve musí proběhnout neštovice a pak může být pásový opar (klidně víckrát!). I doktoři z toho vycházejí. Ale sama jsem napsala, že znám lidi, kteří nevědí, že by měli někdy neštovice, ale pásový opar prodělali. 😉

hanule05
autor
25. únor 2011

@eyael z hrnku jsem pila přes noc, pak tam stál celý den a napila se z něho až teď večer, když šla spát.

Jinak jsem po nemoci, tak mám oslabenou imunitu. Jak bych poznala ten pásový opar? Může se mi ještě objevit někde na těle, když už mám opar na rtu?

mamkamarketa
25. únor 2011

@trpaslikg jo, neni to nic prijemneho 😒 doufam,ze ockovani nestovic ohrani v dospelosti pred pasovym oparem.. jako aby tohle mel i on, to fakt nee

mamkamarketa
25. únor 2011

@hanule05 to bys poznala ver mi! to je tak desna bolest,ze toho si nejde nevsimnout. v neposledni rade, mas opary kolem dokola...

eyael
25. únor 2011

@berynka - chápu co chceš asi říct, že díky tomu, že tělo prodělá úspěšně neštovice, je očkované proti podobnému typu viru, takže by mělo v pořádku zvládnout i virus pásového opraru. Jenže nic není tak jednoduché 😉 já měla neštovice klasicky jako dítě, pásový opar v dospělosti po jedné nemoci, kdy jsem měla oslabený organismus a už se to se mnou vleče. Kdykoli jsem víc nemocná - oslabená - v nepohodě, vyraší mi na oslabeném svalu pupínky. Třeba jen 5, ale už to docela bezpečně poznám 😠 Noc na to nefunguje, po vitamínu B akorát tloustnu 😀
Jo a stím oparem na rtu taky bojuju - stačí aby nebyla dobře umytá sklenice v restauraci nebo někdo pil z mojí (rodiče) a hned je problém...

berynka
25. únor 2011

@hanule05, manžel měl pásový opar na zádech a asi 4 dny si myslel, že ho jen záda bolí, že si je namohl při cvičení 😅 . A až pak se mu začaly dělat puchýřky a den na to (5-6den) teprve začalo to peklo, kdy ho to strašně bolelo a bez prášků na bolest nemohl vůbec existovat 😒 .

eyael
25. únor 2011

@hanule05 - pásový opar poznáš, nemusí být všude na těle, ale asi by byl na nějakém svalu, který tě bolí, to je první příznak, že ten sval je oslabený. Pak tě to začne svědět a do 24hodin ty vyraší pupínky. Já mažu vždycky dětským tekutým pudrem z lékárny, desinfikuje a chladí svědění. No a pak už jen vydržet a čekat až pupínky vyschnou a odloupnou se strupy. Nic jiného dělat nejde. Případně si vzít něco na uklidnění nebo bolest svalů.

eyael
25. únor 2011

@berynka - je to strašně nepříjemné 😒 hodně právě záleží jaký sval to postihne, mě "naštěstí" šíjové a hrudní, záda nikdy (ťuky-ťuk)

eyael
25. únor 2011

@hanule05 - a pokud bych se vrátila k tvé otázce - nevím přesně, jak dlouho je virus oparu (pásového, na rtu) aktivní, když je jen na vzduchu. Doufala bych, že by to už mohlo být dobré. Když dceři na noc preventivně mázneš rty nějakým vectavirem nebo herpesinem z lékárny, nic se nestane, pokud tam vir není a když tam bude, zarazíš ho hned v zárodku a nebude mít ani čas vyrašit 😉

berynka
25. únor 2011

@eyael , hlavně manžel to měl poprvé. Teď už by věděl, o co jde a já jsem přesvědčená, že kdyby se ta léčba nasadila dřív, tak by to bylo celkem v pohodě. Jenže takhle měl hodně těžký průběh. A jeho doktor ho na to konto posílal i na testy krve.
Kamarádky mamka to má na obličeji hodně často (pracuje jako zdravotní sestra, takže je i v rizikovém prostředí), jak jí to jen začne svědět, tak si hned bere ten Herpesin.

mamkamarketa
25. únor 2011

@eyael tak to ja jsem mela pasovy pres bricho a zada. kolem dokola. mela jsem asi 17 puchyrku. desny 😖 kolikrat si prodelala pasovy opar?

berynka
25. únor 2011

je to trochu nechutný, ale pro představu jako z učebnice medicíny 😅 . Je tam "hezky" vidět, jak to běží po tom nervu.

trpaslikg
25. únor 2011

@berynka tak to je mazec...joo a ještě, když se mi udělá opar tak si dávám každý den panáka slivovice 😀