Rovnátka v dospělosti - doba léčby, komplikace, kazivost

bunny123
13. dub 2015

Ahoj holky, ženy, maminky 🙂

Přemýšlím, že si po dobu rodičovské nechám vylepšit zuby tímto fixním aparátkem (obě čelisti). Podělte se prosím o zkušenosti s rovnáním zubů v dospělosti. Doba léčby, komplikace, kazivost, finanční náročnost? Děkuji.

bunny123
autor
23. kvě 2015

Ahoj holky, obnovuji diskuzi....mám třetí den rovnátka. Vše je překvapivě v pohodě, žádné afty, podrážděná sliznice....ALE! Kromě rovnátek jsem "vyfasovala" i patrový oblouk. Bohužel ho musím nosit velmi nešťastně, tzn. je za předními zuby na dásňovém okraji, centimetr odstávající. Můj jazyk by mohl dělat salta na této hrazdě. Jsem z toho nešťastná, protože nelze normálně mluvit, polykat, plivat, jíst. Doktorka mi ho předpověděla na půl roku, což je pro mě nepředstavitelná doba. Začínám silně pochybovat o tom, jestli rovnátka bylo dobré rozhodnutí. K dotazu. Měla jste ho některá? Pokud ano, budu vděčná za jakékoli rady, a tipy, jak s tímto mučidlem fungovat. Moc děkuji.

bunny123
autor
23. kvě 2015

@elib
@berynka
Holky, jak píšu v předposledním příspěvku, mám taky ten drátek na patře. Co jste jedly? Jak fungovaly? U mě je to zatím katastrofa.

berynka
24. kvě 2015

@bunny123 bude to (o něco) lepší, uvidíš 🙂 . Jedla jsem všechno, jen tvrdší věci ne, nebo na menší kousky. Ten půlrok rychle uteče! 😉

elib
24. kvě 2015

@bunny123 No ten drát přes patro byla pro mě nejhorší zkušenost s fixními rovnátky. Týden po nasazení drátu jsem měla jet jako asistentka na tábor s dětmi (byl začátek léta), ale musela jsem to odříci, protože jsem vůbec nebyla schopná normálně jíst, mluvit, měla jsem nateklý jazyk, byla jsem z toho dost zoufalá. Ale holt nezbylo, než si zvyknout, po pár týdnech jsem se naučila, jak na ten drát pokládat jazyk, aby mi bylo co nejlépe rozumnět, vyhýbala jsem se jídlu, které se mi o drát zamotávalo (zelí, špagety, větší a tužší kusy něčeho).
Drát mi ortodontistka nasadila v červenci, sundala ho za nějakých cca 8 měsíců - neskutečná úleva.
Držím palce, ať si co nejrychleji zvykneš, nic jiného prostě nezbývá, než vydržet a přečkat to.

bunny123
autor
24. kvě 2015

@berynka Tak snad to pujde. Zatim se moc neda soustredit na nic jineho 😨

berynka
24. kvě 2015

@bunny123 já to chápu, fakt je to horší než celá anabáze s rovnátky 😝 . A já právě ještě měla několik měsíců přímo v té rýze na jazyku obrovskou aftu, určitě čtyřmilimetrovou 🤐 .

Ale uvidíš to blaho, až ti to sundají 🙂.

tkanicka
24. kvě 2015

@bunny123 ja si odnesla pres cele patro plastovou desku. Stolicky na sebe nedosahly (absolutne nic jsem nemohla kousat) a vyslovit jsem umela jen samohlasky. V ten den jsem sla na ustni zkousku z mikroskopie. Clivek si celkem rychle zvykne. Jdyz jsem dostala jen ten trmen, co ty, tak uz to byla brnkacka. Jak mi sundaly i ten musela jsem se zase ucit vyslovovat, jak jsem byla zvykla na tu prekazku. A jist se s ti da. Jen pozor na spagety a podobne veci, co se namotaji. Nekolikrat jsem se tim malem udavila. Takze takove veci rozhodne jist jen v soukromi. Neni to pekny pohled 😉

bunny123
autor
24. kvě 2015

@tkanicka Tak vidim, ze jsem na tom jeste relativne dobre 😀 Jak dlouho jsi mela tu desku a jak dlouho trmen? Opravdu se clovek uci znovu mluvit? Me to napadlo, ale rikala jsem si, ze to snad neni mozne 😕 Jinak, ustni zkusku jsem mela v patek, takze presne vim, o cem mluvis 😅

bunny123
autor
24. kvě 2015

@berynka Presne to jsem si rikala, kdyby nebylo toho dratu, tak rovnatka pohoda.

bunny123
autor
24. kvě 2015

@elib Tak to te obdivuji, 8 mesicu je nepredstavitelna doba 😔 Ja uz mam takove myslenky, ze kdyby to melo byt dele nez pul roku, tak to cele odpiskam. Fakt klobouk pred kazdym, kdo to zvladl unosit.

tkanicka
24. kvě 2015

@bunny123 no i potom si musi jazyk trosku najit sve misto, ale mne to trvalo uz asi jen dva dny. Sice obcas se ten jazyk jeste zamotal, ale to uz jen parkrat. Mne nakonec po sundani i ty rovnatka chybela. Jinak desku asi pul roku a ten trmen asi taky pul roku. Ale mne se to celkove protahlo kvuli dlouhe cekaci dobe na volny termin operace. Za mesic o nejakym dratu ani vedet nebudes.

bunny123
autor
29. kvě 2015

@tkanicka Prosím tě, a ten třmen se taky utahuje/roztahuje každou kontrolu? Jinak je fakt, že po týdnu se to už nějak dá 🙂

tkanicka
29. kvě 2015

@bunny123 já myslím, že jsem měla pořád jeden, ale už je to nějaký pátek. Navíc ono je to hrozně individuální. On je tam většinou kvůli stabilizaci postavení stoliček, aby udržely ten tah. Ještě musíš přežít první výměnu drátu (to bývá nejdrsnější, co jsem tak pobrala informace od "kolegů" rovnátkařů), pak už to bude pohodička 😉

adelinkkaa
29. kvě 2015

Jejda třmen nezavidim:-/ já měla menší zakrok na čelisti kdy mě dávali na spodní čelist destičku s vystupem a na horní čelist 3 šroubky + 4 šroubek pod nos,to vše se spojilo s rovnátky gumičkama.no nemohla jsem pusu pořádně otevřít jak jsem měla obě čelisti pospojované...Ovšem asi za tu bolest a nepohodlí to stálo.Ted mám zuby krásně rovné-Jsem štastná že jsem se vyhla ortognátní operaci s mojí diagnozou...

tkanicka
29. kvě 2015

@adelinkkaa Já ji za sebou mám a taky se to dalo přežít, sice ta nucená dieta byla hrozná (ale to jistě se zagumičkovanou pusou znáš taky) a měla jsem i komplikace, ale taky musím říct, že to stálo za to 🙂

bunny123
autor
29. kvě 2015

@adelinkkaa Páni, jak jsi mohla jíst?

bunny123
autor
29. kvě 2015

@tkanicka Vážně? A v čem drsné? Jakože dají asi silnější s větším tahem, co. Ach jo, na co jsem se to dala 😀

tkanicka
30. kvě 2015

@bunny123 jj dostanes silnejsi drat a pro zuby je to nejvetsi pohyb
Navic nejsi zvykla. Ale pak uz je to porad jenom lepsi.

chezzie
23. črc 2015

@bunny123 tak co sla jsi do toho? ja jsem byla dnes na nasazeni zamecku na spodni celist, vrch mam od ledna, zatim jsem prisla o dva zuby nahore (jednu 4 vlevo, jednu 5 vpravo - osmicky jsem si nechala vytahnout uz driv, protoze se mi do pusy nevesli a byli na lezato, takze ty do toho nepocitam), asi se bude tahat i dole ale ortodontistka se nerozhodla jeste ktery zub, ale zatim to vypada na jednicku (mam ji trochu urazenou), ale to se pry da i kdyz uz jsou rovnatka nasazena...
kvuli skusu mam na sestkach dole danou vlozku z pryskyrice, abych si nedrela hornima zubama o spodni zamecky...

bunny123
autor
23. črc 2015

@chezzie Pani, taky jsi toho dost vyfasovala 😕 Ja mam na hornich i na spodnich + ten hrozny oblouk na patre. Jak ja ho uz chci sundat 😔 Tahani zubu me taky ceka. Nemas k tomu vetsi info? Jak se to provadi? Vubec si to neumim predstavit. Jinak jsem zalozila skupinu... https://www.modrykonik.cz/group/7051/

chezzie
23. črc 2015

@bunny123 pridam se, patrovy oblouk nemam, prave, ze zadne info o tahani uz s rovnatkama nemam... jsem zvedava, jestli tu nekdo ma zkusenost

alaris
16. říj 2015

@ililina
@tkanicka
Zdravím. Prosím, jak to probíhalo, že jste se radily s více ortodontisty? To jste měly 2 vstupní prohlídky? Hradila to pojišťovna?

tkanicka
17. říj 2015

@alaris já měla první návrh korekce vady někdy ve třinácti letech, kdy jsem už jsem přes dva roky nosila vyndavací rovnátka (bez výsledku), to jsem si postavila hlavu, že na pevno nechci a máma absolutně nesouhlasila s trháním zdravých zubů. A protože v té době bylo trhání zubů hitovka všech ortodontistů v okolí, tak jsem se k úpravě vrátila až v dospělosti. A tam už jsem byla s návrhem léčby spokojená, hlavně jsem ortodoncii vybírala po předchozím zkoumání referencí, takže pak už jsem věděla, jaký způsob korekce nabízejí.

rybana27
7. led 2021

Zdravim dámy, poradíte prosím? Me právě odložili ortognatni operaci kvůli covidu, mela jsem ji mít teď v lednu, rovnátka mam cca 2 roky. No a jsem z toho úplně v háji, pac sme čekali s těhotenstvím az budu mít po no a teď vůbec nevím kdy ta operace bude. Nerekli mi skoro nic, ze to muze byt za měsíce nebo i rok, ci více, vůbec teď neví co bude jak je covid. Co byste dělaly? Je mi 29. Myslíte že mám čekat? Nebo vydržet? Ale zas za jak dlouho po operaci budu "zahojena" abychom mohli začít řešit mimco..? Fakt teď vůbec nevím co dál. Diky moc za názory!

tkanicka
7. led 2021

@rybana27 ja čekala několik měsíců kvůli rekonstrukci oddělení. Otěhotněla jsem 4 měsíce po operaci. Upřímně bych do toho s miminkem nešla, měla jsem toho cca 2 týdny fakt plný kecky.

micheller
Odpověď byla odstraněná
Zobraz