Co jíst/nejíst v těhotenství?

mppm
23. pro 2012

Holky, poradíte co jíst/nejíst v těhotenství? Po přečtení článků na internetu mi přijde, že by člověk nemohl jíst vůbec nic. Díky za Vaše rady a tipy 🙂

mufinka26
23. pro 2012

Ahoj, já jedla úplně všechno, dopřávala sem si hermelín, paštiky, prostě neomezovala sem se, sama moje doktorka říkala, at to vůbec nehrotím 😉

lynks
23. pro 2012

jíst úplně všechno, tak jsem to dělala já, a můj syn teď jí všechno, ničemu se neušklebuje.Hodně zelený zeleniny, kvůli kyselině listové, říká se, že co jíš ty v těhotenství ,to bude jíst i dítě, bude na to zvyklé..

zelva
23. pro 2012

Já jedla taky totál všechno, protože mi všechno šmakovalo🙂)

eloana
23. pro 2012

@mppm Ahoj -ano teoreticky by se nesmelo jist temer nic🙂
ale nic se nema prehanet!!!..... priznam se,ze jsem si letos udelala pro jistotu salat z jogurtu -musim uznat,ze je to temer stejne jako s majonezou🙂
jinak nebezpeci pro plod je hlavne toxoplasmoza a listerie
toxo je ze syroveho masa, takze tatarak v tehotenstvi neni vhody..... pokud jsi ji jiz podelala a mas protilatky uz ji dostat nemuzes
ohledne listeriozy- psala jsem si s jednou dr. ktera je infektolog -radi nejist syrove maso, syrova vejce,syry z nepasterizovaneho mleka ( spis to jsou syry zahranicni, nebo treba domaci) zrajici syry-treba romadur-je sice s pasterizovaneho mleka,ale v tomto prostredi se listerii dobre dari, takze se tam muze rychleji pomnozit, uzeniny lepsi kdyz jsou tepelne opracovane....
dale se radi nejist salaty z lakutkarstvi, majonezy-tam je problem s vajecnymi zloutky,ale jsou pasterizovane, nic mene se tam listerie objevit muze.....dale se muze objevit i v zelenine -takze dobre umyt
salamy jsou dost hlidane,ale spousta jsou delany za studana(studene uzeni) a tim se jak toxo i listerie neznici
neci se pasterizaci- to je nejakych 72 stupnu po dobu 15-30 minut🙂 pokud si to jeste z vejsky dobre pamatuji🙂
Vse co tepele upravis, by melo byt bezpecne, takze i smazeny hermelin, tvaruzky , parky atd......

pak jsou dalsi veci a dalsi veci -cemu se vyvarovat treba kvuli stahum delohy- jak treba skorice( jim temer denne a nic se nestalo)🙂 dalsi jako bylinky
nema se jist, pit salvej- poskozuje plod....
dale veci jako polivky z pytliku atd........ale to uz je z jineho hlediska-spis jsem vypichla co by mohlo uskodit miminku.......

je to ho fakt hodne- urcite se to dodrzet neda🙂

urcite bych si dala pozor na to syrve maso

zrofka
25. pro 2012

ahojky, hele já bláznivá hlídala všechno co se může či nemůže jíst... A stejně mi to bylo k prdu... 😉 na konci těhotenství jsme stejně bojovali o život..a kvůli jídlu to nebylo...

Když máš na něco chuť tak si to dej.. ale jak se říká všeho s mírou...

terezp
28. pro 2012

Já omezila smažená jídla a tučná jídla..Jinak všechno, tím se netrap 🙂

jajino
10. bře 2013

holky můžu pít instantní kafe??prej kofein může vyvolat potrat 😒 ..ale já bez kafča nefunguju...piju normálně 1 lžičku na 2,5 dcl vody..klasický hrníček..max.2 krát denně...

mafeska
12. bře 2013

@mppm taky jsem měla ten pocit tak jsem ty články číst přestala. Jediný co jsem teda nejedla byl můj milovaný hermelín. toho jsem se bála ale jinak jsem si dala na co jsem měla chuť, moje těhotenský chutě mě, naštěstí, táhly k citrusovým plodů, zelenině a čisté vodě (což mi zůstalo doteď) takže mě ty moje chutě prospívaly 😀

leikkka
12. kvě 2013

já jedla vše, kromě zrajcích syrů a ne moc kořeněnou stravu a bez bylinek

jita285
2. lis 2015

Holky já právě vypila 100% džus (prý z 2,5kg červených grepů) a chvíli na to se dočetla, že zrovna v grepu je nějaká látka která může poškodit plod. Tak jsem trošku na vážkách, ale zase jsem toho názoru, že všechno co se stane má svůj důvod a nedá se tomu nijak zabránit. Tak doufám, že bude maličká v pořádku, pumpovat si žaludek nemá cenu co myslíte ?🙂

anelamates
2. lis 2015

Jíst můžeš všechno, pít taky ( samozřejmě krom alkoholu). Pokud budeš jíst rozumné dávky, neublíží ti nic. Jíst pestře a nepřecpávat se je základ.

winter
2. lis 2015

Já nejedla houby. Jednou jsem si dala Nivu a bylo mě 2 dny špatně, takže Nivu, Hermelín a podobné sýry určitě NE.

anunkaa
7. led 2016

@jita285 Tak teď jsem z toho zmatená... Cituju přímo tady odsud z Wiki : Konzumace grepů v těhotenství je důležitá kvůli vysokému obsahu vitamínu C, který grapefruit obsahuje. Těhotná žena by měla mít denní příjem minimálně 85 mg vitamínu C (zhruba velikost jednoho středně velkého grepu).

Kromě vitamínu C je grep zdrojem vysokého množství lykopenu, který přispívá ke snížení krevního tlaku a snižuje riziko vzniku preeklampsie. Díky konzumaci růžového nebo červeného grepu získá žena dostatečně velké množství lykopenu a limonoidsů, které zabraňují vzniku mnoha typů rakoviny. Grapefruit působí také jako prevence před vznikem ledvinových kamenů nebo jako ochrana před rakovinou tlustého střeva.

rottentocore
5. čer 2016

Ahoj všem, může se jíst v tehotenstvi lilek? Mám na něj hroznou chuť...

lavenderl
5. čer 2016

Tak já nevím holky, jsem asi divná, ale já toho, kvůli možné listerii apod. nejím dost. Určitě ne zeleninu v připravovaných salátech, jen doma důkladně umytou. Plísňové sýry, hermelín mám ráda, tak jsem si ho dávala jen tepelně upravený. Úplně jsem vysadila uzeniny, hlavně z pultů a veškeré lahůdky - saláty, pomazánky, chlebíčky apod. Třeba i točenou zmrzlinu, uzený losos je snad nerizikovější. Paštiku si sem tam dám, ale ne čerstvou. Také ne syrové žloutky a maso samozřejmě vůbec, i když jsem na tatarák také měla jednou chuť 😀 Jinak k lilku, ten můžeš normálně, já ho jím často a vzhledem k tomu, že se vždy musí tepelně opracovat tak je to v pohodě. No tak snad jsem vás nepohoršila 🙂

rottentocore
5. čer 2016

@lavenderl děkuji já jsem to hledala, ale nikde na netu o lilku ani zmínka. Jinak taky spoustu věcí nejim. Vyhýbam se cukrárnam obloukem, za větrník bych vraždila, ale jsem posera...jinak zeleninu taky jen doma a 2x omytou...doma už si že mě klepou na hlavu...nivu a hermelín radši jen tepelně zpracované... paštiky vůbec, uzeninu si dám to se neudržím, ale pak těch výčitek...

lavenderl
5. čer 2016

@rottentocore Jo cukrárny taky vůbec ne 🙂 A ty paštiky jsem měla asi tak dvakrát májku no, ale do chlazené bych nešla. Muž už taky někdy kroutí očima, no jo, ale už se to naučil :D No já mám taky pak výčitky, když si dám něco, u čeho si nejsem úplně jistá, teď už si to radši nedávám, páč pak mě to samotnou stresuje...

rottentocore
5. čer 2016

@lavenderl v kolikátém jste týdnu? Jsou to nervy, ale za ty prdolky v bříšku to stojí 🙂

lavenderl
5. čer 2016

@rottentocore Já zítra začínám 36. týden a dělá se mi nějak divně, jsem děsně unavená dnes a myslím, žena mě chodí poslíčci poslední tři dny,tak nevím. Už se to blíží no 🙂

anelamates
5. čer 2016

@lavenderl Tak věci, které zmiňuješ, bych nejedla ani ted. Hotové saláty, nějaké pofi uzeniny, lahůdky z pultů, no fuj. Salát si dělám denně ale svůj, doma, je to pět minut práce, chlebíček, když bych na něj měla chut, tak taky a pomazánky vždycky. A jíst se může opravdu cokoliv, pokud to nepřeženeš, a pokud je to v pořádku. A v těchto vedrech tedy bez majonézy a není to týden za výlohou.

rottentocore
5. čer 2016

@lavenderl tak to vám závidím... už brzo si pochovate...já si oddychnu až po 27 týdnu,protoze budu vědět, že už by miminko zachránili, kdyby se něco stalo...tak ještě 2 měsíce...

lavenderl
5. čer 2016

@rottentocore děkujeme! Ale neboj, vše bude v pořádku, teď si užívej, třetí trimestr je záběr, tedy pro mě.

lavenderl
5. čer 2016

@anelamates Tak já normálně také ne, saláty vůbec, ani lahůdky, ale týká se to i veškerých balených věcí tohoto typu, což pomazánku si člověk někdy koupí. Jinak taky vše děláme doma a třeba ten salát je i v kebabu kdo si třeba rád dá, hlavně ty dresinky, to je děs!

anelamates
6. čer 2016

@lavenderl Nikdy tohle nekupujeme, já jsem stará škola, je mi skoro 60. Takže nikdy.
@rottentocore Opravdu se jídlem nestresuj a jez, nač máš chut. Dítěti to neublíží. Jak říkám, pokud nejíš něco zkaženého, nepiješ alkohol - a i ten se prý v minimnožství už dá ( půl deci vína by tě zřejmě nezabilo a dítě taky ne, ale dá se bez toho obejít). Jenom se v teple vyhýbej různým těm lahůdkám typu majonézový salát, hotové zeleninové a tak.

rottentocore
6. čer 2016

@anelamates děkuji za tip...🙂 já právě nejim skoro nic...☹ když mam chuť třeba na pivo tak si dám nealko, já se bojím dat i těch půl deci vína... 🙂

anelamates
6. čer 2016

A jednoduše - proč se na jídlo nezeptáš svého gynekologa? On by ti asi poradil nejlíp, ale myslím si, že neexistuje žádné jídlo, které by nějak mohlo poškodit dítě. Samozřejmě s vyjímkou zkaženého a jedovatého. Když budeš jíst a pít pestře, přiměřeně a s rozumem, tak se nic nestane. Těhotenství není choroba, aby se musela držet dieta. Nejez jenom to, co ti dělá špatně.

maqggienka
6. čer 2016

Všeho s mírou. Máš chuť na hermelin, dej si hermelin. Tělo si samo řekne, co mu chybí. Takhle mi to bylo řečeno 😉

andreaandrejka
6. čer 2016

@rottentocore Všeho se bojíš a úplně zbytečně..nic ve zlém 🙂 Těhotenství není nemoc. Dej si to, na co máš chut. Pokud se nebudeš cpát ničím vyloženě špatným od rána do večera, tak to dítěti v žádném případě neublíží. Nestane se ti nic ani po lilku, a ani po větrníku. Kdyby jsi měla zkoumat všechno, co strčíš do pusy, tak by jsi nemohla jíst vůbec, ale vůbec nic.

Zrovna včera jsem četla studii a článek jednoho nejmenovaného gyn. primáře. Ten tvrdí, že pokud si žena odepře v těhotenství to na co má chut, by nemohla vyjít celých 9 měsíců ani ven na ulici, protože v momentě kdy vylezeš ven, začneš dýchat takové svinstva, že by jsi tomu ani nevěřila. Oproti tomu jeden větrník a jedna paštika nejsou zhola nic. 🙂
Ano, musíme přemýšlet jako těhotné co jíme, ale chce to i trochu selského rozumu.

rottentocore
6. čer 2016

@andreaandrejka jo já vím, že plaším zbytečně, ale čím jsem víc těhotná, myslím s každým dalším týdnem těhotenství se o miminko bojim víc a víc 😉. Doma už si ze mě klepou na čelo...no co nadělám 🙂

andreaandrejka
6. čer 2016

@rottentocore Chápu, taky mívám obavy. Ale taky je zapotřebí si to těhotenství užít, ne ho prožít ve věčném strachu a zkoumáním co můžu a nemůžu.
Nikde není napsáno, že když budeš jíst jen a jen zdravé věci a dělat všechno jen prospěšné, že se nic nemůže stát.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru