Listerióza a těhotenství. Jaké jsou příznaky?

lucias1
10. led 2007

Jestli je tohletéma už někde založené tak se předem omlouvám 😉
Ale zajímalo by mě,kde všude se může vyskytovat,jaké jsou její příznaky a vše kolem.Předem děkuji za příspěvky 🙂

lara1znk
14. led 2007

mam to odkonzultovane s mojou porodnou asistentkou aj v knihe sa uvadza mozarella medzi syrmi ktore sa mozu

rafaela23
14. led 2007

Listerióza je sice zákeřná, ale jen hodně zmedializovaná nemoc: vzniká v půdě, takže veškerá zelenina, maso atd. může být tímto virem nakaženo. Stačí si špatně umýt ovoce či salát a je to tam!!! Dokonce je možné ji chytit vzduchem od zvířat. To už mi přijde dosti extrémní a podle statistik je potratů způsobených listerií k počtu těhotenství tak jeden z tisíce, mnohem více je rizikem potrat spontální ten je poměrem asi 250 z tisíce. Každopádně není na škodu se vyhnout lahůdkám a jejich výrobkům, jíst vesměs tepelně opracované potraviny a hlavně dodržovat přísnější hygienické návyky (kvalitně omývat zeleninu, ovoce, nádobí a věci s nimiž potraviny připravujeme). Takže žádný strach, zbytečně se stresovat nemá smysl, onemocnění beztak nemůžete nijak zvlášť zabránit. Četla jsem článek o ženě, která sic vše dodržovala, tak ve čtvrtém měsíci následkem listerie přestalo jejímu děťátku bít srdíčko a ona potratila. Můžete pouze snížit riziko.

elly
9. únor 2007

POZOR POZOR dnes zjisteno!!!!!

Praha - Po sýrech, lahůdkových salátech a paštikách se nebezpečná bakterie listerie v ČR objevila u dalšího druhu potravin, a to v uzených lososech. Výskyt prokázaly mikrobiologické rozbory Státního veterinárního ústavu v Praze. Oba výrobky, irský uzený losos Ocean Queen z Německa i norský uzený losos Almar z Polska, již byly staženy z trhu. Bakterie obsahoval vzorek zakoupený koncem ledna v prodejně Makra. Množství bakterií mnohonásobně překračovalo přípustný limit. Podle Mfd šlo o dávku, která by mohla ohrozit těhotné ženy a lidi s oslabenou imunitou. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Státní veterinární správy proto v obchodní řetězci odebrali další vzorky, v nichž nález rovněž potvrdili.

jitulech
9. únor 2007

To je fakt katastrofa, zrovna jsem to ráno zaslechla. A zrovna jsem si včera jednoho uzenýho lososa koupila a ještě sleďové filety ve smetanové omáčce. Tak nevim, jestli to nemam vyhodit ☹ nejdřív jsem si myslela, že je to fakt nafouknutá bublina, ale teď když jsem těhule to nějak více sleduji a připadá mi, že nebezpečí číhá doslova v každém regále. Ach jo 😖

papaya
9. únor 2007

holky ja toneresila az do vcerejska,kdy jsem zjistila,ze jsem mela kousek syra ktery byl oznacen v tv za zavadny 😒 mela jsem kousicek a vyjimecne.ted muzu jen doufat,ze to bude ok.nic se nema prehanet,je to mozna hysterie,ale za ty nervy to nestoji.jestli se neco stane,nikdy si to nodpustim.tak se opatrujte,at tohle nemusite vubec resit ☹

kyri
9. únor 2007

papaya - myslím, že se dají dělat nějaké krevní testy, pokud bys chtěla zjistit, jestli máš v krvi tu bakterii - a pak se to dá docela dobře vyhubit antibiotikama (čímž se odstraní riziko přenosu na mimi)

elly - kdes našla ten článek? lososa teda moc nejim, měla jsem ho naposledy někdy minulý rok v září...

pollyanna
9. únor 2007

najvacsim zdrojom listerii su vraj sklady obchodnych retacov a mysi v nich... 😖 a specialne si treba davat pozor na napoje v plechovkacha pred pitim ich umyt...

len
9. únor 2007

Kyri, ten článek vyšel dneska v MF Dnes hned na titulní straně 🙂
Jo a jinak tam psali, že ty listérie tam byly už od výrobce, že se v žádném případě nemohly dovnitř dostat při přepravě nebo chybou skladování...

papaya
9. únor 2007

kyri uz jsem to zjistovala,testy se delaji 2x po 14ti dnech,ale zjisti jen jestli mas bakterii v sobe a ne ze propukne nemoc,pak se dela taky rozbor stolice.ja jedla jinou serii nez ta co byla spatna.je pry mala pravdepodobnost,ze by byly zavadne vsechny syry co vyrobili.uz jsem klidnejsi a radsi nemyslim na nejhorsi ,mimcu stres nesvedci.jen jsem chtela varovat ostatni,protoze to muze byt pekny prusvih

bielanevesta
9. únor 2007

Holky a keď zvyknem na chleba si ráno dávať šunkovú salámu a občas si kúpim tuniaka v konzerve Rio mare... myslíte že tam riziko je?? Žeby som to mala prestať jesť?? 😨

kyri
9. únor 2007

v tom tuňákovi snad ne..? ten se do té konzervy dává zavařený, teda doufám...

len
9. únor 2007

Aničko, klid, to by snad mělo být OK 😉 Kdyžtak si kup tu dnešní MF (jen tak pro zajímavost - když si připlatíš 38 Kč, je v ní DVD Kolja 🙂 ), tam se toho opravdu píše spousta - kde se všude vyskytuje, jak se jí bránit, jak upravovat potraviny, abyses jí vyhnula... Fakt docela zajímavé čtení 🙂

dorotka
9. únor 2007

No kocky akurat vcera bolo v spravach ze uz to mame aj na slovensku dostalo sa to sem od ceskeho vyrobcu syra niva a doviezol to sem liddl takze si fakt asi treba dat bacha so salatmi a plesnivymi syrmi

bielanevesta
9. únor 2007

Leni, díky. Nesmiem na to zabudnúť a určite ju kúpim 😵

papaya
9. únor 2007

Anicko nestras,ja jim taky obcas salam nebo rybicky... 😕 ale na zrajici syry a lahudky si urcite necham zajit chut 😖

bielanevesta
9. únor 2007

Uf, tak som sa cez tie články prelúskala. Celkom síla. Ale keď budem všetko dodržovať snáď nás s prckom nič neohrozí

bielanevesta
9. únor 2007

Leni si poklad 😵 😵

marinka
12. únor 2007

Těhulky, a chystáte normálně maso? Já přijdu do styku se syrovým masem, které chystám manželovi, ale dnes mi sestra říkala, že je možné nakazit se lysteriozou i takto.. co myslíte?

len
12. únor 2007

Marinko - ve zvláštních případech, pokud se u toho třeba řízneš, nějaké malé riziko tam možná bude... Daleko častější je ale, dle mého, nakažení tím způsobem, že se na stejném prkénku/ stejným nožem/ špatně umytýma rukama... zpracovává nejdřív syrové maso a potom něco, co neprojde dostatečnou úpravou (např. zelenina).

marinka
12. únor 2007

Len, děkuju. Na tohle jsem si dávala pozor, abych nůž a prkýnko nepoužila na nic jiného a hned jsem ho umývala..

ena
14. únor 2007

aj tu je nieco o listerioze a prevencii: http://www.ta3.com/sk/reportaze/24009_prevencia...

kajule
15. únor 2007

Četla jsem, že se nesmí ani paštiky, čajovky a co třeba suchý salám?!

perada
15. únor 2007

Kajule, četla jsem, že ty se taky nesmí...dr. mi říkala, že jen šunku. Mě naštěstí vysočina apod. teĎ strašně smrdí 🙂

kajule
15. únor 2007

Já jsem právě slyšela, že se to u nějaký firmy objevilo, ale člověk nikdy neví, kde se objeví příště. ☹ Problém je v tom, že já Vysočinu přímo miluju. ☹

kajule
15. únor 2007

Nejhorší je, že kolikrát těhotná ani nepozná, že tu listeriózu má, pže na ní nejsou žádný příznaky. ☹

perada
15. únor 2007

No právě, to nás vyděsilo, tak se hodně hlídám...já visočinu taky miluju, ale teď v tt mě lechtá v krku..a smrdí mi ☹ Co mě štve, jsou utopenci!! Ty já miluju nejvíc, nechala jsem si je koupit a pak mi to došlo.. ☹

kajule
15. únor 2007

Ale budeme to muset nějak vydržet, i když mě to teda bude stát hodně sil. Doufám, že ale bude všechno dobrý, pže už se na toho Prcka moc těšíme. Teda tady už mám napsaný 28.tt a přitom ho začínám až zítra. 🙂

lucqa
15. únor 2007

Uz som snad precitala vsetky dostupne clanky o listerioze a stale mam pocit, ako keby som citala o toxoplazmoze. Stale sledujem co sa z coho vyraba, ci to je pasterizovane a potom sa docitam, ze vyrobok sa moze nakazit bakteriou aj po pasterizacii ☹ Ako ma potom clovek verit vyrobcom?
Ale uprimne, zacala sa chripkova epidemia, ako rozoznat ci ma clovek "len obycajnu" chripku, alebo ci ma so strachom utekat k doktorovi? Hlavne teraz, ked sa vsetky sledujeme 10x citlivejsie ako normalne a dr. sa chytaju za hlavy co zbytocne panikarime ☹

iga
15. únor 2007

Ahoj holky, a co sunka? Myslite, ze je v pohode? Zrajici syry jsem vynechala, slaty s majonezou nejim, mekke salamy mi smrdi, ale sunku miluju! Cetla jsem o listerioze v anglicke slanine - to je des! Prece nemuzeme jist vsechno jen vareny! Jo, a co tehu ze slovenska - co brynza? Ta je O.K.? Jedeme dneska s s manzelem na Slovensko a tam uz "svokra" urcite vari halusky...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru