Fámy, pověry, fakta

nowe
19. led 2016

Holky něco k pověrám. Slyšela jsem,že kočárek by neměl být doma dřív, než se narodí miminko. Přináší to smůlu,no ale v čem? Další pověra o ní jsem neslyšela,že se s kočárkem nesmí na hřbitov. Proč? A poslední věc, že se v těhotenství nesmí mýt okna a dělat takový pohyby jako při mytí oken. Že se miminko může zamotat do pupeční šňůry. Jsem malá,takže jse furt pro něco natahuji. Myslíte,že to může vadit?

vesanus
19. led 2016

Ne. Vážně ne... 😎

roooza
19. led 2016

Taky tyhle pověry znám 🙂 Jsou to sice pověry a asi hlouposti, ale na druhou stranu si říkám, co kdyby náhodou. 🙂

elvira
19. led 2016

Jsou to pověry - kočárek jsem doma měla tři měsíce před porodem - třikrát klepu, ale malý se narodil v pořádku a dosud je zdravý.
Hodně se to drží u prvního dítěte, pokud si maminka nechává kočár pro druhé dítě, tak ho má mít kde?
Na hřbitově jsem s kočárem byla - mrtví nikomu neublíží, to spíš živí.
Jo, mýt okna a taky štrychovat - aby se neomotala šnůra - no, co má být, to bude - pokud hodláš rodit v porodnici, tak se o případně omotanou šnůru postarají - ale nikdy nic není stoprocentní.
Takže nějaké natahovaní se pro věci nevidím jako problém, to bys musela na začátku těhotenství upadnout do zimního spánku a probudit se porodem. 😉

martivaloskova
19. led 2016

Doktorka mi říkala že bych neměla dělat opakované pohyby v předklonu.. Př.kartáčování koberců mi zakázala právě kvůli tomu zamotání do pupeční šňůry...

hanih
19. led 2016

Co se tyka kocarku doma, je to proto, aby se to nezakriklo - dokud neni mimi doma, neni nic jiste 🙂 Na hrbitov ne kvuli zlym duchum a pritomnosti smrti. To jsou povery 🙂 U tech oken myslim, ze jde spis o to, nelezt v tehu po vyskach, nez o ten pohyb...

nowe
autor
19. led 2016

@elvira no a proč by se nemělo s miminkem na hřbitov? Jako že umře? Nevím,někdy mi příjde,že jsi lidi z nudy vymýšleli. Co taky měli dělat když neměli telku 😀

nowe
autor
19. led 2016

@martivaloskova to slyším prvně. Mě dr téměř nic nezakázala.

zandi
19. led 2016

Tyhle povery uz mi stihla povykladat babicka. Nesmim mit doma kočárek, abych neco nezakrikla? A co oblecky, vybava pro mimco, postylka apod.? Podle me si to nekdo vymyslel a tim, ze je kocar pojizdny tak je to jednoduchy...My ho doma mit budeme. Nemyt okna? To mam ted pul roku nevidet pres spinu ven? Muj dr. se teto povere jen smal. No a nechodit na hrbitov? Tuhle neznam, ale prece si nebudu zajistovat hlidani kojence kvuli upravam hrobu nebo budu parkovat mimco za zdi ne? Omlouvam se, jestli se tim nekoho dotykam, ale me to prijde spis k smichu tyto povery...

kolibricek36
19. led 2016

kdysi se třeba nesmělo v šestinedělí s miminkem ven - mělo to svůj důvod, ale v dnešní době se to nemůže pochopit. 🙂
a to se s dítětem tak nemazlili jako dneska - položili ho na plinku ven a obdělávali pole

nowe
autor
19. led 2016

@zandi mě zajímal názor ostatních. Né,že tomu věřím. Jen to člověk furt dokola poslouchá od ostatních. Pak manžel přišel ani nevím od koho s tím hřbitovem. Také jsem se smála 😀 Jediné co asi dodržíme,že ten kočár doma nebude.

gepe
19. led 2016

@nowe kocarek doma v dubnu, mala narozena v srpnu. Zadne povery, famy jsme nedrzeli, a to nejen co se tyka ditete, ale i nas (napr predsvatebni oddelena noc, aj 🙂) Priznam vsak, co jedine jsme teda "dodrzeli", tak ze jsme s malou nebyli na hrbitove do jejiho 1 roku veku, pote uz ano. Rika se, ze takhle male dite muzou mrtvi povolat k sobe. Podle me je to historicke s ohledem na drive, kdysi davno i pomerne vysokou umrtnost novorozencu a kojencu.

veraga
19. led 2016

Myslím, že většina pověr pochází z dob, kdy se ženské slezly u drhnutí peří a kefraly ptákoviny, aby řeč nestála. Mít kočár doma opravdu neznamená, že se s miminem něco stane. Přítomnost nějaké věci na určitém místě nezapříčiní potrat. Spíš pokud se něco náhodou stane, pohled na prázdný kočár (postýlku, kolébku..) není moc veselý... Zákaz mytí oken je podle mě hovadina. Ale od doktora vím, že pokud má žena náběh na odloučení placenty, neměla by se předklánět.
Chození na hřbitov? No, kdo věří na duchy, ten si to jistě nějak odůvodní. Za mě nesmysl.

blecha94
19. led 2016

Moje máma je pověrčivá. Kočár doma mi zakázala, prý to znamená, že by se dcera nemusela narodit zdravá či dokonce živá. Na hřbitov jsem s ní taky nemohla, děti ro roku věku prý na hřbitov nesmí, protože tam číhá smrt. Taky jí nesmím do roka ostříhat vlasy, protože to krátí život (někdo říká, že rozum), což je u nás teda děs, protože dceři se dá dělat culíček od 2 měsíců a ve 4 měsících už jí ofina překážela v obličeji... 😀 To s okny jsem taky někde četla. Já je v těhotenství nemyla, ale jen proto, že se mi prostě nechtělo... 😀

ppejskova
19. led 2016

Kočárek máme doma od konce 4. měsíce, to jsem nikdy nepochopila proč by doma být neměl, okna jsem vesele za asistence mého drahého myla někdy v 7 před Vánocema,s tím hřbitovem v tom jediném bych z historického hlediska viděla smysl,a to z toho důvodu, že dřív přeci jen lidé často umírali na choroby co se šířili i vzduchem,pohřebnictví ani lékařství nebylo zdaleka tam co dnes...takže bych i věřila tomu,že po návštěvě hřbitova to malé teoreticky mohlo onemocnět a umřít... Dnes,už bych to řešila jen proto,že je vhodné zachovávat ticho a u miminka si těžko naprogramovat že teď třeba 30 minut nesmí plakat...

ajka198
19. led 2016

Jsou to blbosti. Pověry vznikaly kdysi dávno proto, že si to lidé neuměli jinak logicky vysvětlit. Kočár jsem samozřejmě doma měla před porodem (kam jinam ho taky dát). Na hřbitov jsem chodila normálně, jsou tam super procházky a je tam klid. Když měl malý 8 měsíců, umřela mi babička, šli jsme na pohřeb i na hřbitov. (To s tím hřbitovem mi připadá jako totální blbost). A na umývání oken se mi zdá spíš nebezpečné to, že bys mohla spadnout ze židle.

nowe
autor
19. led 2016

Co člověk to názor 🙂 souhlasím s veraga že jsi to lidé vymýšleli po večerech aby řeč nestála 🙂

kolibricek36
19. led 2016

@veraga Vlastně máš pravdu - pohled na prázdnou kolíbku.... je až k zbláznění - když o mimi přijdeš.

bartovka83
19. led 2016

Mě ještě mamka říkala, že nemám koukat do ohně, aby dítě nemělo ohníček. Akorát mi neřekla jak to mám udělat, když musím každý den topit v krbu 😁 Každopádně dcera se narodila bez ohníčku 😉

ninusch
19. led 2016

Hele jsou to kraviny. Já slyšela i to, že nesmíš mít doma výbavičku před početím, jinak neotěhotníš. No, když jsme se snažili, dostala jsem obří pytel oblečků, no mám to snad vyhodit? Dala jsem je hezky doma do skříně a do měsíce jsem byla v tom :D Kočárek jsem měla doma dobře čtyři měsíce před porodem, stál v chodbě a porodila jsem skoro na lusknutí a prcek je živej, zdravej a hyperaktivní 🙂 Já zase slyšela, že se nemá tancovat polka, aby se dítě nezamotalo do šňůry. Tak jsem doma celou dobu dělala všechno, stěhovala nábytek, deset dní před porodem jsme byli na plese a polka taky byla a jak to dopadlo? Dítě šňůru kolem krku nemělo, sice si na ní udělal malý uzlík, ale to nebylo nic proti ničemu 🙂

aklin
19. led 2016

S těmi okny to je jen nějaká pověra, na kterou vůbec nevěř. Ve 37. tt. jsem myla okna, o dva týdny později se narodila malá v pořádku.

frantiska85
19. led 2016

Hloupé pověry, nic víc.

macinka0007
19. led 2016

@nowe s tím mytí oken něco bude :D já sem je myla ke konci těhu a porod mi vyvolávali protože mimi mělo špatný ozvy no a když se narodila měla šňůru kolem krku

evkadol
19. led 2016

U minulého těhu i teď mám kočárek doma. Kam jinam ho mám dát, když ho chci mít připravený. A na hřbitově je krásnej klid 🙂 Ikdyž tuhle pověru jsem nikdy neslyšela. Pověrám nevěřím. Okna jsem taky normálně myla. Dokonce jsem se tím snažila vyvolat porod na termín, ale bez výsledku 🙂 Mě to vždycky příjde k smíchu, když na mě někdo začne valit pověry. Stačí se řídit rozumem 😉

nat
19. led 2016

Ja osobne tyto povery nikome neberu pokud veri,ale ja osobne si myslim,ze je to hloupost🙂Kocarek doma nemam ale za tyden budu proroze ho nemam kde mit a mam doma autosedacku.Clivek by potom nemohl nic a hlavne komu by se chtelo shanet vse tesne pred a nebo po porodu 🙂

nat
19. led 2016

Ja osobne tyto povery nikome neberu pokud veri,ale ja osobne si myslim,ze je to hloupost🙂Kocarek doma nemam ale za tyden budu protoze ho nemam kde mit a mam doma autosedacku.Clovek by potom nemohl nic a hlavne komu by se chtelo shanet vse tesne pred a nebo po porodu 🙂

uzsezasenudim
19. led 2016

Dle mě je to jako kdybyste měla věřit tomu, co Vám jako malé ve škole vyšlo v oblíbené hře Nebe-Peklo-Ráj 😀 povídačky byly, budou a jsou. Věřte tomu a bude to pro Vás platné a budete se cítit lépe, když nenaplníte zlé předpovědi a tomu všemu se vyhnete. Nebo tomu nevěřte a nic se nestane. 🙂 A s tím pupečníkem....to ani není o pověře. Koukněte se pořádně na dělohu, kde je pupečník, kam vede,... aby se dítě uškrtilo, musí dojít k tahu na obou koncích. Jak ten tah uděláte? Vážně věříte, že tím, že se natáhnete jakože Vy celá? ? No to snad ne, né? 🙂 no offense, nemyslím to zle. Ale těžko tím, že se někam natáhnete, vytvoříte tah v děloze na dvou místech, na bříšku miminka a v místě umístění ke stěně dělohy. 🙂 Peace

ivis04
3. únor 2016

Co se ma stat se stane at mas kocarek doma nebo ne, ten to asi neovlivni. O hrbitove to slysim prvne, ale urcite se pujdem za tatkou ( dedou) podivat :( No a okna jsem pred Vanocema umyla a jsme ready ;)

evaamy
3. únor 2016

Všechno to jsou kraviny

rituska88
3. únor 2016

Osobně teda nevěřím ničemu z toho, jsou to pověry. Kočárek jsme doma sice neměli - měli jsme ho u našich, protože oni té pověře věří, ale kdybysme ho neměli kde jinde mít, měli bysme ho normálně doma - stejně jako jsme doma měli nachystanou postýlku, výbavičku... Okna jsem myla ještě ke konci těhotenství stejně jako jsem věšela prádlo, skládala ho vysoko do skříní - takže zvedala ruce a natahovala se - prostě jsem se cítila celé těhotenství dobře a neměla jsem důvod to nedělat jenom proto, že jedna bába povídala. A na hřbitově jsme se synkem byli poprvé, když měl asi půl roku - o té pověře jsem předtím slyšela, ale chtěla jsem ho ukázat babičkám, a od té doby jezdíme na hřbitov pravidelně a nevidím na tom nic špatného 🙂

zvirka
3. únor 2016

Tak to jsem asi divná, já chodila s kočárem na hřbitov moc ráda, bydlíme blízko, klid, rovné chodníčky, stromy, taková pohoda 😀 Na rozdíl od procházek na sídlišti, kde jsou šílené chodníky a kravál.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru