Jak moc škodí stres v těhotenství?

terezapetrova
2. dub 2015

Dobry den mile mamimky, rada bych vedela co si mamimky, které jiz jedno dite mají a cekaji další, nebo cekaji tretatko apod mysli o tom jak moc stres tehotne mamimky skodi mimimku v brisku. Ptam se z následujících duvodu - ja sama mam malého synka Vojtiska cca 3,5 roku a ted cekame druhého chlapecka s terminem porodu letos v cervenci. Ze zacatku tehotenstvi jsem se snažila často myslet na to, ze se nesmim stresovat aby to neskodilo mimimku v brisku. Ale jak cas leti, v ramci všech povinnosti zapominam na to, ze bych se nemela stresovat a myslim, ze se stresuju prilis. - Vojtisek zlobi radne, pak me třeba v ramci vztekani kopne do bricha a ja to nervove nejak vůbec nedavam 😒 Bojim se, ze tim skodim jen sama sobe a nenarozenému diteti. Uz když jsem cekala Vojtiska stresovala jsem se dost a syn se narodil vahove nedonoseny, jako mimi velmi neklidny s mnoha problémy. Jak stres prozivate v tehotenstvi Vy? Jak se ho snažíte eliminovat? Dekuju 🙂

pavlapl
2. dub 2015

Težko říct jak moc ubližuje stres miminku. Já když jsem čekala syna tak jsem byla v permanentním stresu. Chlap strašně pil a když přišel vožralej tak na mě šíleně řval nenechal mě spát pak mi na jednom vyšetření řekli že má syn vadu neslučitelnou se životem a budu muset na potrat to jsem byla ve 20tt. 14 dní jsem čekala na další vyšetření kde mi řekli že je úplně v pořádku, ale to čekání bylo děsný. Skoro jsem nespala a pořád brečela. Teď jsou mu 4 roky a 4 měsíce a pořád nemluví. Nedokáže plnit úkoly a težko se vyrovnává se stresem a nemá rád měmění denního řadu. Těžko říct jestli za to může můj stres ale já věřím že ano. První dcera je úplně jiná a také těhotenství s ní bylo daleko klidnější.

kaccistar
2. dub 2015

ja si myslim, ze neublizuje... kamoska bola v tehotenstve fakt v strese, dokonca dostala aj prasky na ukludnenie a lezala v nemocnici.. bola fakt psycho (vplyv hormonov atd..) a maly je snad najstastnejsie miminko a este je aj zdravy a aj sa narodil velky ako buk! 🙂 takze asi to nebude tym stresom, ale je to v kazdom pripade individualne.. mozne je vsetko. Ale skor by ma strasilo nie ten vlastny stres, ale ta forma vzteku u syna, ze Ta kopne.. to nie je akceptovatelne a to by som ho asi zrezala celkom dost, pretoze toto je jednak velke riziko pre Teba a jednak velky posun hranic Vojtiska, co si dovolit moze a co nie.. ale zase, je to o vychove, ako sa k tomu rodic postavi a co komu vyhovuje. Na toto su tiez nazory rozne.

mandala
2. dub 2015

Miminku určitě neublíží, konzultovala jsem s lékařem, když jsem chtěla jít na pohřeb, ale bála se, jaký to bude mít vliv na mimi, protože jsem věděla, že určitě budu brečet a vůbec to bude dost drsný a ten mi řekl, že stres v žádném případě vliv na dítě nemá. 😉

nonacek
7. dub 2015

@pavlapl takový stres jako ty měla moje nej kámoška z manželem a její syn 6 let mluví velmi špatně ,ze mu téměř nerozumím diagnostikovali mu vývojovou disfasii a stres s naší velmi špatně jinak je to velmi zlatý kluk

elu
7. dub 2015

holky, já myslím, jak píšete, že ty děti nemluví, že to nebude stresem v těhotenství,ale tím, že celkově rodinná atmosféra je na prd....

bejushenka
7. dub 2015

Ahoj, já teď čekám taky druhé miminko a přemýšlím nad tím. Určitě si myslím, že mimčo částečně vnímá to co já. Nevěřím tomu, že ne. Při prvním těhotenství jsem byla hodně ve stresu a pořád jsem plakala, měli jsme to těžké a dcera se mi narodila hodně uplakaná. Dodnes má tendence místo řešení problémů békat a vztekat se. To jsem si dost vyčítala. Úroveň mluvení bych ale nepřičítala stresu v těhotenství, dcera mluvila už v roce i když s logopedickými nedostatky, protože si s ní hodně povídám, hraju a omezuju televizi. Bývá hodně nemocná, ale ani to nepřičítám stresu v těhotenství. Myslím, že jsou faktory, na které to vliv má a faktory, na které to vliv nemá. Není to jen můj názor (mám VŠ pedagogickou a dost jsem o tom četla). Je pravda, že se taky rozčílím, když malá zlobí a pak se obrátím na mimčo v břichu a říkám mu, že to není na něj. Protože pokud vnímá ten stres, mohlo by vnímat i to, že není namířen k němu ne? 🙂 a na jednu stranu si říkám, ať si zvyká, protože nepředpokládám, že narozením miminka by se chování dcerky zlepšilo a stal se z ní andílek, který mě nerozčílí, takže se s tím děťáko bude setkávat . 😉

pavlapl
8. dub 2015

@elu to si nemyslím protože mám ještě starší dceru a ta zase mluví až moc a mladší dcera je to samé.

jandulinkaa
8. dub 2015

Ahoj holky, teď čekáme třetí mimi a jsem ve stresu snad každý den. Synovi budou 2 roky, začíná období vzdoru a dcera má zase předškolní pubertu. Myslím, že mimi to určo nějak ublížit nemůžu, u dcery jsem studovala VŠ, takže jsem celé těhu byla ve stresu ze zkoušek, bylo mi vždy až nevolno a klepala se po celém těle. Dcera mi první půl rok nespala a pořád řvala, ale z důvodu silné koliky. Teď vše teda řeší brekem a vztekáním, ale je to podle mě o povaze. U syna jsem byla také ve stresu, chodila jsem do práce a k tomu uvztekaná dcera a syn od narození úplně v pohodě, krásně spinkal a je to smíšek..teď tedy ten vzdor, ale to patří ke každému dítěti 😉

zo_ja
10. dub 2015

Tak stres na dítě jednoznačně má, ze stresu se dá i potratit.
Ale to jsou extrémní případy.
Hodně má vliv pracovní prostředí - je-li stresové a matka tomu vystavena mnoho hodin denně, ale totéž může udělat rodina, manžel ap., i jiné vážné starosti existenčního charakteru.
Ale to, že se jednou dvakrát za den rozčílíš, tak ne, leda bys měla jiné potíže - se srdcem, nebo něco.
Určitě bych nenechala do sebe kopat, to bych dlaa jednoznačně najevo, že to teda ne. Když budeš ůslená, pochopí to. Prostě pravidlo - po matce se neskáče. Matka se nekope. Ovšem v tomto věku to často neudělají schválně, neřezala bych za to. Vysvětlit, zvýšit hlas, odejít, umístit se mimo dosah. Pokud to dělá schválně a opakovaně, třeba souč. s tím lehce plácnout.

Příroda počítá s tím, že matky mají další děti, řeší kdeco, rozčílí se a tak.
Myslím, že si hodně pomůžeš tím, když se nebudeš rozčilovat nad věcmi, které za to nestojí, řešit jen do podstatné, nebazírovat na detailech, a netrápit se tím, co nemůžeš změnit, a hlavně si jdi s ním po obědělehnout, klidně usni, nebo aspoň chvíli lež, využij tatínka po večerech a o víkendech na vycházky s V => získáš klid a relax, máš-li možnost babiček ap. využij. V šestinedělí jak když najdeš.

terezapetrova
autor
10. dub 2015

@zo_ja napsala jsi to hezky dekuju, ten odpočinek po obědě rozhodne praktikovat budu, dnes byl tedy Vojti doslova silenej az me bolelo břicho :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru