Nebyl v práci problém odcházet na těhotenské prohlídky?

nicol11
6. dub 2015

Ahoj holky, minulý týden jsem měla pozitivní těhotenský test, na gynekologii se teprve chystám volat, ale chci se Vás zeptat na jednu věc. Pracuji v logistice a dělám zástup dvěma kolegům, když jsou nemocní, na dovolené atd. Nikdo jiný kromě mě jejich práci neumí. Tak se chci zeptat - nedělalo vám třeba v zaměstnání problém odcházet na těhotenské prohlídky? Kolegyně teď za nedlouho třeba odchází na měsíc a já ji mám zastupovat, ale já mezitím určitě budu absolvovat nějakou prohlídku, tak nevím, jak na to v práci budou reagovat, když jsem vlastně jediná, co její práci umí. Já vím, že to v podstatě není můj problém, ale chci se zeptat, co byste v takové situaci dělaly vy. Taky budu muset těhotenství oznámit zaměstnavateli co nejdřív, jelikož teď začíná doba, kdy zastupuji kolegy nejčastěji a končí zhruba až v září (samozřejmě ne v kuse, ale je to často) a pro své "časté" odchody budu muset mít nějaký důvod. Vím, že to řeším moc brzo, když těhotenství ještě není ani potvrzené od doktora, ale stejně budu jednou takovou situaci řešit. Díky za odpovědi 🙂

roozenka
6. dub 2015

Ja bych teda rekla, ze jdu k lekari a vic bych se v tom nepiplala.

sannnya
6. dub 2015

Měla jsem to obdobně, pracovala jsem za dva a měla na starost obrovský region, manažerce jsem o těhu musela říct co nejdřív, aby si začala hledat náhradu, myslím, že to bylo ještě před 3.měsícem těhotenství. Nechtěla jsem je v tom nechat, ale nakonec mi stejně doktor nařídil být doma ze dne na den a bylo posekáno. Zaměstnavatel tě každopádně na prohlídky pustit musí a vyhodit tě nemůže.

scruffy
6. dub 2015

Tak na začátku těch kontrol tolik není, takže pokud to chceš říct až třeba v druhém trimestru, což je pochopitelné, tak prostě řekni, že jdeš k lékaři, nikomu do toho nic není.

nicol11
autor
6. dub 2015

@sannnya no právě, taky jim co nejdřív musím oznámit, že by si měli zaučit na záskok někoho jiného, protože teď všichni plánují dlouhé dovolené a počítá se se mnou, že to zastřeším a pokud budu muset na prohlídku v době, kdy budu za někoho, tak nevím, jak by to řešili, když tam nemají koho dát. Bohužel je to typ práce, která nemůže bez dozoru stát ani pár hodin. Tak doufám, že se k tomu postaví pozitivně. Díky za odpověď 🙂

mandala
6. dub 2015

@nicol11 Já bych oznámila hned, jak bych měla těhu potvrzené od lékaře v rámci slušného chování, nebo jak to nazvat, aby si mohli včas najít náhradu. Taky nikdy nevíš, jestli bude vše v pořádku a nebudeš muset třeba skončit hned ze začátku. Pokud máš trochu normálního šéfa, tak z toho nebude dělat vědu. 🙂

lenam
6. dub 2015

Ono těch prohlídek ze začátku není moc, chodí se přibližně po cca 4-5 týdnech. Takže to do práce tolik nezasahuje. Já si prohlídky domlouvala hned na ráno nebo pak na dobu oběda. Můj doktor neordinuje odpoledne. Ale doktor mé kamarádky má třeba ordinační hodiny pro těhotné odpoledne. Takže u ní to bylo vůbec v pohodě. Až ke konci těhotenství se chodí častěji, ale to už je člověk na mateřské 🙂 A těhotenství jsem oznámila po ukončení 3. měsíce. I tak bylo hodně času na to najít náhradu 🙂

bajana
6. dub 2015

Po mojej skúsenosti (MA v 11tt) by som tehotenstvo neoznamovala skôr ako po prvom screeningu v cca 13-14tt, bez ohľadu na prácu a moju "nenahraditeľnosť" v nej.....

tucnaccek
23. čer 2015

@bajana mám šéfa úplného vola a mam strach, že až mu oznámím, že jsem těhotná tak mi bude házet klacky pod nohy a bude naštvaný... Nejradši bych z práce odešla hned.

linee
23. čer 2015

@tucnaccek když to tak je, tak je jedno, zda to oznámíš ted nebo az po 3.mesici, nastavny bude tak ci tak. Uvidis, jak se budes citit, počkej na potvrzeni od dr. a v nejhorsim muzes porad na nemocenskou....

tucnaccek
23. čer 2015

@linee já chci počkat co nejdyl, i všem ostatním než to rekneme. Ale mám z něj nervy.

lenysek1988
23. čer 2015

Já skrz svou práci to musela nahlásit hned. Omezení na 5kg a to jsem byla v 6tt. Nikdo neměl problém. Ani náš ředitel, ten mě spíš mile překvapil, jak to začal rychle řešit, aby jsem měla co nejjednoduší práci. Já si časem dávala volný den na den prohlídky a když jsem musela, tak nikdo neměl problém.

karlajasmine
23. čer 2015

Na zacatku tech prohlidek tolik neni.. pokud nemas dalsi zdravotni problemy typu stitna zlaza nebo tak, tak akorat pujdes na potvrzeni tehotenstvi, pak mozna v 10tt nebo tak kdy ti daji tehotensky prukaz, a pak az na ultrazvuk ve 12tt.. a po ultrazvuku ve 12tt to muzes stejne oznamit.. Pokud uz vis smeny tak si proste naplanuj prvni lekarskou prohlidku na rano, pokud pujdes na krev v nejaky den (vetsinou se chodi pred genetikou ve 12tt) tak si to taky naplanujes na rano a mas to..
Nejvic lekarskych prohlidek je od 2.trimestru..

Ja bych proste rekla ze v ten a v ten den v tolik a v tolik jdu k lekari a neresila.

Pokud nedelas rizikovou praci nemas absolutne zadnou povinnost to oznamit driv jak v tom 12tt.. a klidne muzes az ve 20tt.. kdybys podala vypoved tak by jim na zauceni dalsich lidi musely stacit 2 mesice..

verdos
23. čer 2015

@tucnaccek Já vydržela tajit až do 7. měsíce, oznámila jsem to v ten odchodu na nemocenskou. Asi jsem vedení dost naštvala, ale všichni v mém okolí i většina lidí v týmu mé důvody naprosto chápala. Na vyšetření jsem chodila ráno nebo až po práci a díky tomu, že to bylo na před zimou, tak jsem postupně, jak mi rostlo břicho, nosila volné svetry atp. takže to šlo i dobře maskovat. Nevšiml si vůbec nikdo, ani kolegyně, natož aby si všiml nějaký chlap 🙂.
Neexistuje povinnost informovat, ale je to určitě dobré v rámci dobrých vztahů a tak. Ale já se tam nechtěla ani vrátit...

karlajasmine
23. čer 2015

Hlavne si myslim ze zbytecne neco oznamit v 6tt a pak v 8tt oznamovat, ze jsem potratila.. no nechtela bych tohle zazit :( Ja se porad bojim i ted ze se neco pokazi a driv jak v tom 12tt bych to v praci nerekla pokud by me prace neohrozovala na zdravi..

linee
23. čer 2015

@tucnaccek vykasli se na všechny. ted si tady ty a dite. Ver mi, ja první mesic také trochu silela, ale držela jsem se a nikomu nic nerekla. Ver mi, ze pak se to trochu zlepsi., je to takovy ten pocatecny pocit, kdy premyslis nad hodne vecma. Je to jenom v tve hlave. Uvidis, jak se budes citit, jak budes zvládat praci, stres a další věci. Urcite zadnou paniku. Nezapomen, ze jste měli dlouhou cestu k mimo a rozhodne ti práce ani sef nestoji za to, aby si vlivem stresu, nervu a pod. o nej prisla. Neboj, bude vse dobre! 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru