Dát či nedat jméno dítěti po zemřelém?

klarksonek
27. bře 2015

Dobrý den ženy,jaký je váš názor na pojmenování dítěte po zemřelé blízké osobě? Nedávno mi zemřela teta ,kterou jsem měla moc ráda a s přítelem jsme si řekli, že pokud otěhotním a bude to holčička, bude se jmenovat po tetě Helenka. Slýchám ovšem názory,že to nosí neštěstí a nemělo by se to,tak jsem na vážkách. Poraďte prosím.

adji
27. bře 2015

Podle mě je to hezký 🙂

anetka1701
27. bře 2015

já bych na tohle nedala - nosí smůlu, neštěstí... Jestli to byla milovaná teta a byl to dobrej člověk, určitě bych to udělala :o)

donnald
27. bře 2015

@klarksonek My máma Aničku - právě po mé milované babičce a přijde mi, že jsme tím uctili památku a je tu pořád s náma 🙂

klarksonek
autor
27. bře 2015

Podle mě také,ovšem docela mě straší to,že by to přineslo neštěstí.

bjoucik.15
27. bře 2015

moje dcerka se jmenuje po babičce.... podle mě je to fajn..kdysi dávno byly jména jen po zemřelých... 🙂

lucyp13
27. bře 2015

pokud budeme mít opravdu holčičku tak má taky jméno, které vychází z příjmení po mé milované babičce, která zemřela nedávno a je to právě jako památka na ní...nevím proč by to mělo nosit smůlu, ve spoustě rodinách se jména dědí z generace na generaci..

klarksonek
autor
27. bře 2015

Byla úžasný člověk a včera jsem zjistila ,že jsem těhotná.

bjoucik.15
27. bře 2015

Takže malá Helenka 😉 Je to krásné jméno, docela neobvyklé 🙂

linee
27. bře 2015

@klarksonek gratuluji k tehotenstvi!🙂 poslouchej svoje srdce. Jinak souhlasim s lucyp i donnald. Pokud chcete, klidne ji jmeno Helenka dejte.

elvira
27. bře 2015

Každé jméno je, pokud to vezmeme do důsledku, po někom zemřelém...
Co bych neudělala - a dřív se to prý dělávalo - dát dítěti jméno po zemřelém sourozenci - brácha se zabývá rodokmeny a jak loví v archivech, tak několik takových případů našel.
Pokud s tím sama nemáš problém, tak proč nedat jméno po tetě? 😉

jija
27. bře 2015

My jsme dali dcerce jmeno po me mamince co umrela, hned jak se to stalo, manzel prohlasil, ze se bude jmenovat holcicka po babicce - az jednou budeme mit, cela rodina je rada a vsichni to vzali pozitivne

mvkoty
27. bře 2015

Říká se, že by se to nemělo, protože na dítko přeneseš něco z života zemřelé osoby....údajně to múže být část osudu, nemoce atd.
Ale je to věc názoru a každého, jaké jméno svému dítku dá. Pokud cítíš že je to fajn proč ne.

ililina
27. bře 2015

Moje teta se také jmenovala Helenka, zemřela dva dny před mým narozením. Moje mladší sestra se jmenuje po ní. 🙂

schotja
27. bře 2015

@klarksonek Ahoj, nemyslím si, že by jméno v tomto případě nosilo nějakou smůlu, ale v určitých situacích může nositele poškodit do života jinak.. Babičce mého manžela zemřelo druhé dítko cca ve dvou letech - pochybením personálu v jeslích, a pak se narodila maminka mého manžela. Můj muž- jako její první dítě dostal jméno po zemřelém dítku a je přesvědčený, že ho to poškodilo a i babičce neustále jeho jméno muselo tu tragédii připomínat :( Ale žádné "objektivní" neštěstí mu to nepřineslo.. Mně zemřela maminka když jsem byla ve čtvrtém měsíci, jména už jsme měli vybraná, pro holčičku po prababičce.. Uvažovali jsme nějakou dobu o tom, že by jsme na památku pojmenovali dcerku po mé mamce, ale opravdu jsme ani jeden necítili, že bychom to měli měnit, nějak nám to "nesedlo". Já jsem přesvědčená o tom, že duše si vybírá nejen rodiče a zkušenosti, kterými tady na světě chce projít, ale i jméno, a že se sem i neustále vracíme a potkáváme se.. Jednou v rolích dětí, jindy zas v rolích rodičů.. Je klidně možné, že se vrátí dušička tvé milované blízké osoby 🙂 Určitě bych se toho nebála, obzvlášť pokud ti to jméno k miminku opravdu "sedne" 🙂 Jinak gratuluju k těhu a přeju, ať vše dobře dopadne a jste s miminkem šťastní a zdraví 🙂

lindaaax
27. bře 2015

@klarksonek Neštěstí to nenosí. Je to věc rodičů. Když jste měli tetu rádi a dceru chcete takto pojmenovat, vůbec se toho nebojte a jděte do toho. Pokud by vás k tomu ponoukala rodina..."jako na památku, že by to bylo pěkné", tak rozhodně ne... Ale když to vy sami takto cítíte, není co řešit 😉

elvira
27. bře 2015

A když jsme u toho - když pojmenuješ dítě po někom živém, tak to smůlu nepřinese? Však ten dotyčný taky zemře...
Osobně mi to přijde spíš jako pověra a je na každém, nakolik v ní věří. 🙂

lindaaax
27. bře 2015

@elvira Naprostý souhlas. Dát dítěti jméno je právo rodičů, ať se jim do toho nikdo neplete a už vůbec ne pověry 😉

mandala
27. bře 2015

Všechno, co se říká, jsou pověry, na to bych nedala. Jestli se vám jméno líbí a chcete ho dát hočičce, nevidím v tom jediný problém. Něco jiného by asi bylo pojmenovat po zemřelém dítěti, to by se fakt nehodilo, ale po tetě mě to přijde v pořádku. 🙂

klarksonek
autor
27. bře 2015

Právě že známá mi řekla, že její kamarádce umřela holčička a když měla druhou dala ji stejné jméno a i ta druhá ve dvou letech umřela. Teta byla moc dobrý člověk a moc mi chybí, proto bych chtěla její jméno dát svému dítěti.

schotja
27. bře 2015

@elvira 🙂 Pěkně napsáno, já jsem slyšela názor, že není dobré dávat jména po rodičích - že to dítko pak do určité míry nese i zátěž svých rodičů 😕

palomitacheca
27. bře 2015

@klarksonek my tohle neresime. Jmena, ktera mame vybrana pro tohle miminko, jsou taky po nekom blizkem. Marie byla moje milovana babicka, manzel mel taky babicku Marii. Vaclav byl manzeluv tatinek, ktery umrel nedlouho predtim, nez jsme se s manzelem vubec poznali, takze se vnoucat nedockal.
Kdysi jsem se manzela ptala, proc jsme vlastne po jeho tatinkovi nepojmenovali 1.syna, kdyz jsme meli problem nejake jmeno pro kluka vymyslet. Odpovedel, ze to bylo moc brzo.
Po zemrelem sourozenci bych ale nove dite pojmenovat nemohla. K tomu novemu diteti mi to neprijde fer, jako by bylo nahradou za to mrtve dite...

mandala
27. bře 2015

@klarksonek A neměli spíš nějakou nemoc v genech ? Určitě nezemřela proto, že se jmenovala stejně. ☹

mysicka_lb
27. bře 2015

Ahojky, nemám ráda pojmenovávání dětí po žijící osobě (např. když se syn jmenuje po svém tatínkovi), ale po zemřelé osobě mi to nevadí, naopak mi to přijde hezké. My jsme takhle syna pojmenovali po zemřelém manželovu dědovi, který mu moc chybí. A nějakým podivným řízením osudu se pak narodil ve stejný den jako můj zemřelý děda, který zase chybí mně🙂.

honzulka
27. bře 2015

@klarksonek Taky si myslím,že to tak není,ale záleží jen na tobě.Pokud se bojíš,že by se něco mohlo dít,jméno bych nedala.Bála bych se,že bych si to pak vyčítala..Ale osobně si myslím,že pokud se má něco stát,tak to nikdo a nic neovlivní,ani jméno.Máme to každý psaný v osudu.Takže gratuluji k těhotenství(spíš věřím tomu,že když nám někdo odejde,místo něj přijde nový život-mně v roce 2004 zemřel bratr a babička a za dva roky se narodil mě a druhému bratrovi syn,takže jakoby dva nové životy).Tak ať je vše v pořádku jak má. 😵

lindaaax
27. bře 2015

@mandala
@klarksonek Po zemřelém dítěti bych také nedala (nevěřím na pověry, ale nechtěla bych mít z druhého dítěte "náhradníka" a bohužel bych to tak cítila, takže by se jmenovalo jinak). Po milované tetě, pokud bych to tak sama cítila, že to chci, tak bych to dala, bez ohledu na ostatní (kromě manžela). Však teta byla dobrý člověk a dožila se také určitého věku... to je úplně jiná situace, než s těmi kamarádčinými holčičkami. Jestli to jméno nedáte, budete stejně celý život říkat, že jste je měli dát. Srdci prostě neporučíš 😎

schotja
27. bře 2015

@honzulka Přesně jak píšeš, u nás v rodině je toto téměř pravidlo a v několika případech se to nedá svést na věk - odešli v 49 a 36 letech - mamka a strejda. Jeden by se skoro bál znova otěhotnět.. ☹

jija
27. bře 2015

@klarksonek jmeno po zemrelem diteti je neco jineho nez po dospelem a to bych nedalo, vzdyt to dite se musi cely zivot citit jenom jako nahrada za nekoho komu meli rodice radsi, proto mu dali jeho jmeno, jinak ja taky nemam rada jmena po zivych pribuznych, hlavne po rodicich a sourozencich rodicu a hlavne co kdyz pak zemrou oni? To se budou prejmenovavat?

klarksonek
autor
27. bře 2015

@honzulka mno dle výpočtů jsme museli miminko počít +- dva dny před tetinou smrtí a první co nás včera napadlo bylo život za život.

amazonka.k
27. bře 2015

Všechna jména z kalendáře někdo nosil a se všemi musel zákonitě někdo zemřít, na tohle bych ohled nebrala, manžel měl nevlastní babičku, která nikdy děti neměla, ale byla to skvělá žena, holčičku bychom rádi pojmenovali po ní 🙂

zuza01
27. bře 2015

Jestli se vám jméno líbí, dejte ho. Jména smůlu nenosí 😉 Naše děti se jmenují po mojí a manželově prababičce. Byla to náhoda, ale určitě by to, že to víme, neměnilo situaci. Obě praprababičky jsou samozřejmě po smrti.