Příspěvek na bydlení - počítá se do něj i hypotéka?

mispula19
15. dub 2015

Ahooj, holky měla bych otázku. Počítá se do příspěcku na bydlení jako náklady na bydlení mimo elektřiny, vody apod. i splátka hypotéky, úvěru? Nájemné se počítá, ale jak je to s hypotékou jsem nikde nenašla.

luciksima
15. dub 2015

co jsem tak četla tak se hypotéka do příspěvku nepočítá

lv
15. dub 2015

Já bych řekla, ze ne..logicky vezmu si hypotéku, a pak si na její úhradu necháme přispívat? To by se mi líbilo..

blahova_andrea
15. dub 2015

splátka na hypotéku se tam nepočítá. to, že nemáte na její splácení bohužel nikoho nezajímá. bere se to tak, že vlastníte majetek a když na něj nemáte, máte se ho zbavit, jít do nájmu a na ten vám přispějí 😅 no jako koho se to týká, tak hrozná představa ☹

mispula19
autor
15. dub 2015

díky holky, já si to myslela. Ale vzhledem k tomu, že nájem už se do toho počítá, tak jsem se optala. Nu což... děkuju!

stekkna
16. dub 2015

Nepočítá. Jak píše IV.......stát Vám přece nebude hradit hypotéku. I ten nájem bych vyškrtla

mispula19
autor
17. dub 2015

já si to myslela, ale zmátl mě tam ten nájem, přece jen bych jej taky vyškrtla, kolikrát je vyšší jak ta hypotéka... díky 🙂

dominikato
21. dub 2015

Také bych řekla že ne.

hollybelly
21. dub 2015

nepočítá, ani vlastní nájem se tam neuvádí (mám byt v osobním vlastnictví s hypotékou).... uvádím se tam pouze plyn, elektřinu, vodné a stočné, topení a případně když zrovna platím odpady... toť vše...

blahova_andrea
21. dub 2015

@hollybelly nájemné se tam uvádí, když člověk není majitelem bytu a platí nájem, tak dokládá i to 😉

hollybelly
21. dub 2015

@blahova_andrea paní se ptá na hypotéku, tak předpokládám, že je asi majitelka bytu nebo mi něco uniklo v dalších příspěvcích?

blahova_andrea
21. dub 2015

@hollybelly ona se ptala na hypotéku, to ano. já reagovala na tvůj příspěvek a zmínku o nájmu 😉

hollybelly
21. dub 2015

@blahova_andrea no tak ale já mám hypotéku a nájem tam neuvádím, byla jsem tam zrovna včera a chlap mi to znovu proškrtl, že já jako vlastník ho tam neuvádím a tak to bylo i minulý kvartál... tak nějak nechápu teď tvou reakci 🙂

hollybelly
21. dub 2015

@blahova_andrea asi se špatně chápeme 🙂 v jiných případech ano uvádí se tam, ale já reagovala na tento konkrétní případ, kdy je paní majitelkou bytu a ona tam ten nájem uvádět nebude... 🙂 o tom nájmu jsem se zmiňovala právě proto, že v komentech níže uváděla, že nájem ano....tak ať počítá s tím, že ne, já si to totiž dřív taky propočítávala na webu na kalkulačkách a vycházela mi s tím nájmem krásná částka a pak ou... na úřadě mi to proškrtl, že nájem u mne nee, tak ať paní ví s čím počítat 🙂 obě mluvíme o stejné věci a jen jsme se nepochopily 😀

mispula19
autor
21. dub 2015

máme dům, na který máme i hypotéku. Já jen že jsem nevěděla, co přesně se tedy do výdajů počítá, pokud jen ta voda + elektřina v našem případě - plyn jsme si odpojily, topíme za pakatel dřevem. Mě zmátlo hlavně na netu, že se do něj počítá i nájem, tím chápu že pokud že pokud nevlastním vlastní bydlení a jsem v pronájmu, počítá se do výdajů, to je bordel přece! 😀

hollybelly
21. dub 2015

@mispula19 😀 joo to bude tak nějak 🙂 tak hlavně, že jsme se nějak dopočítaly nakonec 😀

blahova_andrea
22. dub 2015

@hollybelly asi se fakt špatně chápeme. jak můžeš platit nájemné, když platíš hypotéku? 😕 nájem platí lidé, kteří bydlí u někoho, ne ve svém bytě. mám pocit, že nemluvíme o stejné věci, protože si pod nájmem asi představujeme každá něco jiného 😅

blahova_andrea
22. dub 2015

@mispula19 dřevo je tuhé palivo, ne? na to ve formuláři myslím kolonka je taky. ale už jsem ho dlouho neviděla, tak se možná pletu, ale zkus se podívat 😉

hollybelly
22. dub 2015

@blahova_andrea ježiši nájem tam je výtah, platí se za osvětlení na chodbě, fond prav, úklid chodby... a pak bokem jsou zálohy - moje vlastní plyn, elektřina, internet atd a pak je rozpis co máme zálohy v baráku - topení, vodné stočné atd....

hollybelly
22. dub 2015

@blahova_andrea vypíšu ti to přesně, protože si asi myslíš, že člověk, co vlastní byt, tak bydlí jen za plyn a elektřinu... v nájmu má člověk, co má byt v os.vlastnictví či družstevním napři. toto - dlouhodobý úvěr - což je ten fond oprav, zaloha na odměnu statutárnímu orgánu, pojištění nemovitostí (celého baráku), záloha na teplo (topení), vodné stočné, osvětlení sp.prostor, záloha na úklid, opravy, úhrada za správu (odměna domovníkovi)... což je v mém SIPU uvedeno jako normální nájem.....toto samozřejmě neplatí pokud má člověk barák, tak si vše platí sám - svoje opravy, chodbu společnou s nikým nemá, domovníka nepotřebuje atd....proto jsem psala už ve svém prvním příspěvku, že vlastním BYT...

blahova_andrea
22. dub 2015

@hollybelly aha, no tak to já nepovažuju za nájem ani jsem v životě neslyšela tomu tak u nikoho říkat 😅 nájem považuju čistě částku za užívání bytu, ne přidružené poplatky. tak proto jsme se nepochopili 😉

hollybelly
22. dub 2015

@blahova_andrea to není tak, že kdybych měla někoho v podnájmu a on mi bude platit 10 tisíc, tak těch 10 mi jde do kapsy... z toho musím pořád hradit ten nájem a zbytek je jen můj "výdělek" 🙂

hollybelly
22. dub 2015

@blahova_andrea to ne, to právě tak není 😀 nájem je to, co se musí uhradit jak jsem výše psala a ten zbytek je fakt jen platba, co jde do kapsy majiteli bytu - jeho výdělek, který si ještě musí zdanit 😀 ale já dokud jsem si před 5 lety nekupovala byt, tak jsem to taky nevěděla...a prakticky to víc chápu až od té doby, co mám dceru a lítám po úřadech haha 😀

blahova_andrea
22. dub 2015

@hollybelly nemyslím si, že člověk, co vlastní byt neplatí víc než hypotéku a elektřinu. vím moc dobře, co vše se k tomu platí, jen označení nájem u tohoto placení čtu poprvé 😉 nikdy jsem to neviděla u nikoho psané na sipu, nenapadlo mě, že je to tam označeno takto. hlavně to takto nikdo z mého okolí nikdy neoznačil ani slovně. a rozdíl v tom nájmu u vlastníka nebo nájemce teda i tak vidím. vy v tom nájmu máte započítané i úvěry a pojistky a na to stát fakt nepřispívá

hollybelly
22. dub 2015

@blahova_andrea proto tam vlastník ten nájem neuvádí, když si žádá o přísp.na bydlení... to je jak s tou hypotékou, nikdo mi nebude platit za to, že platím fond oprav nebo dl.úvěr (to je třeba, že máme plastové okna v baráku nové a nový výtah - celý barák si vzal ten dlouhodobý úvěr a měsíčně to každý v nájmu splácíme třeba tisícovkou atd....) na tom nám stát taky nebude dávat... 🙂

hollybelly
22. dub 2015

@blahova_andrea ani mi nemluv 😀 já mám např. byt 1+1 a platím v Ostravě za něj 7000 (hypotéka + nájem + služby) a kdybych ho chtěla pronajmout, tak mi to ani nepokryje, protože pronájmu takového bytu tady jsou třeba i kolem 4-5 tisíc 😀 to je tím, jak to šlo dolů vše, koupila jsem ho v roce 2010 za 600tisíc a dnes má hodnotu tak 450....

blahova_andrea
22. dub 2015

@hollybelly ty jo, v ostravě se dá v nájmu bydlet tak levně? tady na moravě...brno, tišnov...jednopokojáč pod 8000 moc neseženeš

hollybelly
22. dub 2015

@blahova_andrea já už delší dobu plánuju se tady toho kamrlíku zbavit a potřebuji už pomalu pokojík pro malou, jenže dokud jsem na mateřské, tak nemůžu byt prodat - celá částka by padla na hypotéku a já bych závěrem byla bez bytu, ale i bez peněz, tak jsem to chtěla pronajmout a sama jít do většího pronájmu na rok, dva než se právě vrátím do práce, pak to prodám, splatím a vemu si novou hypotéku na větší byt... no a právě to nemám moc velkou šanci pronajmout, protože jak píšu náklady na můj byt jsou 7000,- Kč (bez kabelovky a internetu o 800,- méně, ale předpokládám, že internet by nájemník určitě chtěl) no a na trhu jsou bohužel byty u nás i za 4-5-6 a nad 6 už bývají i zařízené, já bych si nábytek musela vzít i spotřebiče...na jednu stranu je fajn, že si pronajmu nebo koupím za relativně levno, ale zase když potřebuji pronajmout a prodat, tak je to na prd 😀