Těhotná na úřadu práce. Mám nárok na nemocenskou?

jkpv
23. dub 2008

Ahojky holky ! Potřebovala bych poradit . Momentálně jsem v evidenci úp . dnes jsem byla u Dr. který mi podtvrdil těhotenství . I když to nebylo planovaný , mimi si chceme nechat . Bohužel mám rizikovku . Zajimalo by mě jestli mám narok na nemocenskou . Dr. mi chce napsat neschopenku . Možna že někdo má podobnou situaci . Diky moc za všechny rady a odpovědi .

janie
5. kvě 2008

amj: ani ve snu mě nenapadlo, že by to na mě mohli takle zkoušet. Tohle přeci musí být zákonem daný a jasný. Mluvila jsem i s bývalým šéfem a ten byl stejného názoru, malé organizace toto neplatí ... a přitom se ta kačena ještě dívala na výpis z obchodního rejstříku, takže musela vědět, co je to za firmu. 🙄 Nicméně jsem alespoň nastartovaná na to, pěkně si tam ten PPM vydupnout! Grrrrr 😠

janie
5. kvě 2008

mikca: státní organizace nebo lichváři?!!! Opravdu mě to začíná sr... 😠

amj
5. kvě 2008

mikča - žádný druhý nebude! porod mi dal zabrat, vypadalo to že umřem obě, mrkni ke mě do alba, je tam 4 dny focená po porodu, narodila se a měla 1600g, tak nevim kolik má na tý fotce, ale šla s váhou ještě níž. Tak to rozhodně ne. Bude jedináček. To co jsem si zažila není na net stránky, by si všichni mysleli, že chci zrušit nemocnici, protože to bylo šílenýýýý. fakt nekecám. Stačilo že jsem byla v nemocnici 2 měs, a hrabalo mi z toho tak, že jsem vážně chtěla utíct!
takže znova mateřskou fakt řešit nebudu ☹
janie - oni zkoušej, na všem a všechno. Já mam chlapa afričana, studoval, já pak měla blbej porod tak požádal o přerušení a když jsem šla žádat o rodičák, protože mě mateřskou vyplácel zaměstnavatel - má přes 10tis zaměstanců, tak to bylo v poho, tak na mě zkoušeli že nemám nárok, že mám dítě s človekem z neúnijní zeme. to víš, to bylo něco na mě, celej život platím daně, a dvoje, - ze zaměstnání a z podnikání, a oni mi pak řeknou že nemáme nárok 😢 no ani náhodou! nikdo ti neporadí, nikdo ti nepomůže...no sila. prachy beru, ale až po tom, co sjme napsali čestný prohlášení, že spolu nežijeme. no komedie.
oni ty informace nechtěj říkat, když nemusej, nebo když viděj že v tom tápeš a nevíš... mi kolikrát připadá, že tam seděj jen tak z nudy,...aby tam prostě byla obsazená židle.
můj sen je po mateřský pracovat na sociálce!!!! co holky?? dobrej flek.

janie
5. kvě 2008

😀 no ono asi žádnej med ... chodit z takový práce jedině s ochrankou, denně riskovat nasranýho občana v zádech. Nejhorší natom je, že ty holky to tam maj striktně nařízené, lhát a oblbovat lidi. Je to ... no už nemám slov 🙄

mikca
5. kvě 2008

amj tak A byla fakt prdolka..tak to chápu že už nechceš druhé..ale nikdy neříkej nikdy 😀 ..tak aspon info pro ostatní 🙂

janie nasr.nost.je pravem místě v souvislosti se státnimi uředníky 😝

zulik
5. kvě 2008

😀 bohužel, nikdo není dokonalý a ani někteří úředníci ne, rozhodně práce to také není jednoduchá ale to by si každý musel zkusit.za malou organizaci vyplácí nemocenské a také peněžitou pomoc v mateřství skutečně OSSZ nebo PSSZ. Ochranná lhůta pro těhotné maminy je půl roku. Mateřská maminám vedeným na ÚP nenáleží od 1.1.2008, těm vyplácí sociální odbor pod Městkým úřadem ode dne porodu rovnou rodičák.

amj
5. kvě 2008

janie - souhlasim, a říct pravdu jen národnostní menšině, pod pohrůžkou 😲 😲

mikca - nikdy budu říkat, protože mi to doporučují i doktori, ptala jsem se asi 10a všichni mi radi to stejné 😔

zulik - žádná práce není jednoduchá, tomu věř. já jsem třeba personalista a as. ředitele, a mít kumulovanou funkci za 1 peníze (jak jinak aby se ušetřilo) taky pěkná pakárna. Ti méně pracujicí si chodí na pohovor pokecat, a chtěj jen razítko, hodně jsem se jich navyhazovala, kolikrát mi propíchli kola u auta, pak mi někdo nááááhodou otrávil psa, atd a td. když jsem zjistila že jsem těhotná, razítka jsem bouchala poctivě všem, pro jistotu! tak ono si nevybereš
každý zaměstnání má svoje plusy a mínusy...
a já bych tak strašně chtěla bejt dokonalá!!! 😀 😀

beruska21
9. čer 2008

Já jsem z toho celá zmatená... 😅
Jak to tedy je?
Já jsem teď třetí měsíc na úp v evidenci uchazečů o zamětsnání, před tím jsme dav roky pracovala a před tím jsem sudovala...budu mít nárok na PPM?Nebo mi dají automaticky jen Rod.příspěvek ten nejnižží těch 3800???Teď je jasný že mě nikdo nezaměstná, jsem v druhém měsíci těhotenství 🙂 takže co mám proboha dělat abych měla aspoň těch 7600?A co když mi dá doktor neschopenku, bude mi někdo něco platit???

andelka
11. čer 2008

beruska: Pokud jsi v předchozích dvou letech aspoň 270 dní pracovala, tak by to mělo být v pohodě.

mikca
12. čer 2008

beruska no nevím já si myslím že ti nikdo platit PPM nebude od nového roiku pracák nic neplatí, ..tak zkus manžu jestli by on nemohl učinit volbu rodičáku >..jestli je zaměstnán tak to jde.

beruska21
12. čer 2008

mikca : Manža v žádném případě na mateřskou nemůže...to mu u jeho zaměstnání fakt nehrozí...

andel : to už právě s těmi 270 dni neplatí 😠 to jsem si někde vyjela 😖

já bych aspoň potřebovala vědět, kde se mám jít poradit, na jakým oddělení sociálky nebo úřadu 😅

mikca
12. čer 2008

beruska ale jemu stačí, že má práci tutíž má nárok na PPM a tím pádem může nastoupit na RD, ale budeš na něm ty..on bude chodti normálně do práce..jen bude uveden na papíru jako pečující osoba , která jde dalkší měsíc změnit na tebe...ty taky kdyby jsi byla na RD tak mužeš chodit do práce, ale musíš zajistit péči o dítě a to on by udělal, když by jis byla ty...stačí jen na sociálce doložit úpapíry že pracuje a nárok mu tím pádem vzniká a budeš si moct vybrat délku rodičáku..dostaeš teda až ten rodičák ne PPM ale budeš si mot volit jak dlouho zůstat..takel jsem to myslela ne že by manža nastoupil´...protože jinak opravdu spadneš do tohhopomalého čerpání takle je tady ještě šanće že si manža bude most vybrat třeba ty tři roky...

mikca
12. čer 2008

http://www.aperio.cz/ zkus písnout sem za max dva dny ti odpoví..

andelka
12. čer 2008

beruska: Oni si vždycky něco vymyslí a čert aby se v tom vyznal. Už mě to štve. Měli to nechat tak, jak to bylo původně. Já si už teď připadám jako vyvrhel a to jsem studentka a na pracáku nemám v úmyslu být dlouho, pokud to půjde. Doufám, že to půjde pak udělat, jak psala mikca. Manžel pracuje normálně.

kukuca
13. črc 2008

Ahoj holky,potřebuju radu..
Jak to je když mám práci na dobu určitou do února 2009(zástup za MD), a byla v tu dobu těhu?V březnu teda automaticky na pracák a dostanu pak tu mateřskou 7500,- měsíčně nebo ne?Když jsem před tím normálně x let pracovala bez přetržky...
Prosím poraďte..

sindel
13. srp 2008

ahojky všem....mám podobnou situaci....mám syna a ted mu budou 3roky....chceme další mimčo a problém je,že od mého zaměstnavatele bych jako PPM dostávala skoro prdlajs...a tak mám tuto variantu:MD mám nahlášenou sice na 3roky,ale prý spadám do skupiny kde po třech letech automaticky běží už snížený RP ..no a protože z toho bychom fakt asi umřeli hlady)když nepočítám přítelovo plat)tak si nechám tu MD ještě na ten rok a k tomu budu hold v těhu ještě pracovat...aspon práci na poloviční nebo částečný úvazek a pak po porodu opět MD........slyšela jsem,že po třech měsících zkušební doby je možný pak jít na tu PPM nebo nemocenskou je to pravda?jsem z toho už fakt nas....protože na úřadech nic pořádně neřeknou a ještě na vás ofrňujou noc,slečinky jedny nafrněný...... 🙄

marketka88
10. zář 2008

ahojte sem vedena na UP a sem v5měsíci v zaměstnání sem předtím nebyla.Chci se zeptat odkdy mám nárok na mateřskou a když ji budu mit na tři roky kolik budu dostávat měsíčně

mikca
10. zář 2008

marketka to že jsi před těhu nikde nepracovala a jsi vedená na uřadu práce tak nárok na mateřskou nemáš ale až narodčovský příspěvek hned po porodu...mateřská se čerpá 6 až 8 týdnu před porodem a platí jí zaměstnavatel..tedy většinou..ale toho ty nemáš..navíc tím že jsi na uřadu práce, tak nemáš ani nárok na to volit délku rodičáku a automaticky spadáš do pomalého čerpání rodičáku což znamená, že po porodu budeš dostávat7600 kč do 21 měsíců a pak do 4 let věku dítěte 3800kč.

mikca
10. zář 2008

jo marketka ještě teda je možnost aby šel chlap na rodičák pokud splnuije podmínky pro nárok na mateřskou ...a může tím učinit volbu délky rodičáku

sindel je pravda že když přečkáš zkušebku a pak půjdeš na rozikové tak ti budou platit nemocenskou a pak i PPM ikdyž ta asi nebude žádný velký obnos..ale jde spíš o to že pak budeš moci učinit volbu délky rodičáku a nespadneš tak do té pomalé varianty...

marketka88
10. zář 2008

a dostanu třeba i jiné přídavky například na dítě nebo na bydlení?Bydlím totiž jen s otcem je to možné

lukin
10. zář 2008

marketka: Jako s otcem tvým nebo s otcem dítěte?

vojtisek2007
10. zář 2008

markétka - na přídavky na dítě bys měla mít nárok, a možná i příspěvek na bydlení - jestli jsi teda sama - bez otce dítěte - vše se posuzeje podle výše příjmů....ale každopádně zažádat si můžeš, buďto ti je přiklepnou nebo ne....

marketka88
10. zář 2008

no nasi se rozvedli a ted bydlim v panelaku jen se svym otcem.
a to se bude brat jako prijem myho otce?

vojtisek2007
10. zář 2008

no to nevím, každopádně do přídavků na děti se to počítat nebude - tam jenom budeš muset doložit nějaký papír, kolik na dítě dostáváš od jeho otce (soudní rozhodnutí, nebo nějaká dohoda mezi vámi), nebo napíšeš čestný prohlášení, že nedostáváš žádný alimenty...na ten příspěvek na bydlení ti kouknu, a pak ti sem písnu, popř. o jaký dávky by jsi si ještě mohla požádat....tak vydrž 😉

schelinta
31. říj 2008

Ahoj holky, vůbec se v tom nevyznám a začínám v tom mít čím dál větší zmatek. Teď jsem půl roku na pracáku, za 2 měsíce bych měla porodit a vůbec nevím na co mám nárok a na co né. Když se zeptám na pracáku, tak si mě se sociálkou přehazují jako horký brambor a nikdo mi nic stejně neřekne. Zatím jsem pochopila, že před porodem nedostanu nic, pak dostanu porodné a dál už tápu... mateřskou? rodičovskou? kdy o to zažádat? slyšela jsem, že abych nedostala tu nejnižší variantu, může se to napsat na manžela, ale kdy? jak ho to ovlivní v práci? bude muset zůstat s malým doma? jsem fakt mimo mísu, moc prosím o radu

mikca
31. říj 2008

sxhell hned po produ dostaneš respt si zažádáš o Rodičovský příspěvek..ten bude v tvém případě vpomalé variantě čerpání což je od narození do 21 měsíců 7600 a pak do 4 let 3800kč..tím že ti před porodem nevznikl nárok na mateřskou tak jinou volbu rodičáku prostě nemáš....s tím manžou je to tak že on tím že praciuje a tak splnuje podmínku pro vznik nároku na mateřskou to doloží na sociálce a pak on může učinit volbu délky rodičáku na ty tři roky..což je 7600kč do tř let věku díétěte, takže ve vašem případě by to bylo asi nejleší řešení...manžu to nějak neomezí může dál chodit do práce jen musí zajistit řádně pečování o dítě a to budeš dělat ty..pak další měsíc jen přehodíte pečující osobu a je to..pak ještě můžete zažádat o příspěvek na dítě ale ten je ovlivnšný příjmem rodiny..hodně lidi na něj nedosáhlo.....no nsad je to vše 🙂

schelinta
31. říj 2008

asi jsem fakt úplně blbá ☹ takže nejdřív zažádám já a pak po těch 21 týdnech manžel, nebo hned on?

mikca
1. lis 2008

scheli ne hned zažádá manža aby jste dostávali korunky hned po narození mimča 🙂

krista
7. lis 2008

usounek25 • 28tt • Dnes v 17:27
Ahoj, chtěla bych se poradit, možná s tím budete mít některá zkušenosti. Začátkem května jsem dala výpověď v práci, šlo to tam od desíti k pěti. Nahlásila jsem se na pracák a poté zjistila, že jsem těhotná, takže už jsem na pracáku zůstala. Těhotnou mě asi nikdo nezaměstná, že 🙂 Teď mi uběhla půlroční lhůta po kterou mi bylo z ÚP vyplácena podpora. V evidenci zůstanu zřejmě až do porodu, jelikož od 1. 1. 2008 nemá těhotná evidovaná na pracáku nárok na mateřskou, takže dostanu rovnou rodičovský příspěvek a to prý na čtyři roky, ale to už jsem taky slyšela, že by se to dalo napsat na přítele a ten jelikož pracuje normálně by si mohl vybrat třeba tu tříletou variantu. Spíš jde o to, že teď řeším co si počít ty zbývající tři měsíce, kdy bych měla zůstat bez peněz. Zkusím se nahlásit na sociálku, ale jelikož bydlíme v jednom domě i s přítelovými rodiči, budou posuzovat pravděpodobně i jejich příjmy a mě asi nedají nic, ikdyž máme oddělené domácnosti. Nevíte jestli je možnost jít třeba ještě teď na neschopenku a překlepat to na ní nějak do porodu nebo aspoň dva měsíce. Nemám totiž vůbec představu jestli by mi dali nějakou nemocenskou, když jsem byla teď půl roku na pracáku. Při nejhorším to budu muset nějak doklepat bez peněz, hlady snad nepomřeme. Jen jsem se chtěla zeptat, jestli tady nejste taky některá v podobné situaci nebo nemáte nějakou radu. Díky moc za všechny příspěvky. 😉

wsmoulinkaa • 1d, 6tt • Dnes v 17:38
ahoj to teda fakt nevím a docela mě to zajímá. Jsem na neschopence, ale jinak chodím do práce. To bych se na to ráda optala mé doktorky. Ale to ti asi nemocenskou nedaj si myslím, páč jsi na pracáku a to se můžeš vlastně léčit doma a jít k lékaři jen pro prášky. hmmmm je to pech, ale to zvládneš ne?? 😖

wsmoulinkaa • 1d, 6tt • Dnes v 17:40
vlastně moment ty už nejsi na pracáku?? je to tak?? tak to už pak nevím vůbec, ale zeptej se své lékařky. ta ti poradí. A proč ti neporadí gynekolog, ten by to měl vědět, nebo na pracáku??

wsmoulinkaa • 1d, 6tt • Dnes v 17:47
mám známou na úřadě tak to se teda zeptám jestli od 1.1.08 těhotný v evidenci na pracáku nemaj nárok na mateřskou. To je nákej nesmysl proč jako?? To platí stát a co když někoho propustěj ve zkušební době a ten pak musí na pracák a otěhotní....tak mu nedaj mateřskou?? to mě nasra....naštvalo 😉

cherub • 1d • Dnes v 17:48
ahoj, taky jsem byla v těhu na pracáku a řešila jsem to rekvalifikacemi. Při té se ti totiž peníze vyplácí, i když máš půl rok registrace na UP za sebou 🙂 Tak se zkus na nějakou příhlásit, určitě tě vezmou 😉

a co se týče výběru mateřské, tak poprvé máš možnost si vybrat i ty - tedy můžeš jít na 3 roky... až při druhém dítěti nemáš nárok na výběr a automaticky půjdeš na 4 roky, pokud ti děti budou "navazovat" nebo po skončení jedné mateřské nebudeš mít do další žádnou práci. Pokud si práci najdeš, třeba jen na měsíc, tak si zase můžeš zvolit dobu trvání 😉

kopa • snž • Dnes v 17:50
Usounek toto téma najdeš v paragrafech
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
papa

usounek25 • 28tt • Dnes ve 20:00
Ahoj, díky za rady. Já na pracáku jsem, paní mě nechala v evidenci, aby za mě platili aspoň zdravotní a sociální pojištění, ale od pracáku nedostávám nic. S tou mateřskou, když jsi na pracáku jsem to někde četla, byli to nějaký oficiální stránky týkající se mezd, mateřské dovolené, rodičovské apod. A navíc jsem se tam ptala i nějaké úřednice nebo někoho takového, kdo tam odpovídal na dotazy týkající se tady těchto problematik a bylo mi řečeno, že na tu mateřskou nárok nemám. A řekla mi to i baba na pracáku.
Wsmoulinkaa: to by jsi byla hodná, kdyby ses zeptala té známé. Pokud je přímo u zdroje, tak by měla vědět co a jak.

Jinak v pondělí jdu na socku, tak se tam na vše zeptám a uvidím co mi řeknou, bohužel na našem úřadě jsou už od prvního pohledu velice příjemné paní 😖 , tak to bude asi zajímavý.

jituskak • 10tt • Dnes ve 20:07
ahojky, tak já jsem na tom stejně, jsem na pracáku, nedostávám ani korunu. mě ale ještě zbývá skoro 7 měsíců. je nespravedlivý, že nic nemáme, lae taky si myslím, že kdybychom uměly řvát na správných místech, tak jsme v balíku. jenže na to nejsme stavěný...

usounek25 • 28tt • Dnes ve 20:18
No, to jo. Beru to, že stát nechce podporovat lidi, kterým se opravdu makat nechce, jenže ti jsou tak vyčůraní, že si dokáží vyřvat na úřadě všelijaký příspěvky a dávky o kterých mi ani nemáme páru, ale já jsem třeba hned od ukončení střední školy šla makat a makala jsem celou dobu bez přestávky až do teď a stejně si myslím, že když se teď přihlásím na socku, tak mi nic nedají. 😠

jituskak • 10tt • Dnes ve 20:20
u nás mi ani baba není schopná říct, jak je to s mateřskou. prej si mám zajít na nějakej odbor dávek, nebo co... moc nechápu o čem mluvila ☹

usounek25 • 28tt • Dnes ve 20:22
Na sociálce prý posuzují všechny členy tvé domácnosti, kteří mají trvalé bydliště jako ty tzn. i důchodce. My s přítelem bydlíme v jednom baráku s jeho rodiči. Oni mají jedno patro, my jedno. Máme svoje domácnosti, ale dům není zkolaudovaný jako dvě bytové jednotky, takže počítají nejen příjem mého přítele,ale také jeho rodičů a to jsou prosím důchodci.

usounek25 • 28tt • Dnes ve 20:24
Myslíš baba na pracáku?? Tak to je jak ta moje. Taky jsem se jí ptala na mateřskou, jestli na ní budu mít nárok a baba mi řekla, že ona sama ještě na mateřské nebyla a že s tím nemá zkušenosti. 😒

usounek25 • 28tt • Dnes ve 20:25
Kvůli té mateřské asi budeš muset jít na sociálku pod kterou dle bydliště spadáš, na odbor sociálních dávek. Aspoň si to myslím. Já jdu v pondělí 😝

jituskak • 10tt • Dnes ve 20:27
jj, jako je fajn, nikam mě už neposílá, ale nic neví.

usounek25
7. lis 2008

Tak to je jak u mě. Já jdu na pracák jednou za dva měsíce. Příjdu, pozdravím, sednu. Baba se zeptá jak se mám a co je u mě nového. Já řeknu, že se mám fajn a nového, že není nic. Dá mi podepsat papír a já odcházím. 😎 Jednou tam se mnou byl přítel, čekal venku na chodbě a ani si pomale nestačil sednout na židli a já už lezla ven, byl z toho dost v šoku. 😀