Jak jste spokojené s látkovýma plenama?

isousek
15. čer 2015

Ahoj holky premyslim o latkovych plenach(presne gaga plenky)a zajimalo by me jaky mate nazor celkove na latkove pleny a jak jste spokojeni a zda jsou opravdu lepsi pro mimi nez papirove a taky kolik usetrite.Diky:)

misimisi
15. čer 2015

Ahoj, já si pamatuji látkové, když byla moje sestra malá. Všude po bytě libá vůně z namočených plenek, praní na vyvářku - voda, prášek, elektřina, žehlení zaze elektřina, hodně práce kolem, spotřeba tak 3x více přebalování než u papírových. Někomu to, ale, vyhovuje, a nedá na ně dopustit. Já jsem ráda za papírové 😉

betelgeuzz
15. čer 2015

@misimisi dnes se plenky nevyvařují, nežehlí, zapnout obden pračku navíc nepovažuji spoustu práce 😉 škoda, že se k látkovým plenkám vyjadřují často lidi, kteří to nikdy nezkusili.

@isousek odplenkovala jsem na látkovkách obě děti a byla jsem spokojená. Látkování obou vyšlo asi na 20 tis, včetně nákladů na praní. Je to větší investice na začátku, ale postupně se vrátí. Ale nedělala jsem to jen kvůli penězům, myslím si, že i zdravotně jsou látkovky lepší. Mně je taky líp s látkovou vložkou, než s jednorázovou. Gaga plenky neznám, ale z mojí zkušenosti je lepší vyzkoušet více druhů, ne nakoupit zásobu jen jedné značky. každému dítěti sednou jiné plenky i každé matce vyhovuje trochu něco jiného. takže vyzkoušet víc druhů, i z druhé ruky, a pak případně dokoupit.

elana
15. čer 2015

@isousek látkuju 2. dítě a nemůžu si to vynachválit. Moderní látkové pleny jsou naprosto něco jiného než pamatujeme z dob našich maminek. Nevyváří se, nežehlí (ani se žehlit nesmí), skladujou se nasucho a jsou víceméně i módním doplňkem. Samozřejmě oproti jednorázu naducaného SAP gelem a dalšími ropnými produkty jsou zdravější, přirozenější pro jemnou a citlivou pokožku, prodyšné.

co se Gaga plen týče, tak tam bych to ještě zvážila, značek i systémů moderních látkovek je mnoho a mnoho a pominu-li že jde o plenky tzv. "Čína", tak jsou to hlavně AIO pleny, které mají celkem dost limity v savosti i spolehlivosti (zvlášť vaječina kojeného miminka bude často všude). Moc hezky ti (pokud budeš mít zájem) poradí s výbavičkou @kitharka.

smirda
15. čer 2015

@isousek Můžeš ještě kouknout sem do skupinky: https://www.modrykonik.cz/group/2002/

patrusa
15. čer 2015

pouzivam kapsove pleny Bababoo v kombinaci s jednorazovkama (delsi vylet mimo domov, dovolena). Spinave pleny odeperu a skladuju na sucho v uzavrene bedne (zadny smrad po byte). Peru jednou za 2-3 dny, jak je potreba. Staci prat na 60, uz se nevyvari, obcas tam pridam dezinfekci na pradlo. Jsem s plenkami spokojena. Savost my u syna vydrzela do roka a pul i na noc, pak uz je mel jen pres den, nanoc to nestihaly. Dcera ma par mesicu a je naprosto v pohode, spokojena. Doporocuju koupit si nejdriv par kousku a po vyzkouseni teprve dokoupit, aby jste pak doma nemela mraky penez v plenach, ktere vam nevyhovuji.

jhhd
15. čer 2015

S látkovými plenami jsem maximálně spokojená a budu je používat i na druhé miminko, které čekáme, a to používám klasické čtvercovky s PUL kalhotkami. Pokud takovou výbavu nakoupíš i zcela novou, tak se ti to i s praním, případným žehlením atd. do roka vrátí. Mé dceři je 20 měsíců a stále nám tato výbava vyhovuje, i když už plenky pomalu opouštíme. Plenky jsme žehlili jen prvního půl roku a to hlavně pro můj dobrý pocit. Práce je s tím asi o krapet víc než s jednorázovkou, ale moje dcera i teď kaká průměrně čtyřikrát denně, takže jednorázovky by nás vyšli dost draho. Navíc se mi celkově látkovky zdají mnohem příjemnější a na rozdíl od jednorázovek nesmrdí nechutně po chemii. Jednorázovky používáme jen na dovolenou a dlouhé cesty.

terezas4
15. čer 2015

látkové pleny rozhodně ano, když překonáš prvotní šok z velké investice budeš už nacházet jen klady, mě nejvíc vyhovovaly Haipa Daipa pastelka, později kalhotovky Majab a Petit lulu s PUL svrchnákama, a SIO systém, AIO a kapsovky mi nevyhovovaly vůbec....existuje půjčovna plenek nebo si najdi někoho v okolí, určitě někdo bude 😉 , nežehlí se, nevyváří, nehromadí se odpad, je to čisté nechemické, jednou denně nebo jednou za dva dny(časem se intervaly zvyšují) zapneš pračku a je to

elana
15. čer 2015

ad četnost toho praní: to záleží na tom, jak velkou výbavu máš. Někdo musí prát denně, někomu stačí obden a někdo, kdo je maniak, si může dovolit prát jednou za dva dny, což už fakt žádná práce navíc není, 2-3x týdně naházet prádlo do pračky a když pračka dopere, tak to pověsit a pak poskládat ze sušáku nebo dokonce to dát do sušičky...to nám dělá...1 hodinu týdně? Dvě úplně maximálně. Asi tak, u té sušky ještě míň. Opravdu veliká práce s látkovýma plenama je dnes.

samozřejmě z hygienických důvodů se pleny nesmí nechávat nevyprané déle než těch 72h, to jen pro doplnění, ale snad se to rozumí samo sebou 🙂

primaska
15. čer 2015

@isousek Prosím tě, zkus si vytvořit opravdu objektivní náhled na látkové pleny. Protože když do názvu diskuze zadáš zaklínadlo "látkové pleny", tak se sem pohrnou jejich příznivkyně s načtenou teorií o tom, jak jsou látkové pleny ekonomické, ekologické, zdravé.. atd. atd.. samozřejmě s teorií doplněnou o vlastní úžasnou zkušenost a spokojenost s látkovkama. Jak se říká: "každá liška si svůj ocas chválí" 😀 😀 😀

nuali
15. čer 2015

Ahoj 🙂 Já jsem syna začala látkovat v jeho 4 měsících. Žádná práce navíc s tím není, plenky se nevyvařují ani nežehlí. Počáteční náklady pro mě byly taky malé, protože používám pouze čtverce a svrchní. AIO a kalhotovky mám jen pár kousků na zkoušku. A po měsíci používání látkovek mám náklady na ně zpět 🙂 A je to zdravější pro moje dítě. Teď ve velkých vedrech bohužel plenky jsou trochu cítit a to jen v místnosti, kde se koš nachází, ale jinak bez problémů. A tohle se vyřešit u nás např. umístěním koše do komory, kam odkládáme všechno možné. Tak smrádek nevadí 😀 Jednorázové dávám už pouze na noc, protože potřebuji plenku, která vydrží i 12 hodin.
Takže za mě ano a je mi trochu líto, že jsem nezačala dříve...

primaska
15. čer 2015

@elana Jedna věc je praní a druhá sušení. Je potřeba se smířit s tím, že třeba dva roky žiješ se sušákem.. Já to můžu posoudit jen jako návštěva a pohled na ušmudlaný flekatý plíny teda nic moc..

elana
15. čer 2015

@primaska tak to je mi líto, že má někdo ušmudlaný a flekatý plíny. Já takový nemám, hledím si jich, už proto, že jednou z výhod látkovek je možnost je po ukončení plenkování prodat, což jaksi za poch.anou jednorázovku nikdo nedá nikomu ani halíř. Tady se u dobrých značek vrátí při troše štěstí klidně 2/3 nákladů, polovina skoro vždy. Ale samozřejmě nesmí být ušmudlaný a flekatý. S tím sušákem je to pravda...ideálně je, když je možnost ho hodit někam, kde nestraší. Ne každý tu možnost má, ale zas není to nic až tak neřešitelného. No anebo ta sušička, tu člověk s dětma celkem využije, ať už používá pleny jaký chce (má-li na ni místo pochopitelně).

patrusa
15. čer 2015

@primaska zalezi na plenach, me pleny uschnou pres noc a kdyz se dobre odeperou hned po pouziti, tak je tam minimum fleku. jinak je take mozne je susit v lete na slunicku a to z nich fleky vytaha

elana
15. čer 2015

@nuali existujou i noční pleny, popravdě řečeno za celkem 4 roky kontinuálního látkování můžu poměrně zodpovědně říct, že dobře vycpaná látkovka pobere víc, než jakýkoli jednoráz. Co je "dobře vycpaná" si musí každý navolit podle potřeb svýho dítěte, někomu stačí i obyčejná denní kalhotkovka na noc, někdo potřebuje vytuněnou speciálně noční (Anavy, Majab, Katyv), nejde ani tak o to, kolik hodin má vydržet, spíš jak moc dítě v noci ještě pije.

kajalka
15. čer 2015

@primaska A on by to měl hodnotit někdo, kdo používá celý plenkovací období jednorázovky? 😕

terezas4
15. čer 2015

@primaska asi tak, jak si jich kdo hledí takové je má 😀 , když jsem je uskladnovala, s velkou radostí jsem shledala že nemám ani jednu plenu s fleky, sušák jsem neřešila to nemusím, ale je mi jasné že ne všichni to tak mají, kamarádka neměla jinou možnost než sušit v obýváku, pokud jí přijela návštěva schovala ho do ložnice...je to o prioritách, někdo raději překoná pohled na sušák než probírání umělých plen v obchodáku 😉

elana
15. čer 2015

@terezas4 viď, mě pohled na můj sušák docela občas i potěší 🙂

lu777
15. čer 2015

já látkovala 2 roky a se sušičkou je to paráda... sušák jsem když šla návštěva dávala do ložnice 😉
jinak na noc v pohodě, musí se vychytat co sedí tomu dítěti konkrétnímu, pak je to v pohodě 😉

za mě super, že se to nežehlí, nevyváří (do toho bych fakt nešla) 🙂

jinak když jsem rozprodávala výbavičku, tak muž nevěřil, že plenky prodám a (i k mému údivu) to byla věc, která se prodala jako první a za velmi dobrou cenu 🙂

terezas4
15. čer 2015

@elana kolikrát mě mrzí že je dcera bez plen 😀

lu777
15. čer 2015

@isousek jinak si určitě nech poradit od někoho kdo látkuje delší dobu... ideálně se na ty plenky sama podívej někde a kup něco do začátku a pak podle toho co bude sedět prckovi 😉
děti mají holt jinou produkci 😀 a taky záleží jak jsou velké apod., aby jim to sedlo okolo nožiček apod...

jinak sušička je super 🙂

lu777
15. čer 2015

@elana pěknej sušák... jj, jaký si to kdo udělá, takový to má 😵

ono je to celkově o jiném přístupu... já plno alternativních věcí nedělám, ale jsou mi sympatické už tím, že člověk přemýšlí jestli se něco dá udělat taky třeba jinak, že není tak ve vleku davu... však jsme každý jiný, tak můžeme zkoušet.. i kdyby to nevyšlo, tak prostě pro tu zkušenost... život je změna 🙂

a mám dvě kámošky co si myjí vlasy domácími šampony a mají nádherné vlasy.... už jsem nalámaná, že to snad taky vyzkouším 😝 😅

terezas4
15. čer 2015

a jen dodám že první dcera byla jen na jednorázu, druhá je čistě látkovaná, takže srovnání mám a musím říct že to pro mě bylo látkování o dost osvobuzující, at už co se týče peněz nebo toho jestli mám dostatečnou zásobu na víkend 😵

nuali
15. čer 2015

@elana Že existují noční pleny vím, ale takhle nám to vyhovuje 🙂

primaska
15. čer 2015

@elana .. čekala jsem, že tu budou samé kouzelnice, co nemají na plínách ani flíček 😀
@patrusa .. to je právě to, prát to včas..
@kajalka .. jde o to, že když je člověk objektivní, dokáže přiznat i nevýhody, ovšem od zarputilých látkovaček slyším jenom samý pozitiva, což je nesmysl..
@terezas4 .. tys mě pobavila nejvíc 😀 😀 .. s tebou ani neztrácím čas..

karol84
15. čer 2015

Používala jsem látkovy na staršího syna a chystám se používat i u druhého mimča. Zatím jsme v nákladech včetně praní a sušení na cca 15 000 Kč. Ale vzhledem k množství barev a vzorů bych zvládla utratit i víc. Ze začátku jsem používala čtvercovky a pak hlavně kalhotkovky a AIO plenky, nejvíc nám vyhovovaly ANAVY. Souhlasím ale s @betelgeuzz - rozhodně bych nenakupovala naráz celou výbavu zaměřenou na jednu značku a jeden typ plenky. Každé miminko je jiné a proto vám může vyhovovat zcela něco jiného než třeba nám - záleží třeba na tělesné konstituci mimča... Vyzkoušela bych pro začátek pořídit více typů plen a uvidíte, co vám bude vyhovovat a podle toho bych pak výbavu průběžně dokupovala.
Co se týče času, který se nad plenami trápí - tak 3x do týdne přesypu kyblík do pračky, pak z pračky přehodím do sušičky a nakonec poskládám do šuplíku jako kterékoliv jiné prádlo. Časově by mi zabralo víc času chodit s jednorázovkami ke kontejneru (máme ho dál než pračku 🙂. Z hlediska místa v bytě zabírá plenkovací výbava (mám ji více než dostatečnou 1-2 šuplíky v komodě - ale samozřejmě ne naráz, protože ne v každém věku dítěte používám vše). Na sušáku nesušíme, takže nás pleny zabíráním místa moc neobtěžují. Stejně tak pleny nenamáčíme, nevyvařujeme a nežehlíme. Byt po plenách nesmrdí (tuhý obsah šel ihned do WC a zbytek pleny se skladuje v uzavíratelném kyblíku a samozřejmě se průběžně pere. A za celé látkovací období nemáme jednu jedinou plenu, která by byla flekatá (to je pro @primaska).
I kdyby mi ale plenky zabíraly více času a více místa, tak bych se zase rozhodla pro látkovky kvůli složení jednorázovek. Hlavním důvodem, proč jsem si je zvolila byl sklon k ekzému. S látkovkama jsme ale vše zvládli bez problémů. Pokud jsem malému výjimečně dala někde jednorázovku, osypal se mi. A to za trošku domnělého pohodlí opravdu nestojí.

primaska
15. čer 2015

@lu777 Mně spíš přijde, že dneska je za exota ženská, která používá papírové plenky..

primaska
15. čer 2015

@elana Krásnej sušák, to zase jo 😀 ... teda aspoň z dálky :o)))))

kajalka
15. čer 2015

@primaska A proč by to měl být nesmysl? Ty sama jsi nějakou dobu látkovala a vyzkoušela vícero značek, abys mohla objektivně hodnotit? Popř. aspoň někdo, koho znáš? Nebo proč se zapojuješ do diskuze?

lu777
15. čer 2015

@primaska 🙂 tak to nevím, já mám bohudíky děti dávno odplenkované, občas procházím kolem regálů nebo mi přijde reklama na Faceobooku na něco miminkovského a já se usmívám, že to už fakt ne 🙂

hlavně si myslím, že není nutná řevnivost... ať si každý používá co chce 😉
však my ženské taky používáme různou kosmetiku nebo si kupujeme různé oblečení...

to útočení je zbytečné a to platí pro obě strany 😉
holt je to tu v ČR doslova "v plenkách"... na západě to takhle nevypadá, mám plno známých z jiných zemí a tam může být doma ženská měsíc nebo deset let, dítě nosí plenky takové nebo makové a nikdo se z toho nehroutí 🙂 😎

primaska
15. čer 2015

@karol84 nevěřím..