Jak vysvětlit staršímu dítěti, jak se narodí miminko?

martinahost
20. bře 2015

Ahojky, nikde jsem nenašla podobnou diskuzi, jak vysvětlit staršímu díteti jak se narodí miminko. 🙂 Jsme v očekávaní a chtěla by jsem se připravit na otázku naši 5 leté dcerky, jak se narodí miminko, anebo jak se dostane ven. Už se ptala jak se miminko do bríška dostane, kdy se narodí a myslím že príjde i na otázku jak se narodí a nevím co jí mám ríct,jak jí to vysvetlit, nechci jí říkat o čápech a podobné pohádky, chci jí tak nějak ríct pravdu, ale přimerene k jejímu věku a jak jí to ríct. Pamatuju si z dětství, že když jsme se zeptali mámi na něco takového ze sexuálni výchovy, tak nikdy mi to neřekla, ale stále jenom že mi to řekne když budu velká a vlastně jsem nevěděla pořádne jak se rodí deti ani v 10 letech a všechno jsem se dozvěděla postupně ve škole od kamarádek a doma jsem se už ani na takové věci neptala . Jedině co jsem se dozvěděla doma je menstruace 😀Chci aby se naše dcerka takové věci dozvěděla doma od nás, když k tomu přijde a né až v škole od spolužáku a spolužáček. 🙂

sabuse1
20. bře 2015

my už tohle máme za sebou, Nelču už to zajímalo jak se její ségra z bříška dostala ven, vysvětlila jsem jí,že vylezla pipinkou,že tam má speciální tunel a tudy se dostane ven a některým maminkám musí dr.rozříznout bříško a miminko vyndat (Nelča má za sebou operaci takže jsem jí vysvětlila,že už toho ta maminka spí stejně jako spala ona a když se probudí je miminko na světě)

lucieandrlova
20. bře 2015

Tak to jsem zvědavá, co maminky poradí, protože dcera 3,5 let se na tyto věci vyptává pořád. 🙂 zatím se spokojila s tím, že miminka mají maminky v bříšku, pak jedou do porodnice/nemocnice a tam ho doktoři z bříška vyndají (já jsem měla porod zakončený sekcí), takže ji ani nelžeme... 😉 něco taky odkoukala z animovaných seriálů - např. Teo - španělský seriál - narodí se mu bratr Pavlík a potom sestra Lucinka...

anetka1701
20. bře 2015

Já jsem řekla, že ona a ségra se narodili tak, že mi rozřízli bříško a vyndali je - ale že mně to nebolelo... Sice z toho byla trošku přešlá, ale řekla jsem jí to celkem v pohodě, tak to vzala... No a pak že většinou miminka vylezou pipinou, že to je lepší, ale jim se tak se ségrou ven nechtělo... To vzala o poznání líp :o)

zmrzka89
20. bře 2015

nám mamka říkala, že maminky mají dole taková vrátka, která se v pravý čas otevřou a miminko vyleze. Samozřejmě že následovala otázka a mami - ukaž nám ta vrátka 😀 Dostali jsme odpověď, že ta se neukazují. Bohatě nám to stačilo 🙂 A věděli jsme taky o mentruaci - "postýlka, která se každý měsíc chystá na miminko a musí se vyčistit - to je ta krev" - párkrát jsme mamce vlezli na záchod a divili se 🙂

andrrriiik
20. bře 2015

Já dceři řekla tak jak to je,že miminko vyleze z pipinky. 🙂

nae
20. bře 2015

U nás tiež - miminko sa dostane von z pipinky a keď sa mu to nedarí, tak mu pomožu páni doktori a bruško rozrežú (ukážeme, kde) a zase zašijú.

achjonetusim
20. bře 2015

Určitě bych si nevymejšlela, každý dítě je schopný zvládnout pravdu jde o to jak jí podat. Na porodu není nic špatnýho nebo zlýho, tak proč to tajit nebo bájit? Ohledně porodu nám pomohl díl s Krtečkem kde rodí paní Zajícová 🙂 to byl základ.

katyxq
20. bře 2015

Nevymýšlela jsem si žádné pohádky a našla jeden fakt hezký porod a to jí ukazála - 12. až 15. minuta

https://www.youtube.com/watch?v=EsNhCWsDVQI

... do vysvětlování bych se akorát zamotala, Krtečka sice taky viděla, ale nechci, aby ty praktiky z toho (položení na záda, Kristellerova exprese, následně dudlík, lahvička, kočárek) považovala za normu

martinahost
autor
20. bře 2015

@zmrzka89 No ty vrátka me pobavili 😀

andrrriiik
20. bře 2015

@katyxq A co je špatného na poloze na zádech a kočárku?

werunqa
20. bře 2015

Moje dcera (skoro 3 roky) se taky ptala,jak se dostal brácha ven.Tak jsem jí řekla,že pipinkou.Ona je dost chytrá a vše si dobře pamatuje,takže ji lhát nechci 😎

martinahost
autor
20. bře 2015

@anetka1701
@sabuse1 No malá se taky narodila cisářskym, ale chtěla by jsem aby vedela i tu prirozenou variantu porodu. Tak asi použijeme ten tunel a pipinku 🙂

achjonetusim
20. bře 2015

@katyxq Tak moje prvátko se na Stanford ještě nechystá, jde mi o pochopení obrysů. Ale proti gustu...

katyxq
20. bře 2015

@andrrriiik to záleží, co si o tom kdo myslí - za mě je přirozená poloha při porodu, která porodu pomahá, spíš poloha ve stoje, dřepu, na čtyřech (nebo jakákoliv jiná, která ženě a miminku vyhovuje v tu kterou chvíli), kočárek je svým způsobem separační pomůcka (u nás byl akorát trápením dítěte), i ta zaječice by si v přírodě nechala malé zajíčky tělo na tělo

@achjonetusim však právě, malá viděla, kudy miminko vyjde a to jí stačilo, až se bude ptát na podrobnosti, ráda jí vysvětlím víc

andrrriiik
20. bře 2015

@katyxq Aha,A ty jsi rodila v dřepu,nebo tak?Já poprvé v leže,a nerodilo se mi špatně.Podruhé v sedě,během cesty do porodnice,a bylo to asi lepší 😉

katyxq
20. bře 2015

@andrrriiik http://www.pribehyproivanu.cz/pribehy/2015/01/0... .. podruhé chci jinak (zpětně to hodnotím, že jsem prostě měla zůstat vestoje a pak bych byla schopná polohu změnit).

Ještě dodatek k tomu videu, co jsem malé pouštěla - my jí věci doma nevysvětlujeme nějak silně zjednodušeně a ona by takové odpovědi ani za odpovědi nebrala. S manželem se občas dívá na Byl jednou jeden život. A běžně z ní padají dotazy typu, jak se co řekne anglicky nebo španělsky (španělsky nemluvíme ani jeden, ale jednou něco zaslechla a ten jazyk ji zaujal), kolik bílých krvinek má nemocná želva, proč jsou lidi nemocní apod.

marcinek
20. bře 2015

@martinahost me teda prisla krasna nazorna ukázka zajecice jak rodi v krteckovi. Myslim, ze vic vedet v 5 letech zatím nemusi. Spis me ted zarazila otázka dcery ohledne semínek a jakou mají barvu? vzhledem k tomu, ze jsem zrovna ridila, tak to byl napor na mozkovy bunky 😀

evulinkab
20. bře 2015

@martinahost Mne se narodila dcerka, když mel syn 5roku-když se me ptal, jak se miminko dostane ven, tak jsem mu to řekla jako vetsina z vas tady, nic jsem nepřikrášlovala, nevymýšlela.V 5letech už byl schopny pochopit.Jednouduše jsem si s nim promluvila o tom, že krome toho, že máme dole dírku na čurání a na k.kání, tak tam máme jeste dírku, která práve vede smerem do bříška, kde je schované miminko.A to potom vyleze práve touhle dirkou ven.On se me ptal na další otázky, jestli to miminko samo vypadne nebo jak to funguje.Já mu řekla, že maminka musi hodne tlačit, aby miminko vylezlo a že když to nejde, tak potom pomužou doktoři...

Jinak k tomu videu, kde rodi ta žena v přiride do vody-já bych to treba malému diteti nepustila, nevim no...:-/

sangita
20. bře 2015

Krtecek je docela sila 🙂 Priprava na porod v nejake zaostale porodnici 🙂
Taky jsme se s dcerou divaly na videa z youtube, nasla jsem moc hezke porody, pri nichz byly i deti (sourozenci miminka). Plus mame knizku Povidej mi, jak jsem se narodil/a, tam je cele tehotenstvi krasne popsane a da se k tomu povidat..

katyxq
20. bře 2015

@sangita Díky za tip na knížku, kouknu na ni v Bráně k dětem a třeba koupím.

martinahost
autor
20. bře 2015

@marcinek slyšela jsem o tom videu,práve jsem se chtela podívat na youtube o tom krtečkovi a zajíci a ono tam už to video není, ani nikde na netu jsem ho nenašla... asi by jsem řekla že bíle 😀

martinahost
autor
20. bře 2015

@evulinkab To video by jsem jí asi taky nepouštěla 😉 Myslím že by jí to spíš vystrasšilo...

marcinek
20. bře 2015

@martinahost no me první napadlo zlute.... ale dozvěděla jsem se, ze když ruzove, tak jsou holcicky a když modre, tak kluci 😀 a krtecek ji nevystrasil, protože vedela, ze miminko je v brisku a ven se dostane pipkou, jak je to tam ukazany

regresa
20. bře 2015

@martinahost ten dil se jmenuje krtecek a maminka a pro me i pro pritele je to hororovej dil 😀 vubec mi nesedl. Jinak mala se zatim neptala. Rikam ji vsechno, jak je a dal to nerozvadim, pokud se nezepta. Takze vi, ze byla v brisku (i braska), ze byla malinkata (prsty uplne u sebe) a rostla, rostla, rostla, az byla dost velika a narodila se. Az se zepta jak, tak ji taky reknu, ze pipinkou, ze tam je cesta do/z briska, do pokojicku, kde rostou ty miminka nebo tak nejak. Kazdopadne dekuju za inspiraci 🙂 te neni nikdy dost

pavlapl
20. bře 2015

Já jsem holce pustila porod se vším všudy na youtube. Proč bych si měla něco vymýšlet. Nejlepší bylo když se jí sousedka ptala jestli k nám přiletí čáp a Hanča jí na to říká: a co by u nás dělal? A sousedka: Přinese vám miminko. A Hanča: Děti přece lezou z pipiny. Byly jí 4 roky.

rzymani
Autor odpověď smazal
Zobraz
boobinka
23. bře 2015

Vysvětlila jsem mu tak jak to je.... že jemu museli pomoci doktoři, proto mě uspali, udělali řez do břicha aby se k němu dostali a mohli ho z bříška vytáhnout. Na otázku jak se narodila jeho sestřička jsem mu odpověděla, že pipinkou, víc podrobností ho naštěstí nezajímalo 😅

anjelita
23. bře 2015

Moje kamaradka co taky ocekavala se pokousela svoji 5lety dcerce rict pravdu, taky jsem byla presvedcena o tom ze je to to nejlepsi reseni. Do ty doby nez ji to rekla. Rekla ji to moc setrne, ale ona si o tom udelala vlastni obrazek. Nasledovaly tydny trapeni, protoze mala pak na verejnosti hruzou vykrikovala ze nechce deti protoze nechce mit roztrhanou pipinku. Vydedukovala si totiz ze deti jsou velky a ze tou "pipinkou" neprojdou bez poskozeni. Takze za se porad zastavam nazoru ze je lepsi pohadka o capovi nez trauma 😀 Vypravet diteti o rezani bricha se taky neobejde bez nasledku, fakt jsou jeste moc moc male aby to spravne pochopily.

martinahost
autor
23. bře 2015

@anjelita Taky mám strach aby to pochopila správne, že je to prirozené a aby z toho nemela nejakou traumu a vysvetlila si to po svém, ona je dost citlivá třeba když jí brali krev, tak si nechtela dát dole tu nálepku z predloktí, protože si myslela že co tam asi má..... Zatím se na to neptala a já jí to neríkam, tak uvidíme... 😉 Jedine co jsem jí ríkala je, že si pujdme do nemocnice pro miminko a musím tam být chviličku s ním aby jsem se tam o neho mohla postarat 🙂

anjelita
24. bře 2015

@martinahost tezko rict, asi to zalezi hodne na povaze ditete. Ale deti rady veri pohadkam a maji rady magii. Uz zkratka nezastavam nazor ze malym detem se ma rikat pravda kdyz se jich to jeste vubec netyka. Spusti to naopak more otazek a divoky fantazie. Rada bych aby moje deti mely co nejdelsi a nejhezci detstvi. Protoze tahle problematika se jich stejne bude tykat az nekdy za 10-20 let, ted bych pravdu neresila. Spis bych se soutredila na to jak oznamit holce ze jednou prijde menzes, protoze to je momentalni starost kolem jejich 10ti let. To je taky doba kdy si myslim ze by se meli zacit pomalu dozvidat pravdu, protoze uz to nejsou maly deti.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru