Porodné 2014, nechystají se nějaké změny?

sestrickajanulka
27. lis 2013

Ahojky. Nevíte náhodou jestli se nechystají nějaké změny v porodném na rok 2014? Jinak mi to přijde dost nespravedlivé, že porodné dostanou většinou jenom ti, kteří jsou na sociálce, nikdy nepracovali apod., ale člověk, který poctivě roky pracuje, ale o pár korun se nevejde do toho jejich směšného limitu, utře nos. Copak děti takových matek nepotřebují kočárek, postýlku a výbavičku? Podle mě by porodné mělo být na první dítě pro všechny ženy, které poctivě pracovaly a odváděly daně a ne jenom pro ,,vyvolené".

deenyska
27. lis 2013

Ahoj...co vím, tak ČSSD měla v programu vrátit porodné až na třetí dítě, nevím, v jaké výši, ale to už není tak rozhodující, člověk je rád, že alespoň nějakou pomoc dostane. Ale jestli to prosadí a jestli v roce 2014, to nevím. Jinak souhlasím s tím, že je to nefér. Sama jsem na sociálce u těchto dávek pracovala a když přišla tahle změna zákona, myslím, že se to nelíbilo nikomu. Sice zamezili tomu, aby se nepřizpůsobiví rozmnožovali jen kvůli porodnému, nicméně právě tihle nepřizpůsobiví jsou vesměs jediní, kdo na tu dávku v případě prvního dítěte dosáhnou. Bohužel, v posledních letech byl systém nastavován taky, aby jenom bral, čímž ale potrestal především lidi, který tu pomoc opravdu potřebují a do situace se dostali nedobrovolně. Ani já jsem už porodné neměla a dodnes se cítím ukřivděna tím, že mě stát trestá za to, že jsem chodila do práce.

blahova_andrea
27. lis 2013

holky souhlasím s vámi oběma ☹
vzhledem k tomu, že brzy bude konec roku, tak v roce 2014 bych asi žádnou změnu nečekala...nejdřív 2015, na rozdávání peněz nikdo spěchat nebude ☹

zunem
27. lis 2013

@sestrickajanulka Bohužel, tady se pomahá pouze těm vyvvoleným... takže hold nic nebude.

kacka_dj
27. lis 2013

@deenyska Prosím, nevíte zda mám nárok na porodné, když mám 15 tis. hrubého a bydlím sama? Otec bude hlášen v rodném listě, ale nebydlíme spolu.

kaculinek1
27. lis 2013

Holky na co si tu "stěžujeme" 😠 . my přece nejsme "vyvolené", takže na tu výbavičku musíme peníze mít ne? Kam bychom je asi tak dávali... 😕 Systém je na nic... já teď dokonce musím na rodičák na 4 roky .Je to sice díky mé pozdní informovanisti, dalo se tomu zabránit, ale teď mám prostě smůlu - a to jsem pracovala (pravda smlouva na dobu určitou), a navíc stále dělám pár hodin týdně na dohodu... Manžel je osvč - takže i kdyby přiznal ztrátu, nemůžeme nikdy dosáhnout ani na přídavky...(až za tři roky - kdy budu víc něž rok pobírat těch jejich 3800, ale to bychom nedávali, takže budu muset i já makat trochu víc, a zase mic nedostaneme 😖 ) Takže když to teď shrnu - když se to státu hodí "vyvolená" jsem a když se to nehodí, tak prostě nejsem.

laurital
27. lis 2013

@sestrickajanulka Souhlasím s tebou, nakonec je bitý ten, který celý život maká a není na socce.Mě se to netýká, na obě děti jsem porodné dostala, ale chápu maminky, které to vytáčí.Náš sociální systém je přebujelý, ale většinou jde na ruku těm, kteří se nesnaží a sedí doma na zadeli.A normální slušný pracující člověk jen cvaká daně a živí nefachčenka..

kaculinek1
27. lis 2013

@kacka_dj to si nejsem jistá, my také měli v době porodu jiná trvalá bydliště, ale stejně bys musela v čistém mít asi jen něco málo přes 9000 abys na porodné dosáhla, tedy pokud se něco nezměnilo... a jestli ti to dají, věř, že přijdou zkontrolovat byt, jestli tam otec vážně nebydlí...

laurital
27. lis 2013

@kaculinek1 Trvalé bydliště zase tak zásadní není, důležitý je okruh společně posuzovaných osob.

kacka_dj
27. lis 2013

to můžou přijít 🙂 jde mi o to jestli na to s mojí výplatou dosáhnu, někde jsem totiž četla, že se berou oba rodiče z rodného listu.

kaculinek1
27. lis 2013

@laurital jojo, myslela jsem si to, my po tom ani nepátrali - sama jsem měla víc, než byla hranice pro oba 😀 takže jsme to ani nezkoušeli...

kacka_dj
27. lis 2013

@kaculinek1 tak na to s mojí výplatou taky nedosáhnu, i když jsem s tím tak trochu od začátku počítala tak to naštve.

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@deenyska Přesně tak, většinou na to dosáhnou právě ti nepřizpůsobiví a k tomu většinou mají ještě všelijaké píspěvky na živobytí, na bydlení a nevímco ještě, takže jsou na tom ještě mnohdy mnohem líp než my, kteří pracujeme. Nemám nic proti lidem, kteří třeba práci nemohou najít, ale bohužel znám spoustu těch, kteří ji ani nikdy nehledali, protože jim tenhle systém prostě vyhovuje. Jinak co se týče mě, tak já 3 a půl roku v kuse pracovala, předtím jsem studovala a na pracáku jsem nikdy nebyla, přitom žijeme v kraji, kde je opravdu problém práci najít, ale asi jsem měla štěstí nebo jsem se prostě snažila víc než ostatní. Ale teď je mi to k ničemu, protože s partnerem dáme dohromady cca 22 tisíc čistého a to už se do limitu na porodné nebo nějaký příspěvek nevejdeme. A koho zajímá, že téměř polovinu dáme za bydlení, že. Někdo by řekl, tak proč si pořizujete dítě, když na to nemáte...Samozřejmě, měl by pravdu, ale u nás prostě dítě přišlo neplánovaně a nenechám si ho vzít jenom proto, že si zrovna nežijeme na vysoké noze, dítě je pro mě dar a udělám všechno pro to, abych mu mohla dát vše, co si zaslouží, jen mě mrzí, že náš stát maminkám vůbec nepomáhá...a když, tak jen některým, u kterých to zrovna není žádoucí...

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@blahova_andrea Taky si to myslím. Než sestaví novou vládu a než se vůbec na něčem dohodnou... Akorát by mě teda fakt mrzelo, že my budeme rodit na konci května a kdyby třeba měsíc potom to změnili... Nejde ani tak o peníze, jako o princip - pokud pracuješ a odvádíš daně, nikdo Ti nepomůže, pokud se flákáš a práci se vyhýbáš, máš nárok na milion příspěvků...

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@kacka_dj Pokud bude otec dítěte v rodném listě, automaticky počítají i s jeho výdělky, nezáleží přitom, kde žije. Taky nám kdosi chtěl poradit, ať se uvedu jako samoživitelka, ale to už tak nefunguje - otce chci rozhodně napsat do rodného listu a i když zatím máme oba trvalé bydliště jinde, už 2 a půl roku spolu bydlíme, takže by nám to stejně neprošlo. Takže jsme se rozhodli, že nebudeme vymýšlet a radši se vezmeme 🙂

blahova_andrea
27. lis 2013

@sestrickajanulka tak já si tedy teď své ovoce na státu vybírám, jeden příspěvek nám přiznali, tak aspoň něco, když porodné jsme taky nedostali 😀

laurital
27. lis 2013

@sestrickajanulka Tak ty ženské s otcem neznámým jen kvůli dávkám nechápu, to je krátkozraké jak...A podle mě je to pořád určité stigma, ať se to někomu líbí či ne.

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@laurital Je to tak. Kolikrát má opravdu míň ten, kdo pracuje, než ten, kdo je na socce. Samozřejmě, každý se může ocitnout v zoufalé situaci , bez práce atd., ale mám na mysli spíš ty, kteří tohle praktikují celý život a vyhovuje jim to tak. Znám ženskou, která je ,,bílá" a vzala si cikána - ten měl z prvního manželství 2 děti a s ní má teď dalších 6! Ani jeden z nich nikdy nepracoval, ta ženská teda vůbec ne a ten chlap jenom nějaký měsíc a potom měl prý úraz a od té doby se to snaží uhrát na invalidní dchod, přitom mu nic není, žádné následky nemá a důchod mu uznat nechtějí, ale pořád žádá dokola. Očividně ale nestrádají - teď mají cca roční holčičku a nový kočárek, pěkné věci...pořád si říkám, kde na to berou, to není možné...

laurital
27. lis 2013

@sestrickajanulka Já na to mám stejný názor.Celý život s mužem pracujeme, nikdy jsme nebyli na UP a také jsme nikdy, kromě RP a porodného, nikdy od státu nic nedostali.Platíme daně jak mourovatí, teď tedy hl. můj muž jako podnikatel a dítě nemá ani nárok na školku, ptž ta prý je přednostně pro sociálně slabé.A to, že rodiče těch dětí jsou na dávkách a do práce nechodí, to nikoho netankuje.
S mužem z našich daní rádi pomůžeme komukoliv, kdo se ocitl ne vlastní vinou, v nouzi.Ale někomu, pro koho je jednodušší ten stát obchcávat?Stačí se podívat i tu, kolikrát se tu někdo profiluje dovolenými v ex. destinacích apod a pak se ptá, kolik dostane, když přítele neuvede v RL, mě by hanba fackovala a chodila bych kanálem takhle parazitovat na solidaritě druhých.

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@laurital Přesně tak. Jsem asi staromódní, ale tohle bych neudělala. Když to dítě otce má a já s ním normálně žiju, tak potom kdyby mě třeba opustil nebo nedejbože zemřel, nikdo by na to dítě nebral ohledy. Žádné alimenty, žádný sirotčí dlchod... Ten otec pak ztrácí práva, ale i povinnosti k tomu dítěti. Navíc asi těžko bych mu za pár let vysvětlovala proč nemá otce v rodném listě...první, co by každého napadlo je, že maminka byla poběhlice a vlastně ani neví, kdo je otec...

blahova_andrea
27. lis 2013

@sestrickajanulka víš, kde na to berou? mýma rukama procházely lustrace sociálních dávek a platů různých dlužníků a představ si, že pracující žena má třeba 10 000,- měsíčně a žena na sociálních dávkách třeba i 17 000 měsíčně ☹ smutné.

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@laurital No, taky jsem zvědavá, až za pár let budeme řešit školku, jak dopadnem. Naštěstí máme 5 km od nás babičku, ale rozhodně jí nechci nechávat dítě celý den na krku jenom proto, abych já mohla do práce, taky už má nárok na svůj klid. Jinak taky už jsem tu narazila na pár holek, které vymýšlely jak stát oblafnout a dostat všechny možné příspěvky, přitom si žily dost dobře, jedna tu dokonce psala o tom, že si změní trvalé bydliště a otce neuvede, přitom s ním normálně žila a chlap vydělával dost na to, aby je uživil, i kdyby nedostala vůbec nic. My i přesto, že nevyděláváme žádné sumy a přítel má navíc insolvenci a platí alimenty na dítě z prvního manželství, bydlíme v nájmu a do práce dojíždíme, nemáme nárok na nic. A lhát někomu, že neznám otce nebo nevímco vymýšlet, to bych se musela studem propadnout. To se radši uskromním.

blahova_andrea
27. lis 2013

@sestrickajanulka a to máš babičku v důchodu? to je dneska taky zázrak. většina babiček pracuje, takže prostě ani nehrozí, že by celé dny hlídaly, když není školka ☹

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@blahova_andrea Mě nejvíc dokáže vytočit, když k nám (pracuji v ordinaci obvodního lékaře jako zdr. sestra) přijde holka, která nikdy nedělala, v 18ti si pořídila dítě, v 19ti druhé a samozřejmě s jiným tatínkem a teď chodí s papírem od sociálky, že je sociálně slabá a nemusí platit ani u lékaře, nic. Pak vyjde z ordinace a první co udělá, že si venku zapálí. Já i když jsem zdravotník, platím normálně u všech lékařů a kde na to vezmu se mě nikdo neptá. A proč? Protože pracuju a ona chuděra nemůže, když má v 19ti dvě malé děti...

laurital
27. lis 2013

@sestrickajanulka Tak pro někoho je asi dovolená nebo nové hadry více než otec v RL.Ty jsi evidentně normální a rozumná baba, takovým by měl ten náš slavný stát vyjít vstříc a ne těm, které vychovávají další příjemce soc. dávek.

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@blahova_andrea Jo jo. Mamka mě měla až v 39ti letech, takže už je v důchodu. Nemohla mít děti a já jsem zázrak po 15tiletém snažení, tak proto 🙂 Přítel má taky rodiče v důchodu, ale ti už jsou zase moc staří a nemocní na to, aby hlídali dítě.

laurital
27. lis 2013

@sestrickajanulka Moje máti je lékařka a těch story z pohotovosti, to bych mohla vydat knížku 😉 .Zdravím zdr.sestřičku 🙂

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@laurital K nám taky co chodí za případy, člověk někdy fakt hledí. Nejvíc mě ale fakt dokáže naštvat, když ,,někdo" platit nemusí a někdo jiný, o kom vím, že se třeba celý den dře za pár korun nebo má ubohý důchod, si musí zaplatit všechno. Chodí k nám jedna stará romka a to je vždycky největší sranda, když má platit 30 kč, tak vždycky řekne, že důchod má až...vždycky vymyslí datum cca za týden a vždycky je to datum jiné podle toho kolikátého zrovna je 😀 Tak jsem doktorovi říkala rezignovaně:,,Co s ní mám dělat" a on mi odpověděl:,,No jo, to je právě to, co si řeknou všude a z toho ona těží, ví, že jí kvůli 30 kč nepřijde nikdo zabavit barák."

laurital
27. lis 2013

@sestrickajanulka A nejlepší jsou Romové na zubním, když se diví, že na pohotovosti jim fakt nikdo komplet zákrok neudělá.Jeden prý chtěl, aby mu vzali otisky 😀 .A chybějící karty ZP, to už je jen detail.Jani, ty bys měla s mou máti takových společných témat...jéje a obě jste Jany 😉 .

sestrickajanulka
autor
27. lis 2013

@laurital Však právě ta dotyčná, o které jsem psala, měla jednu dobu dvě kartičky pojišťoven, obě byly platné o ona nevěděla, u které teda vlastně je. Vůbec nechápu, jak se jí to povedlo, takhle přijít ke dvěma kartičkám, které měly stejnou platnost a každá od jiné pojišťovny 😀 A odkud mamka je? Někde od Brna, jako Ty?

laurital
27. lis 2013

Jj, dělá na klinice 😀