Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

markettwu
9. pro 2020

@evikh84 @zerog @xsenova maminky, děkuji za reakce. Nezbývá mi, než čekat a doufat, že se to všechno zlepší. Zatím si tak nějak rozumíme, když nevím, co chce, tak mi to ukáže. Čeká nás příští rok asi hodně vyšetření, tak uvidíme... Ještě máme druhé dítě - 9měsíčního chlapečka, tak mi ten čas péčí o ně přece jen utíká.

mari28
10. pro 2020

@markettwu Ahoj, proč doktoři říkají, že neopakuje/nenapodobuje? Vždyť nějaká slova přece umí, tak se je musela nějak naučit, ne? Dělá třeba paci-paci, jak je veliká apod.? A pokud s tebou komunikuje, i třeba neverbálně, tak mi teda nepřijde jako autistické dítě.

markettwu
11. pro 2020

@mari28 Ahoj, no ona s ní psycholožka zkoušela takové "cvičení", já u toho nebyla, hlídala jsem mladšího syna, ale manžel u toho byl. Říkal, že psycholožka tužkou namalovala čáru a řekla dceři, aby to namalovala po ní, ale ona si vzala tužku a začala si jen čmárat. Pak ještě měla postavit kostky do řady nad sebe, ale vyrovnala je vedle sebe, což dělá často. Podle toho paní psycholožka usoudila, že neopakuje a že má nejspíš autismus. Paci, paci umí, jak je veliká neudělá, to jsem ji ani nijak moc neučila. Určitě znáte takový ten hit dnešní doby "Baby shark", ten taneček se naučila zcela sama a nedávno se naučila ještě "kola autobusu se točí dál" a to taky zcela sama. Některé věci opakuje, třeba čištění zubů apod.... Všechno, co neumí slovně, tak k tomu mě dovede nebo ukáže, co chce a vzteká se tak dlouho, dokud jí nepodám správnou věc. Zase na druhou stranu, když je nějaké emoční vypětí (šťastná nebo třeba naštvaná), skřípe zuby a tak zvláštně máchá rukama. Byly doby, kdy si stavěla všechno do řady ve čtyřech barvách - červená, zelená, žlutá a modrá. Teď zase všechno nakládá, na barvách už nelpí. Jinak barvy třeba neukazuje nebo nerozpozná, když jí řeknu, ať mi ukáže třeba červenou, ale to jsem s ní nikdy moc netrénovala. Má úžasnou paměť, pamatuje si, kde co máme a třeba polštář dneska donesla do postele z ohrádky malého, protože si vzpomněla, že tam dřív byl. Na srovnaných věcech podle sebe ale třeba nelpí....

hanulkahc
5. led 2021

Ahoj všem, mám syna, který má 2 genetické vady a s tím spojené kdejaké problémy. Chtěl bych se zeptat, s jakými terapiemi na rozvoj motoriky a myšlení máte zkušenosti a co pomohlo? Docházím s ním na ergoterapii v SenzaErgo, ale bude v létě u nás končit, což mě hrozně mrzí, protože holky to s ním umí, tak hledám náhradní a nebráním se i jiným terapiím. Jedná se o okolí Ostravy. Poradíte prosím? V Arcadě jsme byli a tam malý jen vleze a hned řve, takže to padá :-/

luckou
10. únor 2021

Ahoj, tak nás šestnácti měsíční synek je také opožděný ve vývoji a to hlavně ohledně řeči. Před týdnem začal trochu chodit ale vůbec nerozumí co se po něm chce a neřekne ani písmeno natož tak slovo. V půl roce měl velmi vážnou operaci srdce. Když mi ho po dvaceti dnech konečně dali domů. Sám neudržel ani hlavičku. Tak jsem začínali jak od novorozence.

evikh84
10. únor 2021

@luckou to muselo byt narocne obdobi. Myslim, ze to bude chtit jen cas a pekne v poklidu bez stresu z tabulek s ditetem pracovat. Mate fyzio? Ona hruba motorika s reci souvisi a po takove operaci je mozna potreba i rehabilitace, pokud nemate.
Pokud vam neeozumi, davejte mu jen jednoslovne pokyny, klidne 100x ukazat obrazek a rict "pes, baf baf" nez rozvitou vetou popisovat, ze pejsek steka a utika za motylem na louce... on casem vse dozene 😉

lauria
13. únor 2021

Dobrý den, prosím nevíte někdo, kde objednat Fosfoser, aby to nestálo majlant? Budu vděčná za jakoukoliv radu 🙏 Moc děkuji

krasin456
28. zář 2021

Má přítelkyně má tříletého syna. Který má poruchu autistického spektra. Podle toho co vím tak by to sedělo na vývojovou dysfazii s poruchou receptovní složky.

tinni
Autor odpověď smazal
Zobraz
makuka88
5. led 2022

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na vás názor. Syn 23mesiců. Ukazovat prstem začal asi ve 20ti měsících. V knížce obrázky začal ukazovat až teprve před měsícem. Tedy 22mes. Splní úkoly které zná (dej do koše, polož na stůl, jdeme pa, koupat, hají, dej pejskovi, tátovi a reaguje na “kde je”. Slovní zásoba asi 10-20 aktivních slov. Nicméně mě trápí, ze jinak na mluvenou řeč vůbec nereaguje. Otočí se na jméno, když nema nic na práci, přijde když řeknu ze mám pití, nebo řeknu “koukej” ale dal nic. Nikdy mi na nic neodpoví, když se snažím cokoliv vysvětlit, vůbec se na mě nedívá a dela si svoje… proste vůbec ho nezajímá, ze na nej mluvím. Pokud říká něco on nám, tak se na nás podívá. Obráceně nikoliv… když něco chce vola “mamaaaaa” mohlo by se jednat o nějaký druh dysfazie ? Opožděný vývoj řeči ? Děkuji

martiina_k
8. led 2022

@makuka88 tak to vám těžko někdo přes internet sdělí, ale ve dvou letech by dítě reagovat mělo.

hanka158
20. čer 2022

Dobry den, jsou tady i maminky starsich deti? Mam temer 7 letou dceru a je pravda, ze stale ma problem se vyjadrit kdyz sama vypravi nejaky pribeh. Bezna komunikace ji nedela problem, ale kdyz ma vypravet, tak se ruzne zasekava, hleda slova, nektera slova pouzije spatne (spatny tvar, sklonovani...). Proste vidim na ni, ze uplne dobre neni schopna vyjadrit to co by chtela... Byla jsem s ni v jejich 4 letech u logopedky a rekla mi, ze je vporadku, ze ma skladat vic puzzle, ty ma docela rada. Je to bezne, nebo se mame objednat znovu na logopedii? Treba i k nekomu jinemu? Pomaha treba i rybi olej nebo nejake jine doplnky stravy? Dcera pujde od zari do 1. tridy tak se zacinam i trochu desit... Dekuji za zkusenosti!

martiina_k
21. čer 2022

@hanka158 no tak to se děsíš oprávněně, gramatika by u dětí měla být upravena zhruba do pěti let. Vyhledejte klinickou logopedku, ne žádnou paní učitelku, která tvrdí, že má nějaký kurz.

mcellinka
21. čer 2022

@hanka158 Dobrý den, byla jste u dětské psycholožky? Stejně tak to měl syn . Už od školky . Nyní mu bude 10 a ještě stále se zasekává při vyprávění ( někdy je to o nervy než to odvypráví 😂 ) . Je důležité, aby jste šli na doporučení psycholožky , nebo pediatra do PPP kde se na to podívají a kdyby našli nějaké nedostatky, napíšou vám papíry do školy . A pro vás papír kde budete mít napsáno co a jak máte trénovat 🙂 .

aaa
21. čer 2022

@hanka158 Mám syna, 9 let, končí druhou třídu. Má to podobnĕ, ale lepší se. Od tří let chodíme na logopedii, k psycholožce a do SPC. Na základĕ potvrzené VD chodil do logo školky, teď logo škola.

26barca07
27. říj 2022

Ahojky holky, rada bych ozivila diskusi ☺️ mame jit k pani doktorce Junkové na vyšetření..co můžu očekávat? Myslim jako jestli je milá, nebo jakože..umi to s dětma? Malý Oliver je trochu pomalejší ve vyvoji a vykazuje znamky autismu..jak prosím přibližně probíhá vyšetření? Děkuji moc za pripadnou odpověď 🙂

makovaapanenka
27. lis 2022

Zkouším to tady, nevím, kam jinam napsat. Dcera 5 let, druhým rokem ve školce, loni pohoda, letos začaly problémy, odeslali nás do PPP, kde dceři doporučili asistenta pedagoga. Ve třídě už AP je pro jiné dítě, takže dcera prý nárok na AP (dle ředitelky) nemá. Podle PPP je však situace bez AP neřešitelná. Teď jsem se ve vyhlášce dočetla, že AP by měl být sdílený, tzn. ne pro jedno konkrétní dítě. Nevíte někdo náhodou, jak to je? Moc děkuju.

pampeliska1313
27. lis 2022

@makovaapanenka asistent pedagoga je taková podpora učitele (v ideálním případě) a ano, je pro více dětí a ne pro jedno konkrétní dítě. Když kdokoli ze třídy má s něčím problém, je tam asistent, který se snaží vypomoct. Samozřejmě, někdo potřebuje víc, někdo míň. Platí ho škola. Pokud byste chtěla asistenta konkrétně pro svoje dítě, je to osobní asistent a toho platí rodiče dítěte, nicméně jsem se s tím zatím nesetkala, vyjma jednoho případu, kdy mělo dítě diabetes a musel mu být podávaný inzulín.) Nicméně, mám za to, že je na škole zda bude mít i asistenty, není to povinnost (pokud se teda nic nezměnilo a neuteklo mi to)

makovaapanenka
27. lis 2022

@pampeliska1313 Moc děkuji za odpověď! Já asistenta pro dceru nepožaduji, doporučili ho v PPP, kam mě právě poslala školka, tak mě jejich postoj překvapil. A asistentka pedagoga už ve třídě je, takže by to snad nemuselo být administrativně tak složité...

pampeliska1313
28. lis 2022

@makovaapanenka jó, to já jen pro jistotu, protože mám dojem, že často je to rodičům blbě podaný a myslí si pak, že je to asistent jen pro jejich dítě..) každopádně nemůže to souviset s počtem dětí ve třídě? Jestli dětí na jednoho asistenta už není moc třeba. A písemnou zprávu s doporučením do školky jste dostala?

makovaapanenka
29. lis 2022

@pampeliska1313 Asistentka je ve třídě jen pro 1 dítě (jiné než moje dcera). Dnes jsem o tom mluvila s psycholožkou a prý AP musí nejdřív na 100 % naplnit potřeby dítěte, kvůli kterému tam je, a pak se starat o další, tak nevím... Pro zprávu a doporučení si jdu zítra.

hanulkahc
20. led 2023

Ahoj všem, chtěla bych se zeptat na vaše názory. Mám chlapečka s genetickýma vadama, mentálním postižením a prvky PAS. Na jaké terapie chodíte? Někdo doporučuje ABA terapie, někdo je proti, někdo zase O.T.A. terapie. Našim největším problémem je komunikace, malý není schopen nám říct, co chce a je proto vzteklý, štípe, tahá za vlasy. Hlavně si ani s ničím nechce hrát, skoro nic ho nebaví.
Obrázková metoda ho zatím moc nebere.
Hledám tipy, kam s dětmi chodíte, co Vám pomáhá. Ranou péči máme, logopeda taky, ale ráda bych např. na ergoterapie (nikde pořádně žádné nejsou) nebo prostě něco... v okolí Ostravy, Havířova.
Moc děkuji

dysfazka
27. bře 2024

DYSFÁZKA JE TU!
Na světě je Dysfázka, platforma, která je vstupní branou k důležitým informacím o vývojové dysfázii.
Naše cesta je teprve na začátku. V nejbližší době rozšíříme web o další témata a funkcionality. Informací je obrovské množství a snažíme se je postupně zpracovávat, aby naše platforma pokrývala co nejširší spektrum informací týkajících se vývojové dysfázie.
Tento projekt je pro nás vášní a závazkem vůči komunitě. Sledujte nás a zůstaňte s námi, protože máme spoustu plánů na další rozvoj a vylepšení!
Děkujeme vám za podporu a těšíme se na vaše návštěvy a zpětnou vazbu!
www.vyvojovadysfazie.cz

dysfazka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz