Dcerka (osm měsíců) nežvatlá, neříká žádné slabiky

jujatko
16. únor 2015

Dobrý den,prosím o Vaši zkušenost. Minulý týden jsme byli na osmiměsíční kontrole a mudra se mě mimojiné ptala, zda dcerka říká nějaké slabiky? Na moji odpověď, že nikoli, se zeptala, zda nějak žvatlá? Odpověděla jsem, že ano. Pak jsem ale tak uvažovala, že vlastně ani nežvatlá. Malá se vlastně buď jen vzteká, funí, směje občas víská a občas si tak jakoby brouká, když jede třeba v kočárku. Ale o nějakém žvatlání, či dokonce vyslovených slabikách nemůže být ani řeč. Kolem čtvrtého měsíce často povídala grrr, ga, krásně špulila pusinku a kroutila jí, ale to cca v pátém měsíci skončilo a od té doby nic. Jsem z toho trochu nervozni ☹.

nerreidda
16. únor 2015

Náš Honzík ( 9m) začal asi tak poslední týden "říkat" JAjaja, jejeje, Taky toho "nenakecá", ale to přijde 🙂

jujatko
autor
16. únor 2015

Kdyby neříkala slabiky, tak jsem celkem v klidu, ale jsem trochu nesvá z toho, že ani nijak nežvatlá, žádná čínština, nic. Když koukám na ta videa kamarádek, kde ty děti brebentí, tak si říkám, aby nebyl někde nějaký problém. Já si říkám, že to určitě přijde a vím, že nesmím srovnávat, ale myslím, že skoro každá maminka zažila někdy ten pocit, zda není něco blbě.

panihk
16. únor 2015

Naše na osmuměsíční taky nic neříkala a asi 14 dní na to začala táta, po týdnu máma, teď jede bába, do toho ajajajaj. Hubu nezavře. 🙂 Má čas, třeba se teď soustředí na něco jinýho, třeba začne lézt, stoupat si. 🙂

jujatko
autor
16. únor 2015

@panihk Děkuji. Snad to u nás bude taky tak. Kdybych slyšela aspoň nějakou čínštinu, tak jsem naprosto v klidu. Už aby povídala 🙂

iunkas
16. únor 2015

Moje dcerka začala před týdnem žvatlat baba, ble, bla, mama... Osm měsíců jí bylo teprve teď. Ale začala tak potom, co jsem jí říkala MAMA a ona mi pozorovala rty. Za chvilku začala žvatlat babablablable, ještě ten den jednou mama a teď po týdnu říká mama místo ham ham :D Ale fakt jí bylo osm teď, takže klidně máte čas 🙂

jujatko
autor
16. únor 2015

@iunkas Já si s ní hodně povídám. Pořád ji povídám máma, táta, bába, samí (to je náš pes, kterého má moc ráda). A je jí to celkem šumák, doufám tedy, že jen zatím. Právě, že všechny kamarádky, které mají děti v tomto věku a nebo i mladší, tak ty tu pusu nezastaví a pořád žvatlají. Tak se člověk trochu stresuje ...

zuzka3112
16. únor 2015

@panihk to je dobré, hubu nezavře 😀 při povídání doma mamka říkala, že já byla potichu pořád a vystačila jsem si sama se sebou, žádné velké mluvení, spíš broukání..a pak přešel třetí rok a doteď prý hubu nezavřu 😀 😀 Tak to jen že jsem si tak vzpomněla 🙂

mandala
17. únor 2015

@jujatko Nebud nervozní, každé dítě jiné, 8 měsíců je brzy na nějaké úsudky, náš měl tuším taky v tomto období útlum, předtím říkal mama, tata a pak najednou nic. Ted říká akorát táta a na mámu úplně zapoměl. A to mu pořád předříkávám, takže o tom povídání to taky není. Ale jelikož je to už naše třetí, tak takovéto věci už vůbec neřeším. 🙂

shine2015
17. únor 2015

@jujatko naše děti taky dlouho nemluvily, ale za to pozdeji, cca dva půl roku až tři roky vytahovaly slova, která neslyšely snad rok dva....neboj se, vše si pamatuje...

některé děti nemluví i až do 4let....nebo minimálně, často to ale začne se školkou, u někoho dříve....ale netlač na ně 🙂

PS moje dcera (3a půl) ted neustále komentuje, hodnotí, ptá se a opakuje odpovědi....je to někdy naročné pro mě 🙂))))

pavlushka1
17. bře 2015

@jujatko muzu se zeptat,zda uz se vase ditko rozmluvilo? mala bude mit za par dni 9 mesicu, vubec nic nezvatla,tak uz me to taky zacina znepokojovat. Co se tyce lozeni, sezeni to vsechno ji jde, na chvili se nezastavi 🙂 ale vubec nemluvi ☹

jujatko
autor
17. bře 2015

@pavlushka1 Tak to jsme na tom úplně stejně. Dcerka také stále nežvatlá. Různě hučí, ale nějaké slabiky to ani omylem. Motoricky je také v pořádku. Krásně leze, když se opře třeba o schod, tak se snaží stoupat. Sedět, ještě nesedí - respektive sedí, ale sama si ještě nesedne. Ale, dle mého názoru slyší dobře - na zvuky reaguje, při bouchnutí dveří se lekne atd. Prostě se ji asi mluvit nechce. Kolem toho pátého měsíce povídala gaga, grgr, ale pak to asi za tři týdny utla a konec. Nedávno jsem mluvila se známou a ta mi říkala, že její malá začala žvatlat koncem devátého měsíce ... Držím nám palce, ať se ty naše holky rozkecaj, až nás z toho bude až bolet hlava 🙂

pavlushka1
17. bře 2015

Tak mala prave nepovidala ani to grr,gaga atd,nikdy nic nebroukala. Akorat pisti a nebo jakoby zakrici Y a tim da najevo,ze si ji mame vsimnout,jinak nic. Ale taky podle me slysi dobre,staci,kdyz pes cupita ve vedlejsi mistnosti a uz otaci hlavu a hleda ho. A nebo kdyz na ni mluvim,tak na me kouka,slysi me. Motoricky je podle me ok,akorat to mluveni 😒 . Doktorka se me taky na osmimesicni kontrole ptala,jestli mluvi slova nebo slabikuje a kkdyz jsem ji rekla, ze ani jedno,tak kroutila hlavou a rikala,ze urcite slabikuje,no a tim debatu ukoncila. Snad se rozmluvi a pak si budem stezovat,ze mluvi moc 🙂

metallico_mondo
17. bře 2015

naše byla úplně to samé........ ale doslova co to tak čtu...... teď taky mluví míň než ostatní v jejím věku (říká jen to co podle ní k životu potřebuje) ale zase kolikrát to co řekne náročností vrstevníci nezvládají 🙂 jsem v klidu protože vidím že rozumí všemu co jí řeknu jen prostě nemá tu potřebu a když už má tak to řekne 🙂 uvidíš že u Vás to bude to samé a za pár let tu drštičku nezavřou 🙂
@pavlushka1

pavlushka1
17. bře 2015

@metallico_mondo diky, to me uklidnilo,ze v tom nejsme samy A kolik je tvoji male? Porad cekam,kdy z male vypadne nejaka ta slabika nebo alespon neco a porad nic.

metallico_mondo
17. bře 2015

@pavlushka1 18m 🙂

pavlushka1
17. bře 2015

Tak snad se do te doby taky dockame nejakeho toho sluvka 🙂

pavlushka1
27. bře 2015

Tak jsme u nas pokrocili 🙂 mala se za posledni dny rozzvatlala, konecne si neco brouka,obcas slabikuje 🙂
Sice slova jako mama a tata jeste neumi,ale i tak mam za to broukani radost 🙂

dannyblakely
27. bře 2015

Holky, buďte rády.. Moje malá milovaná ráno otevře pusu a zavře ji až večer.. Někdy už je to na Chocholouška 😉

jujatko
autor
28. bře 2015

@pavlushka1 Zrovna jsem chtěla dneska psát, že u nás taky pokrok. Jednou ráno jsme přišly do obchodu a malá koukal na prodavačku a asi minutu v kuse ji povida mamamamama 🙂. Pak odpoledne i manželovi. Občas během dne taky povídá mama nebo meme, ale ukecaná tedy neni. Je to jen tak párkrát za den, jinak nežvatlá nic 🙂. Ale mám velkou radost.

lu777
28. bře 2015

u nás do 1 roka to samé u mladší... co bych teď ala za to kdyby tu pusu zavřela! 🙄 🙄 😅 😀
někdy jí už fakt i řeknu, že ji mám ráda ale musí dát přestávku 😝
kulomet hadr 😝 😀

takže ono to možná pak dorazí najednou 😉

ajka198
28. bře 2015

@jujatko moje dítě má 16 měsíců a začíná trochu brebentit až teď. Říká mama, tata, baba, deda, mňam a pak be. To je všecko. Nic víc. Šikovný je jinak dost, rozumí, na všechno ukazuje, dost znakuje, ale je líný hnout jazykem. Když tak čtu v naší skupině o ostatních dětech, jak už krásně mluví, tak to moje batole je úplný neandrtálec proti nim 😀

lu777
28. bře 2015

@ajka198 v pohodě, z toho ještě nic nevyvozujte, ono někdy se to najednou otočí 😉 hodně na něj mluvte, říkejte říkanky, čtěte pohádky každý den... 🙂
moji dva jsou teď tak ukecaní, že jsem tuhle (nekecám) prohledávala byt kde mám špunty do uší... to se někdy nedá!! vyzvednu je ze školky a ze školy a už se překřikují 😅 😝 v tramvaji jsme za atrakci doslova 😔 😀

ajka198
28. bře 2015

@lu777 já mluvím, až jsem úplně umluvená 😀 hlavně musím, protože on se nenechá jen tak odbýt a hučí tak dlouho, dokud mu to všechno nepovím 🙂 to víš že čteme, povídáme, na procházce pusu nezavřu. Ale zatím to opravdu neřeším, děti se opravdu rozmluví kolem 2. roku, některé i později.

jujatko
autor
28. bře 2015

Já jsem taky stastna, ze ta nase z te pusy neco dostala a vice to neresim. Rikam si, ze kdyby byl problem, tak to z ni nevypadne 🙂. Az se rozkeca, tak se rozkeca 🙂

pisisvori
28. bře 2015

@jujatko moje starší dcera taky nebreptala. Uvědomila jsem si to až teď s mladší, která brebentí už snad od porodnice🙂. Dcera začala říkat první slovo asi ve 13m ..pak normální průběh = víc a víc slov....ve 2 letech věty...mluví normálně, ale má dost špatnou výslovnost ..jinak je hodně šikovná a logopedka mi tvrdila, že breptají i hluché děti, že je to reflex, ale ona opravdu nebreptala🙂. A luvila jsme na ní určitě víc jak na mladší,protože neustále plakala do 6m a pak vyžadovala mojí 120% pozornost🙂.

pisisvori
28. bře 2015

@dannyblakely joo to teď u té mladší máme taky a ona ještě hrozně huláká🙂, hlavně, když vstává v 5 ráno🙂

pisisvori
28. bře 2015

@pavlushka1 mě ty doktoři opravdu někdy fascinují....v 8m nějaké slovo říká jen opravdu minimální procento dětí. Normál je 12m a později první slovo.

mischel26
28. bře 2015

fascinuje mě, co všechno by lidi po těch mrňatech nechtěli...teď vážně, v rodině máme dvě holčičky, které byly velmi rychlé v mluvě...v roce a půl se s nimi dalo docela smysluplně hovořit, nicméně rozhodně v osmi měsících neříkaly slabiky!! Jo a můj syn jen broukal do dvou let...první rádoby slovo či aspoň pokus o něj někdy kolem roka a půl, teď tu hubičku nezavře 😖 😖