Před rozvodem si manžel vzal úvěr. Týká se mě splácení?

kalu
21. led 2010

Zkusím to napsat co nejstručněji- moc prosím, pokud máte někdo povědomí anebo mě dokážete na směrovat někam , kde by mi poradili s mým problémem, byla bych moc vděčná ☹
S manželem jsem oficiálně rozvedená od 6.5.2009- ze společné domácnosti odešel ale již rok předtím. (vše je doložitelné jeho vlastní výpovědí v rozsudku o svěření dítěte do péče a rozsudku o rozvodu manželství).
V lednu 2009 proběhl soud o svěření dcerky do mé péče a výše alimentů. V únoru 2009 jsme řádně sepsali a nechali ověřit smlouvu o sjm,vypořádání dluhů, bydlení atd..- na to nám přišel termín posledního stání rozvodu na květen 2009, kdy nás bez problémů rozvedli, manžel se poté odhlásil z trv.bydliště v mém domě.
Nyní jsem se od něj dozvěděla, že v dubnu 2009, tedy 2 měsíce po uzavření smlouvy o spol. jmění manželů a měsíc před poslední stáním rozvodu- si vzal v České spořitelně spotřebitelský úvěr ve výši 200 000,- a nyní má problémy se splácením. nechápu, že může být někomu takový úvěr poskytnut bez vcědomí jeho manžela/manželky 😠 😠 😠 . Mám se tedy teď obávat, že úvěr, který si manžel vzal bez mého vědomí těsně před rozvedením našeho manželství, v době, kdy už jsme měli dávno uzavřené věci okolo majetku, kdy už rok žil se svou novou přítelkyní, bude v případě jeho neplacení vymáhat Česká spořitelna po mně ???? Prosím poraďte mi, kdo se v tomto trochu orientujete- jsem matka samoživitelka, a navíc jsem ještě po ex musela sama splatit náš předchozí úvěr a teď toto ????

ria80
21. led 2010

Tak to jsem sama zvědavá.I když mě se to už naštěstí netýká.
Ale já si myslím,že to,co není přímo uvedeno v dohodě o vypořádání SJM,po rozvodu patří tomu z manželů,který to měl ve svém držení.To by mohlo platit i o dluzích.takže když si to vzal na svoje jméno,mělo by to být jenom jeho.

vojtisek2007
21. led 2010

kalu - já pracovala v advok.kanceláří, a tam se při rozvodu do maj.vypořádání psalo něco v tom smyslu, že když se po rozvodu objeví nový dluh, který nebyl předmětem vypořádání, je toho, kdo ho sepsal...nebo tak nějak, takže si myslím, že ti nic nehrozí....a jestliže máš z únoru vypořádání SJM, tak si myslím, že to bude v pohodě, sice bys možná kvůli tomu musela obětovat nějaký čas kde bys musela dokládat různé rozsudku a smlouvy, ale myslím si, že po tobě rozhodně nic chtít nemůžou

kalu
autor
22. led 2010

Holky, díky za reakce.
Prostudovala jsem si tu naší smlouvu o sjm, ale bohužel my tam větu, kterou zmiňuje Vojtíšek (o dluhu vzniklém až po vypořádání sjm) nemáme. Máme tam jen, že pokud se objeví další movitý majetek, který není uveden v sjm, tak patří tomu , kdo jej užívá. V té smlouvě jsme měli pasiva 2 - jeden společný úvěr na rekonstrukci domku a leasing na auto- ten úvěr zůstal mně (domek je můj) a leasing zůstal exmanželovi, který jediný užívá auto.
jako já si taky myslím logicky, že to, co není uvedeno v sjm, je automaticky věcí toho, kdo to vlastní, nebo si to sjednal.Ale znáte to. Naši šílí, protože ex je vyčůranej jako mraky a co se týče peněz, tak je to podrazák a lhář(jeden z hlavních důvodů našeho rozvodu). Tvrdí, že to udělal těsně před rozvodem schválně, aby mě do toho namočil. Tak nevím. ☹ Vojtíšku, ještě se chci zeptat, když jsi dělala v té adv.poradně- prosím tě, ve kterém zákoně bych mohla najít ty věci ohledně sjm atd.- ještě bych si pořádně pročetla ten příslušný zákon, abych se uklidnila. Jen nevím který 😒

kalu
autor
22. led 2010

Tak jsem tu ještě jednou- přečetla jsem si teď zákon o rodině a ten mě nasměroval, že tyto věci řeší obč. zákoník- a tam jsem našla příslušné paragrafy o spol.jmění manželů a myslím si, že jsem krytá samotným zákonem (i když to nemáme výslovně v té smlouvě) protože v zákoně stojí že
§143 obč.zákoníku společné jmění manželů tvoří :
písm. b) b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

Takže za prvé se příjem z té jeho půjčky týkal účtu , který je výhradně jeho a za druhé rozsah té půjčky je nepřiměřený mým majetkovým možnostem a on to sjednal bez mého souhlasu. Co myslíte ???? 😖

ria80
22. led 2010

Kalu,na tvém místě bych zašla do té firmy nebo pojištovny nebo odkud si tu půjčku vzal,a tam se s nimi poradit,aby už předem věděli,jak to je,kdyby chtěli něco řešit.Oni ti třeba poradí,co máš dělat.To si myslím,že bys měla udělat v každém případě.Možná bude potřeba čestné prohlášení nebo tak něco.
Jinak zkus napsat sem.Tam ti určitě poradí.
www.otazkyprava.cz

ria80
22. led 2010
marecek4
24. led 2010

ahojky taky mám s BM problémy s dluhy,a bylo mi při jakýmsi řešení řečeno,že pokud se objeví nějaká pohledávka o které nevím-pak můžu vznést námitku,že byla uzavřena bez mého vědomí,že s ní nesouhlasím a tudíž ji ani nehodlám platit-nejlépe písemně a doporučeně a pokud je to navíc tak jak jsi napsala,pak to jde dát ještě jako podvod a trestní oznámení,já takto našla BM,podvodnou půjčku,kde ještě navíc lhal i v základních údajích které měl v občance-a tu měli v bance ověřenou a ofocenou i se správnými údaji,podala jsem u policajtú podnět k šetření,pak mi jen zavolali,že podali trestní oznámení a dál nevím,jenže tento stát je kocourkov,na jednu stranu podali trestní oznámení,a na druhou stranu,když jsem nechala prošetřit jeho další dluhy s tím,že podle jakýhosi paragrafu,předlužuje neúměrně maj.poměrům rodinu a majetek,tak mi přišlo že nic nepáchá-dluhy jsou asi 1500000,a majetek jen domeček v exekuci,který jsme koupili za 250000, a pořád ho splácím