Referáty ve třetí třídě

snehurka38
24. lis 2016

Ahoj holky. Moje dcera ve třetí třídě má vypracovat referát na téma Polsko. Nedávno měli dělat referát o našem městě, pak ještě o Praze.Přijde mi to jako blbost. Jsou to přece ještě malý děti a nevím tedy jak ostatní, ale u nás to byla práce spíš pro rodiče. Nehodlám to konzultovat s paní učitelkou, asi bych si nepomohla. Jen mě zajímá, jestli to je teď normální, že takhle brzy děti "potí "takovýhle úkoly, nebo je to vážně ujetý. Díky za odpovědi.😊

lucinkaxxx
24. lis 2016

U nas taky cca od treti tridy. Samozrejme jsem mu s tim musela trosku pomoct,jako rict mu jaka fakta jsou dulezita a ktera uz moc ne. Ale pak uz si to sam zpracoval do Powerpointove prezentace,nasel si k tomu a vlozil obrazky na netu,ja jen zkotrolovala. Pak si to stahl na fleshku a ve skole si to odprezentoval. A vim ze deti ktere treba nemaji nebo neumi s PC mohou normalne na papir. Pro syna je to jednodussi takto.
Nevidim na tom nic zvlastniho v tomhle veku,alespon se nauci pracivat trosku systematicky,vyhledavat informace,prezentovat neco pred tridou. Myslim ze treti trida je tak akorat polehounku s timhle zacit.

snehurka38
autor
24. lis 2016

@lucinkaxxx Díky za názor. Tak jsem asi zaspala dobu..😁

rousse
24. lis 2016

@snehurka38 no ono záleží na tom, co si paní učitelka u 3. představuje pod pojmem referát.... Pokud je to to, že dítko zjistí základních pár informací a sdělí je spolužákům, tak OK beru, ale jinak mě to, jako učitelce, přijde pro třeťáčky naprosto zbytečná práce... Já jsem nějaké takové referáty v běžném slova smyslu začala dělat až s 5. v informatice, když jsme se učili pracovat ve wordu.

lucinkaxxx
24. lis 2016

@snehurka38 za nic ;) a urcite je to skola od skoly jinak ;) a jsk pise rousse nade mnou taky jsme ze zacatku vytahli jen par informaci,nic dlouheho a sloziteho ;) ucitelka nejsem,ale myslim ze by asi melo byt cilem aby se deti naucily trosku hledat info,dat dohromady nejaky koncept atd..;)

lamarika
24. lis 2016

Syn je teď ve druhé třídě a každý měsíc musí odevzdat referát o knize co přečetl. Taky jsem nad tím prvně valila oči jako, že už teď. Na druhou stranu ho to alespoň donutí něco přečíst a už se při psaní referátu učí jak by měl vypadat

snehurka38
autor
24. lis 2016

@lamarika To jo, to beru. Nutí je to číst a pak popsat, co četli...Ale o místě, kde nikdy nebyla mi to přijde divný. No asi je to dneska normální.. Já bych to čekala daleko později.

berenika39
24. lis 2016

Není to ujetý, je to samostatná práce, něco, nad čím dítě musí přemýšlet, pak vyhledat příslušné informace, dát to do kupy, zkontrolovat - za mě fajn aktivita. Ne jen opisování nebo cvičení. Tohle bude dělat už pořád, různé projekty, referáty, prezentace - a nejen ve škole. Jasně že rodič asi musí být u toho, ale ne to dělat za dítě🙂.
Mělo by to být na takové úrovni, která odpovídá věku - ne elaborát na tři stránky, ale sehnat informace a hodit to na papír - proč ne?
Syn píše každý měsíc čtenářský deník, o knížce, kterou za ten měsíc přečetl. První jsem mu pomohla, druhý a třetí už dal sám, na a4 text a na druhou stranu obrázek, který se pojí k příběhu. Má to osnovu, body, které jsou stálé, závěr, vlastní názor na knížku.
Je v druhé třídě a nemá s tím problém.
Jen do toho, to se bude hodit. 🙂 At vám to jde🙂

kacca11
25. lis 2016

Tak podle me je to naprosto normalni. Myslim, ze samostatna prace se provozuje bezne od prvni tridy (treba formou kolazi z obrazku, jednoduse) a ve treti tride uz mi to pripada jako samozrejmost. A ze v Polsku nikdy nebyla? To prece nijak nesouvisi, se spoustou oblasti vedeni, o kterych se bude ucit, se nikdy nesetka primo...

caverina
25. lis 2016

Syn je ve treti tride a zadny referat jeste nikdy nepsal a uprimne receno si to nejak neumim predstavit...

berynka
25. lis 2016

Dcera má referáty až teď od 4. třídy. Loni mohli dělat zájemci dobrovolně zábavné "hodiny" před třídou.
Referát dělá sama, já na to jen dohlížím, případně vytisknu doplňující materiály, které rozdá ve třídě.
Vyhledá si něco ve wikipedii a doplní z encyklopedie, kterou máme. Téma si mohou vybrat, tak volí nejlépe něco, co zná. Měla např. Mariánské Lázně , Julské Alpy (byla tam). Tak to doplní zajímavostmi, které si pamatuje.
Učitelka ke konci referátu vyžaduje připravené kontrolní otázky pro třídu, aby fakt poslouchali 😉.

nelam
25. lis 2016

Ano,ve 3.tride jsem zadavala to,co nejspis povazujete za referat. Kazdy mel zjistit neco o obci,kde zije (treba jak vypada obecni znak,jake jsou tam obchody,jake se k mistu vazi povesti). Krome tematu slo take o to,jake zdroje deti pouzily,o tom jsme si potom povidali. Ne vsichni to "pobrali" tak,jak jsem vysvetlovala,par deti prineslo zminovany elaborat od rodicu,ale ted v petce uz jsou profici a vi,ze to nema vypadat CTRL C,CTRL V. To jsem je chtela naucit a zacit od treti tridy pekne postupne povazuji za adekvatni.

nelam
25. lis 2016

Vlastne jsme s tim postupne zacinali uz ve dvojce,kdy sbirali informace o tom,co se denne delo na zimni olympiade,a pak jsme si ti psali do olympijskych deniku. Spousta deti nosila clanky,obrazky z casopisu nebo info z netu. Moc je to bavilo.

lv
25. lis 2016

Apolenka mají zadání teď, o oblíbené knize. Hůř se souvisle vyjadřuje, vypráví, popisuje (dyslektické obtíže). Je to dobrovolné, avšak aktivita je součástí hodnocení. Zatím nemáme nachystané.

megynka13
25. lis 2016

Jsme ve 2 třídě a také máme referáty. Já jsem jedině pro a mám z toho radost. Není to pro nějaké trápení, ale učí to děti se vyjadřovat. Například referát o knize - aby děti neřekly jen "líbila se mi, protože je pěkná", ale aby dokázaly říct PROČ. Já jsem jedině pro a moc to chválím.

lajla
25. lis 2016

Pro tak malé děti chápu referát o něčem co by je bavilo..pro začátek at se naučí konstrukci a mluvit, referát má pravidla taky...třeba kde byli, co se jim libilo, kniha, film... atd
Referát o Polsku by nezajímal ani mě teď, kor děti ve 3 třídě...co si o tom myslí ostatní rodiče?

celaskon87
25. lis 2016

Určitě si myslím, že to není na škodu! Uvidíte, jak to do budoucna ocení! Pracovat s informacemi, které si bude umět sama získat, a poté to někde prezentovat je něco, co v životě bude potřebovat!

snehurka38
autor
25. lis 2016

Lajla -právě, taky bych se nebránila vyprávění o něčem, co zažili atd. Zatím jsem s nikým z rodičů nemluvila, tak nevím.Proto se taky ptám tady. Ale jak tak čtu reakce, tak je prostě taková doba a divný to není. Spěchá se dneska všude...

martasek
25. lis 2016

Syn, taky treti trida, jeste zadny referat nemel, ctenarsky denik maji dobrovolne. Me to teda prijde dost brzo...

berenika39
25. lis 2016

@snehurka38 Já bych spíš řekla, že se nebrzdí. Dnešní děti v tom věku jsou úplně někde jinde, než před lety. jen my je strašně podceňujeme. Ve všem. Mimo čr chodí děti do školy po čtvrtém roce a v pěti čtou, píší, většina dnešních předškoláků nastupuje do školy se znalostmi, které se dřív získávaly v první třídě, písmenka, matematické úkony - plno dětí před školou už čte a píše a počítá. Takže to jde - oni na to mají.
Mají naprosto jiné možnosti získávat informace, do hlaviček se jim toho vejde až dost - jen jim to nabídnout, a ne tvrdit, že jsou na to malé a že se moc spěchá.

To, že píší o něčem co neznají je přece jedině správně správně, jako psát a učit se to, co vím, je trochu zbytečné - to mě dopředu neposune. Takže jde především o to, aby si dítě umělo ty informace najít, aby je umělo použít.
Je to fuška, dívat se na dnešní vzdělávaní trochu jinak, než před dvaceti lety, ale velká škoda pro děti, pokud si myslíme, že práce a studium je pro ně příliš "těžké".....není.

Polsko je sice zvláštní, ale tipuji, že si povídají o státech, které sousedí s naší republikou, jen fajn je poznat, vědět o nich zajímavosti...pak nebudou ve třiceti vypadat jako joudové, že nevědí, jaké je hl. m. Polska🙂)))

hop_ita
25. lis 2016

Co na tom vidite jako spechani? Deti se uci pracovat s informacemi, coz je velmi dulezite. Pani učitelka jiste nechce sahodlouhe elaboraty, ale par zakladnich udaju, obrazky, a treba nejakou zajimavost ci osobni zkusenost s danym tematem. Ja na prvnim stupni ucim a ve treti tride by se uz zak mel trochu umet vyjadrovat. Samozrejme ze rodice pomuzou, zkontroluji, poradi jak neco zformulovat ci ktere info vynechat, s tim se pocita. Je to vyborna pruprava do budoucna a m

lenka5731
25. lis 2016

Téma Polsko mi zvláštní nepřijde. ... probírali všechny sousední státy, jejich hlavni města a zajímavosti v nich. Jine dite má určite jako téma referátu další sousední stát. V Polsku je i more, kam se dost jezdí, široce písčite plaze, majaky , takže k zajímavému povidani témat dost.

hop_ita
25. lis 2016

A moji zaci maji takove ukily mnihem radsi, bez doplnovacku i/y (ktera he ovsem taky potreba 🙂 ).

lajla
25. lis 2016

No jsem divná ale začínat referáty o městech a státech mi divné přijde...ano posouvat dopředu to ano, ale začít pomalu a v klidu a o něčem co děti bude zajímat...neverim že tyto témata patří mezi dětmi vyhledávaná
Ano je pravda že dnešní děti jsou trochu jinde, ale spousta jich v 15 neumí ani pozdravit, což kdysi nebývalo že...
Tak se řadím k menšině😉 referáty ano, ale ve třetí třídě jinak

berenika39
25. lis 2016

Tak jsem si dala práci: osnovy Prvouky ve třetí třídě obsahují v říjnu téma: Evropa, naši sousedé, státní symboly, hlavní města, jazyk a Evropská unie. Takže Polsko je prostě k tématu🙂))). Nic navíc, nic, co by bylo mimo nebo co by nemělo smysl.
http://www.zsticha.cz/download/pdf/3/PRV3.pdf

Děti bude zajímat to, co jim nabídneme, samy si vyberou - ale musí mít z čeho. Proč by někoho v devíti letech nemohlo zajímat cestování, prstem po mapě třeba🙂, učení se vlajek , atlasy světa...

Já se určitě nechci dohadovat, co je správně, na to můžeme mít sto názorů, jen mě vždy zamrzí, když se dětem říká: to je hrozný, co to tam po vás chtěj, to za nás nebylo, takový zbytečnosti....protože přesně tak k tomu logicky bude přistupovat i to dítě. A nechut k učení je na světě, naší vinou.

lajla
25. lis 2016

Určité Souhlasím...ale něco jiného je se s tím seznámit než dělat referát, ale holka zatím referát nedělá...tak možná mám mylnou představu jak má ve 3 třídě vypadát...
Ad poslední odstavec...to říká rodic padly na hlavu, každý je za své dítě sám odpovědný... mě spíš mrzi jak sproste kolikrat daný rodič na dítě mluví...
mě by to třeba ani nenapadlo, říkat dětem jak moc je co.zbytecne...a že těch věcí je.....myslet si to ale muzu že😉

esterka610
25. lis 2016

U nás se dělají referáty od první třídy, měli si zvolit téma, které je zajímá, nakreslit obrázky na papír a přednést třídě. Ted ve druhé už mají cílená témata. Já s tím jedině souhlasím, naučí se mluvit před davem, nebudou se stydět a už vůbec nemám pocit, že jsou na to malí. Já referáty milovala, dělala jsem je půlce třídy, takže jsem tím nadšená. 😀

barbara66
2. únor 2017

Mam syna ve 4 tride a ctenarsky list odevzdavaji 5x za cely rok.Maji to tak od treti tridy.

komive
2. únor 2017

@snehurka38 Mne to prijde super, dite se nauci uz od mala, jak si hledat informace, jak prednaset. Videla jsem par takovyhle "referatu", ale konkretni tema si deti vybraly samy, slo o zivocisne druhy..a mely to fakt promakany a zabavny, pracovaly s knizkama i s internetem.