Omdlévá někomu dítě po pádu?

forji
5. kvě 2012

Moje roční holčička, když spadne, lekne se a začne brečet...řvát na jeden nádech, tudíž nedýchá...zmodrá...naběhnou jí žíly na hlavičce...až se nadechne, po několika vteřinách, snad půl minutě, možná dýl, nevím, pro mne je to věčnost, tak zavře oči a padne jí hlava. Vypadalo to jako by únavou, ale myslím, že je to ztráta vědomí...cca 2-3 vteřiny. Máte někdo zkušenost? Co to je? Jak dlouho to trvá? Co s tím? Mudr zatím neví o omdlévání, a na pláč a nedýchání řekla, že to tak někdy bývá 😲

sudina
5. kvě 2012

No tak nemám s tím zkušenost a být tebou rozhodně se poradím ještě i s jiným lékařem! 😒 Přístup tvojí lékařky mě zaráží. Já si říkám furt, že budu radši histerická matka, než něco zanedbat..🙂

katchi
5. kvě 2012

Pokud i omdleva, tak bys to preci mela lekarce rict. A kdyztak to konzultovat s neurologem. A @sudina nevim, co te zarazi na pristupu lekarky? Nas syn kdyz se hodne bouchne a zacne hodne brecet, tak se taky obcas nemuze chvilku nadechnout a povazuju to za normalni, zkratka cekam, az to prejde...myslim, ze kdyby lekarka o ztrate vedomi vedela, ze by to resila...

kerrie
5. kvě 2012

No určitě bych se na toto přeptala..............nemám osobní zkušenost, tak bohužel neporadím a ani od kamarádek - maminek nemám info o podobných stavech............třeba to nic není, však dětičky v tomto věku se běžně vztekají, ale víš jak...........pro klid duše bych to konzultovala 🙂

slunecnice209
5. kvě 2012

Pokud je to vázáno vždy jen na takovýto úlek, může se jednat o tzv. afektivní záchvaty. Afektivní záchvaty jsou poměrně častým nálezem (jsou přítomny až u 4-5% dětí). Rozlišuje se forma s promodráním a nebo s nápadnou bledostí (cyanotická forma a forma palidní). Většinou se projevují mezi 6. měsícem až 2.–3. rokem života. Na vrcholu křiku se ve výdechu dostaví apnoická pauza, dítě promodrá, někdy ztratí vědomí. V bezvědomí bývá atonické /bez svalového napětí/, atonie může přejít do hypertonu. Příhoda obvykle netrvá déle nežli minutu, dítě se po ní brzy orientuje. Poraďte se ale ještě se svým pediatrem a případně mu celou situaci nahrajte na videosekvenci na mobilu. Pokud by se apnoická pauza či promodrání objevovalo ve spánku nebo po jídle bez anamnézy úleku, je nutné vyšetření neurologem, EEG a kardiologem.

mirunda
5. kvě 2012

Stalo se nám to s dcerou 2x.. myslela jsem, že mě trefí.. poprvý jí nebyl ještě ani rok, stačilo jí jen položit na gauč z náruče a ona se začala tak vztekat, že se nemohla nadechnout a prostě omdlela.. já začala hysterčit, manžel jí bušil do zad a připravoval prý umělý dýchání, ale k ničemu takovýmu nedošlo, za 2-3 vteřiny se probrala.. podruhé to samý.. pak už nikdy, už se nevzteká.. jednou se nám taky stalo, že spadla ze schodů spacího patra (2roky a asi 4 měsíce jí bylo) a začala nejdřív brečet, tak jsem tam letěla a vzala ji do náruče a najednou mi taky omdlela.. naštěstí bylo doma hodně lidí, tak s ní letim dolu a řvu po celym baráku, že nedejchá, ale než jsem přiběhla o dvě patra níž, nadechla se.. byly to mý nejhorší chvíle. nicméně tady jsme jeli do nemocnice, nechali si nás tam přes noc, ale prý jen kvůli tomu, jestli nemá otřes mozku, o zástavě dechu jsem říkala, ale nějak extra ho neřešili.. takže si spíš myslím, že nesmíš histerčit jako já poprvý, zachovat aspoň trochu chladnou hlavu a naštudovat pro nejhorší chvíle a pro jistotu umělý dýchání..

mucu
6. kvě 2012

ahojky mám 13měsíčního chlapečka a taky se mi stává že když se hodně bouchne začne řvát a modrat ..docela dlouho trvá než naskočí naštěstí ještě neomdlel..někdy mu fouknu do pusky to se lekne a nadechne ..mám kamarádku ta má taky kluka a ten jí omdlíval řval řval a najednou byl v limbu vždycky ale jenom chvilenku pak se hned probral a řádil dál..nedávno jsem byla u doktorky a optala se na to říkala že některý děti to tak mají že se nemusím bát že by se třeba už nenadechnul nebo by si poškodil mozek já totiž hned taky plašim a myslím na nejhorší a to je moje třetí dítko 😀 její dcera to prý taky dělala a časem se to upraví a stávat se to nebude tak mně tak trochu uklidnila 😉

helcenka
13. kvě 2012

Tak my máme také takovou zkušenost. Stalo se nám to asi 5x. Nejdřív něco po půl roce, když se vztekala, pak najednou ticho, otevřená pusa, vyvalený oči, začala promodrávat. No mě se v tu chvíli zastavilo srdce, trvalo to pár vteřin, pak se nadechla, byla jen trochu vyděšená, ale v pohodě. To se nám stalo ještě asi 2x. Jsou to afektivní záchvaty, u dětí docela prý docela časté, načetla jsem o tomhle toho spoustu článků, tak jsem se trochu uklidnila, že děti se vždycky "proberou". Prý se může fouknout do pusinky nebo lehce pocákat vodou (ale ne moc studenou). Nejčastější je to prý při vztekání (u mimísků) a později právě při pádu, jak se bouchnou a leknou.
Pak byl asi 3 měsíce klid, ale pak jsem šli k mudře na očkování a malá to předvedla v ordinaci. Sestřička a mudra jen koukaly a říkaly, že je to běžná věc a nemám se obávat. A přesně mi zopakovala to, co už jsem věděla z literatury.
Pak byl zase klid asi tak 2 měsíce, malá se ale začala stavět a pokoušela se lézt a břinkla se do nosu a opět štronzo, ticho a ona modrala. To už jsem s ní ale letěla do koupelny, ale pustila jsem vodu a ona se nadechla. No je to zase tak 2 měsíce a už se nic neděje, i když se pokusy o chození neobejdou bez malých "nehod", tak snad už to bude dobrý.

dripik
13. kvě 2012

Taky se nám to stávalo, po úleku hystericky začala křičet a nemohla se nadechnout, dr. po vyšetření EEG, kdy 1x upadla do bezvedomí na cca 15sek. a podruhé byla v křeči jako při epileptickém záchvatu, a eeg bylo negativní, to uzavřela jako afektivní stav, u nás pomohlo fouknout do obličeje, dítko se lekne a nedechne a mudr. nám říkala, že pomáhá i svlažení ve vaně...to fouknutí musí být dřív než začne promodrávat, klidně dopředu fouknout než čekat na promodrání...

timbouctou
13. kvě 2012

kamarádky kluk to měl, už to odeznělo, celkem se s tím nedá nic dělat, jen hlídat, aby se neudusil třeba jazykem, bonbonem. Je to prý dost běžné, afektivní záchvaty. Jen to každé dítě má v jiné intenzitě. Nijak se nestresuj 🙂

veronikaka
13. kvě 2012

Já bych se teda poradila s neurologem ...

mates22
14. kvě 2012

doktorce bych to omdlévání zmínila, ale jinak to některé děti tak opravdu mají, že řvou tak, že zapomenou dýchat a zmodrají, mohou z toho i na okamžit ztratit vědomí. Vyrostou z toho............