Dcerka nechce chodit na nočník ani záchod, poraďte

martik2012
4. lis 2014

Ahoj holky,
potřebuji poradit jak na dcerku která nechce chodit na nočník a ani záchod. Dcerce jsou více než 2 roky, na záchod se jí snažím dávat už dlouho (začali jsme na roce -bez úspěchu a od cca 1,5 roku jsem jí začala dávat každé ráno, večer a po vyspání a od cca 1 - 3/4 jsem jí začala dávat pravidelně), ale je hodně vzteklá a brání se. Ostatně, na všechno měla svůj čas. Chodit začala na 16-ti měsících, pořádně nemluví, ale co chce o to si říct (byť jedním slovem) umí. Záchod jsme měly celkem hezky natrénovaný (i když občas s řevem), vždycky se vyčůrala - ale neumí si sama říct. Chválím jí, tleskám jak je šikovná. Pak jsem ale musela nastoupit do nemocnice a péči o dcerku převzal manžel. Tomu se jednou počůrala a on než aby trénoval a dával jí na záchod, použil plínu. Tak tady takhle "válčili", manžel si ulehčoval práci (snažila jsem se mu vysvětlit, že se to musí naučit, ale zbytečně) a já teď s ní zase začínám bojovat od začátku, protože plíny se jí zalíbily. I když nechce, na záchod jí posazuji, ale na svůj věk je veliká (cca 110 cm a 19 kg) a tak mi to dělá malinko problém (nočník zavrhla dávno). Jelikož stále nejsem úplně v pořádku, tak si jdu k vám pro radu, jak jste na své děti "vyzráli"? Za jakoukoli radu zkušenějších maminek budu vděčná.

fram
4. lis 2014

Já myslím, že na ni moc "nevyzraješ". Až k tomu dospěje, naučí se.Zatím jen trénovat, aby věděla na co záchod je, ale nehrotila bych to. Nevím, kolik přesně jí je, ale pokud jí byly 2 roky nedávno, má ještě relativně čas. Zkoušela jsi nechat počůrat? Některým dětem je to nepříjemné a naučí se, ale je hodně dětí, kterým je to fuk 🙂

elvira
4. lis 2014

No, asi fakt nevyzraješ... zkusit koupit hezké prkénko - to dětské, hezký stupínek...ale jinak...
Malýmu jsem koupila hezké slípky, že když bude bez pleny, bude takový frajer...nechávala jsem ho jednu dobu počurávat - prostě měl v dosahu plínu i wc, ať si řekne - a nic. Pak to šlo den ze dne, ale výhodou bylo teplo, takže jsem ho na zahradě nechala s holým zadkem a jeho bavilo dívat se, jak čůrá...

martik2012
autor
4. lis 2014

@fram Právě že za 2 měsíce jí bude už 2,5 roku. Počůrat jsem jí nechala, ale to jí vůbec nevadí, klidně v tom i sedí. Nejhorší je, že si sama neřekne. Musí to vyčíhat já, ale přitom na záchodě i tlačí a čůrá do poslední kapky. Jen teď mi to dělá trochu problémy. Byla jsem na operaci s břichem a neustálý tahání s ní mě moc neulevuje. Snažím se, nepolevuji v tom a mám s ní trpělivost, ale těma plínama se to nějak zlomilo a vrátilo zpět ☹ nejhorší je, že si přijde strašně neschopná ☹ bude jí 2,5 roku, je velká jako 4-leté dítě a nosí plínu ☹
@elvira nejhorší je, že jak řeknu, že jdeme na záchod nebo že jdeme čůrat ona bere roha, vleze si do postele a přikryje se ☹
Známá mi radila dávat jí za každé vyčůrání bonbón, ale to se mi moc nezdá... i když je to taky jedna z možných variant... Co myslíte, je to vhodné?

elvira
4. lis 2014

Hele a nemá to zhoršení spíš spojitost s tvojí hospitalizací - že na to tak zareagovala?
Pokud reaguje tak, jak píšeš, tak bych to na čas asi nechala úplně plavat, třeba na čas nechat plínu, nebavit se o tom, jinak se to vyhrotí ještě víc...

misisule
4. lis 2014

@martik2012 U nás to probíhalo tak, že syn nočník úplně odmítal a na prkýnko na záchod se mi ho podařilo posadit párkrát a to jsem se musela sakra snažit abych ho zabavila a chvíli tam aspoň seděl- nic nevykonal. Takže jsme to ani nijak netrénovali, neposazovala jsem ho jak plno maminek ráno, večer, po spaní a snažit se to vychytat, nehrozilo. Pak jsem na něm viděla, že když začne čůrat do plínky, tak trochu zpozorní a že už chápe co to je. Tak jsem si řekla, že když to chápe, tak to zkusíme, připravila si všechny tepláky a sundala plínu. Na záchod jsem ho nedostala, ale při každých počůraných teplácích jsem vysvětlovala jak je to bakaný a že musí čůrat na záchodě jako máma s tátou (aji jsem mu to ukazovala). Jemu to vůbec nevadilo, že je mokrý, nevšímal si toho, ale já jsem z toho dělala světový problém, nenechala jsem ho v tom, hned jsme převlíkali, ale měl to s komentářem a divadýlkem :D. První den počůral 7 tepláků za dopoledne, už jsem to chtěla vzdát a dát opět plínu, ale holky tady na koníkovi mě podržely, tak jsme to nevzdali, druhý den to byly jen 3 tepláky s tím, že se nechal přemluvit na záchod občas (nedávala jsem ho tam, to by byl řev a nikam by to nevedlo, jen jsem se pořád ptala, jestli nechce čůrat a jít na záchod...nejdřív samé ne ne ne a pak občas že i jo :D ) a další den za mnou přišel a řekl si že chce na záchod (taky ještě nemluví, ale umí si říct o vše když potřebuje a našel si způsob i na čůrání, chytne se za tepláky a vydá zvuk "zděšení" jakoby se už počůral :D ). Od té doby si říká a nehoda se stane jen občas, když se do něčeho moc zabere 🙂.

terka_85
4. lis 2014

Syn se také naučil až v po druhých narozeninách. Nočník úplně odmítal, dokonce u toho měl i hysterický záchvaty. Tak jsem mu sundala plínu, dala jen kalhotky a tepláky. První den počůral všechny tepláky, druhý den už to bylo lepší, ale musela jsem se ho pořád ptát, zda se mu nechce čůrat a pak už si začal dokonce i říkat. Asi po třech dnech se to naučil. Za 14 dní jsem mu sundala plínu na noc. Párkrát byli nějaké nehody, ale zabralo to 🙂

tarra27
4. lis 2014

@martik2012 jestli tě uklidní, mám dceru tři roky a na wc mi chodí asi mesíc a půl...dříve nechtěla, klidně byla v mokrem, navíc má mladší sestru o rok a říkala, jak taky má...nějaké psychologické řeči, že ji t musí naučit....kolikrát brečela a dnesla si plenku a prosim mamiko plenku...nebo videla nočník a hysterie....a na mě se v okolí koukali jak na to, že jsem měkká, že ji neučím, snad i líná, jak je to moje vinna...všude jsem slyšela kritiku...dokonce máš ji dát proutkem, už je velká...nesmíš vyměknout atd...jenže budte zlá na dítě, když má slzičky v očích....já jsem i říkala, že ji dáme do první třídy v plenkách....navíc začínaly ji být malé pampers 6, taky je velká holka atd...a podotýkám, že jsme zkoušeli nočník i wc se sedátkem, bez sedátka...venku nahatou....pořád jsem ji ukazovala, když jsem šla na wc....někdy hysterie před nočníkem....tak jsem ji nechala a plenky měla...nechtěla jsem ji stresovat. Raději ve stresu já z okolí než moje decko kvůli okolí....

měla narozeniny, asi mesíc po 3. narozeninách najednou sama od sebe, mamiko, plenku ne, velká holka...a chodí normálně na velký záchod, nemá ji ani na noc...nechtěla a jednou nebo dvakrát se nám stala nehoda....akže když nejde odpoledne spát a ještě večer hodně pije (nejsem zastánce toho, že pít nebude aby v noci nečůralla), tak jsem ji pro jistotu asi 2x plenku dala, ale nepočurala ji, takže pohoda...

Takže at mě tady kamenuje kdo chce jak chce, že 6m, 8m, 1roč., natož 2 nebo 2 a půl roční děcko MUSÍ....tak za mě nemusí...dnes jsme ráda, že jsme ji nestresovali.....sice chodí bez plenek od 3 let, ale co....já se z toho nepos......dnes tři měsíce po narozeninách sama jde, vykoná potřebu na wc, utře se, spláchne, umyje si ruce a utře do ručníku, zhasne v koupelně a jde se dívat na pohádky....já sama mamiko....já ji pochválím, jaká je šikvná, když mi to někdy přijde říci....A šmitec...takže nestresuj svoje dítě, je tvoje, Ty jsi jediná opora, kterou má....a nejaký musíš musíš....nebo je to špatně...za mě ne....a už vůbec ne kvuli předhánění, dokazování ostatním maminkám, kamarádkám nebo rodině...aby si nemysleli, že já se nestarám ....že jsem líná, pohodlná, že jsem špatná máma...na to jim s-ru 😉 😀 hlavně že mě moje dítě vidí jako hodnou, poslechne mě a má ve mě důvěru....to je pro mě nejdůležitější.....ten tlak okolí je strašný a nezavidím ti to, ale neboj, jednoho dne se probudíš a tvoje díte bude chodit na záchod a ty budeš ráda...a že to bude pozdeji než u jiných detí a maminek?? No a co...do školy pujdou a na tu dobu dvou tří let....nikdo už nebude řešit, že kdysi chodila tenkrát v řijnu do plenek, když tamhleta už ne....
a ber to jako psychologický trenink, až budou zase tvoje dítě srovnávat a chtít po něm výkony ve školce, škole atd....mysli na to., že u tebe má mít podporu, ale i oporu.... 😉 držte se.

matysce
4. lis 2014

@misisule to se vám opravdu podařilo zbavit plíny během 3 dnů?? Náš Honzík tak řádí, když ho chci dát na nočník nebo na záchod...a tak jsem tak nějak konstatovala, že teď přes zimu to nebudu řešit a zapracujeme na tom příští rok...
sem tam se ho zeptám, jestli chce čůrat, ale na záchod ho nedostanu... ☹

tarra27
4. lis 2014

@martik2012 a že píšeš o mluvení...naše taky mluví až od třech let....dříve měla slova a nektere si i upravila...a ted od cca 3let mluví ve větách...a nemá super výslovnost, ale týden co týden je lepší a lepší...a taky jsem slyšela názor , že na logopedii...atd atd...jsem prdlá?? každý je jiný...není podle tabulek....a taky váží a vypadá starší......i váží asi 22 možná už 23kg ,,,

a s chozením, to jsme slyšeli taky od 8 měs....že by se měla stavět atd a nejlíp Vojtovu metodu....a na roce nechodí...to bylo taky na pos....no tak první kroky udelala asi na 14 nebo 15mes...a pak už to šlo ryhle, za další dva tři měsíce už běhala....ale do cca roku ani pořádně nelezla...

a dnes? běhá jako nevím co...i s druhou dcerou....spokjená....chodí, dává mi sama od sebe pusinky, dává je i mladší, nežárlí, je na ni hodná....psala jsem i tady do jiných diskuzí...rozdelí se o dobroty, pomůže detem kolem sebe....pomuže mě...chová se tak, že mám často slzy v očích....jsem na ni hrdá....a i na to, že mi věří...i na to,že není zlá na okolí...a vůbec jak vše zvládá....

já jsem odpurce tabulkových dětí....nekdy mám dojem, kam rodiče dali rozum...často se snaží i delší dobu aby mimi měli a pak co si chudák vytrpí jen proto, že neodpovídá grafum, tabulkám.....

vždyt nechceme snad mít vojáčky...a nehlede na to, co je dnes považováno jako správné a dobré, se klidne za 5let změní, posune...a já mám stresovat svoje decko??? tak to teda ne...

samozřejme když by měla rok a půl a nelezla by, tak jo, určitě at se na ni nekdo podívá....ale dnes každý´cvičí vojtovku a behá po logopediích....doktorech.....až nesmyslně.... (samozřejme na vyjímky, ktere to opravdu potřebují)

misisule
4. lis 2014

@matysce U nás to bylo taky tak, přímo mě šokovalo, že to byla taková rychlovka 🙂. Zabralo ho nechat čůrat do tepláků, převlíkat jak blbá co chvilku :D a pořád dokola vysvětlovat že takhle to není správný, že je to fuj a že musí na záchod jako máma s tátou když byl zrovna počůraný. Ptala jsem se pořád dokola (co deset minut) jestli nechce jít čůrat, z 90% byla odpověď ne, protože jsem ho tím otravovala a zdržovalo ho to od hraní, řekl ne a za pár vteřin to pustil do kalhot, ale za dva dny to pochopil a začal si sám říkat a celkem spolehlivě 🙂. Chtěla jsem to zkusit v létě a nechat ho běhat nahulatého, ale ještě na to neměl rozum, až koncem léta jsem na něm viděla že už to registruje, když čůrá a ví co dělá a to bylo pro mě důležité 🙂.

misisule
4. lis 2014

@tarra27 musím souhlasit 🙂, sledování tabulek musí stresovat děti i maminky. Syn si dával taky na čas, na bříško se přetočil až v 9 měsících a pak to byla taková rychlovka, že ve 13ti se pustil a chodil 🙂. Zatím nám taky moc nemluví, jen pár slov- ty nejdůležitější pro plnění jeho potřeb jako hají, ham, mama, tata, autobus... :D, přiznám se, že ani nevím kdy se podle tabulek mají děti rozmluvit, on má od narození ve všem své tempo a já to respektuju 🙂

matysce
4. lis 2014

@misisule a jak je malý starý? kdy se Vám to povedlo?

misisule
4. lis 2014

@matysce Malý má 22 měsíců a je to měsíc, co se nám to povedlo 🙂. Bylo už na něm vidět, že to chápe 🙂.

matysce
4. lis 2014

@misisule tak to je stejně starý...tak to asi zkusím taky...uvidíme. Díky za typ! 😉

misisule
4. lis 2014

@matysce Tak moc držíme palce 🙂, hlavně vydržte ty první dny, pro maminku je to psychicky náročné, když se ptáte, odpověď je ne a tepláky mokré :D, hlavně když víte, že dítě to už chápe. Ale pro ně je to taky obrovská změna 🙂

sharonbetty
21. lis 2014

@martik2012
také bojujeme, dcera víc jak 2 roky se úplně zablokovala a na nočník si ani nesedne , má z něho panickou hrůzu a záchodové prkénko jakbysmet. Souhlasím se vším ,c o tady napsala tarra27 - hlavně žádný stres...já ji v létě agresivně vzala plenu v domění,že je léto, holka se mi rychle naučí, poslouchala jsem stupidní rady okolí a mého chlapa chytráka na všechno taky, a výsledek? Za 3 dny se mi úplně šprajcla, neposadí se už na nočník ani za nic. už jsem se taky setkala s tím- ona má ještě plenu? To je ostuda apod....Se.. na to, nejsme roboti, každý z nás se to naučil,naučí se to i naše děcka.

sharonbetty
21. lis 2014

@tarra27 bezvadně napsaný příspěvek 😉 😉 😉

tarra27
21. lis 2014

@sharonbetty ooo děkuji .)

tarra27
21. lis 2014

holky fakt díky za líbí 🙂
nejhorší je, když na vás blbě koukají lidí, co je máte rádi a ještě mají řeči...to mě mrzelo strašně moc....měla jsem fakt silný pocit, že si vybírám - dítě nebo kamarádka/mamka/ atd......a pak jsem si řekla, že nebudu kvulim ostatním stresovat svoje deti....a stresovala jsem se já, mě to fakt strašně mrzelo a ani jsem se s některými nechtěla vídat.....
ale je to pryč...a jsem ráda, že jsem držela při svém dítěti 😉

baris
21. lis 2014

@martik2012 žádný fígl není. 😵 Dcerka musí na to dozrát.

Nejhorší jsou "dobře" míněné rady okolo a ten TLAK. 😖 Starší dcera si sama způsobovala zácpu a nočník či WC, vyčůrat se na kytičku, travičku ... mega trauma. Neposadila se a nevypustila ani kapku - teda kromě moře slz. 😠 Nechat běhat bez plínky taky nepomohlo, chodila počůraná, akorát měla záněty močáku 🙄

tak jsem se na to vyprdla, taky vypadala starší - je hodně vysoká a po 3 narozeninách jí to v hlavičce docvaklo, sama sedla na nočník, sundala plínku a ze dne na den zrušila plínky. Mladší si sice nezpůsobovala zácpu, ale na nočník si nesedla ani omylem. Pak týden po druhých narozeninách si tam sedla sama, sundala plínku, oblékla kalhotky.

Moje rada zní - neřešit to. Dle psycholožky je normální nosit plínku do 4 let a od 5 let se to začíná řešit. Musí jim to docvaknout samo. Do té doby je to jen dril a pokud má dítě svou hlavu, nehneme s ním.

Mladší taky skoro vůbec nemluví - ale má vývojovou disfázii, chodily sice brzo, ale to je jediné, co jim šlo 😀 😀 😀 😀

cutie_01
21. lis 2014

@tarra27 Skvele napsano, souhlas. Male bude ted 18 m, nocnik mame doma koupeny, ale zatim slouzi jako skladiste micku 🙂 Tlak okoli muze byt neprijemny (tchyne se ptala, kdyz byl male rok a kousek, zda zkousime nocnik a kdyz jsem rekla, ze to zatim nema smysl, tak prohlasila neco o tom, ze cetla, ze pak mivaji holcicky zanety; prababicka zase rikala neco o tom, jaka je ostuda, ze vnoucek jeji kamaradky ma ve 2,5 letech pleny). Uz sve ditko docela znam a vim, ze spoustu veci zacala/zacne delat az v momentu, kdy ona sama chce/je na to pripravena, i kdyby se okoli na hlavu stavelo. At uz jde to jidlo, chozeni, nebo "predvadeni" ruznych "blbin" jako paci paci apod...s nocnikem to bude verim uplne stejne.

tarra27
21. lis 2014

@baris okolí je masakr....já nechápui, kde se to v nich berech...a vůbec když měly děti....chápu, já se taky když jsme nemela deti, divila, že ještě nechodí na nočník atd...byla jsem blbá a hlavně nezkušená.....ale když někdo má děti, tak tomu nerzumím....

a vidíš, spokojené děti, bez násilí..... 😉 ještě že jsou takové mámy jako ty 😉 kéž by jich bylo víc....

cutie_01
21. lis 2014

@tarra27 Jinak ten pocit s tim mrzenim znam moc dobre. Taky jsem si vyslechla reci ve smyslu, ze se male nejspis nevenuju a malo ji rozvijim, protoze neumi to ci ono a ze dotycny (popr. dite dotycneho) v jejim veku recitovalo div ne Shakespeara v originale a zazpivalo nekolik pisnicek. Ale s.at na to 🙂

polaks
21. lis 2014

Ahoj.Už to bolo spomínané,ale pridám vlastnú skúsenosť.Deti som dávala na nočník každé ráno od chvíle ako sa naučili sedieť,neviem či je to náhoda,ale mojím deťom sa páčilo sedieť na nočníku.A vďaka ich kladnému vzťahu,prestali nosiť plienky ešte pred druhým rokom života.Keď som ich začala odúčať od plienok,tak tou najideálnejšou vecou boli klasické látkové plienky na deň,po pamperskách to bolo pre deti zrazu nepríjemné a chceli plienky dať preč,potom som ich nechávala bez plienok,aby sa pár krát počúrali,keď zistili,že ani to nieje príjemné,začali si nosiť nočník vždy,keď potrebovali čúrať.Na noc to chcelo trošku viac môjho času,aby sa odnaučili dávala som ich dve hodiny po tom,ako zaspali ešte na nočník,potom to už do rána vydržali.Celý proces trval tak 2 týždne +- pár dní,každé dieťa je iné,ani u súrodencov sa nedá ísť rovnako.

tarra27
21. lis 2014

@cutie_01 přesně...a moje tchýně ta to vykládá jako senzaci dodnes, asi aby ukázala jak jsem neschopná....ale kašlu na ní....

tarra27
21. lis 2014

@cutie_01 jasně, děti jak od supermana.....se divím, že jim nepodávají přihlášku na střední, základka je zbytečná.... 😀

fakt to mrzí moc...ale co, nikdo není důležitější než moje děti....navíc podle když me nekdo má rád, nebo naše deti, tak tohle řešit nebude.....ale radeji si pokecáme, jak se máme.... 😉

tarra27
21. lis 2014

@cutie_01 a víš co je prča?? že naše holky ted taky nemluví uplně super výsovnost, ale mlujví věty a používají slova, která my ted dlouho nepoužili....mají to v hlavičce a vytáhnou to když potřebují.... 😉

vždyt ty prdelky mají jen nás...a kdo jiný se jich má zastat?? a vůbec když je nekdo kritizuje, tak já jako rodič mu ještě mám naložit???!!!!

cutie_01
21. lis 2014

@tarra27 Asi tak nejak...ja mam samozrejme vzdy potrebu tu malou nejak chranit/obhajit, protoze "nejlepsi" jsou ty soudy delany "z rychliku", ze...

polaks
21. lis 2014

Samozrejme,že nič netreba nútiť a hrotiť,neviem,ako by som riešila situáciu,keby deti na nočník chodiť nechceli.Tie moje boli v tomto v pohode a šlo to,ono sa to odrazilo zasa inde,ani jedno z mojích deti nepovedalo viac ako dve slová,tak do 2a pol roka,vystačili si s mama,táta a toto.Prostredný syn,mal miesto slova toto slovíčko FUFU,znamenolo to úplne všetko. Moja rada je netlačiť,len pomaličky skúšať,dať dieťaťu priestor...

baris
22. lis 2014

@cutie_01 jj, nejhorší je ten tlak z rodiny a pak to srovnávání. Naši byli v klidu - sice za začátku taky tlačili, proč už holky v 6 měsících nesedí na nočníku ... Ale upustili od toho.

Ale rodina od manžela 😠 to bylo srovnávání - švagrová má stejně starou dceru, proč to nedělám jako ona (je to supermatka) a když jí viděli (cca 4x do roka), tak hned museli na ní něco zkoušet. Dcery řvaly jak tur, nechtěli pak už k ním jít .... 🙄

Nočník u nás byl - jako lapač prachu. Nechtěly se k němu ani přiblížit. Já jsem je nenutila, v létě jsem se občas zeptala, zda nechtějí počůrat kytičku. Nechtěly, tak jsem je nedávala.

Pro okolí jsem byla neschopná matka nebo jsi mysleli, že mám dvě postižené děti - jsou hodně vysoké (takže vypadaly min. o rok starší), s plínkou a nemluvily 😅 Kupovala jsme ty bílé pampersky - jsou tenké, aby to nebylo v létě v těch kraťáskách či elasťákách vidět. Sukni jsem nedávala na hřiště nebo na plínku kalhotky - né kvůli sobě, ale aby do nich ostatní děti na hřišti zbytečně neryli. Děti dokážou být velmi kruté ve své nevinnosti.