Přístup gynekologa a vycházky v PN během těhotenství

pladik
29. čer 2015

Ahojte, ráda bych se zeptala na přístup vašeho gynekologa. Poslední MS jsem měla 29. 5., 25.6. mi začalo být divné, že mě bolí prsa a začíná mi být malá podprda, tak jsem si ze srandy udělala test, byla tam slabá čárka tak jsem hlavně kvůli zaměstnání (rizikové pracoviště) šla raději ke gynekoložce hned 26. 6. Vím, že je to brzo ale měla jsem strach ohledně tahání těžkých věcí na nočních směnách. No a k věci. Přišla jsem k sestřičce, té ukázala test, řekla jsem kdy jsem měla poslední MS a šla za doktorkou.... Ještě než jsem vlezla na kozu na mě doktorka vyhrkla takovým divným nepříjemným způsobem: "A když budete těhotná, tak to chcete nebo nechcete?" na UTZ nebylo nic vidět, brali krev, já si tentýž den volala a hladina 130 tak říkala, že těhu jsem a ať se objednám na kontrolu a jestli chci neschopenku. Řekla jsem, že to musím promyslet a že zavolám. Dnes 29. 6. jsem si pro neschopenku šla. Doktorka příjemná jak pr... ☹ nevím jestli nezměnit gynekologa. K těhotenství mi nic neřekla, ani nepopsala co na UTZ vidí nebo ne.... Možná jsem přecitlivělá ale ptám se na zkušenosti ostatních 🙂 A ještě jedna věc. Nově těhotné maminky, jaké máte vycházky v PN? Mě dala jen 6 hodin ale slyšela jsem, že jde i neomezeně. Mám hledat doktora co mi to napíše, nebo je to zbytečné?

mer
14. črc 2015

No Ladi, tak to sem zvědavá jak ti to dopadne, já dnes úspěšně skončila PN a od zítra mateřská jupí, ale přiznám se těch posledních pár týdnů už sem to nějak extra nedodržovala...

pladik
autor
15. črc 2015

@mer Já to nějak extra nedodržuju ani teď.... ven chodím o hodinu dřív kolikrát venčit psy.... :D obzvlášť když v 8 potřebuju někam vyrazit něco vyřizovat... s sebou je tahat je blbost a vyvenčení ráno být musí.....

baskervile
14. srp 2015

@mimi1004 Mě je napsal gyndař vycházky bez omezení.Proč by nemohl???

xpila
14. srp 2015

@baskervile Protože jsou maximálně na 6 hodin. Pokud jsou víc, musí to schvalovat komise.

nonnni
14. srp 2015

@baskervile

§56 odst. 6 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění zní:
“(6) Vycházky může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený léčebný režim. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.”

Z uvedeného vyplývá, že neomezené vycházky Vám lékař povolit nemůže, může se požádat o rozšíření vycházek na max. 6 hodin denně a/nebo jejich časovou úpravu tak, aby Vám lépe vyhovovala.

baskervile
14. srp 2015

@nonnni Tak to je zajímavé,před devíti lety mě po zjištění těhotenství poslal na marodní a vycházky neomezeně.A s nikým se neradil 🙂

sisstin
15. srp 2015

@baskervile pred deviti lety to slo, ted uz ne 😉

nonnni
15. srp 2015

@baskervile jeste pred sedmi lety by poslal...ted uz davno neposle.

lusila001
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rousss
16. lis 2015

Ahoj holky,prosím o radu,s přítelem se snažíme o miminko a dělám na poště doručovatelku takže velmi náročnou fyzickou zátěž nosím jak na zádech nebo i v káře pošty je každý den dost a chci se zeptat jak to bude když otěhotním zda mi může dát gynekolog neschopenku hned od doby jak zjistím že jsem těhotná protože se bojím že bych mohla potratit při takové fyzické zátěži.
děkuji za odpovědi

pety91
16. lis 2015

Spíše napíše, že bys měla dělat jinou práci v rámci pošty. Teoreticky může i tu neschopenku. Vše je o lidech a komunikaci.

rousss
16. lis 2015

děkuji holky, a jinak se chodí kdy na nemocenskou normálně?

rousss
16. lis 2015

ono je tam asi každá práce na poště fyzický náročná jedině tak asi za přepážkou jenže tam asi nemají místo myslím tak uvidíme.

letalnica
16. lis 2015

@rousss Máš maturitu? To je podmínka za přepážkou...

xpila
16. lis 2015

@rousss Žádný "normální" odchod na nemocenskou neexistuje. Nemocenská je pro ty, co jsou z důvodu zdravotní stavu práce neschopné, což ty přeci teď ještě nemůžeš vědět! Pokud máš fyzicky náročnou práci, tak jak už tu padlo - zaměstnavatele požádej o přeložení na pozici vhodnou pro těhotné. Pokud takovou nemá, tak se jedná o překážky na straně zaměstnavatele a budeš doma za 100 % platu.

pladik
autor
17. lis 2015

@rousss Pokud je za přepážkou nutná vyšší kvalifikace, bude nejspíš i vyšší plat (takže tě tam zaměstnavatel nedá), pokud máš nějaký základní plat a k tomu nějaké příplatky (např. za práci v terénu třeba - netuším, jak to na poště chodí, dá tě někde, kde budeš mít jen ten základ a snížíš si základ na případnou nemocenskou až ji budeš potřebovat a následně i na mateřskou. Já jsem spadla platově o tři tisíce a i když mi to sociálka dorovnávala po ty měsíce, co jsem byla v práci, tak na základ to nemá žádný vliv (to jejich dorovnání), takže jsem spadla s nemocenskou (ruplo mi v zádech) a i s mateřskou následně. Vše si důkladně propočítej. U mě to znamenalo, že kdybych zůstala na PN hned od začátku a nevracela se, byla bych doma za stejný peníz jako jsem v práci dostala za to, že jsem tam trávila dvě a půl hodiny týdně více (přesun z třísměnného na jednosměnný provoz). Ty peníze na vyrovnávacím příspěvku od sociálky mi sice dorovnaly ty dva měsíce o které jsem byla v práci dýl ale v součtu mi to nedorovná to, o co přijdu následně na mateřské.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru