Bolestivé vyšetření na 3D ultrazvuku, máte zkušenost?

isousek
10. bře 2015

Ahoj holky chci se zeptat kdo uz byl na 3Dultrazvuku jestli ma s timto zkusenost.Ja jsem byla vcera a cekala jsem ze vysetreni bude bezbolestne ale doktor jak mi jezdil tou sondou na boku tak strasne tlacil az me to bolelo.Tlacil protoze nas bobisek se nechtel pretocit ale rikala sem mu ze me to boli jak tlaci a on ze tam na boku je to citlivejsi no:(a pak se mi udelalo mdlo:(byl tam i hrozne vydychyny vzduch a sestricka rikala ze to muze byt syndrom dute zily ze to tak nekdo ma:(a pak sem ten tlak na brise citila jeste cele odpoledne:(tak bych rada vedela jestli s timto mate taky nekdo zkusenost.

anjelita
10. bře 2015

V kolikatym mesici jsi? A lezela jsi na zadech? Jestli se ti udelalo mdlo tak to muze byt klidne z pozice na zadech kdy ti bricho tlaci na hlavni tepnu ktera zasobuje tvuj mozek i dite kyslikem. Proto se v tehotenstvi nesmi lezet ani spat na zadech, maximalne jen par minut pokud je to nevyhnutelny.

isousek
autor
10. bře 2015

V 5 mesici v 18.tydnu.No to co ty popisujes mi rikala sestra.Ale o nicem takovem sem neslysela.No lezela jsem na zadech no.A prave mi sestricka rikala ze nekdo ma ten syndrom a ze jeste budu mit problemy behem tehotenstvi ze spanim na zadech a tak vis?A ja treba spim jen chvilku na zadech spis na boku.A myslus ze mi z toho teda mohlo byt mdlo?a myslis ze to mimi nebo me nemohlo uskodit?snad pan doktor vedel co dela ale jsou na nej same dobre reference a byl prijemny a tak ale stvalo me ze tak tlacil no;(

palomitacheca
10. bře 2015

@isousek parkrat se mi stalo, ze me po vysetreni ultrazvukem bolelo brisko, protoze doktor vic tlacil na sondu. Nebylo to po 3D, vzpominam si, ze jednou to bylo po genetickem UTZ. Doktor potreboval videt i to, co prcek uzkostlive schovaval... brisko jsem pak mela jako otlacene jeste par hodin a preslo to samo.
S tim pocitem na omdleni to bude tou dutou zilou, jak uz je tu psano. U vysetreni jsem s tim mela problem jen jednou a to pri KTG v 1.tehotenstvi. Jinak mi to delava problem jen doma v posteli, kdyz usnu normalne na boku a najednou se uprostred noci vzbudim na zadech...

anjelita
10. bře 2015

@isousek zadna tehotna by nemela spat na zadech a jsem zhrozena ze si doktori i sestra mysli ze to je nejakej syndrom? To snad neni mozny 😨 Je to asi jako kdyz si uskrtis ruku gumickou a divis se ze ji za chvili neucitis. A oni tomu rikaj syndrom, lol. Kdyz nema mozek kyslik, jak to asi muze dopadnout? Par minut neuskodi, ale jestli je to dyl nebo jestli uz jdes do mdlob tak si musis lehnout na bok, nejlepe levej, protoze jinak to pak primo ohrozi dite.

isousek
autor
10. bře 2015

Tak to mi ale zadny doktor nerikal ze bych nemela spat na zadech.A na bok me nepolozili jen nohy nahoru mi dali.No to si me moc nepotesila a nemam si s tim zajit k svemu doktorovi?na kontrolu jdu az 25.Myslis ze to staci?A jakto ze tak vsechno vis?

anjelita
10. bře 2015

@palomitacheca telo ma 'safety mechanismus' kdy rika ze je neco spatne behem spanku, takze se budis prave proto ze jsi na zadech moc dlouho a mas zmenit pozici 🙂 Telo instinktivne chrani tebe i mimi. Ale kdyz jsme vzhuru tak uz pracuje rozum a ne instinkt, proto je dobry vedet ze pozice na zadech je ne-e. 10 minut nic moc nenadela, ale dyl to uz je problem. Prvni 3 mesice jeste vaha delohy neni tak velka aby stlacila tu tepnu, ale pak uz jo.

isousek
autor
10. bře 2015

A kdyz pres den lezim na zadech tak to nevadi?

anjelita
10. bře 2015

@isousek znalost mediciny, anatomie a lekarskych praktik. Hodne jsem studovala i to, co se tehotnym bezne nerika, proto jsem rada kdyz se o to info muzu podelit dal. Jedno vysetreni na zadech miminko nijak neohrozi, ale pokud bys spavala na zadech pravidelne dal, miminko by mel min kysliku a nutrients, hur by se vyvijelo, nemluve o tom ze ty bys mela bolesti hlavy, problemy s tlakem a mdloby. Takze je lepsi to neriskovat. 10-15 minut by melo byt ok, pak radsi zmen pozici.

anjelita
10. bře 2015

Pak az budes v porodnici napojena pri porodu na pristroje, taky je nenech te polozit na zada. Budou merit odezvy tvyho srdce a srdce ditete. Pokud budes na zadech, zpomali to srdce diteti protoze se mu opet zmensi prisun kysliku a zivin, takze to pak dava spatny vysledky a spousta holek kvuli tomu jde zbytecne pod kudlu nebo se porod zbytecne vystresuje.

palomitacheca
10. bře 2015

@anjelita me teda jeste vzdycky prekvapuje, ze nejcasteji usinam na pravem boku. Tak jsem schopna spat celou noc, maximalne se vzbudim, ze potrebuju na zachod. Kdyz ale usnu na levem boku, tak se v noci vzbudim na zadech. Z toho praveho boku se snad nikdy na zada nepretocim, z leveho boku skoro vzdycky... 🙂

petrasipkova1
10. bře 2015

@isousek Taky mě při vyšetřování na genetické vady mačkala břicho sondou, pak i prstem chtěla Stelinku posunout, aby se jí dobře natočila, bolelo to, ale věřim jí na 100 % že ví co dělá, je to nejlepší doktorka na screeningu.
Syndrom duté žíly je regulérní termín, žádný výmysl, ale taky si takovéto informace hledám sama.

anjelita
10. bře 2015

"Syndrom v medicíně je soubor příznaků, který charakterizuje určitou nemoc. Používá se také jako označení dosud neobjasněné nemoci." Problem je v Tom ze syndrom dute zily tady ani neni spravne oznaceni. Komprese tepny Neni nemoc, proto me to prekvapilo.

petrasipkova1
10. bře 2015

http://lekari.porodnice.cz/syndrom-aortokavalni...

Nevím jestli to někdo pojmenoval správně podle lékařského slovníku, ale říká se tomu tak běžně 😀

lucinka58
10. bře 2015

No já na zádech už spát taky pár týdnů nemůžu. Lehnout si na záda můžu přes den, ale jen na chvilku - nedělá mě to už dobře. Spím převážně na pravém nebo levém boku - střídám to, ale abych pravdu řekla, tak i tak jsem z těch dvou pozic docela otrávená 😀 Je fakt, že pokud usínám na levém boku tak se sem tam vzbudím na zádech a není to nic moc - nějak se mi u toho blbě dýchá.....

isousek
autor
10. bře 2015

@petrasipkova1 faakt?no ja mu taky verila a jsou na nej same dobre reference.Tak doufam ze vi co delal:( proste me stvalo ze mi tam tak tlacil no on prave taky chtel aby se maly posunul no:(ale o tom lezeni na zadech sem nemela potuchy ty jo.

isousek
autor
10. bře 2015

@palomitacheca no ja taky usinam vetsinou na pravem boku nebo na levem nikdy na zadech ale pak se nekdy na ty zada pretocim ale nevedela sem ze je to nejak skodlive.

hapovab
10. bře 2015

@anjelita jak podle tebe leží ženské které musí ležet v nemocnici s nohama nahoře?

palomitacheca
10. bře 2015

@isousek neboj se, jak už tu psala anjelita, když na zádech ležíš jen chvíli, tak to tolik nevadí. A tělo si pak samo řekne, kdy už to v pořádku není - vzbudíš se, nebo se ti začne dělat zle, takže tu polohu musíš změnit... pak taky někomu to může vadit víc než jinému...

isousek
autor
10. bře 2015

@palomitacheca ahaaa tak to sem nevedela.No zatim mi to nic nedela tak asi az mi to zacne vadit tak si telo rekne no🙂a ty si v kolikatem mesici?nebo spis tydnu?

palomitacheca
10. bře 2015

@isousek já už jsem u konce 34.týdne, takže i když se chci natáhnout na gauč, musím ležet trošku bokem, ideálně s podloženým bříškem 🙂

anjelita
10. bře 2015

@hapovab nejdriv bych se musela zeptat na diagnozu ze musi lezet s nohama nahore. Takze?

isousek
autor
10. bře 2015

@anjelita jak to myslis?

isousek
autor
10. bře 2015

@palomitacheca ahaa tak ty to mas uz zachvilku🙂no verim ze k tomu konci je to nejhorsi no.

anjelita
10. bře 2015

@isousek to bylo na hapovab protoze normalne se nohy nahoru totiz davat nemusi, proto by me zajimalo co tim hapovab myslela ze se na me tak vrhla. Normalne se doporucuje dat nohy nahoru kdyz je mdlo, ze? Jenze kdyz si lehneme na zada tak tim krasne priskrtime tu tepnu, takze to bude jeste horsi. Nejlepsi je si lehnout na bok, podlozit bricho polstarem a ten si dat i mezi kolena. Pak je tam treba dalsi problem coz jsou otoky a to je jina story, proto jsem se ptala jaka je diagnoza ze se musi dat nohy nahoru. Nemluvim o porodu, protoze tahle diskuse s porodem nema co delat. To je uz uplne jina story.

isousek
autor
10. bře 2015

@anjelita nohy nahoru mi dali proto ze mi bylo mdlo a vzdy mi to pomuze.Me se to totiz stava casto ze se mi rychle udela mdlo.

anjelita
10. bře 2015

@isousek to je pak nizkej tlak kterej je v tehotenstvi normalni. Na netu je bezne dostupnej list pokrmu - od ovoce pres orechy atd. co vraceji tlak zpatky do normalu. Pokud 5 minut noh nahore pomuze, proc ne. Ale opet prekroceni 15 minut na zadech se nedoporucuje.

hapovab
10. bře 2015

@anjelita No pokud vím tak když hrozí předčasný porod, tak se musí ležet a většinou tak, že jsou podložený nohy v nemocnici jsou polohovatelný postele, takže se vyvýší nohy no a v tom případěě se podle mě dá ležet víceméně jen na zádech.

guinea
10. bře 2015

@isousek
@palomitacheca
@petrasipkova1
Holky, to zní docela děsivě, že vám při UTZ mačkali břicho sondou tak, že to dokonce bolelo, a že někdo chtěl otáčet dítě rukou! Já jsem měla mrňouse na genetickém UTZ taky natočeného špatně, že doktorka nic neviděla, ale řekla mi, abych si lehla na chvíli na bok. Tak se mrňous sám šetrně "sklepal" do lepší pozice. To bylo v pražském Gennetu, doktorka asi věděla přesně, co dělá.
Já bych tedy NIKDY nikomu nedovolila mačkat mi břicho, doktor - nedoktor. Zvlášť když se jedná jen o vyšetření jako UTZ, což není nic urgentního.

anjelita
10. bře 2015

@hapovab jak rikam tahle diskuse se netyka porodu. Ale pokud meri odezvy pred porodem na zadech, dava to spatnej vysledek protoze diteti se priskrti zasoba kysliku a zivin. Nechapu jak nohy nahore muzou pomoct od predcasnyho porodu. Mozna se snazi ulevit cipku (kvuli gravitaci), ale porod ovlivnuji hormony a ne gravitace 🙄 Dnesni zdravotnictvi v CR je porad jeste 100 let za opicema. Porad se jeste setkavame s mistama kde se dite tlaci ven pres bricho atd. Pokud teda neni jina moznost a personal trva na nohach nahore, je treba menit pozici. 10-15 min na zadech, pak na bok a opakovat.

palomitacheca
10. bře 2015

@guinea tak mně se to jednou stalo právě v Gennetu (tam jsem si taky měla chvíli zkusit lehnout na bok, ale stejně to nepomohlo) a jednou u mého doktora.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru