Krupicová kaše

karotky
30. lis 2007

Ahojky maminy!
Mám dotaz:"Od kolikátého měsíce může dítě krupic.kaši?"
A potom by mě zajímal poměr na 150ml,pokud bych jí vařila z krupičky.
Díky předem za rady 🙂

filipa
30. lis 2007

ahoj karotky, nechcem tu pisat hluposti, ale niekde som citala a bola som sama dost z toho prekvapena, ze krupicova kasa (taka ta klasicka) nie je vhodna pre deti do 3 rokov, lebo je vraj tazka na zaludok. vraj ako beton v zaludku, tazko sa travi. ja som ju malemu vobec nerobila ked bol mensi. a preto si na nu nezvykol, takze ju nerobim ani teraz. iba ked mam na nu chut ja 🙂 🙂

dadulik75
1. pro 2007

ahoj karotky no moje deti vsetky 3 papali od pol roka krupicku a na 300ml mlieka davam 1 kopcom a 1 uplne rovnu lyzicu ,po uvareni ju chladim v druhom hrnci svodou a ked je moc husta tak do nej dolejem mliecko ktore mam prihriate ale len kus aby zas nebola ako mlieko mala zlopne vecer okolo 19-19:30hod a rano oklo tej siedmej az pol osmej zas papame s detmi ale nie kasu to zas jogurtik alebo jej mliecko jej zarabam 🙂

karotky
autor
1. pro 2007

Filipo............mějde spíš o ten lepek,který obsahuje pšeničná krupice. 😉 Ale máš pravdu,že je asi těžší na žaludek,než kaše z rýžové a kukřičné mouky.Zkusím a uvidím. 😉
Dadulik.........takže jí vaříš v mléce? 😕

ilonap
1. pro 2007

Ahoj holky, taky mě tohle téma zajímá. Naše doktorka u nám krupičku povolila a mě spíše zajímá, jestli ji vaříte v normálním kravském mléce, nebo se udělá mléko z UM a v tom se pak ta krupička vaří... 😕

nilita
1. pro 2007

Ahoj holky, tak mi krupicovou kaši milujeme 🙂 🙂 Dělám jí z kravského mléka..od 1roku už můžou dětišky papat všechno. 😉 MAlej hrozně chutná a zasytí jí to na celou noc. 😎

silvik
1. pro 2007

Ahojky, jsem taky zvědavá, co z této diskuse vyplyne... já malé chtěla dělat krupicovou kaši už dříve, ale zarazilo mě, že na krabici bylo napsáno, že je vhodná od 3 let věku dítěte... pak taky, že naše malá je furt ještě zvyklá na UM a ne na kravské. Dělala jsem ji poprvé teprve před týdnem, do normálního kravského mléka, malá mi to stejně nejedla... ☹
Jinak existují instantní kaše, které jsou vhodnější pro malé caparty než ta krupicová pšeničná.... My jsme ale na ní vyrostli, tak jsem chtěla vědět, co na to ta moje princezna... ta jí odmítla, takže to zkusím ještě později... to už bude mít tři..... 😉 😅

romana
1. pro 2007

ahojky, zrovna dnes jsem vyhazovala sáček, co mi zbyl z těhu, tak vám opíšu návod pro děti od 8 do 12 měsíců:
200 g kaše připravíme namočením 1 zarovnané polévkové lžíce krupičky do 200 ml pitné vody na 15 minut. za stálého míchání na mírném ohni povaříme 10 minut. v 50 ml vody rozmícháme 26 g sunaru, tuto směs přimícháme do uvařené krupičky, dále přidáme 2 velké kostky cukru a 1/2 až 1 lžičku másla a za stálého míchání necháme přejít varem.
🙂

caira
1. pro 2007

ja zrovna mela krupicovou kasi k obedu a na obalu te nasi pisi, ze od roka..a v mimi knizce pisou to samy, kvuli tomu, ze detska streva to jeste neumi uplne pobrat a je to moc velka zatez i na ledviny....

karotky
autor
1. pro 2007

Romano.............Díky. 😉

maca793
1. pro 2007

vraj obyč sa nesmie do 3 rokov, ale ja ju dávam od 6 mesiaca a nikdy som nemala problém so stolicou. neverím tomu, že by zapekala. malej som dávala aj ochutené kaše Hami, tie jej veľmi chutili.
najčastejšie jej dávam kašu tesne pred spaním namiesto mlieka. ale nie zas každý deň. máva ju 3x do týždňa.

ria80
1. pro 2007

Ja bych urcite nedavala.Navic i obyc.mliko by se melo az od jednoho roku.Krupicna kase je koncentrovany lepek a bilkovina kravskyho mlika,coz jsou nejvetsi alergeny,jaky muzou byt.Nejdriv od jednoho roku.
Me ji mamka davala asi od pul roku,coz je brzo,a mam celiakii.

dannynka
1. pro 2007

ahojte,
tak my papame krupicku asi od jedneho rocka,skusala som ju davat skvor okolo 10-mesiaca ale nechcela mi ju tak som s ty este pockala a terza ju papame asi 3* do tyzdna na veceru a malinka my prespi krasne cele nocy 😉 😉
inak mne dr tiez povedal ked som bola na rocnej prehliadke ze uz mozem davat aj kravske mliecko namiesto umeleho a malinkej chuty,dokonca aj v pudingoch 😉

ufka
2. pro 2007

ahojte tak mi krupičku papáme od 7 mes.našli smereceptv niektoomjedálničku,čonám dala doktoka .je jej ju varím s vodou a prídám jejtam trochu škoiceamiešam s nejakým ovocím a je to mnamky

babulka
2. pro 2007

Vyrobky obsahujuce lepok sa mozu od ukoncenho 7. mesiaca. Dovtedy nie je traviaca sustava babatka pripravena, a ani schopna stravit vyrobky s lepkom. Nestravitelny lepok sposobuje zmeny na sliznici creva, ktora je dolezita a zivotne nevyhnutna na travenie zivin. Zmeny sa neprejavuju hned, ale postupne a niekedy trva aj niekolko rokov, kym sa prejavia vo forme alergie (v tom lepsom pripade, ten horsi ani nebudem spominat). Dospelych alergikov, ktorym zistili alergie az v dospelosti je obrovske mnozstvo. preco asi? (odpoved je argument, ze aj nas tym krmili a sme tu).

Tolko ciste vedecke poznatky. Z praktickeho hladiska, pre dietatko do jedneho roka su vhodne ryzove kasicky, a ine obilninove, ktorych je na trhu dostatok. Detska krupica je naozaj "lepidlo" a kamen do zaludka. Preto sa neodporuca detom do troch rokov. treba si uvedomit, ze dietatu do troch rokov sa traviaca sustava vyvija a nevieme, co vsetko moze citilve a chulostive bruska "pokazit" a DOZIVOTNE poskodit.

karotky
autor
3. pro 2007

Babulko............zajímavé. 😕

ler
3. pro 2007

ja malemu tiez davam krup. kasku asi od deviateho mesiaca, najprv som mu ju davala lyzickou z taniera raz za dva tyzdne a teraz mu ju davam vo flaske na noc, varim ju z obycajneho kravskeho mlieka..

ale teraz ma babulka trosku vystrasila...

lendy1
3. pro 2007

no já si myslím, že babulka nikoho nechtěla vystrašit, jen napsala, to co je známé a ví se. Já si nedokážu představit, že bych mimču (a je jedno jestli 7měsíčnímu nebo ročnímu) dalu krupicovou kaši. Sama když si ji občas dám, tak mi příjde, že mám v břiše kámen a co teprve jaký to musí být nápor pro ty dětičky. Vždyť v dnešní době je na výběr spousty druhý kaší, tak proč cpát děti zrovna krupicovou, která absolutně není vhodná?
A jinak k výživě dětí maximálně doporučuji knížky od Petra Fořta - hlavně Moderní výživa pro děti-je tam spousta užitečných rad, jídelníčky pro děti...

babulka
3. pro 2007

Ja som naozaj nechcela nikoho vystrasit, len som - presne ako pise lendy1 opisala zname fakty. Ja len ze my sme si s crevami uzili svoje, kvoli vrodenej chybe, a preto hltam vsetky poznatky o spravnej vyzive deticiek. A samozrejme, ze moze niekto napisat, ze zbytocne mudrujem (mozno ano, zbytocne, nie su to moje deti 😉 ), ale ked je raz nieco preskumane a zname, tak si dam pozor a budem sa takychto rad drzat.

Viem, ze traviaca sustava dojciat a batliat sa vyvyija. Ovyplvnuje ju vsetko, co dietatko zje. Dobre aj zle, vyzivne aj menej alebo vobec nevyzivne. Je to zaklad na cely zivot. V ovzdusi je mnozstvo alergenov, ktorym nezabranime, ale to, comu zabranit mozme, je aby dietako prijmalo dalsie alergeny v strave. Lepok, kravske mlieko...to su najsilnejsie alergeny, ktore sposobuju dozivotne alergie. A castokrat sa naozaj prejavia o niekolko rokov neskor, a bohuzial maju 100% spojitost s nevhodnou stravou v ranom detstve. Alergologovia, gastroenterologovia by vedeli rozpravat...

A argumenty, ze ani nam nic nebolo, a jedli sme to tiez neobstoji. Ako som uz spominala, je vela dospelych alergikov, ktorym "cely zivot" nic nebolo, a zrazu nemozu mlieko a mliecne vyrobky, alebo su celiatikmi. A ani ten argument, ze davam to svojmu starsiemu dietatu, a nic mu nie je, tak dam aj mladsiemu...je hlupy. Dietatko nemusi mat priznaky traviace alebo kozne, priznakom moze byt aj caste choroby, kvoli oslabenej imunite, ktore iste nepotesia ziadnu mamicku. Imunita ma obrovsky zakladny kamen v crevach, a tam ked sa to poondie - su tu caste choroby. A kolotoc...

Takze nestrasim, v podstate mi to moze byt naozaj jedno, kazdy si zodpoveda za svoje dieta sam. Ja si zdravie svojho drobca vazim viac ako svoje pohodlie (to je na margo argumentu - davam krupicovu kasu na noc, aby lepsie spalo)

karotky
autor
3. pro 2007

Babulko..............a co kdybych tu kaši vařila z kukřičné nebo rýžové krupice? 😕

ria80
3. pro 2007

To je v pohode,tam lepek neni.A mlicko radsi kupovat Sunar nebo tak neco.

karotky
autor
3. pro 2007

Já mám zásoby Nutrilonu. 😉

babulka
3. pro 2007

Karotky, kukuricna krupica, alebo ryzova muka, ryzove vlocky su v poriadku. Okrem kasiscie su dobre aj na zavaranie do polievok, aby boli hustejsie. ja to tak robim doteraz, na zahustovanie polievociek pre maleho, a to uz ma 2 roky, pouzivam bud ryzove vlocky alebo kukricnu krupicu.
Inac to mliecko - tiez by som zatial neriskovala kravske. Dostat hotove kasicky od Nutrilonu, Sunaru, Hami..., ktore uz obsahuju mliecko, cize ich staci spravit s vodou a su to velke mnamky pre taketo male deticky.

babulka
3. pro 2007

Este k tomu lepku - deticky od ukonceneho 7. mesiaca mozu pomalicky prejst na potraviny obsahujuce lepok. Takze vyskusat pecivo (chlebik, roztek) alebo piskotky sa uz mozu, ale naozaj opatrne a pomaly. Len ta krupica je naozaj tazka.

bibinka
5. pro 2007

zaujímavá diskusia 🙂 , úplne súhlasím s babulkou.
ja som malého začala prikrmovať len mliečnymi ryžovými kašičkami z lekárne, k pšeničným som mala vždy akýsi blok. aj keď výrobcovia pšeničnú odporúčajú od cca 6-7 mesiaca, zdá sa mi to veľmi skoro. malý má ryžu v akejkoľvek podobe doteraz rád.
A krupicu som nevarila z vlastnej pohodlnosti-treba pri nej stáť aby sa nepripálila, zbytočne dosládzať a napokon umývať tie hrnce atď. Myslím, že to nebolo na škodu. Mne krásne v noci spal aj po obyčajnej ryžovej kaši. A zatiaľ nemá ani náznak žiadnej alergie.A rožky,chlebík aj piškóty začal jesť až v roku a pol.
Pri druhom synovi budem takisto postupovať, veď najdôležitejšie je zdravie dieťaťa. Ale je pravda, že každý pediater odporúča niečoo iné a maminy sú z toho neisté a nevedia prečo nemôžu to alebo hento.

dadulik75
5. pro 2007

caute ja varim z normalneho mlieka v obchode ale najradsej kupujem rajo.....a ked sme u toho viem ze obcas sa nam nechce ale je uvarena cca2minutky a 2 minutky chladne v druhom hrnci zo studenou vodou kde ju obcas premiesam a je to vsetko a ked mam uz odmerane kolko kase na kolko mlieka tak neni co dodat ale samozrejme kazdy podla svojho uvazenia

kaculinka
8. pro 2007

Ahoj holky, my krupici (klasickou vařenou a nebo instatntí) papáme každej večer. Dělám ji malýmu ze 150 ml sunaru, cukr nedávám vůbec a žádný problémy nemáme a našemu prckovi moc chutná a spinká krásně celou noc. Doktorka nám ji doporučila, ale mám mu ji dělat trochu řidší. Hlavně žádnej beton v kterým by stála lžička. To by se pak malý ucpal a měl by z toho třeba zácpu... Ta hrozí i z přílišné konzumace rýžových kaší, s tím máme zkušenost. Jsem ráda, že už můžeme dávat obilné.

Jinak k panu Fořtovi... ten je všeobecně známej svýma radikálníma názorama na výživu dětí. Např.některý maso doporučuje až od tří let a podobně... Ten by byl asi nejradši, kdybysme my maminky kojily až do školních let našich dětí... Já osobně bych se podle něj výhradně neřídila... Ale jako odborníka na stravu dospělých ho docela beru...

Piškoty se dávají až od 8. měsíce... kvůli vaječnému žloutku... Tak nám to bylo řečeno v poradně...

filipa
19. pro 2007

kvoli vajecnemu zltku? asi skor kvoli bielku??? myslim si...zltok som pridavala do prikrmov raz tyzdenne namiesto maska, ale bielok som nedavala do takych 14 mesiacov...i ked sa to neda na 100% vylucit z inych potravin

kaculinka
28. led 2008

Filipo, napsala jsi to dobře...Žloutek z vejce se může od osmého měsíce (proto pak piškoty dětičky můžou) a vaječný bílek až někdy po roce věku...

katka76
29. led 2008

ahoj, tiez som rozmyslala, ze zacnem malej robit krupicku, tak ako romana som citala navod pre deturence od 8-12 mesiacov. pre zaujimavost, na stranke www.urbia.de odporucaju robit kase detom vo veku od 9 mes do PLNOTUCNEHO mlieka - tak teraz mama si vyber
ale asi budem robit kasu z ovsenych vlociek do MM, lebo tie instantne hoci BEZ pridavku cukru obsahuju samu dextrozu, maltozu, fruktozu - co je vlastne cukor

dasap
31. led 2008

ahoj, já bych se do nejmíň do roka bála dávat hlavně to kravské mléko, to myslím že fakt není dobré.

A na obalu od dětských piškotů je napsáno - pro děti od tří let. nedávno jsem se schválně dívala. A vlastně nechápu smysl podávání piškotů, je to jen pšeničná mouka, vajíčko a cukr, tedy nic co by miminko muselo mít tak brzo.