Nejnovější studie přikrmování - jaký máte názor?

andrrriiik
13. led 2015

Ahoj maminky,zajímal by mě názor ostatních maminek na přikrmování miminka podle nenovější studie(od uk.4.měsíce i kojeným,co nejdřív zavézt alergeny,atd...).Já si myslím,že na tom něco bude,přece jen se to hodně podobá přikrmování podle našich maminek a babiček a naše generace a generace našich maminek jsou podstatně zdravější než naše děti.U dcery jsem se řídila striktně podle tabulek,co nesmí,co může a to až od roka,abych se vyhnula případným alergiím,a vida nemá ještě ani 5 let a je alergik.Myslím si,že ty tabulky by měly být pouze orientační,i u té nové metody se budu řídit jen orientačně,hlavně podle sebe.Toto je můj názor,a zajímal by mě i názor ostatních.

katyxq
13. led 2015

@andrrriiik že to tak úplně není pravda, je to spíš dost zásadní nepochopení doporučení ESPGHAN - http://espghan.med.up.pt/position_papers/con_28...

Já ten dokument použila jako jeden ze zdrojů do Wiki MK článku https://www.modrykonik.cz/zavadeni-detskych-pri... ... dobrý je i tenhle pohled slovenského sdružení laktačních poradkyň http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikr...

andrrriiik
autor
13. led 2015

Zajímavý článek,překvapilo mě to.

tamarila
13. led 2015

@andrrriiik Můj názor je, že nikdo pořádně neví kdy přesně nastává ten čas kdy přikrmovat a čím. Studie se mění rychleji než přichází nové generace dětí, jenom než jsem porodila druhé dítě se to změnilo. Zrovna dneska mi tchýně říkala že za nich valily do dětí od tří měsíců ředěné pribiňáky a kaše z vloček - na doporučení lékařů a jistě i na základě nějakých studií. Výsledkem jsou děti jako já a mí vrstevníci, a nezaznamenávám u nás nijak poškozené zdraví. Moje babička které je už přes osmdesát let mi pyšně říkala že kojila dlouho - "jedno dítě šest týdnů a druhé skoro dva měsíce!". Tyto děti už jsou taky v důchodovém věku - a nic se neprojevilo. Moje dcera nemá žádnou alergii, a přikrmovala jsem od čtvrtého měsíce, alergeny jsem neřešila. Ale asi by to dopadlo stejně i kdybych začala v šestém, osmém nebo i tom třetím měsíci. Každý ať si ze studií a teorií vybere co chce, ty děti stejně vyrostou 🙂

pisisvori
14. led 2015

@tamarila mám přesně stejný názor. Za nás , když měly ve třídě 2 děti sennou rýmu a 1 ekzém tak to už bylo vysoké číslo a dostávaly od 3m ovocné šťávičky a od 4m příkrmy a to rovnou zeleninová polévka....žádný jeden druh....většina jich byla na Sunaru nebo kojená pár týdnů....Teď se to šíleně řeší a je milion studií a alergiků a problému je 100x víc...čím to asi bude? tím, jestli se příkrm zavádí ve 4,5 nebo 6m asi těžko🙂🙂

marketa233
14. led 2015

@pisisvori A čím že to tedy je?

kajalka
14. led 2015

Můj názor je začít dítě přikrmovat, až když samo projeví o jídlo zájem. Příroda to zařídila sama a chytře, né každé dítě má zralou trávicí soustavu na příjem jiné stravy, než je mléko, přesně v ten daný tabulkový čas.

terkaz
14. led 2015

Nas maly mel ted 5 mesicu. Doktorka mi rekla, ze je to na mne, ze pekne prospiva, vypada spokojene, ze by klidne pockala, ale necha to na mne. Budu plne kojit do sesteho mesice, jako predchozi dve deti.
Ptala jsem se na to na alergologii a mudra mi rekla, ze podle noveho by se meli zavest vsechny alergeny mezi 3-6mesicem. Tak jsem si pomyslela svoje a stejne si to udelam po svem, tak jak to citim ja 😉

pisisvori
14. led 2015

@marketa233 hádej hádej hadači 🙂

tkanicka
14. led 2015

@marketa233 prostředím v jakém žijeme, spousta chemie, která nás obklopuje na každém kroku (nejen v jídle), ale taky zlenivěním organismů z přehnané hygieny, jiným způsobem života a určitě také tím, že dřív by se mnoho z dnešních dětí ani nenarodilo a nebo nepřežilo.

evule1982
14. led 2015

@andrrriiik Mně se to taky úplně nelíbí....je to sice teď nejnovější doporučení, ale podle mě nikdo vlastně neví, jak to doopravdy je. To by se musely x let zkoumat děti u nichž byl aplikován různý přístup a stejně, jak psal někdo výše, na vzniku alergií se podílí řada faktorů. Moje mamka mě výhradně kojila asi až do sedmého měsíce a žádné alergie nemám. Zato moje dcera (zatím na MM bez příkrmů) zřejmě zdědila dispozice z manželovy rodiny a už má atopický ekzém. Navíc, když vidím, jak na určité potraviny reaguje přes MM, tak si říkám, že i bez přikrmování mají ty děti alergenů, se kterými se musí vypořádat dost i při kojení 🙂 Takže my začnem až od ukončeného 6. měsíce.

pisisvori
14. led 2015

@tkanicka přesně🙂

romantika
14. led 2015

Je to dost osemetne, nenutilo mne se nad tim zamyslet, doku jsem diky pozdnim prikrmum nemela problém s vahou dcery a jejím rustem i prospivanim. A podruhe zase u nemocného dítěte jsem byla ochotna mu dat cokoliv, aby aspoň neco snedl a mel nejakou energii a ziviny. Takze zaprvé bych rekla, ze pristupovat se ma individualne, ale varianta kterou jsem zazila s první, prikrmy az v pul roce, lepek 10 mesic, mliko rok mi prisla nejhloupejsi. Ja jsem zazila i davat cokoladu do roka veku, a mela jsem to odsouhlasene i doktory. Cili myslim, ze je podstatne podivat se na jidlo jako na prostředek ziskani zivin, energie atd a z toho by se mělo vychazet. Ja si spis nejsem jista, o kvalite UM od narozeni. Ale zde je to same pravidlo, když to nejde jinak, energii a ziviny musí nejakou formou do tela, jinak nefunguje. Vic bych v tom nehledala. Samozrejmne predpokladam, ze knedlo, zelo vepro pul rocnimu diteti nikdo nedava. Ale nektere zasady jako absolutne nesolit apod. mi prihledani pomoci jak udrzet dite při vaze byli vyvraceny. Takze urcite smazene rizky ne, ale spousta věci jsem diky tomu videla uplne jinak. Ale obecne vzato, vyziva je nejurcujici faktor pro rust a zdravi dítěte.

alboo
14. led 2015

já tohle celkem řešila a četla a četla, dokonce se nechala i málem zblbnout okolím na kaši do flašky na noc a tak... jelikož mám nekojený dítě, který je zatím zdravý a prospívá víc než dobře, manžel je alergik a astmatik, tak sem se rozhodla, takto: příkrmy dávám od 4.měsíce a to zatím fakt pomalu, za skoro 3 týdny mámě vyzkoušený 4druhy zeleniny, nikam nechvátám, ale i tak se už ted povedlo jedno jídlo témež nahradit příkrmen a mlíka si už jen tak cucne, chystám se tak do týdne přidat mas, pak chvíli počkám a dopoledne budu dávat pomalu ovoce.
Na dřívejším způsobu mě štve to, že třeba naše sousedka sice ukázkově kojila plně do 6měsíců,a le v 6měsících namixovala do flašky svíčkovou..., moje kamarádka sice taky ukázkově kojí děti poměrně dlouho, ale na noc je od půlroka nacpe kaší ve flašce, do mě nekojenýho dítětě naši spali štávičky ve flašce a tak
ale zase si myslím ze hlediska alergiií to je asi o celkovým přístupu rodiny, protože já když vidím kámošku, co sice na rozdíl ode mě kojila a a i celme dlouho, ale její dcera má atop a ona zuřive neustále uklízí a má i na ruce dezinfekční ubrousky... pak tchýně, která manžela sice kojila,a le kaše do flašky byla taky hit a k tomu, aby se hlavně nikde neumazal... a u nás je hotová z toho, že naše 4.5 měsíční dítě jí celkem ukázkově lžičkou s velkým zájemce o jídlo, ale nedávám kaši do flašky a na noc vůbec, zas tak neuklízím, a když jí pes olízne, tak jí fakt nejdu drhnout dezinfekcí... tak uvidíme, co z ní vyroste 😉

misi791
14. led 2015

@tkanicka souhlasím, je to tou dnešní dobou, nekvalitní potraviny, samá chemie, malo pohybu, dřív nebyly papír. Pleny, vlhčené ubrousky..... Taky dřív ty matky tak vsechno nehlidaly a nehrotily, jestli umí dítě v 6měsících to nebo to.... Samozřejmě jak píše @tkanicka mnoho dětí by se nenarodilo nebo nepřežilo... Musí si každý najít to své. Každá matka je jiná a každé dítě je jiné....

jamia
14. led 2015

Hahá, aktuální téma. Začala jsem od ukončeného 4. měsíce, ale kdybych ještě kojila, tak bych počkala do půl roku. Vždy tři dny jeden druh zeleniny, pak zkouším další a pozoruju, co jí chutná. Zatím si stejně maximálně lízne a dělá ksichty, řekla bych, že ke skutečnému přikrmování se dostaneme tak za dva týdny nejdřív.

tria002
14. led 2015

Moje prvni dcera byla plne kojena do roka. Bez cehokoliv jineho. Nema zadnou alergii, nikdy nebyla nemocna vic, nez bezna viroza..
Prikrmovat jsem ji zacala az, kdyz zacala o jidlo projevovat zajem. Pribyvala pekne, byla spokojena.
Mely jsme skvelou pani doktorku. Podporovala nas a fandila nam.
Jestli ty alergie spis nevznikaji tim, ze dneska je vetsina matek az moc starostlivych. My si jako deti hraly v kaluzich, dneska decko dostane k prvnim narozeninam tablet.

andrrriiik
autor
14. led 2015

@tamarila Přesně,pořád se to mění,tak si udělám po svém.Sice ty pribiňáky ve 3měsíci jsou extrém,ale jinak asi nejlepší kojenecká strava byla za dob našich babiček.Jediné s čím nesouhlasím,je přikrmování od 3.měsíce.

andrrriiik
autor
14. led 2015

@kajalka s tím taky souhlasím.Mám 3měsičního syna,a ten doslova hltá pohledem,když my jíme.Ale ještě je brzo,tak začnu od 4.měsíce.

andrrriiik
autor
14. led 2015

@alboo U dcery jsem taky strašně řešila a byla zblbnutá článkama,doktorama,přesto je dcera alergik.Nebo spíš pravě proto,že jsem alergeny odsouvala na rok,jak se všude psalo.Tak svíčková ve flašce je extrém.A kaši do flašky bych taky nedávala.Ani ve 4.měsíci.Hned lžičkou.Jedině,že bych do Nutrilonu uvařila trošku krupičky,aby si malý začal pomalu zvykat na lepek.

pavlapl
14. led 2015

Já si myslí že to zbytečně všechno pitváte. Proč nedáte na svůj instinkt. Já jsem se nildy neřídila tím co se má dělat, dávat atd. Moje děti jsou originály. Každé úplně jiné. Dcera vůbec nejedla zeleninu ani maso a do roku a půl byla živá na kojení dětských sušenkách a ovocných přesnídávkách. Do ničeho jsem jí nenutila. Teď její jídelníček čítá asi 10 jídel . Syn jedl úplně všechno a rád ochutnává nové věci. Nejmladší je zatím kojená a ochutnává různé druhy jídla jako chleba, ovoce atd. Žádné nemá alergii ani nemoc. Starší děti jsou štíhlé a spokojené

marketa233
14. led 2015

@pisisvori Když to víš, řekni nám to. Ale zcela konkrétně. Obecných plků o tom dnešním hrozném světě je všude až dost.

andrrriiik
autor
14. led 2015

Jo a holky,máte zkušenost s růstovým spurtem?Malý víc jí přes den posledních pár dnů,a taky se v noci víc budí.Doteď se budil jen jednou.Může to být tím?Podle doktorky se 3měsíční dítě v noci budit už nemá.Moc se mi to nezdá,přece je to normální ne?

evulina77
14. led 2015

@andrrriiik je to normální, koj podle jeho potřeby a doktorku ber s rezervou...
Doporučuji stránky kojeni.net, mě hodně pomohly

andrrriiik
autor
14. led 2015

@evulina77 No,tuto doktorku musím brát s rezervou-bohužel-podle ní totiž jako kojící matka nesmím syrovou zeleninu a ovoce,mléčné výrobky ani trochu cukru do čaje.Jinak ten spurt trvá tak týden že?

tamarila
14. led 2015

@marketa233 Ale pisisvori nikde nepsala že to ví 😅 Neustále se to zkoumá, hledají se varianty, provádí výzkumy, dělají studie - protože to nikdo přesně neví. Až někdo zjistí jak vymýtit alergie a astmata, jistě dostane Nobelovu cenu. Tak co vlastně od té @pisisvori chceš vyždímat za odpověď?

pisisvori
14. led 2015

@tamarila díky.....ona jen provokuje, už jsem s ní měla tu čest. Neztrácej čas je to zbytečné někým takovým se zabývat 🙂🙂🙂

katyxq
14. led 2015

@andrrriiik že se dítě od x měsíců (zajímavé, ža těch x najdeš různá čísla 😀) nemá v noci budit je naprostý mýtus 😉
https://www.modrykonik.cz/detsky-spanek
https://www.modrykonik.cz/nocni-kojeni

espada
14. led 2015

Omlouvám se za OT, ale proč tady @marketa233 vlastně přispívá? Jenom provokuje a připadá mi, že vůbec nečte příspěvky a mele si pořád svoji. Já to prostě nechápu. Od toho tady přece MK není. Hlasuju za vyloučení z MK 😀

Ale k tématu @andrrriiik já jsem se radila s našima, kteří vychovali 3 děti a všechny jsme zdravé, a to jsme vyrůstaly v Ostravě. Oni dávali příkrmy od cca 4 měsíce včetně kravského mléka a lepku. Já začala až od 6 měsíce podle doporučení Dr. zeleninu, ovoce, maso. Malá byla plně kojená. Po 8 měsíci si malá dává mléčné kaše a občas žvýká rohlík, takže jsem vlastně porušila doporučení Dr. ohledně lepku. Kojím už jen v noci. Abych to shrnula. Myslím, že spousta věcí, co se teď píše jsou módní trendy a taky si ti autoři chtějí vydělat. Je to jako neustálé nové zázračné diety. A výzkumy se podle mě nedělají tak dlouho, aby odhalily přesně, co které nemoci způsobuje. Taky by se podle mě měly velmi lišit teritoriálně, což u mnohých postrádám. Já se snažím řídit zdravým rozumem a snad se to vyplatí. Kojené děti bych začala přikrmovat od 6 měsíců, lepek bych dala cca od 8. U nekojených bych to posunula o dva měsíce dříve. Ale jestli je to správně? To nevím a myslím, že to neví nikdo.

andrrriiik
autor
14. led 2015

@katyxq Taky se mi to nezdá.U dcery mi jiná doktorka řekla,že do půl roku to nemám řešit a tahle,že už 3měsíční by mělo prospat celou noc.Takže to beru s rezervou 🙂

sedmiteckas
14. led 2015

Já začala s příkrmy pár dní před ukončením 4.měsíce (od 2 týdnů malé jsme plně na UM). Začaly jsme základní zeleninou a pořád to postupně pilujeme, zatím mi pořád nesní plnou polední dávku příkrmu, chvilku jsme měly i pauzu, malá se dožadovala UM a natahovala, když jsem před ni jen postavila misku se zeleninou 🙂 Občas jsem zkusila naškrábat jí trošku banánu, jednou měla jablkovou domácí přesnídávku bez cukru - sladší věci přijímá lépe, ale zatím jí je nechci dávat, aby si nezvykla na sladké.
Abych se dostala k otázce diskuze - já osobně to vnímám tak, že dříve se sice začínalo přikrmovat třeba dřív a ve 2 měsících děti jedly málem běžný jídelníček, ale potraviny byly mnohem kvalitnější než dnes, a to nemusely být ani BIO. Lucce neplánuji dávat takové ty sladké věci typu sušenky Sunarky, granulované čaje, sladké nápoje atd. - to podle mého názoru nepotřebuje minimálně do 1,5 roku. Dávala jsem jí chvilku Nestlé kaši, ale za pár dní ji odstavila - uvědomila jsem si, že můžu udělat - snad zdravější variantu - doma. Je mi jasné, že ji ani tak neuchráním před všemi těmi éčky a umělinami, co na nás všude číhají, ale i tak, chtěla bych to dělat prostě co nejpřírodněji - toho umělého jídla si za život ještě užije 🙂 (já vím, zní to velice paradoxně ode mně - od té, co kojila pouhé 2 týdny 🙂)