(Ne)mléčné kaše - příprava, zkušenosti, podání

fideho
23. led 2013

Milé maminky, už se to tu řešilo, ale přesto bych se Vás chtěla zeptat na Vaše zkušenosti s prvními kašičkami. Synovi jsou 4,5 měsíce a minulý týden nám paní doktorka na kontrole doporučila začít s nemléčnými kašemi, protože syn (dosud plně kojený) už málo přibírá. Snažím se v tom teď zorientovat, ale zatím marně. Nemléčné kaše jsou ty, které samy mléko neobsahují, ale při přípravě se mléko (MM) přidává? Nebo se dělají z vody? Jaké kaše se odvědčily Vám? A jak jste je děťátku dávaly - lahvičkou se savičkou na kaši nebo lžičkou? Dávala jsem dřív malému espumisan lžičkou, takže lžičku docela zvládá. A v kterou denní dobu (doktorka mi radila večer, ale nebude mít potom malý břichobol?)?
Předem děkuji za rady 😉

ined77
23. led 2013

já jsem jako první kašičku dávala sinlac. jde dělat jak s vodou tak i s mlékem a dávala jsem ji navečer lžičkou 😉 .
a pojem nemléčná kaše chápeš dobře 😉 .

carolinlida
23. led 2013

Ahoj, jako bys psala o nás, s tím rozdílem, že já mám dceru 🙂 Taky se paní doktorce zdá, že málo přibíráme. Přitom malá ve 4,5 měs vážila 5700g, je plně kojená. Já mám 162 cm a průměrná váha 48 kg (teď po porodu 52), tatínek má 175 cm a do dospělosti byl taky docela hubeňour cca 60kg, moje matka do pětatřiceti vážila 42 kg a moje sestra po dvou dětech má ve třiceti 40 kg. Zkrátka se mi skoro 6 kilo na téměř 5ti měsíční dítě zdá docela dost s ohledem na rodinné dispozice...
Ale tabulky jsou přece pro pediatry směrodatné 😠
taky nám doporučila kaši - Sinlac, no tak jsem ji zkusila, malé teda chutná, protože je sama o sobě slaďoučká, bez přidaného cukru a ředí se jen vodou. Sama si nastavíš jak moc ji chceš mít řídkou.
Ale nemůžu ji dávat večer, malá mi až do teď trpěla na koliku a kaše na noc je pro ni ještě moc těžká, sem tam ji dám během dne, jen tak na chuť, hodně řídkou a podávám ji lžičkou. Množství si dám tak jednu tu malou umělou lžičenku a zředěné s vodou to vyjde tak na 5 lžiček pro malou. Chutná ji moc a určitě by snědla celej talíř kdyby mohla, ale na to že je pořád plně kojená a jak říkám do teď trpěla na bolení, musíme prostě pomaličku zvykat na jiný věci 😉

mafeska
23. led 2013

@fideho
mléčné kaše obsahují mléko a přidáváš jen vodu
nemléčné mléko neobsahují a musíš ho přidat.
Kupuju jen mléčné a nejvíc se mi osvědčila Sunarka na dobrou noc (modré krabice). Zlkusila jsem i Sunarku z oranžové krabice a taky chutná. Na Hami kaších se mi nelíbí že nesedí množství přidaného prášku dle návodu, pak jsem zkoušela Nutrilon kaši, ta mi přišla sladká a řídla mi. Nestlé nekupuju ani nevím proč.
Podávám jen lžičkou a dávám jen k večeři (19:30) a spinká celou noc. Bolestí bříška jsem se taky obávala naštěstí se nám vyhly.

lv
23. led 2013

ahoj, přeji hodně úspěchů při zavádění příkrmů - kašičky. Dávám večer, 1,5h před spaním /ještě ji nakojím před usnutím/. Z kupovaných jsem zkusila Nutrilon rýžovou, Hami, Sunarku /ta se mi hůř rozmíchavala/, malé chutnají všechny..cca do týdne byla na plné dávce kaše, tedy 180ml. Nepřipravovala jsem podle návodu, ale jak potřebuji hustou..a stejně tak 75% kaší vařím, z rýže, pohanky, jáhel, ovsa, někdy přidám ovoce, nedoslazuju..

fideho
autor
24. led 2013

Díky za Vaše zkušenosti.
@mafeska - kojíš k té kaši ještě? Nebo dáš malé prostě v půl osmé jen kaši bez kojení a uložíš ji?

mafeska
24. led 2013

@fideho malá je od narození na UM, než jsem vychytala množství kaše ketrý jí zasytí tak jsem jí ještě dávala půl dávky mléka hned po kaši. Můžeš klidně ještě nakojit proč ne. Ukládám hned po večeř.

fideho
autor
24. led 2013

@mafeska Dík... no asi dneska vyrazím něco koupit a vyzkoušíme 😉

fideho
autor
24. led 2013

@lv mno... ptám se asi jako úplný idiot... ale jak vaříš ty vlastní kaše?

lv
24. led 2013

@fideho co by ses ptala jak idiot? vůbec ne. Vařím tak 1 polévkovou lžíci /já 2, vařím na 2dny/ na porci, trochu vody, dávám pozor aby se voda nevyvařila a dolévám ji, vařím do hodně měkka, pak přidám kousek másla a rozmixuju. Někdy k tomu přidám ovoce už vařit, třeba jabko, hrušku, někdy přimíchám čerstvé. Před podáváním přidám mléko, Sunar. Ovesnou dělám když máš tužší stolici, pěkně se po ní vykaká.

margeta
24. led 2013

Já byla spokojená s Hami, dobře se romíchávaly. Kaši určitě lžičkou. Nám naštěstí kaše večer nedělala problémy.

fideho
autor
24. led 2013

@lv diky... taky asi casem vykousime 😉

maruberu
24. led 2013

My ze začátku, kolem 5. měsíce, dávali nemléčnou rýžovou Sunarku. Stačí přidat jen vodu. A dávala jsem ji do lahve.

jan719
21. črc 2013

ráda bych se zeptala, máme 7 měsíců, jsme plně kojený,může se dávat do mléčné kaše třeba sunarka MM?Vím,že se dávají do nemléčných-mléko a do mléčných voda.Ale malá mi málo přibírá,myslíte,že je problém míchat mléčnou s MM?Zkoušela jsem to a chutná ji to tak.

olunka
15. srp 2013

prosím o radu, názor.... plně kojím, malýmu bude 22.8 už 4.měsíce a máme začít dávat v poledne mrkev+brambor atd. Chci se zeptat zda můžu dřív začít na noc kaší, jelikož se mi malej začal už 3 den budit na jídlo co hodinu, dvě....a nebo první mrkvičku s brambůrkem a až za čas kaši...A zda můžu začít už dnes a nebo počkat až do toho 22. DÍKY VŠEM

krmv
21. zář 2013

Ja zacla davat od nestle nemlecnou kasi-moje prvni kasicka adavam to v lahvicce protoze na lzicku tj.hodne ridky teda.Myslela jsem ze to bude husty trosku.

jennyska
7. lis 2013

@fideho @krmv @olunka @jan719 @margeta @maruberu @lv @mafeska @carolinlida @ined77

Ahoj Maminky,

mohla bych Vás poprosit, zda byste se staly součástí naší Wiki knihovničky Modrého koníka tím, že napíšete své případné zkušenosti s kašemi, jejím zaváděním, podáváním apod.? 🙂

Stačí svou zkušenost vložit zde: https://www.modrykonik.cz/kase/ . Pomůžete tak ostatním maminkám, které si právě prochází se svými nejmenšími stejným obdobím a v knihovničce, kterou si tady společně tvoříme, hledají radu, tip, pomoc, zkušenosti. Čím více takových zkušeností v knihovničce bude, tím přínosnější bude tato přehledná forma informací 😉

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji krásný den!
Janča

olunka
7. lis 2013

zítra si na to sednu 🙂 a napíši...dnes jdeme na koncert 🙂

carolinlida
7. lis 2013

já je vůbec nedávám, malá je furt kojená , takže nevím, jestli můžu nějak posloužit 🙂

maruberu
8. lis 2013

My měli od cca 4,5 měsíce nemléčnou rýžovou Sunarku.

leikkka
8. lis 2013

my dáváme od 4 měsíce mléčnou Sunarku

elastiq
10. lis 2013

Já jsem kašičky dávala navečer a byla jsem spokojená s různými druhy, jak od Hami, Hipp, tak Nestle, když jsou v akci, tak se dají koupit i za dobrou cenu, od začátku jsem ale používala mléčné kaše

gabrielaben
6. únor 2014

Dobrý den,
taky mám dotaz ohledně kaší nebo spíš s postupem zavedení...malé jsou dnes 4 měsíce, ale na příkrmech jsme už déle. Byla na UM a nějak ji to přestalo chutnat tak jsme ji začali zpestřovat jídelníček...Zeleninu zvládá zatím skvěle, jak mrkvičku, tak brambůrky, brokolici, pastiňák 🙂 vše super, tak jsem si řekla, že ji zkusím už dát kaši (máme SUNARKA rýžovo-kukuřičná) jako dala si ale snědla mi tak 5 lžiček, což si myslim, že napoprvé to není špatný, ale příšerně vřeštěla a nechtěla ji tak jsem ji musela dát trochu mlíčka a jak nebrečela když jsem ji vzala flašku tak si dala a mlíčko dopila...děláme to tak i se zeleninou když je vzteklá...potřebovala bych asi jen uklidnit, že se to zpraví, protože poslední měsíc je opravdu šílenej :D A ještě jestli můžu tu kaši udělat trochu hustší aby jí to všude neteklo...když je po koupání...nebo je lepší dát ji kaši před koupáním a pak dopít mlíčkem? nevím si rady nějak :D

pavlusa01
6. čer 2014

Já bych dávala první kašičku u tak malého miminka tu nemléčnou a tu bych míchala z UM co používáte 🙂 Já mám zkušenosti, jen s kašičkami sunarka,malé chutnají a papá je pořád. Nemléčné mají také...... 🙂 Já jsem zastánce vše na lžičku. Malá mi pije z flašky jen sunar 🙂